Şarkı Kaydı Ile Ilgili Sorular

Merhaba arkadaşlar;
Benim bazı sorularım var bu kayıt işiyle ilgili.
Şimdi ben 4 aydır elektro gitar çalıyorum. Kendimce kayıtlar yapıyorum. Ama kayıtlar çok dandik geliyor.
Kayıtlarda bi telefondan backing track açıp amfinin yanına koyuyorum diğer telefondan da hepsini kaydediyorum. Biliyorum bu kayıt yöntemi ile çok kaliteli kayıtlar bekleyemeyiz. Ben de bundan dolayı profesyonel kayıt yöntemlerini ekipmanlarını tanımak anlamak istiyorum.
İnternette araştırdım ama çok teknik bir dil kullanıldığından bir şey anlayamadım. Siz basit bir dille anlatıp sorularımı cevaplarsanız ya da bunu iyi anlatan yazı linki atarsanız çok sevinirim.
Sorular :
1) Ses kartı basitçe nedir, ne ise yarar ? Çok pahalı bir şey midir ?
2) İnternette görüyorum, amfi kullanmadan direk bilgisayardan çok güzel kayıt alıyorlar. Bunun için nelere ihtiyacım var ?
3) Amfi mikrofonlama nedir güzel sonuç verir mi ? Hangi ekipmanlara ihitiyaç var ve fazla gürültü çıkartır mi ev ortamında ?
4) En düşük bütçeyle düzgün kayıt yapılabilen yöntem hangisi ?
Sorularım şimdilik bu kadar. Cevaplayanlara şimdiden teşekkürler :):)

Sürekli zaten açılmış konu var demekten vaz geçin bes belli adam bulamamış başka yerde buraya insan gibi sormuş.
Her açılmış konu yardımcı olmuyor ayrıca. Bende bias ile ilgili bir sürü konuya girdim ama cevabımı alamadım çok karmaşık şeyler var hatta bi süre sonra üyeler aralarında bambaşka şeyleri tartışıyorlar. Bu konu hakkında benim de bilmediğim şeyler var birileri yazarsa güzel olur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sürekli zaten açılmış konu var demekten vaz geçin bes belli adam bulamamış başka yerde buraya insan gibi sormuş.
Her açılmış konu yardımcı olmuyor ayrıca. Bende bias ile ilgili bir sürü konuya girdim ama cevabımı alamadım çok karmaşık şeyler var hatta bi süre sonra üyeler aralarında bambaşka şeyleri tartışıyorlar. Bu konu hakkında benim de bilmediğim şeyler var birileri yazarsa güzel olur.
Aynen katılıyorum. İnternette aradım çok karmakarışık olduğundan anlamadım bu konuyu bana basit bir dille izah edecek yardımsever bir arkadaş arıyorum. Bahsi geçen konudaki kavramları zaten anlamadım.

1- Ses kartı,ses sinyalini dijital ortama(bilgisayara) taşımaya yarayan bir arabirimdir.Üzerinde enstrüman ve mikrofon için girişleri vardır,aynı zamanda da bilgisayara bağlamak için girişleri bulunur.Bilgisayar bağlantısı usb veya firewire şeklindedir.(genelde usb,firewire eskidi artık)
Ucuzu da var pahalısı da,ihtiyaca ve bütçeye bağlı değişir.
2-Ses kartı,gitar,bilgisayar,kayıt programı ve kayıt programı içerisinde kullanacağın sanal amfi programlarına ihtiyacın var.Bu sanal programlara vst (virtual studio technology) diyoruz.
3-Ev ortamı ve bütçe anlamında bakınca şimdilik onu tavsiye etmiyorum ama tabi ki en doğal sound amfi mikrofonlama yaparak alınır.İsminden belli aslında,amfi kabinine mikrofon dayayıp kayıt alma işidir.
4- (bkz. cevap 2)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
1- Ses kartı,ses sinyalini dijital ortama(bilgisayara) taşımaya yarayan bir arabirimdir.Üzerinde enstrüman ve mikrofon için girişleri vardır,aynı zamanda da bilgisayara bağlamak için girişleri bulunur.Bilgisayar bağlantısı usb veya firewire şeklindedir.(genelde usb,firewire eskidi artık)
Ucuzu da var pahalısı da,ihtiyaca ve bütçeye bağlı değişir.
2-Ses kartı,gitar,bilgisayar,kayıt programı ve kayıt programı içerisinde kullanacağın sanal amfi programlarına ihtiyacın var.Bu sanal programlara vst (virtual studio technology) diyoruz.
3-Ev ortamı ve bütçe anlamında bakınca şimdilik onu tavsiye etmiyorum ama tabi ki en doğal sound amfi mikrofonlama yaparak alınır.İsminden belli aslında,amfi kabinine mikrofon dayayıp kayıt alma işidir.
4- (bkz. cevap 2)
Çoğu şeyi anladım çok teşekkürler.:):)
Gitarı ses kartına bağlayıp ses kartını bilgisayara mi bağlıyoruz ?

Çoğu şeyi anladım çok teşekkürler.:):)
Gitarı ses kartına bağlayıp ses kartını bilgisayara mi bağlıyoruz ?
Rica ederim.Aynen öyle yapılıyor.Ama iş onla bitmiyor tabi.Cubase,reaper vs. gibi kayıt programlarına da hakim olmak gerek.İşin merkez üssü orası çünkü.Bunların yanında enstrüman çalmayı,çalışmayı ihmal etmemek lazım bir de.İyi bir kayıt için öncelikle iyi çalmak gerekir.

Yapacağınız kayıda bağlı olarak cubase e hakimiyet gerekir. Ben videolarımda tek kanal ile mix mastering kullanmadan idare ediyorum. Record tuşuna basmam yeterli oluyor :)

Rica ederim.Aynen öyle yapılıyor.Ama iş onla bitmiyor tabi.Cubase,reaper vs. gibi kayıt programlarına da hakim olmak gerek.İşin merkez üssü orası çünkü.Bunların yanında enstrüman çalmayı,çalışmayı ihmal etmemek lazım bir de.İyi bir kayıt için öncelikle iyi çalmak gerekir.
Bilgisayarım ve ses kartım olunca yavaş yavaş öğrenirim herhalde. Para biriktirmeye başladım. Ona göre kafamda fikir oluşturmaya çalışıyorum.
Ayrıca bazı videolarda görüyorum adam gitarı bilgisayara girmiş ama berbat bir ses. O zaman gitarı bilgisayara girmek için illa ses kartına gerek yok ? Çünkü çalan adam çok amator, ses kartı kullandığını zannetmiyorum.

Ses kartı olmadan imkanı yok.Senin bahsettiğin olayda bilgisayarın anakartı üzerindeki dahili ses kartına 3.5 mm jack dönüştürücü kullanarak bağlanmıştır.Ortada yine bir ses kartı var sonuç olarak,tek fark harici olmaması.Fakat bu şekilde düzgün kayıt alınmaz.Amatörü eğlendirir.Gecikme,gürültü çok olur.Asio4all kullanmak bir nebze gecikmeyi azaltsa da bir harici ses kartı olamıyor malesef.

Ses kartı olmadan imkanı yok.Senin bahsettiğin olayda bilgisayarın anakartı üzerindeki dahili ses kartına 3.5 mm jack dönüştürücü kullanarak bağlanmıştır.Ortada yine bir ses kartı var sonuç olarak,tek fark harici olmaması.Fakat bu şekilde düzgün kayıt alınmaz.Amatörü eğlendirir.Gecikme,gürültü çok olur.Asio4all kullanmak bir nebze gecikmeyi azaltsa da bir harici ses kartı olamıyor malesef.
Rca kablo gibi bi şey görmüştüm onlarla baglanilabiliyor galiba. Ama sesin kalitesi çok kötü oluyor. Ses kartı şart .

Bilgisayarda vst cubase programlarında efekt, prosessor var mi ? Örneğin delay acabiliyor muyuz ?
Cubase içerisinde o tür efektler fazlasıyla mevcut.Ama gitar için kaliteli bir amfi simülatorü şart(amplitube,guitar rig,bias vs..).Onu da yükledikten sonra cubase içerisinden kullanıyorsun zaten kayıt yaparken.Sırf çalma amaçlı kullanılabilen,standalone(tek başına da çalışabilen) vstler de mevcut.

Cubase içerisinde o tür efektler fazlasıyla mevcut.Ama gitar için kaliteli bir amfi simülatorü şart(amplitube,guitar rig,bias vs..).Onu da yükledikten sonra cubase içerisinden kullanıyorsun zaten kayıt yaparken.Sırf çalma amaçlı kullanılabilen,standalone(tek başına da çalışabilen) vstler de mevcut.
O zaman ses kartı varsa processor e gerek yok kısa vadede. Değil mi ?
Bu yazılımları crackli bulabilirim değil mi ? Çok pahalı bunlar biz de öğrenciyiz :):)

İlk alacağın şey ses kartı, ikincisi DI Box.
200 liralık DI box işimi görür mü ?
Ses kartı olarak da line 6 spider amfi hem amfi hem ses kartı olarak kulaniliyormus. İyi bir verim alınabilir mı başlangıç seviyesinde ? Çünkü her zaman bilgisayarda çalamam. Kayıt zamanları bilgisayarda normal çalışmalarda amfide çalarım herhalde.

Geri