Bina Bodrumu Studio Yapımı

Arkadaşlar merhabalar binamızda bodrumda boş bir oda var onu en ucuz yolla sesin üst kata gitmesini engellemek adına bir şeyler yapmak istiyoruz akustik davulumuz var nasıl bir yol izlemeliyim kayıt olayıları vs şuan düşünmüyorum basit bir prova odası şeklinde düşünebilirsiniz. Akustik davul, gitar, belki vokal olacak şekilde düşünmekteyiz ilk olarak

Stüdyolarda bile odaların kapısı kapatıldığında dışarıdan o davul duyuluyorsa, sesin üstünüzdeki kata 0 iletilmesi için çok daha ciddi bir yalıtıma ihtiyaç duyacaksınız bence, ucuz yolla diyip yumurta kartonu yapıştırın duvara gibi öneriler bile bulabilirsiniz internette ama forumda evine yalıtım yaptıran kişilerin başlıklarını araştırırsanız sadece "iş görür" kalitesindeki işlerin bile pek ucuz yollu olmadığını söyleyebilirim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
0 ses için cidden prof. bir yalıtım şart haklısınız en azlından min ses diyelim çok prof bir şey düşünmüyorum prova alsak kafi gözü ile bakıyorum tabi ki insanları da rahatsız etmek istemiyorum acıkcası o yüzden

Aklımda kaldığı kadarıyla, binalara da izolasyon için kullanılan köpüğümsü malzemeler var, bunlarla tüm odayı kapladıktan sonra bir de stüdyolarda da bulunan siyah süngerlerle kaplanırsa bir nebze azaltabilir, bir de neredeyse her stüdyoda gördüğüm 2 adet pimapen kapı kullanılırsa iş görür bir hal alabilir, daha bilgili insanlar da yorum yapacaktır birazdan.

Çok teşekkür ederim şansıma o odaya girerken 2 kapı var demirdende olsa onları söküp pimapen kapı kolay olacak binayı yaparken ısı içi yalıtım yapıldı bir nebze olsa da onlarda etkiler diye düşünüyorum duvarla yalıtım arasında sanırım bi 5 cm bir sünger atılsa dediğiniz gibi neden olmasın bilgi için çok teşekkür ederim hocam

Akustik davul ile cidden işiniz zor, elektro davul olsa bir nebze amfisi sesini kısarsınız vs.

Benim böyle bir durum için aklıma direkt olarak "yüzer oda" geliyor. O da gerçekten pahalı bir uygulama. Ancak şunu da sorayım, bodrum katın hemen üstünden mi daireler başlıyor yoksa bodrum kat > dükkan > daireler olarak mı çıkıyor yukarıya doğru. Hemen bodrumun üstünde, giriş katta da daireler varsa, işiniz daha zor. Çünkü akustik davulun yaratacağı titreşimleri direk hissederler. Yüzer odada bile dışarıdan titreşimler hissediliyorken, yüzer oda dışında bir yalıtımda akustik davul baya baya hissedilecektir.

Bodrum üstünde 1. kat olacak acaba akustik davulu satıp elektroya mı çevirsem diye düşünmedim değil en azından bir yalıtım yapıp ses kısıp amfi gitar vokal sesleri ile oynayabilrim gibi

Öncelikle titreşimin taşıycı sistem vasıtasıyla iletilmesini önlemek gerek. Bunun için mekanik sesi en çok çıkan davulu bir platform üzerine alıp yerle ilişkisini kesmek doğru olacaktır. Sonra "oda içinde oda" tabir edilen şekilde, ses dalgalarının odanın zemin, duvar ve tavana çarpıp yan, alt ve üst mahallere gitmesini olabildiğince önlemek lazım. Burada seçilecek yalıtım malzemelerinin (taş yünü, kauçuk şilte vs) ve birleşim detaylarının vs önemi büyük. Sesi bir nevi su gibi de düşünebilirsiniz, gerektiğinde iğne deliğinden geçer, o yüzden sadece duvara yumuta kabı+tavana süngerle çözmeye kalkarsanız işiniz zor olur.

Bodrum üstünde 1. kat olacak acaba akustik davulu satıp elektroya mı çevirsem diye düşünmedim değil en azından bir yalıtım yapıp ses kısıp amfi gitar vokal sesleri ile oynayabilrim gibi

Sadece provalar için kullanıyorsanız, tabi elektro davula geçmek sizin için daha kullanışlı olacaktır. Kayıtlar için de kolaylık oluyor elektronik davul. Ancak, akustik davul tınıları ve çalan için akustik davul hissiyatı alabilmek için biraz maddiyata bakıyor elektronik davul işleri de maalesef. Hani tam anlamıyla "ne kadar para, o kadar köfte" muhabbeti.

Yalıtım için iki kat bir yalıtım malzemesi kullanmanız iyi olur bence. Ben piramit köpük öneririm. Zaten gayet profosyonel bir madde.
Belki strafor köpük üstüne piramit köpük iyi sonuç verebilir.
Düzenleme: PVC köpük olacak:)

Geri