Clean Kanal Icin Overdrive Mi Distortion Pedali Mi?

Merhabalar,

Bir kaç senedir gitar çalıyorum. Yeni sayılırım yani. Bir grubumuz var. Tarzımız rock/hard rock. Studyolarda çalıyoruz. Malum her studyonun amfisi kabineti farklı. Studyo degistirdikce de amfilerden aldigimiz distortion sesi inanılmaz degisiyor. Çogu zaman boguk ve kotu. Pedal işinden de pek anlamıyorum ama okudugum kadarıyla Overdrive pedalı amfinin var olan distortion'ını arttiriyor ya da sekilllendiriyor. Bir de sanırım overdrive pedallarının daha iyi performans vermesi için amfinin tüplü olması gerekiyormus. Studyolardaki amfiler tüplü mü tüpsüz mü Allah bilsin. Bu durumda amfilerin clean kanalını kullanacağımdan overdrive pedalı almanın pek mantığı yok diye dusunuyorum. Farklı farklı amfiler olduğu icin "sadece" Distortion pedalı ile amfilerin clean kanalını kullanarak en azıdan her studyo degistirisimizde sesin cok fazla degismeyecegini umuyorum. Doğru mu düşünüyorum? Yanlışsam lütfen düzeltin.

Bir diğer sorum da MXR Super Badass Distortion pedalı için ne düşünürsünüz?

Teşekkürler

Gitar ve amfi tonu belirleyen en önemli iki husus. Her amfinin clean tonu farklı. Haliyle üzerine ekleyeceğin pedal da buna göre şekillenecek. İngiliz amfi tonu farklı, Amerikan amfi tonu farklı. Ama düzgün her amfiden illa ki ton çıkar.

Tüm grubun memnun kaldığı bir stüdyo bulun ve çalışmalarınızı orada düzenli olarak yapın bence.

Merhabalar,

Bir diğer sorum da MXR Super Badass Distortion pedalı için ne düşünürsünüz?

Teşekkürler

Sadece bu soruna cevap vereyim
Mxr custom badass 78 söylediğin pedaldan daha iyidir. Ancak şunu söyleyebilirim gittiğimiz stüdyolarda genelde kötü amfiler oluyor bazen süper kalite pedallarda götürseniz bile o evdeki ambiyansı yaşayamıyorsunuz ama boss pedalları dandik amfilerde bile iyi tepkiler veriyor tabi ki bu benim şahsi görüşüm.genel olarak pedal işi deneme yanılmayla olur alın deneyin satın en iyisidir :) (alıp satma işlemiyle ilgilide son bir tavsiye Yeni pedal almadan eskisini satmayın yenisini alın ikisini aynı anda deneyin kötüsünü yollayın :))

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gitar ve amfi tonu belirleyen en önemli iki husus. Her amfinin clean tonu farklı. Haliyle üzerine ekleyeceğin pedal da buna göre şekillenecek. İngiliz amfi tonu farklı, Amerikan amfi tonu farklı. Ama düzgün her amfiden illa ki ton çıkar.

Tüm grubun memnun kaldığı bir stüdyo bulun ve çalışmalarınızı orada düzenli olarak yapın bence.

Çok haklısınız Amfilerini begendimiz studyonun bazen davulunu, davulu begendigimiz studyonun evlere uzaklığını vs vs begenmiyoruz yani malesef pratikte bu pek kolay olmuyor. O yuzden amfilerin clean tonlarının distortionlarına nazaran daha yakın olduğunu düşünürsek bir distortion pedali ile en azından hep aynı distortion karakteristiği almak mümkün olmaz mı?

Overdrive pedalı;

- Amfinin var olan distortion'ını arttiriyor ve sekilllendiriyor
- Tuplu amfilerde daha iyi sonuç veriyor.

Bu iki bilgi doğru mudur?
Tarzımız da Jazz veya blues olmadığına gore amfinin clean kanalına tek başına overdrive'la bağlanmak anlamlı olur mu?

Sadece bu soruna cevap vereyim
Mxr custom badass 78 söylediğin pedaldan daha iyidir. Ancak şunu söyleyebilirim gittiğimiz stüdyolarda genelde kötü amfiler oluyor bazen süper kalite pedallarda götürseniz bile o evdeki ambiyansı yaşayamıyorsunuz ama boss pedalları dandik amfilerde bile iyi tepkiler veriyor tabi ki bu benim şahsi görüşüm.genel olarak pedal işi deneme yanılmayla olur alın deneyin satın en iyisidir :) (alıp satma işlemiyle ilgilide son bir tavsiye Yeni pedal almadan eskisini satmayın yenisini alın ikisini aynı anda deneyin kötüsünü yollayın :))

Evet bu pedal işi dediğiniz gibi deneme yanılma ama bir yerden de başlamak gerekiyor. sanırım... :)

Mxr custom badass 78 için neden daha iyi dediniz?
Super Badass de EQ olduğu (kotu amfileri biraz daha iyi idare eder diye) ve crunch'dan metale kadar geniş bir spekturumu olduğu için evladiyelik olur diye düşünmüştüm.

Evet bu pedal işi dediğiniz gibi deneme yanılma ama bir yerden de başlamak gerekiyor. sanırım... :)

Mxr custom badass 78 için neden daha iyi dediniz?
Super Badass de EQ olduğu (kotu amfileri biraz daha iyi idare eder diye) ve crunch'dan metale kadar geniş bir spekturumu olduğu için evladiyelik olur diye düşünmüştüm.
Öncelikle piyasaya yeni giren biri evladiyelik kelimesini unutsun :)
Ben ikisini de kullandım zaten ton olarak farklı iki pedal ancak ben tarzınızı düşünerek birazda tahminle badass 78 i önerdim diğer pedaldan eq boş bi knob tone yazsalar üstüne tone da olur yani

:happy: Az bucuk anladim saniyordum o da gitti. Demek ki her gittimiz yerde aynı soundu yakalayamıyoruz. İyi gruplar kadar paramız da olmadığına göre...

Ya bunun gibi birseyle dolasacagiz ya da evde kendimiz calip kendimiz oynayacagiz.
Isin ozeti bu galiba (n)

:happy: Az bucuk anladim saniyordum o da gitti. Demek ki her gittimiz yerde aynı soundu yakalayamıyoruz. İyi gruplar kadar paramız da olmadığına göre...

Ya bunun gibi birseyle dolasacagiz ya da evde kendimiz calip kendimiz oynayacagiz.
Isin ozeti bu galiba (n)

Kafa yetmez, kabinlerde birbirinden farklı duyulur. Videoda aynı kabine farklı amfi denemeleri;

Amp sim.li prosesör güzeldir bu gereksinimler için, amfiye değilde hoparlöre bağlayınca (hoparlörün kalitesi bir yana...) aynı tonu verir.

:happy: Az bucuk anladim saniyordum o da gitti. Demek ki her gittimiz yerde aynı soundu yakalayamıyoruz.

Aynen öyle tabiki ancak her yerde aynı soundu yakalamaya gerek var mı ki? Ekipman birebir aynı olsa bu sefer de gittiğin yerin akustiği farklı duyuma sebep olacak zaten.

Kişisel görüşüm, kendine bir tane sevdiğin drive pedalı almakla başla. Overdrive, distortion farketmez. Yaptığınız müzik türüne göre karar vermelisin buna.

Tabi ki farklı sonuçlar alacaksın her ekipmanda, her ortamda. Pedalın üzerindeki tuşlar bunun için.

Kafa yetmez, kabinlerde birbirinden farklı duyulur. Videoda aynı kabine farklı amfi denemeleri;

Amp sim.li prosesör güzeldir bu gereksinimler için, amfiye değilde hoparlöre bağlayınca (hoparlörün kalitesi bir yana...) aynı tonu verir.

Tesekkur ederim. Aradigim sey buydu.

Amfilerin bu sekilde (Fx Return) direkt power katina girebilecegimiz bir girisi oldugunu bilmiyordum. En azindan ne oldugunu, sesi nasil sekillendirdigini bilmedigimiz amfinin (bilen biliyodur tabi de) preamp'ini bu sekilde devreden cikarmis oluyoruz. Hoparlor ve kabinin kalitesiyle orantili tabi ki biraz degisiklik olur ama katastrofik bir sekilde sinyalin bozulacagini sanmiyorum

Son düzenleme:
Tesekkur ederim. Aradigim sey buydu.

Amfilerin bu sekilde (Fx Return) direkt power katina girebilecegimiz bir girisi oldugunu bilmiyordum. En azindan ne oldugunu, sesi nasil sekillendirdigini bilmedigimiz amfinin (bilen biliyodur tabi de) preamp'ini bu sekilde devreden cikarmis oluyoruz. Hoparlor ve kabinin kalitesiyle orantili tabi ki biraz degisiklik olur ama katastrofik bir sekilde sinyalin bozulacagini sanmiyorum

Ne yazık ki bu düşünce çok ama çok teorik. Pratikte düşündüğünüz şekilde almayacaktır. En başta fx send return her amfide aynı olan birşey değil. Mantık aynı ancak sonuç farklı :)

Ne yazık ki bu düşünce çok ama çok teorik. Pratikte düşündüğünüz şekilde almayacaktır. En başta fx send return her amfide aynı olan birşey değil. Mantık aynı ancak sonuç farklı :)

Teorik kesinlikle değil, prosesör/rack preamp hatta wampler-tech 21 vs gibi amp-in-a-box pedallar olsun böyle bağlanması çok alışıldık. Hatta tam tersinide yaptım, amfi preamp'i send'den seskartına girip poweramp/kabin modelleme kullanmışlığım var.

Send-return ama seri-paralel olabiliyor o konuda haklısınız, gerçi paralel biraz daha nadir olduğu için arkadaşın denk gelme ihtimali düşük.

Stüdyoda aynı sesi almak için bir preamp pedalı almak benim aklıma pek yatmadı. Ayrıca her amfide fx se
Teorik kesinlikle değil, prosesör/rack preamp hatta wampler-tech 21 vs gibi amp-in-a-box pedallar olsun böyle bağlanması çok alışıldık. Hatta tam tersinide yaptım, amfi preamp'i send'den seskartına girip poweramp/kabin modelleme kullanmışlığım var.

Send-return ama seri-paralel olabiliyor o konuda haklısınız, gerçi paralel biraz daha nadir olduğu için arkadaşın denk gelme ihtimali düşük.

Arkadaşın her stüdyoda düzgün ve aktif bir send return amfi bulması demek zaten düzgün bir sound alabilmesi anlamına gelirdi bu sorunu tartışmıyor olurduk.
Arkadaş gittiği uygun fiyatlı stüdyolardaki dandik amfilerden yakınıyor zaten.

Stüdyoda aynı sesi almak için bir preamp pedalı almak benim aklıma pek yatmadı. Ayrıca her amfide fx seArkadaşın her stüdyoda düzgün ve aktif bir send return amfi bulması demek zaten düzgün bir sound alabilmesi anlamına gelirdi bu sorunu tartışmıyor olurduk.
Arkadaş gittiği uygun fiyatlı stüdyolardaki dandik amfilerden yakınıyor zaten.

Doğru, farklı birşeyden bahsediyor zannetmiştim.

Tarz ve elinizdeki gitarı yazarsanız daha iyi yardımcı olabilirim. Tonunuz boğuklaşıyorsa;

1) Gitardandır, single coil vardır ve amfinin gain'ini çok açıyorsunuzdur,
2) Yine gitardandır, maun gitarlar alder ve basswood a göre daha boğuk kalır
3) Amfi marshall MG serisidir, şimdiye kadar pek açık bir ton alamadım kendisinden, overdriveları iyidir, fazla gain açmaya malesef gelmez.

Çözüm, Eq. daki middle'ı artırmak, kalın pena kullanmak, çalmadığınız telleri susturmak(temiz çalmak her zaman iyidir). Distortion tonunuzun boğukluğuna etki etmeyebilir, yukarıda bir arkadaşımız boss'ları her amfiyle anlaşır olarak yazmış. Dediği doğrudur, true bypass olmadığından kendi karakteristiğini yansıtır, her amfide hemen hemen aynı sonucu vermesi bundandır. (Transparan değildir, tonda kesinlikle imzası bulunur). 3-4 tane boss pedalı bağladığında signal chain'e çok müdahale ettiğinden dolayı tonun bozulduğunu söyleyen arkadaşlar vardı, onlar daha iyi bilir, boss kullanmıyorum.

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Simdi malum sizler kadar işi bilmiyoruz. Yanlış bir şekilde de anlatmış olabilirim kusura bakmayın. . Gitarlarımız Fender Strat USA humbucker bridge pickup. ve Ibanez S serisi humbucker inf pickup. Teller 9. Tarzımız rock/hard rock.

Başımızdan geçenleri anlatarak örneklemeye çalışayım. Bir studyoya gidiyoruz. Takıyoruz gitarlarımızı ses sanki amfiyi bornozlarla sarmışsınız gibi boğuk geliyor. Studyodaki abiyi çağırıyoruz hani bi bakıversen abicim diye. Oflaya puflaya geliyor. Tabi çömeziz yaa biseyi ayarlayamadı bıdırıklar (bu kelime dışında başka birşeyler diyordur kuvvetle muhtemel de yazmaya gerek yok) diyor içinden. Neyse ayarlıyor amfinin ayarlarından gaindir basstır Zannediyoruz ki bizim gormedigimiz bi dugmeye filan basacak da duzelecek. Bak ne guzel oldu diyip gidiyor ama değişen birşey yok. Biz onun yaptığını zaten yapmışız. Haliyle gidiyoruz baska studyoya. Takıyoruz gitarları. Oo bu sefer ses arkada teneke öğütme fabrikası (başka türlü tanımlayamadım :) var gibi cayırdıyor. Kıs gaini kıs diyoruz birbirimize. Ee haydaaa kıstık distortion yok bu sefer Yani metal filan da yapmiyoruz Oyle deli distortion hastası filan degiliz. Diyoruz ki bizde bir sıkıntı var. Youtube da orda burda izliyoruz. Bizim studyoda cikan seslerle adamın evinde çaldığı sesle bile yakından uzaktan alaka yok. Hani ozellikle studyo kayıtlarına bakmıyoruz karşılaştırma yaparken. Onlar zaten ayrı bir güzel ayrı bir dunya. Amfi aynı gitar aynı ses niye farklı amfinin modelini filan kontrol ediyoruz yok Diyoruz herhalde durdukca bu amfiler rutubetleniyor. Yani durum bu şekilde. Zaten çok profesyonel degiliz oyle aman ses birebir aynı olacak diye bir durum tabi ki yok. Ama az biraz kulaga hos gelsin istiyoruz insanın çalası gelmiyor.
Yukarıdaki bir kaç mesajı anladığım kadarıyla cevaplayayım.

FX send return "paralel" "seri" : Şu an Fransızca geldi açıkca söylemek gerekirse :)
Preamp pedal alıp amfi modellemesi (bu işe yarıyordur sanırım) yapmayı hiç düşünmüyorum Kendileri zaten beter modellemesi daha da beter olur muhtemel. Nefret ettik amfi distortionlarından zaten.
Şimdilik aklımda olan distortion pedalla direkt power amfi katını kullanmak. Ne hakkı var kardesim benim sesimi bozmaya amfinin ;)

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Simdi malum sizler kadar işi bilmiyoruz. Yanlış bir şekilde de anlatmış olabilirim kusura bakmayın. . Gitarlarımız Fender Strat USA humbucker bridge pickup. ve Ibanez S serisi humbucker inf pickup. Teller 9. Tarzımız rock/hard rock.

Başımızdan geçenleri anlatarak örneklemeye çalışayım. Bir studyoya gidiyoruz. Takıyoruz gitarlarımızı ses sanki amfiyi bornozlarla sarmışsınız gibi boğuk geliyor. Studyodaki abiyi çağırıyoruz hani bi bakıversen abicim diye. Oflaya puflaya geliyor. Tabi çömeziz yaa biseyi ayarlayamadı bıdırıklar (bu kelime dışında başka birşeyler diyordur kuvvetle muhtemel de yazmaya gerek yok) diyor içinden. Neyse ayarlıyor amfinin ayarlarından gaindir basstır Zannediyoruz ki bizim gormedigimiz bi dugmeye filan basacak da duzelecek. Bak ne guzel oldu diyip gidiyor ama değişen birşey yok. Biz onun yaptığını zaten yapmışız. Haliyle gidiyoruz baska studyoya. Takıyoruz gitarları. Oo bu sefer ses arkada teneke öğütme fabrikası (başka türlü tanımlayamadım :) var gibi cayırdıyor. Kıs gaini kıs diyoruz birbirimize. Ee haydaaa kıstık distortion yok bu sefer Yani metal filan da yapmiyoruz Oyle deli distortion hastası filan degiliz. Diyoruz ki bizde bir sıkıntı var. Youtube da orda burda izliyoruz. Bizim studyoda cikan seslerle adamın evinde çaldığı sesle bile yakından uzaktan alaka yok. Hani ozellikle studyo kayıtlarına bakmıyoruz karşılaştırma yaparken. Onlar zaten ayrı bir güzel ayrı bir dunya. Amfi aynı gitar aynı ses niye farklı amfinin modelini filan kontrol ediyoruz yok Diyoruz herhalde durdukca bu amfiler rutubetleniyor. Yani durum bu şekilde. Zaten çok profesyonel degiliz oyle aman ses birebir aynı olacak diye bir durum tabi ki yok. Ama az biraz kulaga hos gelsin istiyoruz insanın çalası gelmiyor.
Yukarıdaki bir kaç mesajı anladığım kadarıyla cevaplayayım.

FX send return "paralel" "seri" : Şu an Fransızca geldi açıkca söylemek gerekirse :)
Preamp pedal alıp amfi modellemesi (bu işe yarıyordur sanırım) yapmayı hiç düşünmüyorum Kendileri zaten beter modellemesi daha da beter olur muhtemel. Nefret ettik amfi distortionlarından zaten.
Şimdilik aklımda olan distortion pedalla direkt power amfi katını kullanmak. Ne hakkı var kardesim benim sesimi bozmaya amfinin ;)
Hoşuma gitsin yeter bir ton arıyorsan bir prosesör al stüdyodaki amfinin return(tam hatırlayamadım send girişi de olabilir.) girişine bağla gitsin. Emin ol senden mutlusu olmaz. Kalitesiz stüdyoların bir numaralı çözümüdür.bu söylediğim yöntemle amfiyi sadede hoparlör olarak kullanırsın tüm amfi ihtiyaçlarını prosesör üzerinde halledersin canın sıkılırsa başka bir amfi modellemesi açarsın ;)

Geri