Referans Kulaklık Şart Mı?

Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 1.5 senedir Rocksmith vasıtasıyla gitar öğrenmeye çalışıyorum. Artık bir amfi almanın zamanının geldiğini düşünüyordum ki bu ses kartıyla ev stüdyosu kurma olayı çıktı karşıma. Biraz araştırınca mantıklı geldi, özellikle Bias FX'i görünce.

Elimde Logitech Z533 ses sistemi var. Focusrite Scarlett Solo + içinde gelen DAW + Bias FX ile alacağım sesi elimdeki ses sistemiyle dinlemem mümkün mü? Ses gelse dahi kalitesi rezalet mi olur, yoksa sıradan bir ev kullanıcısını tatmin eder mi? Bu sistemin üstüne bir de referans kulaklık/monitör alınması şart mı? 700-750 TL bandında bir amfi beni daha mı mutlu eder?

Bu arada metal tonları aramıyorum. Alternatif rock dinliyor/çalıyorum. Grup/sanatçı ismi vermem gerekirse: Oasis, Stone Roses, Joy Division, David Bowie, Noel Gallagher's High Flying Birds. Bunun dışında The Clash, The Jam (punk rock doğru tabir sanırım) da çalmaya çalışıyorum.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 1.5 senedir Rocksmith vasıtasıyla gitar öğrenmeye çalışıyorum. Artık bir amfi almanın zamanının geldiğini düşünüyordum ki bu ses kartıyla ev stüdyosu kurma olayı çıktı karşıma. Biraz araştırınca mantıklı geldi, özellikle Bias FX'i görünce.

Elimde Logitech Z533 ses sistemi var. Focusrite Scarlett Solo + içinde gelen DAW + Bias FX ile alacağım sesi elimdeki ses sistemiyle dinlemem mümkün mü? Ses gelse dahi kalitesi rezalet mi olur, yoksa sıradan bir ev kullanıcısını tatmin eder mi? Bu sistemin üstüne bir de referans kulaklık/monitör alınması şart mı? 700-750 TL bandında bir amfi beni daha mı mutlu eder?

Bu arada metal tonları aramıyorum. Alternatif rock dinliyor/çalıyorum. Grup/sanatçı ismi vermem gerekirse: Oasis, Stone Roses, Joy Division, David Bowie, Noel Gallagher's High Flying Birds. Bunun dışında The Clash, The Jam (punk rock doğru tabir sanırım) da çalmaya çalışıyorum.

Normalde hoparlörler sese bas, tiz falan ekler. Referans kulaklık olduğu gibi verir. Rezalet olmaz yani, ancak referans kulaklık alirsan daha güzel olur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Normalde hoparlörler sese bas, tiz falan ekler. Referans kulaklık olduğu gibi verir. Rezalet olmaz yani, ancak referans kulaklık alirsan daha güzel olur.

Çok teşekkürler. O zaman şu anlık kulaklık almadan idare edeceğim, bu arada para biriktirip ileride düşünebilirim.

Ses kartlı bir sistemin (bu fiyat aralığında) amfiden daha mantıklı olduğu konusunda katılıyor musunuz peki hocam?

Tam olarak bütçe ne?
700-750 lira.

Referans monitörleri "dinleme yapmak " yani kayıt içindir. Ref monitörü ile gitar çalmak gereksiz bir masraf olur. Elinizdeki 5.1 ses sistemine göre farkeden birşey olmayacaktır .
Ama derseniz ki; Bias fx ile gerçek bir amfi hissiyatı almak istiyorum. O zaman 10"-12" aktif stage monitörü ya da 12" kabin+ Poweramp kullanmanız gerekir.

Kurcaladıkça yeni bir şeyler çıkıyor hocam :) Peki bu "gerçek amfi hissiyatı"ndan kasıt pahalı bir amfi hissiyatı mı? Yani bahsettiğiniz his, 750 lira civarındaki bir amfide de olur mu sizce?

Kurcaladıkça yeni bir şeyler çıkıyor hocam :) Peki bu "gerçek amfi hissiyatı"ndan kasıt pahalı bir amfi hissiyatı mı? Yani bahsettiğiniz his, 750 lira civarındaki bir amfide de olur mu sizce?
Bias FX in sunduğu amfilerden en iyi performansı alırsınız.
Laney CXP-112
LD Systems Mon 81A G2
Alto SXM112A

Tam anlamadım ama 750 Tl lik kıytırık bir amfi ile bu seti karşılaştırmaktan mı bahsediyorsunuz? Yanından bile geçmez :)

Bias FX in sunduğu amfilerden en iyi performansı alırsınız.
Laney CXP-112
LD Systems Mon 81A G2
Alto SXM112A

Tam anlamadım ama 750 Tl lik bir amfi ile bu seti karşılaştırmaktan mı bahsediyorsunuz? Yanından bile geçmez :)

Çok uzattım ancak birkaç gündür öğrenmeye çalıştığım konular, benim için yeni çok şey var. O yüzden anlamakta zorlanıyorum kusura bakmayın :)

Bir önceki mesajda da sormak istediğim şey şuydu: "Gerçek amfi hissiyatı"na evde elimdeki hoparlörle kuracağım sistemle mi daha çok yaklaşırım, yoksa 750 liralık bir amfi ile mi?

Temelde öğrenmek istediğim şey: Evde Scarlett Solo+beraberinde gelen DAW+Bias FX+Logitech Z533 ile kuracağım sistemle 750 liralık bir amfiyi kıyaslamanız mümkün mü?

Vakit ayırdığınız için çok teşekkürler yeniden, anlamadıkça daha suçlu hissediyorum kendimi. Bu mesajda açığa kavuşturdum herhalde sormak istediğimi :)

Çok uzattım ancak birkaç gündür öğrenmeye çalıştığım konular, benim için yeni çok şey var. O yüzden anlamakta zorlanıyorum kusura bakmayın :)

Bir önceki mesajda da sormak istediğim şey şuydu: "Gerçek amfi hissiyatı"na evde elimdeki hoparlörle kuracağım sistemle mi daha çok yaklaşırım, yoksa 750 liralık bir amfi ile mi?

Temelde öğrenmek istediğim şey: Evde Scarlett Solo+beraberinde gelen DAW+Bias FX+Logitech Z533 ile kuracağım sistemle 750 liralık bir amfiyi kıyaslamanız mümkün mü?

Vakit ayırdığınız için çok teşekkürler yeniden, anlamadıkça daha suçlu hissediyorum kendimi. Bu mesajda açığa kavuşturdum herhalde sormak istediğimi :)

Multimedia ses sistemi ile ya da ref monitörü ile alacağınız ses "miş gibi" olur :) Bias ile Yaklaşabileceğiniz en iyi kurulum benim yukarıda önerdiğim 10"-12" lik sistemler.
Bahsettiğiniz bütçe ile alacağınız bir amfinin ne derece tatmimkar olacağı ise ayrı bir mevzu.

Multimedia ses sistemi ile ya da ref monitörü ile alacağınız ses "miş gibi" olur :) Bias ile Yaklaşabileceğiniz en iyi kurulum benim yukarıda önerdiğim 10"-12" lik sistemler.
Bahsettiğiniz bütçe ile alacağınız bir amfinin ne derece tatmimkar olacağı ise ayrı bir mevzu.
Birde amfilerde kullanılan hoparlörler 300 TL falan. Referans monitöründen baya ucuz:)

Çok teşekkürler, soru işaretlerim çözüldü. Ses kartıyla başlıyorum, bakalım nerelere gidecek bu iş :)

Referans monitör veya kulaklık sadece yalın sesi duymak içindir.
Stüdyolarda kayıtlar alındıktan sonra mix/mastering aşamasında önemlidir.
Ev kayıtlarda veya demo kayıtlarında önemli değildir.
Şöyle anlatayım. Siz amfi, pedal ve gitarınızla bir ton yakalarsınız.
Amfiden duyduğunuz bu tonu mikrofon ile ses kartı vasıtasıyla digital ortama taşırsınız.
Hatta amaç amfinin hoparlöründen çıkan bu tonu aynı şekilde digital ortama aktarmak büyük meseledir.
Bir çok gitarist kayıtta duyduğu sesin albümünde yayınlanmadığından, daha değiştiğinden şikayet eder.
Kayıt almak ayrı bir dünya ve bana göre bir sanattır.

Bütün gitaristler amfi kullanır. En güzel sesi amfi verir. (Tabii kalitesine, ve tarzına bağlı olarak)
Evde normalde amfi kullanıyorum.
Ama akşam saat 10'dan sonra pedalları ses kartına bağlıyorum.
Kablosuz Sony marka kulaklıkla evde çalışıyorum.

Pratik yapmak için kulaklık kullanmak istiyorsanız, bass ve tizleri iyi veren kulaklıklar daha iyi sonuç veriyorlar.

Referans monitörleri "dinleme yapmak " yani kayıt içindir. Ref monitörü ile gitar çalmak gereksiz bir masraf olur. Elinizdeki 5.1 ses sistemine göre farkeden birşey olmayacaktır .
Ama derseniz ki; Bias fx ile gerçek bir amfi hissiyatı almak istiyorum. O zaman 10"-12" aktif stage monitörü ya da 12" kabin+ Poweramp kullanmanız gerekir.
Bir soru: Bias FX vb yazilimlar, ampliyi ve efektleri simule etmeye calisiyor. Ses karti cikisinda simule edilmis hal ortaya cikiyor, boylece sese sinyal ilave etmeyecek bir sistem gerekmiyor mu ses karti sonuna? Bunun da net cozumu referans monitoru degil midir? Kemper'i, Helix'i de referans monitorune bagliyoruz da oradan sey ettirdim. Her ne kadar simulasyon yontemleri farkli olsa da neticede is AD/DA cozumunun kulagimiza yansimasi ile sonuclaniyor.

Bir soru: Bias FX vb yazilimlar, ampliyi ve efektleri simule etmeye calisiyor. Ses karti cikisinda simule edilmis hal ortaya cikiyor, boylece sese sinyal ilave etmeyecek bir sistem gerekmiyor mu ses karti sonuna? Bunun da net cozumu referans monitoru degil midir? Kemper'i, Helix'i de referans monitorune bagliyoruz da oradan sey ettirdim. Her ne kadar simulasyon yontemleri farkli olsa da neticede is AD/DA cozumunun kulagimiza yansimasi ile sonuclaniyor.

Ref monitörlerinin amacı; bir enstrümanın sesini en doğal hali ile vermek değildir. Mixinizdeki seslerin, nihayetinde final projenizin bir hi-fi sisteme adapte etmek üzere en flat seviyede dinletmektir. Kaydettiğiniz şeyin dengesinin bir araba teybine ya da oturma odanızdaki müzik setine göre uygun hale getirilmesi amaçlanır. Başka bir özelliği yoktur.
12" gitar kabininden çıkan Sound ve Rezonansın; 5" monitörden aynı şekilde çıkabileceğini düşünüyormusunuz ? Eğer kemper vb.. sistemlerde performans amaçlı kullanıyorsanız en başta bariz bir şekilde hacminizi kısıtlıyorsunuz.
Referans monitörlerim var, ayrıca aynı sistemi stage monitör ile kullanma imkanım da oluyor. Yukarda sorduğum sorunun doğrultusunda farkları anlatmam abes olur. Ayrıca bahsettiğim "flat response" özellikli stage monitör. Sese renk katması , sinyale birşey eklemesi gibi durumları olmuyor.

- Bias ya da farklı bir program ile kayıt yapacaksanız kesinlikle ref monitörü kullanılması gerekir.
- Gitar Performansı için kullanacaksanız daha geniş hacimli aktif monitör (10"-12") kullanırsanız amacına daha uygun olacaktır.

Son düzenleme:
Tamam zaten soruyu sorma sebebim de oydu. 10 metrekarelik odada iki tane 12 inc Yamaha monitoru var, iki tane de 6 inc KRK referans monitoru. Sesi yine acamadigimiz icin KRK'lar daha iyi sonuc veriyor. Sahnede ve daha buyuk alanlarda ise Yamaha'lar daha iyi tabii ki. 2+1, 5+1 vb sistemlerde ise ne caldigimizi anlamadik vaktiyle denedigimizde. O yuzden referans monitoru yerine ses sistemi onermek butce acisindan mantikli olabilir ama ayni sonucu vermeyecektir.

Öncelikle, duyumda ikisinin birbirinden farklı sonuçlar veren aletler olduğunu bilmemiz lazım. Amaç temiz bir kayıt ise evet, kenarda ortalamanın üzerinde iş yapar bir kulaklığınızın bulunması "şart" değilse de epey mantıklı ve kullanışlı olur.

Referans monitörleri benim açımdan duyumun "en son" halini belirlemekten ziyade enstrümanların birbirine oranını, özellikle davulun kendi içindeki dengesini (panlama, tomların uğuldama oranı, kicklerin sertliği vs.) daha rahat duyabilmemde ve istediğim optimal dengeyi bulmamda önemli bir faktör. Fakat mix ve mastering aşamaları için kulaklık asla vazgeçmeyeceğim son kale her zaman.

Tek başına iyi bir kulaklıkla her şeyi yaparsınız. Biraz komforsuz olur, epey terlersiniz, başınız ağrır fakat sonuç bakımından istediğiniz duyumu elde edersiniz. Sadece referans monitörü ile aldığınız kayıt ise farklı sistemlerde umulmadık sonuçlar verir/verebilir.

Sürekli olarak "yahu ben bu tizleri böyle yapmadım, bass'ları bu kadar açmadım" kafası yaşamamak için bir çift kulaklık "bence" kenarda durmalı.

İyi günler.

Tamam zaten soruyu sorma sebebim de oydu. 10 metrekarelik odada iki tane 12 inc Yamaha monitoru var, iki tane de 6 inc KRK referans monitoru. Sesi yine acamadigimiz icin KRK'lar daha iyi sonuc veriyor. Sahnede ve daha buyuk alanlarda ise Yamaha'lar daha iyi tabii ki. 2+1, 5+1 vb sistemlerde ise ne caldigimizi anlamadik vaktiyle denedigimizde. O yuzden referans monitoru yerine ses sistemi onermek butce acisindan mantikli olabilir ama ayni sonucu vermeyecektir.

aynı şeyleri söylüyoruz aslında. ben bias ı performans amacı ile kullanıyorum ve duymak istediğim sound programın simule ettiği o 1x12 amfi ne ise karşımdaki tepkilerin hacmin oyle olması. Küçük inchlerdeki herhangi bir sistem zaten bunu sağlamakta yetersiz kalacaktır. çok ciddi bir hacim kaybettkten sonra ref monitörüne göre ses sistemi biraz karakter eklesin ne farkeder ? :)

aynı şeyleri söylüyoruz aslında. ben bias ı performans amacı ile kullanıyorum ve duymak istediğim sound programın simule ettiği o 1x12 amfi ne ise karşımdaki tepkilerin hacmin oyle olması. Küçük inchlerdeki herhangi bir sistem zaten bunu sağlamakta yetersiz kalacaktır. çok ciddi bir hacim kaybettkten sonra ref monitörüne göre ses sistemi biraz karakter eklesin ne farkeder ? :)
Yok bence referans monitörünün sahip olduğu hoparlör hacminin ürettiği sinyal ile ses sisteminin ürettiği sinyal farklı birbirinden. O yüzden bu şekilde karşılaştırma yapılmamalı diye düşünüyorum. Aslında söylemeye çalıştığım şey buydu da ancak kelimelere dökebildim.

Geri