Doğramalık Çam Keresteden Elektrik Gitar

Merhaba, elektrik gitar yapımına bir yerden başlamak istiyorum. Başlıkta belirttiğim gibi doğramalık kereste ile bir model yapsam nasıl olur sizce? Teşekkürler.

Merhaba, elektrik gitar yapımına bir yerden başlamak istiyorum. Başlıkta belirttiğim gibi doğramalık kereste ile bir model yapsam nasıl olur sizce? Teşekkürler.
Ağaç cinsinin yapım aşamasında pek bir önemi yok. Aynı zaman ve enerjiyi harcıyacağından gitar yapımında kullanılan klasikleşmiş ağaçlardan temin etmen daha yararına bir durum.

Acousticwood'u ziyaret de etmiş biri olarak en special-rare-authentic gövdelerin fiyatları orada çoğunlukla tahmininizden bir sıfır daha eksik ;)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Değerli ağaç diyorsunuz ama bi arayıp fiyat sorarsanız belki sizin alacağınız kereste fiyatıyla aynı paraya gelir

Değerli derken fiyatını kastetmemiştim. Endüstri meslek lisesi mobilya bölümünden mezun oldum, bu işin içindeyim. İlk gitarım olacağı için herhangi bir yanlış kesimde ağacı ziyan etmemek için çam ağacı kullanmak istiyorum.

Yorumunuz için teşekkür ederim. İlk gitarım olacağı için değerli ağaç kullanmak istemiyorum pek. Belki klavyede bulabilirsem maun kullanırım.
Doğru düşünüyorsunuz, ağaç işlerinde tecrübeniz yoksa ne kullandığınızın bir önemi yok. O yaptığınız gövdeyi uzun süre kullanmayacaksınız zaten. Fırınlanmış kereste alıp 3 parça gövde de yapabilirsiniz, oynama ihtimalini azaltırsınız. Akustikwood murat beye de danışırsanız bu yönde tavsiye verecektir, kendisiyle sohbet ederken ilk gitarda heba edilen ağaçlara yazık olduğundan bahsetmişti.
Fretboard için rosewood alabilirsiniz ama, fretleri çaktığınızda sağlıklı tutunması için belli yoğunlukta bir ağaç gerekli.

Doğru düşünüyorsunuz, ağaç işlerinde tecrübeniz yoksa ne kullandığınızın bir önemi yok. O yaptığınız gövdeyi uzun süre kullanmayacaksınız zaten. Fırınlanmış kereste alıp 3 parça gövde de yapabilirsiniz, oynama şansını azaltırsınız.

Üstteki mesajda yazdım bu işin içinde olduğumu. İyice kafamda oluşturunca kesime başlayacağım, bakalım ortaya nasıl bir şey çıkacak. Fotoğrafları paylaşırım.

Riskli bir tercih olur. Çam ağacı bildiğim kadaıyla fender ilk dönemlerinde kullanılmış ama bükülmesi nedeni ile vazgeçilmiş daha sonra ise farklı formlarda kullanılmış.
Doğru bilgi. Hatta Gibson'ın ilk trussrodu kullanmasındaki sebeplerden biri çam ağacı diye biliyorum.. Adamlar ilk kez çamdan sap yapmaya kalkışınca bükülmeleri önlemek için trussrodu bulmuşlar; daha sonraki denemelerde de çamdan tamamen vazgeçilmiş... Çam gitti ama Trussrod baki kaldı...

Çam diğer ağaçlara göre oldukça yumuşak bu sebeple bu ağaçtan gitar yapılsa bile abartı kaplama olmadan iyi sonuç alınabileceğini düşünmem açıkçası, eski Fender gitarlar var arada sırada ebay de görüyorum, üstleri bilmem kaç kat poly kaplı yine de gövdelerin hepsinde ciddi ezikler, boya kalkmaları vs var. Bu gitarlar 50'li yıllarda custom yapılmış ve sözde Pinus Rigida denilen çamın en sert ve en zor bulunan türünden yapılmış gitarlar, ama ona rağmen sonuçlar iyi olmamış..

Çamdan gövdesi olan bir gitarın kısa sürede iyi bir relic görüntüsü olur, o ayrı.. Zira en ufak bir çarpmada göçer, çizilir.. Ama ben olsam ilk deneme için bile kullanmazdım. İlla test amaçlı birşey yapacak olsam kavaktan yaparım, hem daha ucuz hem de başarılı iş çıkarırsam en azından üzerine iyi manyetik takıp orasını burasını çarpmaktan çekinmeyeceğim bir gitarım olurdu :)

Doğru bilgi. Hatta Gibson'ın ilk trussrodu kullanmasındaki sebeplerden biri çam ağacı diye biliyorum.. Adamlar ilk kez çamdan sap yapmaya kalkışınca bükülmeleri önlemek için trussrodu bulmuşlar; daha sonraki denemelerde de çamdan tamamen vazgeçilmiş... Çam gitti ama Trussrod baki kaldı...

Çam diğer ağaçlara göre oldukça yumuşak bu sebeple bu ağaçtan gitar yapılsa bile abartı kaplama olmadan iyi sonuç alınabileceğini düşünmem açıkçası, eski Fender gitarlar var arada sırada ebay de görüyorum, üstleri bilmem kaç kat poly kaplı yine de gövdelerin hepsinde ciddi ezikler, boya kalkmaları vs var. Bu gitarlar 50'li yıllarda custom yapılmış ve sözde Pinus Rigida denilen çamın en sert ve en zor bulunan türünden yapılmış gitarlar, ama ona rağmen sonuçlar iyi olmamış..

Çamdan gövdesi olan bir gitarın kısa sürede iyi bir relic görüntüsü olur, o ayrı.. Zira en ufak bir çarpmada göçer, çizilir.. Ama ben olsam ilk deneme için bile kullanmazdım. İlla test amaçlı birşey yapacak olsam kavaktan yaparım, hem daha ucuz hem de başarılı iş çıkarırsam en azından üzerine iyi manyetik takıp orasını burasını çarpmaktan çekinmeyeceğim bir gitarım olurdu :)

Hocam dükkan çam ağacı dolu, kavaktan gitar mı yapılırmış? :D

Kavak (poplar) ağacı gitar gövdelerinde kullanılan bir ağaç,sıklık olarak kızılağaç (alder),ıhlamur (baswood),dişbudak (ash) ve mahogany (maun)'dan sonra geliyor.Bugüne kadar hiç çam gövde görmedim.Çam çok güzel yanar abi,atacan sobaya

Geri