Yurtiçi Kargodan Mağdur Olmaya Son Verelim

Kargo sirketleri ulkede ihracatin ve tucaretin gelismesinin onundeki en onemli engellerden biri su halleri ile. Amerikadan cinden bedavaya gelen 30 dolarlik mal geri 150 dolara gidiyorsa bu sana biz mal saticaz sen satma demek oluyor. Ustelik kazara yurtdisindan urununuz ellerine depolarinda bi kalsinda anyayi konyayi gorun. YasamisLar bilir. Ayni haraci yolda biri kesse sizden sizde onu kesersiniz.olay yabanci sermayeli kargocu olunca mecbur susuyoruz.Yurt ici fahis ucretler zaten cabasi. Zarf 10 liraya gitmez arkadas. 15 alanda var. acilwn reforme degil yikip yeniden kurulmasi gereken sistem bu. Uzerine bide kargoya tecavuz? Baslik az bile ne silmesi.

Şuan benim gözümde en iyi firma ptt ancak genel olarak ptt sadece İstanbul'da sorunlu herhalde şikayetler sadece İstanbul'da yaşayanlardan geliyor ben son 5 aydır ptt kullanıyorum diğer firmalara gerek kalmıyor dinleri İmanları para olmuş ufacık kutu bile bi dünya para ptt de en ufak koli ücretsiz veriliyor fiyatları da ucuz şimdiye kadar hiç birşeyi kırıp döktüklerini de görmedim

kargo ücretlerini kim nasıl belirliyor ufacık bir paket 20 lira tutuyor. Hiç makul gelmiyor açıkçası kargo ücretleriyle de bizi bi şekilde sömürüyorlar gibi geliyor.

Son 1 yılda Ptt ile yaklaşık 10 dan fazla kargo münasebetim oldu. sadece birinde küçük, önemsiz bir kırık ile karşılaştım oda karşı tarafın paketleme işini güzel yapamadığı için. Yoksa sağolsun alışveriş yaptığım kişiler öyle bir özenmişlerdi ki Sapasağlam geldi aletler şükürler olsun :) Ptt ile çok büyük bir sorun yaşamadım, ama tabi kaybolan kargolara anlam veremiyorum. Son olarak PTT ile diğer kargo firmaları arasında çok uçuk bir fiyat farkı var, bu kadar fark olunca ptt ye yöneliyor insan.
İstanbul'dan Osmaniye'ye 2 gün,
Ankara'dan Osmaniye'ye 1 gün de teslim alıyorum ürünleri. Bence sürelerde gayet güzel.

Ptt ile gelecek ürünlerimde dağıtıcının telefonuna ulaşmak bir yana, şube telefonunu bile açan olmaz. Sizinki Ptt Zürih şubesi sanırım?

Yok ya Zürih falan değil, bi Çağlayan'da oldu, o zaman işyerim oradaydı. Sonra da Göztepe'de. Ben de şaşırdım ama durum bu. Hatta Göztepe'deki mevzu şöyle oldu: Çok önemli bir doküman bekliyordum ve yazlıktaydım. Baktım geliyor İstanbul'a döndüm. Bekle bekle gelmiyor aradım. Dağıtıcının numarasını verdiler, aradım kızı, Yakacık'ta olduğunu ama çok önemli ise teslim edebileceğini söyledi. Gel dedim geldi. Vallah billah böyle oldu.

Valla ben son derece memnunum eşe dosta tavsiye ediyorum diyeyim.

Ne bir kayıp var ne bişey. Zamanında geliyor, hasarsız geliyor. Gönderilerde de sıkıntı yaşamadım. Dostlar başına diyelim :)

Esasında son 1,5 yıldır yaşadığım Yalova'nın PTT şubelerinden ben de memnunum. Fakat zamanında bizzat başıma gelen ve halen bir çok arkadaşımın başına gelen vukuatları var ptt'nin..
Emrah'ın da dediği gibi "kargo firması yoktur, kargo şubesi vardır" :)

Tamamen şubelerle alakalı.
Ben de aras ile problem yaşıyorum, yurtiçi çok iyi. Eski adresimde tam tersiydi, farklı şubeler bakıyordu.
Müşteri hizmetlerine toplu olarak sorun yaşadığınız şubeleri şikayet edin sürekli, inatla. Bir şeyleri değiştirmek zorunda kalırlar illa ki.

Onlar da zaten bu işten bıkmış belli ki. İyi kötü girmiş bu işe asgari ücrete tabii hamallık yapıyorlar. Haklılar mı, kesinlikle hayır; bu şekilde iş yapılır mı, kesinlikle hayır; milletin eşyasına zarar vermek doğru mu, kesinlikle hayır ama onların da çalışma şartları iyi olsa bence bu tür şeyler yaşanmaz. Yani bunların hepsini tümden silsen de, başına kayyum da atasan ne olur? Hiçbir şey değişmez. Bu nedenle arkadaşların da dediği gibi eşeği sağlam kazığa bağlamak gerek, saldım çayıra mevlam kayıra olmaz.

Gidip gırtlaklarına basınca eşek gibi hizmet veriyorlar. Kesinlikle çalışma kültürü yok, müşterilere bir saygıları yok. Yaptıkları işe bir saygıları yok. Buyurun bu da burada kalsın.

garip bir şekilde benim d
Ptt ile gelecek ürünlerimde dağıtıcının telefonuna ulaşmak bir yana, şube telefonunu bile açan olmaz. Sizinki Ptt Zürih şubesi sanırım?
garip bir şekilde benim de en az sorun yaşadığım firmadır ptt... Gönderdiğim hiçbirşeyin paketi dahi hasar görmedi, hatta bmw ///M rüzgarlığı dahi gönderdik ve 0 sıkıntı karşıya ulaştı.
en sorunlusu da aras, mesaj geliyor "adresinize ulaşılamadı bilgi için 05...." diye. Arıyorum; cevap vermemeyi bırak göstere göstere meşgule atıyorlar a......

Kargo şirketlerinin durumu gerçekten yaşadığınız yerdeki şubeyle alakalı. Hepsi belli bir standartın altında orası kabul, ama genellemeler de işlemiyor. Örneğin ben İstanbul Şişli'de yaşıyorum; Bomonti semtinde. Burada Aras Kargo varken daha 9.30 da siparişlerim kapıma getirilirdi, hep aynı adam getirirdi sohbet ederdik, ürüne bakar incelerdim, tek bir sorun yaşamadım gönderirken de, sonra başka bir yere taşındılar sipariş Kurtuluş-Bomonti şubeler arası gitti geldi (bu ikisi yakın, varış birimini karıştırdılar), kullanmadım bir daha. Gelgelelim Yurtiçi Kargo asla evime paket getirmedi, geldik yoktunuz dahi demedi, sipariş bilgisi vermedi, hep ben "artık gelmiştir herhalde" diye şubeyi aradım ve paketimi gidip şubeden teslim aldım. Fakat Taksimdeki iş yerime sipariş getiren Yurtiçi Kargo 10 numara 5 yıldız. Bunun yanında evimin oradaki buradaki PTT'yi de çok kullandım hem çok ucuz hem hiç sorun yaşamadım. Artık ev adresimi kullanacaksam PTT, iş adresimi kullanacaksam Yurtiçi kullanıyorum.

Yani bence şu kargo iyi şu kargo kötü diye bir şey yok, iş şubede bitiyor. Yaşadığınız yerdeki kargo şubelerinin hepsini deneyip zaman içinde hangisi iyi hangisi kötü öğreniyorsunuz.

E-ticaretle ugrasiyorum.Yilda ortalama 1000 adet posta gonder/kabul yapiyorum.Son 5 yilda 100 gitar aldiysam heralde 50 tane de gondermisimdir.Gitar gonderirken hangi firma istersiniz diye soruyorum, istege gore degisiyor ama en az PTT arzu ediliyor.Alirken ise mutlaka PTT ile gonderilmesini talep ediyorum.Bir kac sebepten dolayi.
1- Fiyat sehirden sehire degisse de her zaman sabit.Kafalarina gore fiyat sallama yok.Diger firmalar ozellikle ARAS kargo bu konuda en kotusu.Bazen Asya/Istanbul'dan kargolanan bir gitara 90TL isterken ayni veya daha agir ve bolca paketlenmis bir gitara 50TL isteyebiliyor.PTT ile nereden olursa olsun 30TL den yuksek ucret odemedim bir gitara Hardcase dahil.

2- Ister inanin ister inanmayin paketler daha ozenli tasiniyor.Bir sicil mekanizmasi var.Yuruyen ve isleyen bir mekanizma.Eger bir subeden cok fazla sikayet geliyorsa bu o subenin ve memurlarinin sicillerine yansiyor.Hicbir memur ozellikle sube muduru bozuk bir sicil istemez.Bu sistem isliyor cunku ozellikle kargo bolumunde bircok kez mufettis teftisine sahit oldum subelerde.

3- Paket kaybolma, zarar gorme ve musteri sikayet ortalamasi en az PTT ile yasiyorum.

4- Cuma gonderilen bir paketi Cumartesi aksam 7 de bile bana ulastiriyor PTT.Cumartesi gonderim yok ama kabul mevcut.Ozellikle yaz aylarinda cok denk geliyor.

PTT'nin dezavantajlari; cok nadir de olsa paket diger sirketlere oranla +1 gunde ulasabiliyor.Bu benim icin sorun degil.Bazi kucuk sehirlerde ya da merkezden uzak subelerde gitar kabul etmiyorlar kesinlikle.Mesuliyet bendedir diye imza bile atsaniz almiyorlarmis.

Eger subeye cok gelip gidiyorsaniz dagiticinin numarasini veriyorlar PTT de.Bana son 2 yildir hep ayni dagitici denk geliyor ve cocuk bana kendisi sordu numarami eger evde yoksam gitari bosuna tasimiyim yukari diye.Akilli cocuk ;)

Not: Kendi dusuncemi paylastim.Kesinlikle kimseye PTT ile gitar gonderin demiyorum ve ima da etmiyorum.

Son düzenleme:
E-ticaretle ugrasiyorum.Yilda ortalama 1000 adet posta gonder/kabul yapiyorum.Son 5 yilda 100 gitar aldiysam heralde 50 tane de gondermisimdir.Gitar gonderirken hangi firma istersiniz diye soruyorum, istege gore degisiyor ama en az PTT arzu ediliyor.Alirken ise mutlaka PTT ile gonderilmesini talep ediyorum.Bir kac sebepten dolayi.
1- Fiyat sehirden sehire degisse de her zaman sabit.Kafalarina gore fiyat sallama yok.Diger firmalar ozellikle ARAS kargo bu konuda en kotusu.Bazen Asya/Istanbul'dan kargolanan bir gitara 90TL isterken ayni veya daha agir ve bolca paketlenmis bir gitara 50TL isteyebiliyor.PTT ile nereden olursa olsun 30TL den yuksek ucret odemedim bir gitara Hardcase dahil.

2- Ister inanin ister inanmayin paketler daha ozenli tasiniyor.Bir sicil mekanizmasi var.Yuruyen ve isleyen bir mekanizma.Eger bir subeden cok fazla sikayet geliyorsa bu o subenin ve memurlarinin sicillerine yansiyor.Hicbir memur ozellikle sube muduru bozuk bir sicil istemez.Bu sistem isliyor cunku ozellikle kargo bolumunde bircok kez mufettis teftisine sahit oldum subelerde.

3- Paket kaybolma, zarar gorme ve musteri sikayet ortalamasi en az PTT ile yasiyorum.

4- Cuma gonderilen bir paketi Cumartesi aksam 7 de bile bana ulastiriyor PTT.Cumartesi gonderim yok ama kabul mevcut.Ozellikle yaz aylarinda cok denk geliyor.

PTT'nin dezavantajlari; cok nadir de olsa paket diger sirketlere oranla +1 gunde ulasabiliyor.Bu benim icin sorun degil.Bazi kucuk sehirlerde ya da merkezden uzak subelerde gitar kabul etmiyorlar kesinlikle.Mesuliyet bendedir diye imza bile atsaniz almiyorlarmis.

Eger subeye cok gelip gidiyorsaniz dagiticinin numarasini veriyorlar PTT de.Bana son 2 yildir hep ayni dagitici denk geliyor ve cocuk bana kendisi sordu numarami eger evde yoksam gitari bosuna tasimiyim yukari diye.Akilli cocuk ;)

Not: Kendi dusuncemi paylastim.Kesinlikle kimseye PTT ile gitar gonderin demiyorum ve ima da etmiyorum.

Evet, katılıyorum. PTT aralarındaki en iyi firma olsa gerek. Hatta "kötünün iyisi" demek daha iyi galiba. Birkaç kez, kırılabilecek eşyayı çok iyi paketlememe rağmen "kırılabilir diye kabul edemeyiz" diyip almamışlardı ki ağırca bir şeydi, gönderi ücreti de fazla olacaktı. Diğer firmalar para kazanmak için kırılıp kırılmadığını pek önemsemeden alıyor, en azından ptt bunu nadir de olsa dikkate alıyor.

Ptt dağıtıcı numarasını ben de aldım. Telefonu açmamazlık yapmıyor da hatta evde değildim büyük bir paketim gelmişti sağolsun 20 dk beni bekledi hoş beni beklemese tekrar şubeye götürmek zorunda kalacaktı ya :)

Memurları kpss ile alınıyor. Sicil ve performans skorları var, sistemi bilmeyen memur çok az. Küçük yerleri bilmiyorum ama genelde 4-5 senelik ptt çalışanı oluyor. Diğer kargo şirketinde ise aylık hatta haftalık çalışanların yüzü değişiyor, asgari ücret hatta belki daha altına çalıştırıdıkları oluyor 18 yaşında dünyadan habersiz, hayattan bezmiş hiçbir beklentisi olmayan gençler oluyor. Sadece bir kargo kaydı için çalışan bilgisayardan sistemi çözesiye 30 dk banko önünde ağaç olduğumu bilirim yurtiçi koşuyolu şubesinde.

Bir de bildiğim kadarıyla diğer özel kargo şirketleri şube şube taşeron olarak çalıştırılıyor yani x kişisi yurtiçi kargo şubesi açmak istiyorum diyor ismin ve telif hakkı ödüyor şubeyi yurtiçine göre diyazn ediyor ama çalışanları seçen o kişi olduğu için parası olan hanzo kılıklı tipler oluyor sadece evraklarda ismi geçen şubeye uğramayan tipler başına da bir müdür koyuyor tamam yani..

Ptt kargo evde bulamadı mı apartman kapısına ptt logolu şu tarihte geldik bulamadık, takip no şu x şubeye bırakıyoruz diye not yapıştırıyorlar en azından yurtiçi kargo gibi daha apartmana bile gelmeden hatta belki şubeden - geldik evde yoktunuz bulamadık şubeye bıraktık - diye sms atmıyorlar. En azından not bıraktıklarında apartman önüne kadar geldikleri belli oluyor ptt'de. Hızı da gayet güzel yakın zamanda ankara-istanbul küçük paket aldım, 20 saat ile sürmeden elimdeydi. Diğer şirketler olssa kesinlikle 2-3 gün sürecekti bulunduğum yerde. Siz güzelce sarın, paketleyin yeter.

Ptt'de de kötünün iyisi ama en azından karşınızda muhattap olarak devlet var atıyorum kargo kayboldu, oraya yazıdınız, burayı aradınız, müdürüne atar yaptınız bir şekilde ilgilenilmedi, bimer'e kadar internetten dilekçe yazabiliyorsunuz düşünün, kargo anlaşmazlığı bile bimer'e yazılabiliyor taa başbakanlığa gidip oraya yetkili kurumlara paslanarak cevap geliyor en geç de devlet, dilekçelere 1 ay içinde cevap vermek zorunda. Genelde 2-3 gün içinde cevap alıyorsunuz. İnternetten bimer'e yazınca, dilekçe vermiş gibi oluyorsunuz. İyi-kötü ne kadar işinizi çözer bilemem ama Diğer özel kargo firmalarında kaybolsa, büyük ihtimal 3 maymunu oynarlar daha fazla sinir olursunuz.

Son düzenleme:
Geri