Ton Potansının Koyu Tonda Takılı Kalması

Merhaba herkese. 91 Japon üretimi aktif Jackson manyetikli Cort G254 sahibiyim. Son iki gündür potanstan kaynaklanan bir sorun yaşıyorum. Koyu tonda takılı kaldım potansı sağa sola ne kadar çevirsem de sadece daha koyu oluyor, bir sınırı da yok kaç tur döndürseniz o kadar dönüyor. Daha öncede aynı sorunu yaşayıp tamir ettirmiştim. Daha üstünden bir iki ay geçti geçmedi geçenlerde ton potansıyla bir oynaşayım dedim yine aynısı oldu. En yakın luthier bana 40-45km uzakta fazla da zamanım yok o yüzden kendim halletmeyi düşünüyorum. Şimdi ben ton potansını öyle çok kullanan biri değilim olsa da olur olmasa da. Ton potansıyla ilgili bütün kabloları kessem işe yarar mı? Eğer olmazsa başka ne yapabilirim ?

Başka bir potans bulmanız en iyisi bence. 500K yada 250K herhangi bir potans işinizi görür. Ama tavsiyem müzik mağazasına falan gitarı götürün ona göre potans isteyin. Çünkü boyut konusunda tutmayabilir. Geçmiş olsun bu arada. Zaten potans 10 TL den ucuz bir şey hani. Ama gitar potansları daha pahalı olabilir:(

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Başka bir potans bulmanız en iyisi bence. 500K yada 250K herhangi bir potans işinizi görür. Ama tavsiyem müzik mağazasına falan gitarı götürün ona göre potans isteyin. Çünkü boyut konusunda tutmayabilir. Geçmiş olsun bu arada. Zaten potans 10 TL den ucuz bir şey hani. Ama gitar potansları daha pahalı olabilir:(

Oturduğum ilçe de tek bir müzik mağazası var onda bazen tel bile olmuyor. Zaten vaktim olsa luthiere götürürdüm ama eğer kendim çözemezsem sorunu zaten mecburen luthier yolu gözükecek aklıma getirdiğiniz iyi oldu büyük ihtimalle yeni bir potans alırım çözemezsem teşekkürler :)

Manyetiklerin modeli belli ama ben o tarz şeyleri hiç beceremem zaten lehim makinesi yok. Yine de teşekkür ederim. Sıkıntı olmazsa direk kabloları kesicem. :):)

teoride dediginiz durumda zaten potans kontrol disi eger keserseniz bir sey degismez diye dusunuyorum, benden daha bilgili bir abim aydinlatsin olmadi

edit: @Racsen dedigi hic aklima gelmemisti, surekli donuyor demissiniz, ben anlamamistim buyuk ihtimal oyledir

• Konu Sahibi Konu Sahibi
teoride dediginiz durumda zaten potans kontrol disi eger keserseniz bir sey degismez diye dusunuyorum, benden daha bilgili bir abim aydinlatsin olmadi

edit: @Racsen dedigi hic aklima gelmemisti, surekli donuyor demissiniz, ben anlamamistim buyuk ihtimal oyledir

Benimde kafamı kurcalayan şeylerden biri o ya hiç bir şey değişmezse fDS:d

Pot başını çıkart, ya yanında ufak bir alyan yeri vardır eğer yoksa çekince çıkar. arkadan kontrol bölümünün vidalarını açıp potans ın ön bölümde gördüğünüz somunu mu gevşemiş kontrol edin

Pot başını çıkart, ya yanında ufak bir alyan yeri vardır eğer yoksa çekince çıkar. arkadan kontrol bölümünün vidalarını açıp potans ın ön bölümde gördüğünüz somunu mu gevşemiş kontrol edin

Pot başını çıkardım somun da bir gevşeme yok ama pot başının içinde bir deformasyon var sanırım ondan sürekli dönüyor olması lazım. Yani sorun çözüldü ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. :)

Geri