Hayırseverlik

Çok yoksullar, aç bir serserinin son kesin başvuru noktasını oluştururlar. Onlara, her zaman güven duyulabilir. Aç bir insanı asla geri çevirmezler. Bütün Birleşik Devletler'in her yerinde büyük evlerden yiyecek isteğim geri çevrilmişti ve her zaman, ya dere kenarlarındaki ya da bataklıklardaki kırık pencereleri paçavralarla doldurulmuş, küçük kulübelerde çok çalışmaktan yüzleri çökmüş annelerden yiyecek almıştım. Ey, siz hayırseverlik tüccarları! Yoksullara gidin ve öğrenin, çünkü sadece yoksullar hayırseverdir. Onlar kendilerine gereksiz olanı vermezler, çünkü fazlası ellerinde yoktur... Kendilerinde fazla olan şeyleri verirler ve asla saklamazlar, hatta çoğunlukla kendilerine bile gerekli olan şeyleri insafsızca verirler. Köpeğe atılan bir kemik hayırseverlik değildir. Hayırseverlik, siz de en az köpek kadar açken onunla paylaştığınız kemiktir..

(Jack London-Demiryolu Serserileri sf:14)

sizin düşünceleriniz?
nedenler, açıklamalar?
hepsini bekliyorum...

seviyeli bir tartışma olsun...

"Onlar kendilerine gereksiz olanı vermezler, çünkü fazlası ellerinde yoktur... Kendilerinde fazla olan şeyleri verirler ve asla saklamazlar, hatta çoğunlukla kendilerine bile gerekli olan şeyleri insafsızca verirler."
Belki zor durumu direk yaşamaktır nedeni, kibirli olmamaktır. Para, mevki gibi şeylerin varlığı insanı kibirli, hiçbir şeye muhtaç olmadığını sanan biri yapabiliyor. O malın verdiği kendini bir ŞEY sanma duygusu eğer başka hiçbir varlığı yok ise kişiyi cimri yapıyor. Çünkü o malıyla var. Mal yoksa o kişi de yok...
Nedenlerden biri de bu olsa gerek...

Fakat fakir olmayıp da hayırsever olanlar da az da olsa mevcut. Kimbilir belki bu başlıkla da sayı artar...

metin bir bakıma doğru. şöyleki yoksullar açlığın , parasızlığın ne olduğunu bilirler ve bu tür hayatı tecrübe ettiklerinden dolayı bazı şeyleri feda etmek onlar için kolay olabilir. ama ben tümevarımlık seziyorum burada. yani bunun zengin insanları da var , hayırsever olan insanları da. onlar şekilcilik olsun diye hayırseverlik yapıyor değil ya?

Sindirmek ile ilgisi var bence; hazmetmek ile. Zengin olup da bunu hazmedebilmiş insan, kendi elindekilere şükreder ve olmayanlara yardım etmeye çalışır. Hazmedememiş insan ise nasıl zengin olduğumu belli ederim diyerek, maalesef ülkemizde bolca görülen bir şekilde, gereksiz şeylerle uğraşır durur. Yoksullar ya da elinde avucunda pek bir şey olmayanların da içinde bulundukları durumu anlamaları, empati kurmalarına yardımcı olduğundan daha yardımsever olmaları kuvvetle muhtemeldir bence.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
konuya biraz şöyle bakmak lazım...

o zengin hayırseverler aslında zaten onların olmayan(bir nevi çaldıkları) şeyleri geri vermiyorlar mı hayırseverlik adı altında???

"Hayırseverlik, siz de en az köpek kadar açken onunla paylaştığınız kemiktir.. " sözü bence çok şeyi anlatıyor...

bence hayırseverlik ffalan değil doğrudan insalcıllıktır. çünkü aç, yaptığı paylaşımı hayır olsun diye yapmaz. diğer dille sevap işlemek için yapmaz. o hali bildiği için karşısındakini de o durumdan kurtarmak ister. bu da karşısındakini düşünmektir yani insancıllıktır.

başka bir değişle zor şartlar insanı daha erdemli ve derin düşünür yapar.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
kelimelerin sözlük anlamına çok takılmayalım... anlatılmak istenene bakalım...

başlığın hayırseverlik olması başında yaptığım Jack London bölümünde öyle geçmesi...

seygili slaytanic oradaki alıntıda da hayırseverlikten kasıt zaten senin söylediklerindir...

Bite_the_pain Çalmak taviri ne kadar doğru? Çalışarak kazanıyorsan ama her çalışan karşılığını alamıyorsa senin aldığın karşılık neden çalıntı olsun ki?
Burada tabii hepimizin suçu var kazancın dengesizliğinde ama zengin olanın her zaman başkalarını sömürerek zengin olduğu sonucuna varmak doğru değil bence.
Ama dünyadaki malvarlığı tüm insanlarındır ve eğer bir kişi ihtiyacından fazlasına sahipken başkası ihtiyacını karşılayamıyorsa, har vurup harman savuranın hırsız olduğu da ileri sürülebilir... Yani zaten hayırseverlik bir lütuf değil görevdir demek istedin sanırım ve haksız da değilsin

hakkıyla kimse "zengin" olmaz...

hakkıyla yeterli para kazanılabilir ama zengin olunamaz...

burjuva kültüründe varolmuş kişiler nasıl zengin olduklarının farkına varamayabilir.. dolayısıyla kendi zenginliklerini kendi hakları sanarlar... zaten burjuva ahlakı biraz öyledir...

konuyu çok fazla siyasete çekmeyelim lütfen... açıklamamda kullanmak zorunda olduğum için siyasi çağrıışımlar yapacak terimler kullandım...

Bite_the_Pain demiş ki:
hakkıyla kimse "zengin" olmaz...

hakkıyla yeterli para kazanılabilir ama zengin olunamaz...

burjuva kültüründe varolmuş kişiler nasıl zengin olduklarının farkına varamayabilir.. dolayısıyla kendi zenginliklerini kendi hakları sanarlar... zaten burjuva ahlakı biraz öyledir...

konuyu çok fazla siyasete çekmeyelim lütfen... açıklamamda kullanmak zorunda olduğum için siyasi çağrıışımlar yapacak terimler kullandım...
Zaten hiçbir siyasi çıkarımım yoktu. Direkt durumu öyle gördüğüm için öyle söyledim.
Zenginlik kelimesinden kastettiğim zaten yeterli yemeği giyeceği vs si olan kişinin durumuydu. Fakire kıyaslayınca bu kişiler zengin sayılabilir. Tabii sen zengin diyerek paraya para demeyenleri kastediyorsun ki, burada sömürü evet sözkonusu.
Sonucta ihtiyacının fazlası olan mal, yani zengini zengin yapan mal; aslında fakirin sahip olma hakkı olan ama eline geçmeyen maldır.

Düşününce dünyada birçok gereksiz şeye harcanan parayla belki açlığın sonu getirilebilirdi...

sevgili crnky ben siyaset konusunu senin için söylemedim... hani bana cvp olarak birileri siyasi konular girer belki dedim... yanlış anlama olmasın...

konuya gelirsek... bahsettiğimiz zenginlik kendini geçindirmek deil zaten

"Sonucta ihtiyacının fazlası olan mal, yani zengini zengin yapan mal; aslında fakirin sahip olma hakkı olan ama eline geçmeyen maldır. " demişsin... bir bakıma özetlemişsin demek istediğimi...

İyide biraz çık gez sokağı,bir kaç mahalle arasına gir.Bak bakalım kaç fakir insan boşlukta oturuyor,kahvede oyun atiyor yada gasp yapiyor.
Sanki zenginler onların olan malı,çalmışlar gibi..
Filmlerdeki gibi değil arkadaşlar bu işler.Ben kaç insan biliyorum,babasının öğretmen maaşıyla kendini yetiştirip,5 depolu fabrikaya sahip olan.Birazda emek ister,hayırseverlik sadece çalışan yada çalışamayacak durumdaki insanlar için geçerlidir.Birgün aklına gelirse dar gelirli insanların çalışıpda bokdan bir evde hayatını geçirdiği o sahne.Belki o zaman bu kadar basit konuşmazdınız.Gerçek topic'in baslıgında oldugu gibi,hayır sever insanların yapacagı herşeyi mal olarak,para olarak kısıtlamışsınız.Kahvede okey atan 4lüden birini alıp fabrikana koyuyorsun,kazandıgı para'yi ailesine degilde o 4'lüden birine kaybediyor.Hayır Sever mi oldun,hayır üstüne günaha girdin.Önem kazandırmak istediğim insanlara bilinç kazandırmak,yol göstermek.

zahayne demiş ki:
Filmlerdeki gibi değil arkadaşlar bu işler.Ben kaç insan biliyorum,babasının öğretmen maaşıyla kendini yetiştirip,5 depolu fabrikaya sahip olan.Birazda emek ister,hayırseverlik sadece çalışan yada çalışamayacak durumdaki insanlar için geçerlidir..

tabiki emek ister... ama filmlerdeki gibi deil bu işler diyip resmen türk filminden çıkma örnek vermişsin... bir kere fabrika demek haksız kazanç demek doğası gereği...

ben çalışıp biryerlere gelmekten bahsetmiyorum... o çok başka birşey... bneim bahsettiğim hayırseverlik gösterileri yapan kişilerin aslında hiç de öyle olmadığı, çaldıklarının 10 da 1 ini halka sunarak alkışları toplayan sahtekarlar. bunların farkına varmanın gerekliliği...

Arkadaşım her işin bir yolu yordamı var.Herkez Polat Alemdar değil ki.
Türkiyede'de bu tarz yardımlar için oluşturulmuş,vakıf,dernek,kurumlar var.Bu tarz kuruluşlar,maddi ve manevi yardımlar için kuruluyor...
Hayırsever olupda gösteri yapdıgına inandıgın kim var?
Arkadaşlar zenginler zaten bu derneklere ve vakıflara yardım yapiyor..
Bundan sonrasi vakıf yöneticilerinin yönetimine kalmıs.Bence topic'in ilk mesajında yazdıgı gibi.Sen eğer açsan yada bir şey'e ihtiyacın varsa bunu istiyecegin yeri bilmelisin.Tamam belki her ülke'de tamamen bir yardım mevcud degil ama en azından uğraş veriyorlar.Yahu bot gibi her iki kelimede birde karşıma cıkma,topic'in güvenligimisin :D

toplumların ve toplum düzenin nasıl oluştuğuna dair kitaplar okusan iyi olur bence...

bizi sonuçlara ulaştıracak cvp ları olmayanlar bu başlığa yazmasın lütfen...

Ne Tranfejik adamsın yahu sen.Düşüncelerimizi belirtiyoruz,birşey bilmiyorki,vır vır,sen kitap okuya okuya gerçekleri unuttmuşsn.
Moruk fark ettinse,gelen msjların yarısı senin ,topic prensipleri vardır,yani en azından herkezin vardır,bence sende açdıgın topic için bosuna post kasma.Adam resmen yazdıklarımı inkar etti,nankör.

hocam sus yaw... konuyu saptırma... saymayı bi daha öğren ayrıca...

not: sen düşüncelerini belirtiyorsun ama o bana söylediğin prensible uyarak deil... bana dalga geçerek ne söylesen boş...

lütfen yazma artık... yada laf atmakla uğraşma çocuk eğlendirmiyoruz burda...

konuya devam lütfen...

Geri