Yanlış Müzik Bilgisi

Akordu kontrol etmenin bir başka metodu da perdelerden gitmektir.
Sırasıyla:
En üst mi telinin (E) 5. perdesi bir alttaki la (A) teliyle aynı sesi vermeli,

Üstten ikinci tel La telinin (A) 5. perdesi bir alttaki re (D) teliyle aynı sesi vermeli,

Üstten üçüncü tel re telinin (D) 5. perdesi bir alttaki sol (G) teliyle aynı sesi vermeli,

Üstten dördüncü tel sol telinin (G) 4. perdesi bir alttaki si (B) teliyle aynı sesi vermeli,

Üstten beşinci alttan ikinci tel si telinin (B) 5. perdesi bir alttaki ya da en alttaki ince mi (E) teliyle aynı sesi vermeli.

Akort sorunun en alt telde olduğu durumundan yola çıkarak üstteki diğer 5 teli akortlayabilmiş olduğunu varsayıyorum. Dolayısıyla bu perdeden kontrol etme metoduyla kontrol edebilirsin en alt mi (e) telini.

Gitarınız nedir bu arada? Birde set halinde alıyorsanız daha kalın teller almayı deneyin. Tel kopması ilginç bir sorun olmalı yani.
Alternatif picking başka sizi yavaşlatıyor gibi gözükebilir ama şuan solo alamıyorsunuz anladığım kadarıyla. Tam olarak kavradığınızda daha kolay atarsınız. Daha hızlı olursunuz. Yoksa her seferinde farklı çalarsınız.

Fanboyluğun faydasını görüp, kendini en azından başlangıç olarak Metallica sololarını, arpejli balladlarını çalmanın vacip hatta farz olduğuna inandırabilirsin.

Yabancı dili mutlaka çöz, bu konuda muazzam dersler, arşivler var. You Tube'dan "how to play xxx" tarzı videolar da az çok yardımcı olur.

Bir yol daha var buraya yazamam, yasalara aykırı. Cısss! Tavsiye etmem.

Bende bir tavsiye vereyim akortla ilgili. En üstteki telin 5. Perdesinin doğal harmoniği bir alttaki telin 7. Perdesiyle aynı harmoniğe verir doğru akortta
Teşekkür ederim yeni tel aldığımda buna da bakacağım.

Fanboyluğun faydasını görüp, kendini en azından başlangıç olarak Metallica sololarını, arpejli balladlarını çalmanın vacip hatta farz olduğuna inandırabilirsin.

Yabancı dili mutlaka çöz, bu konuda muazzam dersler, arşivler var. You Tube'dan "how to play xxx" tarzı videolar da az çok yardımcı olur.

Bir yol daha var buraya yazamam, yasalara aykırı. Cısss! Tavsiye etmem.
Hz.James Hetfield soloları ile başlamayı düşünüyorum. Hem çalması kolay hem çok güzel sololar. Master of puppets 1. solosu, to live is to die 2. solosu falan muhteşem bence. İngilizce her alanda lazım. İnternette çok güzel makaleler, yazılar, bilgiler var. Sadece gitar açısından değil. Sağ olun mesaj için.

Gitarınız nedir bu arada? Birde set halinde alıyorsanız daha kalın teller almayı deneyin. Tel kopması ilginç bir sorun olmalı yani.
Alternatif picking başka sizi yavaşlatıyor gibi gözükebilir ama şuan solo alamıyorsunuz anladığım kadarıyla. Tam olarak kavradığınızda daha kolay atarsınız. Daha hızlı olursunuz. Yoksa her seferinde farklı çalarsınız.
Cort x1 marka gitar set olarak almadım. Tellerde ibanezin bi teliydi ama tam hatırlamıyorum, kutusu mavi siyahtı.

Beyler penayı sürekli aynı mı tutuyorsunuz? Yani ritim atarken ve solo atarken aynı mı yoksa değişiklik oluyor mu?

Dün neredeyse bütün gün bu konuda takıldım. Daha doğrusu mesajlarınızı alıp taslak olarak kaydettim onu inceledim sürekli. Fark ettim bi bir b*k bilmiyorum. Zaten bilmediğimi biliyordum ama tek bildiğim hiç bir şey bilmediğimdir falan. Neyse, adam akıllı pena tutamıyorum, gitarımı akort edemiyorum, tel bağladığım zaman sürekli diken gibi dışarıda kalıyor uçları, hiçbir müzik terimini bilmiyorum, çalışma disiplinim yok. Çok boşa geçirdiğim bir iki yıl oldu. Ama düzeltmeye uğraşacağım dün bu konu üzerinden çok şey öğrendim.

Zamanla ufak tefek ıvır zıvır sorularımı buradan sorarım.

Çalım esnasında değişen tekniklerle penayı tutuş da değişebilir, her zaman değişmesi gerekir diye bir kaide de yoktur. misal alternate picking çalarken pena biraz sıkı tutulur, pinch harmonik yapılırken pena ucuna kadar sıkı tutulur, akorla ritim atarken ya da sweep picking yaparken telleri biraz rahat süpürebilmesi için birazcık pena salınır. Tabi bunlar kişiden kişiye değişim gösterebilir. Birinin pena tutuş şekli bir başka insana garip gelebilir. Ama temel şudur ki ortalama bir tutuş şekli mevcut tabi. Zannetmiyorm ki penayı orta ve serçe parmağıyla tutup çalabilen olsun (buna mecbur kalmadıkça). İnternette "how to hold pick" ya da "pena nasıl tutulur" diye yazıp çıkan videolardan bakılabilir.

Çalım esnasında değişen tekniklerle penayı tutuş da değişebilir, her zaman değişmesi gerekir diye bir kaide de yoktur. misal alternate picking çalarken pena biraz sıkı tutulur, pinch harmonik yapılırken pena ucuna kadar sıkı tutulur, akorla ritim atarken ya da sweep picking yaparken telleri biraz rahat süpürebilmesi için birazcık pena salınır. Tabi bunlar kişiden kişiye değişim gösterebilir. Birinin pena tutuş şekli bir başka insana garip gelebilir. Ama temel şudur ki ortalama bir tutuş şekli mevcut tabi. Zannetmiyorm ki penayı orta ve serçe parmağıyla tutup çalabilen olsun (buna mecbur kalmadıkça). İnternette "how to hold pick" ya da "pena nasıl tutulur" diye yazıp çıkan videolardan bakılabilir.
Adam akıllı bir pozisyon bulmam lazım yoksa ileri Marty friedman gibi olacak. Gerçi onun gibi çalabileceksem ayağımla bile tutarım da neyse.

Yukarıda söylenmiş, gam çalış diye. Ben sadece bir ekleme yapacağım, belki zaten biliyorsundur:
Gam çalışırken, klavyenin üzerinde kalıplar, şekiller, şablonlar yarat kafanda. Örneğin Google'da "G major guitar fret" diye aradığımda:
g-major-guitar-scale-fretboard.jpg

g-major-arpeggio-fretboard.png

Bu sadece örnekleren biri.

Ne gam nede majör triad kelime anlamlarını dahi bilmiyorum. Ama yazıyorum kafama merak etmeyin. Asgari gitar çalımını öğrendikten sonra müzik bilgisini geliştirmeye yönelik çalışmalara geçeceğim.

Ne gam nede majör triad kelime anlamlarını dahi bilmiyorum. Ama yazıyorum kafama merak etmeyin. Asgari gitar çalımını öğrendikten sonra müzik bilgisini geliştirmeye yönelik çalışmalara geçeceğim.
Resimlerle çalışmanın amacı da o zaten. Belli bir noktaya gelip, bir şeylerin farkına varana kadar, işin teorisine, adına, detayına girmeden çalışmak.
Böyle çalan, nota okumayı bilmeyen, ama hangi "resim kalıbının" neyle uyumlu olduğunu, nerede kullanılacağını bilip çalan bir çok ünlü gitarist var. Merak etme.

11

Hah işte son dediğiniz olmalı. Telerin üzerinde yazıyor zaten 1-2-3- diye. En kalın tel 6. Ama muhtemelen tuner ayarlarını bozmuş veya hiç ellememişimdir. Çünkü sık diyor, sıkıyorum ve kopuyor tel.
Ben tel takma hakkında hicbir şey bilmiyorum. Ama öylesine teli takıyorum. Sıkıyorum hatta çok sıktığım da oluyor a# düzenine bile çekiyorum hiç sorun olmuyor. Siz de çok değişik bir sorun var.

Resimlerle çalışmanın amacı da o zaten. Belli bir noktaya gelip, bir şeylerin farkına varana kadar, işin teorisine, adına, detayına girmeden çalışmak.
Böyle çalan, nota okumayı bilmeyen, ama hangi "resim kalıbının" neyle uyumlu olduğunu, nerede kullanılacağını bilip çalan bir çok ünlü gitarist var. Merak etme.
Aynen Marty Friedman bir röportajında yaptığım çoğu şeyin ismini bilmiyorum ama yapıyorum demişti. Ayrıca bir yerde de bb king'in akor isimlerini bilmediğini okumuştum, doğru mu bilmiyorum.

Sana verebileceğim en zevkli tavsiye, Rocksmith oyna ve gösterilen teknikleri birebir uygula kesinlikle kolaya kaçma. Eğer oyunu edinemiyorsan öncelikle alternate picking işini bir çöz. En azından tek telde çalarken alternate picking uygulamaya çalış başlarda. Sonra kesinilkle çalabileceğin parçaya çalışma her zaman çalamayacağın parçalara çalış. Alternate picking'i de bana göre çözmenin en kolay yolu durmadan belirlediğin bir telde aşağı yukarı yapmak(En fazla iki günde elin alışır.) Daha sonra alternate picking ile tek telden birkaç antrenmanla elini iyice alıştır. Daha sonra bir şarkı çaldığında teller arasında geçişlerde de alternate picking yapma ihtiyacı hissedeceksin. Bu sefer alternate picking çalışmak yerine çalacağın parçanın o bölümünü alternate pickingle çalmaya çalış, sonra diğer bölümü, sonra diğer bölümü derken elin alışır. Bu arada kimileri alternate picking şart sadece alternate picking yapmalısın tarzı şeyler söyler ancak çoğu gitarist mixing picking yapar; yani alternatif pickingin ile beraber downpicking de yaparlar. Yani önce alternate sonra down sonra alternate picking yapması kolay bir parçada alternate alternate alternate yapmanın anlamı yok.

Arkadaşlar bir sorum olacak. Alt tellere vurduğumda iki yol seyredilebiliyor. Normal bir şekilde alttan ve üstten vuruyorum, adam akıllı penalamak için. Birde sanki ritim atarmış gibi aşağı yukarı kaydırıyorum, aynı ses çıkıyor. Böylece çok daha hızlı oluyor. Ama bunu yapınca diğer tellere geçişte problem yaşıyorum. Anlatabilmişimdir umarım. Yapmam gereken öyle hızlı çalıp tellere geçebilmeyi öğrenmek mi, yoksa normal halini yapıp hızlanmayı öğrenmek mi?

Arkadaşlar bir sorum olacak. Alt tellere vurduğumda iki yol seyredilebiliyor. Normal bir şekilde alttan ve üstten vuruyorum, adam akıllı penalamak için. Birde sanki ritim atarmış gibi aşağı yukarı kaydırıyorum, aynı ses çıkıyor. Böylece çok daha hızlı oluyor. Ama bunu yapınca diğer tellere geçişte problem yaşıyorum. Anlatabilmişimdir umarım. Yapmam gereken öyle hızlı çalıp tellere geçebilmeyi öğrenmek mi, yoksa normal halini yapıp hızlanmayı öğrenmek mi?
Hiç bir şey anlamadım açıkçası. Video koyabilirseniz belki yardımcı olurum. Ritm atarmış gibi aşağı-yukarı kaydırmak ?? Acaba ön koldan vurmak ile bilekten veya bileği sabitleyerek daha küçük hareketler ile penalamaktan mı bahsediyorsunuz ?
Diğer tellere geçişte problem yaşamanızın tek başına bir anlamı yok, ne teknik kullanırsanız kullanın tel geçmeyi öğrenmek için ayrıca çalışmak zorundasınız.
Çok daha hızlı olması da tek başına anlamlı değil, elinizi tellerden çok uzaklaştırmadan ve ritmik kontrolü kaybetmeden çalabilmek önemli.

Hiç bir şey anlamadım açıkçası. Video koyabilirseniz belki yardımcı olurum. Ritm atarmış gibi aşağı-yukarı kaydırmak ?? Acaba ön koldan vurmak ile bilekten veya bileği sabitleyerek daha küçük hareketler ile penalamaktan mı bahsediyorsunuz ?
Diğer tellere geçişte problem yaşamanızın tek başına bir anlamı yok, ne teknik kullanırsanız kullanın tel geçmeyi öğrenmek için ayrıca çalışmak zorundasınız.
Çok daha hızlı olması da tek başına anlamlı değil, elinizi tellerden çok uzaklaştırmadan ve ritmik kontrolü kaybetmeden çalabilmek önemli.
Aynen böyle çok fazla eli hareket ettirmeden ufak küçük hareketlerle hızlı hızlı aşağı yukarı. Birazdan video çekmeye çalışacağım.

Geri