Yanlış Müzik Bilgisi

'Müzik Teorisi' forumunda PASLIBEYLER tarafından 27 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

 1. Ne kadar garip:eek: Sizin başınıza gelen pişmiş tavuğun başına gelmez:( Köprüde bir sorun olabilir.
   
 2. Eger gitar kucaktan inmiyorsa bu is olur zaten. Tanidiklardan ya da internet cafeden (gittiginizde) gitar dersleri video serilerini (cok fazla var bulursunuz kesin) indirin. Evde pasa pasa egzersizinizi yaparsiniz
   
  Gitarı Olmayan Gitarist bunu beğendi.

 3. İnternet kafe güzel fikir(y)
   
 4. Özürlü gibi hep aynı riffleri çalmasam olacak da işte, disiplin lazım biraz. :D
  Ya ben yanlış yapıyorumdur muhtemelen, çok sıkıyorum belki de. 3 Defa tel aldım ilk ikisi akort yüzünden koptu. Üçüncü defa taktım bu sefer akort etmedim. O da bend yaparken koptu. :D
   
  Gitarı Olmayan Gitarist bunu beğendi.
 5. Peki telleri doğru sırayla taktığına emin misin?
  Notaların harf karşılıkları bu şekildedir.
  A = La , B = Si , C = Do , D = Re , E = Mi , F = Fa , G = Sol
  Gitarın standart akordu yukarıdan yani en kalın yani en üst telden aşağıya doğru, E A D G B e şeklindedir. Küçük "e" harfi de ince mi telini yani en alttaki teli ifade eder.
  Buna binaen köprüden kopuyorsa, yukarıda dediğim gibi köprüde problem olup teli zedeliyor olabilir. Ve eğer problem köprüdeyse göstermende fayda var. Bir başka problem de şu olabilir, tellerin sırasında sıkıntı yoktur doğru sırayla takılmıştır, ama misal tunerda B "si" teli seçilmiştir ama en alt mi teli akort edilmeye çalışıyordur, haliyle de fazla gerilmeye dayanamayıp kopuyordur.
   
 6. 11
  Hah işte son dediğiniz olmalı. Telerin üzerinde yazıyor zaten 1-2-3- diye. En kalın tel 6. Ama muhtemelen tuner ayarlarını bozmuş veya hiç ellememişimdir. Çünkü sık diyor, sıkıyorum ve kopuyor tel.
   
 7. Bana siz 1 oktavdan tize çektiğiniz için kopuyor gibi geliyor açıkcası :)
   
  mustafa iommi ve Saddly2 bunu beğendi.
 8. Valla ne demek istediğinizi anlamadım ama mümkün. Zaten ip ince tel varla yok arası. İyice gerdirince kopuyor.
   
 9. Mutlaka ders alın ! Temel seviyeye eriştiğinizde kendi başınıza ilerleyebilirsiniz. Ancak bu tip dökümanları şu anda ne zaman nerede nasıl , hangi, seviyede kullanacağınızı idrak edemezsiniz. Öneri tavsiye ile öğrenilecek bir meret değil. sadece kafanızın karışıklığını arttırır. Bazen sadece 4 notalık bir yürüyüşü bile aylarca çalışmanız gerekebilir. siz öğrendiğinizi sanıp 2 saat sonra üst seviye işlere atlamaya çalışır devamında "ben bu işi neden beceremiyorum?" u sorgulamaya başlar belki bir daha elinize gitar alamayacak derecede soğumanıza yol açabilir. Ders alın !
   
  Maboula bunu beğendi.
 10. Doğru yapacak hale gelene kadar değil, yanlış yapamayacak hale gelene kadar çalışma taraftarıyım hocam. Teşekkür ederim mesajınız için.
   
  Wuthred bunu beğendi.
 11. Başka tel kopmasının ihtimali yok çünkü. Tüm bunların dışında ya biri gelip kopartıyordur, ya da sen kendin kopartıyorsundur :)
  Bir de sana tavsiye telleri takıp da sıfırdan akort ederken, ara ara telin gerginliğine iki parmağınla tutarak kontrol et. Düşün ki bend yapılıyor tellerde, ve bend yaparken tam ses yani bir nota elde edebilmek için misal G (sol) teli taa A (la) teline kadar yukarı itiliyor. Dolayısıyla o kadar bir gerilmeye teller dayanacak gerginlikte olur standart akortta. Eğer teli akort ederken biraz oynayınca tel kopacak gibiyse yani çok gerginse bir yerde problem vardır ki ya yanlış tel yanlış sıraya takılmıştır, ya da akort cihazında yanlış tel seçilmiştir ve ya Racsen in dediği gibi 1 oktav tize çekilmeye çalışıyordur :)
   
 12. Anladım hocam ben sizi. Şu cihazın ayarlarını çözmem gerekiyor o zaman önce.
   
 13. Bilen birine ihtiyacınız var, "hoca" demiyorum en azından bile birine.
  Teli yanlış akortladığınız için koptuğunu mesajlarınızdan anladığım kadarıyla söyleyebilirim. Akortsuz gitar çalınmaz, akortsuz gitar hiç öğrenilmez, heleki akortsuz gitarda kulaktan çıkartılıp hiç öğrenilmez.

  Geri dönülmesi zor yollara giriyorsunuz, ilerki dönemde daha acılı olacak "çalıyorum, hatta ondan hızlı" dediğini şeyleri çalabildiğinizden açıkcası ben pek emin değilim.

  Tavsiyem "bilgi" "doğru bilgi" nerede ise oraya gidin. Çevrenizde illaki bir yerlerde. SKYPE la ders veren bir çok kişi var.
  tavsiyem doğru yolu takip edin , geri dönüp doğrusuna tekrar geri girmek vakit ve enerji alır

   
 14. Oktav denilen de başlangıç notasından inceleşerek aynı notaya gelene kadar olan ses aralığıdır. Do re mi fa sol la si do gibi. Eğer hakkaten en alt teli sen mi yapayım derken, olması gereken mi yi geçiyorsan fa sol demeye kalmadan tel kopar zaten. Akort cihazını açıkken en alt tele vurduğunda yazdığı harf ne ise ona göre hareket edebilirsin. Teli yeni sıfırdan taktığını varsayalım, taktın ve bolluk gidene kadar burguyu sıktın, geldi geldi C harfine. Bu demek oluyor ki henüz Do (C) notasındasın ve Mi (E) notasına kadar germeni söyler yani Do (C) sonra Do diyez (C#) sonra Re (D) sonra Re diyez (D#) sonra da Mi (E) harfinde gelene kadar germelisin. Ama sen dikkat etmeden gerdin gerdin F, F# (fa diyez) harfini gördükten sonra E harfine gelmek için çok çok daha geriyorsan teli haliyle kopar.
   
  Gitarı Olmayan Gitarist bunu beğendi.
 15. Hiçbir tel bend yaparken kopamaz normal şartlarda. En alt telden ta üstteki mi ye kadar sündürmedin sürece:D Şahsen bende fazla bend yaparım. Telde gitarla gelen telden ama kopmadı hani.
   
  PASLIBEYLER bunu beğendi.
 16. Çaldığım şeyleri insanlara inandırmak gibi bir gayem yok. Tek dileğim yardım bulabilmekti ve hepiniz yardım ettiniz çok teşekkür ederim tekrardan hocam.

  Bundan bahsediyordum işte. Sağ olun hocam, o harfleri hiç bilmiyordum. Artık aleti kullanabilirim.

  Koptu bende. Ama ne kadar yukarı kaldırabilirim diye denemiştim, ondan olmalı.
   
 17. Tamam o zaman. Bend yapmanın da bir edebi var yahu:D Neyse o sorun çözüldüğüne göre kolay gelsin:)
   
  PASLIBEYLER bunu beğendi.
 18. Kulagim iyi demistiniz. Yine youtube dan akortla ilgili video bulabilirsiniz ordaki tellere iliskin sesleri kulaginizla bulabilirsiniz. Akort programini da acin. Bazi programlarda olmasi gereken sesi de cikartiyor. Akort kulaklarini her cevirdiginizde govde uzerinde tele parmaginizla hafifce bastirarak genlesmesini kontrol edin Cok slkmissaniz asagi hareket edemez. Cok slkmadan perdelere basarak sesi bulmaya calisin Her akort kulagi slklslnizda ya da bollastirdigimizda bir onceki perdede buldunuz ses perde uzerinde hareket edecektir. Buna gore akortunuzu yapabilirsiniz
   
 19. Gec kalmisim yazmakta. Varsin teller kopsun sizin hevesiniz kacmasinda gerisi bos. Yilmadan devam.
   
 20. Evet internette bir sürü püf nokta var akort ile ilgili. Ama alete de para verdim onu öğrenmezsem olmaz. :D Sağ olun mesaj için.
   
  Gitarı Olmayan Gitarist bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş