Solistleri Sigara,alkol,uyuşturucu Kullanmaları.

Herkes biliyordur bu tarz ürünlerin sesi olumsuz yönde etkilediğini. Fakat çoğu soliste baktığımızda ağzına sigarası elinde içkisi eksik olmuyor bazen de uyuşturucu kullandıkları apaçık belli oluyor. Bu insanlar dışarıya böyle imajmı çiziyorlar ? yoksa gerçekten bu tarz bir hayat mı yaşıyorlar ? bu tarz bir hayat yaşıyorlarsa sesleri hala nasıl iyi olabiliyor ?

Edit: Mesela gitar çalıyordur solist aynı zamanda. Ama mesela Lana Del Rey var sadece şarkı söylüyor ve sigara içiyor ama sesi çok iyi.

Son düzenleme:
Sigara ve alkol çok farklı şeyler. İkisini aynı kefeye koymak sorunu büyütüyor bence.
Sigara sadece kullanana zarar veren bir şey değil; yemeğin yanında damak tadı için tüketilebilecek bir şey de değil. Sigara bir toplum sağlığı sorunu. Türkiye gibi az gelişmiş ülkelerde de çok fazla tüketiliyor. Keşke alkole karşı gösterilen duyarlılık sigaraya da gösterilse. Türkiye'de inanılmaz ölçüde tüketiliyor. Büyük üreticiler kendi vatandaşına sat(a)madığı tütünü az gelişmiş ülkelere yuttuyorlar. İçtiğimiz sigaranın tütünü de bize ait değil. Yani kendimiz zehirleyip üstüne de para veriyoruz ve bu para da bizim cebimize gitmiyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sigara ve alkol çok farklı şeyler. İkisini aynı kefeye koymak sorunu büyütüyor bence.
Sigara sadece kullanana zarar veren bir şey değil; yemeğin yanında damak tadı için tüketilebilecek bir şey de değil. Sigara bir toplum sağlığı sorunu. Türkiye gibi az gelişmiş ülkelerde de çok fazla tüketiliyor. Keşke alkole karşı gösterilen duyarlılık sigaraya da gösterilse. Türkiye'de inanılmaz ölçüde tüketiliyor. Büyük üreticiler kendi vatandaşına sat(a)madığı tütünü az gelişmiş ülkelere yuttuyorlar. İçtiğimiz sigaranın tütünü de bize ait değil. Yani kendimiz zehirleyip üstüne de para veriyoruz ve bu para da bizim cebimize gitmiyor.

Dünya çapında ki gruplardan bahsediyorum. Arasıra düşünüyorum sadece dışarıya böyle bir imaj mı çiziyorlar diye.

alkolün zararı sigaraya göre çok daha uzun vadede oluyor ve sigara kadar zarar vermiyor. grubun vokali sigarayı bıraktıktan sonra ses aralığı faekedilir şekilde arttı ve performansı yükseldi. dünya çapında ünlü gruplara bakınca benim düşüncem zaten ünlü olup zamanında iyi işler yaptıkları için müziğe verdikleri önemi azaltıyorlar ve toplumcu bakışları kişiselliğe dönüyor bu türkiyede ki gruplar içinde geçerli mor ve ötesi gibi

Tütün ürünleri her ülkenin kendi topraklarında ne çıkıyorsa o tütündür. Dış ülkede yapılıp dağıtılması ürünün maliyetini arttırır. Kaçak sigara diye içilen sigarada sahte tütün veya başka bir şey değildir. Hangi ülkede üretiliyorsa oranın tütünü kullanılır, sadece kaçak yollarla ülkeye giriş yaptığı için kaçak sigaradır vergi mevzusu yani. Gel gelelim sigara zararlı mıdır zararlıdır, ciğeri yavaş yavaş katran ile doldurur, kötü mi kokar evet kötü kokar hemde çok kötü kokar. Bir belgeselde bir bardak biranın öz güven kazandırdığını falan anlatıyordu. İmaj konusuna bir şey diyemeyeceğim ama ergenlik tabir edile dönemde özenmek imrenmek normal bir durum, insan sevdiği insanın yaptığı şeyleri yapmayı ister, onun gibi giyinir onun gibi konuşur falan zamanla neyi sevip neyi sevmediğini anlar yoluna öyle devam eder.

Tütün ürünleri her ülkenin kendi topraklarında ne çıkıyorsa o tütündür. Dış ülkede yapılıp dağıtılması ürünün maliyetini arttırır. Kaçak sigara diye içilen sigarada sahte tütün veya başka bir şey değildir. Hangi ülkede üretiliyorsa oranın tütünü kullanılır, sadece kaçak yollarla ülkeye giriş yaptığı için kaçak sigaradır vergi mevzusu yani. Gel gelelim sigara zararlı mıdır zararlıdır, ciğeri yavaş yavaş katran ile doldurur, kötü mi kokar evet kötü kokar hemde çok kötü kokar. Bir belgeselde bir bardak biranın öz güven kazandırdığını falan anlatıyordu. İmaj konusuna bir şey diyemeyeceğim ama ergenlik tabir edile dönemde özenmek imrenmek normal bir durum, insan sevdiği insanın yaptığı şeyleri yapmayı ister, onun gibi giyinir onun gibi konuşur falan zamanla neyi sevip neyi sevmediğini anlar yoluna öyle devam eder.
Benim yaptığım saptamada önemli olan paranın kimin cebine gittiği:)
Sigaranın zararları o kadar basit ve bireysel değil. İlişkili olduğu kanser türlerini araştırırsanız meselenin "ciğerlere katran dolması"nın çok ötesine gittiğini görürsünüz.
Lung Cancer Isn't The Only Smoking-Related Cancer; There Are 12 Others

Son düzenleme:
Benim yaptığım saptamada önemli olan paranın kimin cebine gittiği:)
Sigaranın zararları o kadar basit ve bireysel değil. İlişkili olduğu kanser türlerini araştırırsanız meselenin "ciğerlere katran dolması"nın çok ötesine gittiğini görürsünüz.
Lung Cancer Isn't The Only Smoking-Related Cancer; There Are 12 Others
:) Aslında bilerek bireysel olarak yadım , araştırmama gerek yok kanseri tetiklemekte bir numara, sigara dumanı hücrelerin yapısını bozuyor. Eğer olay çevre kirliliği ise sigara kadar araba egzozları fabrikaların müthiş filtrelenmiş bacaları vs vs aklıma şimdi bunlar geldi düşündükçe bunlar artar. :) :) Bu arada sigara kullanıyorum, tat ve kokuda hissizleşebiliyorum bazen. Benim bahsetmek istediğim farklı aslında genç yaşta özenme vs vs :) :) Para konusunda evet para dışarıya akıyor, ama devlette bundan payını alıyor. :)

:) Aslında bilerek bireysel olarak yadım , araştırmama gerek yok kanseri tetiklemekte bir numara, sigara dumanı hücrelerin yapısını bozuyor. Eğer olay çevre kirliliği ise sigara kadar araba egzozları fabrikaların müthiş filtrelenmiş bacaları vs vs aklıma şimdi bunlar geldi düşündükçe bunlar artar. :) :) Bu arada sigara kullanıyorum, tat ve kokuda hissizleşebiliyorum bazen. Benim bahsetmek istediğim farklı aslında genç yaşta özenme vs vs :) :) Para konusunda evet para dışarıya akıyor, ama devlette bundan payını alıyor. :)

Ben sigara kullanmam ama 20 daldan 17si devlete gidiyor... Demek istediğim sağlık değil yani ses her ne kadar sağlığa girsede. Benim demek istediğim sesi bozması :D

Bunu yazan sizseniz ,bilimsel dayanagi sunmasi gerekende sizsiz. Siz ortaya birsey atip sonra kaynagi siz bulun diyemezsiniz. Burasi bir bilgi forumu.. Gecen seferki 220 v carparsa birsey yapmaz muhabbetine donmesin. :)

Bilimsel dayanak olarak gırtlak kanseri vakaları ve buna bağlı istatistikler dayanak alınabilir. Ayrıca sigara doğrudan ses tellerini etkilemese bile boğazda oluşturabileceği şişlikler ve nodüller ses tellerine baskı yaparak dolaylı yoldan da sesi etkileyebilir. Umarım akciğer kapasitesi ve balgam faktörünü de tartışmak zorunda kalmayız ancak uzun lafın kısası sigara alkole göre daha zararlı gibi geliyor. Sonuçta insanlar Tom Waits'i örnek göstererek viskinin sese yararlarını bile tartışmaya başladı. İlgili video ektedir:

Ben sigara kullanmam ama 20 daldan 17si devlete gidiyor... Demek istediğim sağlık değil yani ses her ne kadar sağlığa girsede. Benim demek istediğim sesi bozması :D
Birde şu var sigara dumanı diye içimize çektiğimiz şey çok çok küçük toz grupları ve bunlar bir tür otun yanmasıyla ortaya çıkıyor. Solunum yollarına her türlü zararı mevcut, pek tartışılacak bişeye yok aslında. :)

Sigarayı alırken 1 harcıyoruz. Sonra tedavisi için 1.5 harcıyoruz. Sigara içmiyorum, içen beni zehirliyor. İçen sigortamızdan biriken parayı tüketiyor kemoterapisi radyoterapisi vs. ile. Farklı sektörlerde ülkeye katkı sağlayacak iş gücü, sigara içeni tedavi edecek diye ziyan oluyor. Bir de tedavi sırasında sigara içmeye devam etmezler mi....
Konu dışı oldu kusura bakmayın. İçimde birikmiş.

Birde şu var sigara dumanı diye içimize çektiğimiz şey çok çok küçük toz grupları ve bunlar bir tür otun yanmasıyla ortaya çıkıyor. Solunum yollarına her türlü zararı mevcut, pek tartışılacak bişeye yok aslında. :)

Demek istediğim sigara sağlığa zararlı değil demiyorum. Elbette çok büyük zararı var. Ben sese olan etkisinden bahsediyorum mesela bir solist sesiyle ortaya çıkıyor. Mesela Lana Del Rey gerçekten iyi bir sesi var ama tüttürüyordur her gün. Bu kadar tüttürüp iyi sesi nasıl olabiliyor diyorum, yoksa sadece imajmı takınıyorlar ?

Geri