Solistleri Sigara,alkol,uyuşturucu Kullanmaları.

Demek istediğim sigara sağlığa zararlı değil demiyorum. Elbette çok büyük zararı var. Ben sese olan etkisinden bahsediyorum mesela bir solist sesiyle ortaya çıkıyor. Mesela Lana Del Rey gerçekten iyi bir sesi var ama tüttürüyordur her gün. Bu kadar tüttürüp iyi sesi nasıl olabiliyor diyorum, yoksa sadece imajmı takınıyorlar ?
Ona bir şey diyemiyecem, kaan tangözede mesela iyi tüttürür kendileri, ilk çıkardıkları albümden dinleyerek sona doğru gidildiğinde ses karakteri değişiyor baya. :)

alkolün zararı sigaraya göre çok daha uzun vadede oluyor ve sigara kadar zarar vermiyor. grubun vokali sigarayı bıraktıktan sonra ses aralığı faekedilir şekilde arttı ve performansı yükseldi. dünya çapında ünlü gruplara bakınca benim düşüncem zaten ünlü olup zamanında iyi işler yaptıkları için müziğe verdikleri önemi azaltıyorlar ve toplumcu bakışları kişiselliğe dönüyor bu türkiyede ki gruplar içinde geçerli mor ve ötesi gibi
mor ve ötesi'nin toplumcu bakışı ne zamandan itibaren kişiselliğe dönmüş? o kısmı biraz açar mısınız.

Hocam kocaman bir Hetfield örneği var. Alkolü bıraktıktan sonra adamın sesi çocuklaştı resmen. Ama o sigara ve alkolün verdiği ses kirliliği bazı kişilere çok iyi gidiyor. Tercih meselesi.

Pardon ama size ne ve bize ne? İsteyen sigarasını ya da alkolünü tüketir. Bu bireysel bir seçimdir karışamazsınız. Her ne kadar sigara ve alkol sağlığa zararlı olsa da, her 18 yaşından büyük bireyin kullanma hakkı vardır. Hatta istiyor ot, kristal, şeker atıp sahneye çıkmış olsun. Bu bizim sorunumuz değil. Biz o kişinin karakterini dinlemiyoruz. Yaptığı müziği dinliyoruz. Ha sigara yüzünden sesi mi gitti? Dinlemeyin fanboyluğa gerek mi var? Ama solistlerin alkol ve sigara kullanmaları adıyla açılmış bir başlık hem hedef göstermeye girer. Hemde özel hayatın gizliliği ihlaline. Saygı meselesi. İnsanların tercihlerine saygılı olmak lazım.

mor ve ötesi'nin toplumcu bakışı ne zamandan itibaren kişiselliğe dönmüş? o kısmı biraz açar mısınız.

yanlış anlaşılacak şekilde yazmışım kusura bakmayın. benim bahsettiğim bakış açısı değil yapılan işler. mesela Harun puro ve sigara içmekten eski şarkıların vokalini çıkamıyor yada çok zorlanıyor dinlerken belli oluyor zaten yada hiç o kısımları hiç kasmıyor

Pardon ama size ne ve bize ne? İsteyen sigarasını ya da alkolünü tüketir. Bu bireysel bir seçimdir karışamazsınız. Her ne kadar sigara ve alkol sağlığa zararlı olsa da, her 18 yaşından büyük bireyin kullanma hakkı vardır. Hatta istiyor ot, kristal, şeker atıp sahneye çıkmış olsun. Bu bizim sorunumuz değil. Biz o kişinin karakterini dinlemiyoruz. Yaptığı müziği dinliyoruz. Ha sigara yüzünden sesi mi gitti? Dinlemeyin fanboyluğa gerek mi var? Ama solistlerin alkol ve sigara kullanmaları adıyla açılmış bir başlık hem hedef göstermeye girer. Hemde özel hayatın gizliliği ihlaline. Saygı meselesi. İnsanların tercihlerine saygılı olmak lazım.

haklısınız fakat sigara alkol yada başka bişeyi sahne şovuna dönüştürmek insanların gözüne batırarak yapmak da sahneye, seyirciye ve müziğe saygısızlık olmaz mı

Söylediklerimi inanılmaz şekilde çarpıtmışsınız... yazdıklarımı tekrar okumanızı öneririm. Orada herhangi bir yargılayan cümleye ulaşamayacaksınız. Bilale anlatır gibi anlatayım, benim demek istediğim sigaranın sese negatif etkisi olduğu herkes tarafından kabul edilmiş bir gerçek. Mesela koçları 1 gün konuşma , şu şu şunları yap diyor çoğu sanatçıya. Ama çoğu sanatçıya baktığımızda tütün ürünleri tüketiyor ve sesleri iyi durumda. Bu durumda sadece imaj mı yaratıyorlar ? yoksa gerçekten kullanıyorlar mı diye soruyorum ?

haklısınız fakat sigara alkol yada başka bişeyi sahne şovuna dönüştürmek insanların gözüne batırarak yapmak da sahneye, seyirciye ve müziğe saygısızlık olmaz mı
Adı üstünde şov. Bugün lemmy kilmister denildiği zaman akla ilk jack daniels ve marlboro gelmiyor mu? Bazılarında imaj katar. Mesela ben opeth hayranı bir insanım. Mikael akerfeldt sahnede votka içer. Stüdyoda votka içer. Tur otobüsünde votka içer. Yüzlerce video kaydı var bununla ilgili. Fakat mikael akerfeldt hayvan gibi brutal yapar, kedi gibi clean söyler. Müziğini etkiliyorsa iyi kötü eleştirilir. Ama solistlerin içki içmesini tartışmamız çok saçma değil mi. Tek tükümüz hariç hepimiz yetişkiniz bu forumda. Gerçekten bunun bizi ilgilendirmediğini kavrayacak yaşta insanlarız. Lütfen :)

Adı üstünde şov. Bugün lemmy kilmister denildiği zaman akla ilk jack daniels ve marlboro gelmiyor mu? Bazılarında imaj katar. Mesela ben opeth hayranı bir insanım. Mikael akerfeldt sahnede votka içer. Stüdyoda votka içer. Tur otobüsünde votka içer. Yüzlerce video kaydı var bununla ilgili. Fakat mikael akerfeldt hayvan gibi brutal yapar, kedi gibi clean söyler. Müziğini etkiliyorsa iyi kötü eleştirilir. Ama solistlerin içki içmesini tartışmamız çok saçma değil mi. Tek tükümüz hariç hepimiz yetişkiniz bu forumda. Gerçekten bunun bizi ilgilendirmediğini kavrayacak yaşta insanlarız. Lütfen :)

konu içki içen vokalleri eleştirmek değil saptırmaya devam ediyorsunuz. sizin verdiğiniz örneklerin kötü bir tarafı yok ama örneğin amy winehouse'un boş boş etrafa bakıp sahnede sallanması (şarkıyı söylemiyor zaten) yada kaan tangözenin buna benzer şeyler yapması benim için kabul edilebilir bişey değil. ben 14 yaşımda boyum kadar gitarla sahneye çıkarken son paramla tel aldığımı hatırlarım. müzisyen sigara alkol yada başka bişey kullanabilir şov yapabilir ama ben velet halimle bile bu kadar uğraşırken sanatçının sahnesini yapamayacak düzeye gelirse yani bana saygı duymazsa öyle bir ilgilendir ki...

konu içki içen vokalleri eleştirmek değil saptırmaya devam ediyorsunuz. sizin verdiğiniz örneklerin kötü bir tarafı yok ama örneğin amy winehouse'un boş boş etrafa bakıp sahnede sallanması (şarkıyı söylemiyor zaten) yada kaan tangözenin buna benzer şeyler yapması benim için kabul edilebilir bişey değil. ben 14 yaşımda boyum kadar gitarla sahneye çıkarken son paramla tel aldığımı hatırlarım. müzisyen sigara alkol yada başka bişey kullanabilir şov yapabilir ama ben velet halimle bile bu kadar uğraşırken sanatçının sahnesini yapamayacak düzeye gelirse yani bana saygı duymazsa öyle bir ilgilendir ki...
Konuyu neden saptırmak için uğraşayım yahu :) Size bir garezim yok ki. Bu aslında imaj yaratma kaygısından çok yaşam stili ve kültür meselesi. Bazı solistler kullanmış diye genelleme yapamayız. Kaldı ki syd barrett'i efsane yapan kullandığı acid değil midir?

Kusura bakmayın hocam ama ilgilendirmez maalesef. O adamlar kimseye zorla gelin bizi dinleyin demiyor. İsteyen seyircilerin üzerine kusar, konser saati konseri iptal eder. Bunları yapanlar var. Beğenmeyen gitmez. Öyle de oluyor zaten. Herkes kendine yakıştırdığı şeyleri yapar. Ve emin olun seyircilerine saygısızlık yapan müzisyenlerin bunu yapma sebepleri sigara veya alkol değil, karakterleri. Ama bizim kimseyi yargılama hakkımız yok. Anahtar cümle şu; beğenmeyen gidip izlemez.

dünya çapında ünlü gruplara bakınca benim düşüncem zaten ünlü olup zamanında iyi işler yaptıkları için müziğe verdikleri önemi azaltıyorlar ve toplumcu bakışları kişiselliğe dönüyor bu türkiyede ki gruplar içinde geçerli mor ve ötesi gibi
Mor ve ötesi gibi derken ?
Bazı yerlerde harun sigara içiyor ondan konserlerde detone oluyor şarkıları düzgün söyleyemiyor diyorlardı. Gerçek mi sizce bu ?
Eğer gerçekse alttaki canlı performans sigaranın zararları konusuna örnek olabilir :

Nakaratta söyleyemediği için değişik sesler çıkartıyor harun.
Hiç de sigara içecek tip yoktu ama bir şarkıda da sigarayı bıraktım diyodu. Adamın her yeri çelişki :D

Son düzenleme:
Tütün ürünleri her ülkenin kendi topraklarında ne çıkıyorsa o tütündür. Dış ülkede yapılıp dağıtılması ürünün maliyetini arttırır. Kaçak sigara diye içilen sigarada sahte tütün veya başka bir şey değildir. Hangi ülkede üretiliyorsa oranın tütünü kullanılır, sadece kaçak yollarla ülkeye giriş yaptığı için kaçak sigaradır vergi mevzusu yani.
Ben de öyle düşünüyorum. Amerikan firmaları izmirde ve egede üretilen tütünleri kullanıyormuş. Zaten ege tütünü çok kaliteli diye duymuştum.
Not : Çok konu dışı oldu:)

Bazı yerlerde harun sigara içiyor ondan konserlerde detone oluyor şarkıları düzgün söyleyemiyor diyorlardı. Gerçek mi sizce bu ?
Eğer gerçekse alttaki canlı performans sigaranın zararları konusuna örnek olabilir :

Hiç de sigara içecek tip yoktu ama bir şarkıda da sigarayı bıraktım diyodu. Adamın her yeri çelişki :D

birkaç kere puro içerken görmüştüm çoğu şarkıda yüksek yerleri söyle/yemiyor

bildiğim kadarıyla kendisi yoğun olarak sigara tüketiyor.ama attığınız videodaki ses bana yorgun bir ses gibi geldi.dorock xl konseri ve zorlu psm de 20. yıl özel konseri için gittiğimde gayet sağlıklı geliyordu sesi.yaşlarının ilerlediği faktörünü de gözardı etmemek gerek.

Merhaba,
Şarkıya girerken Harun nun yaptığı hareketler yani zıplaması nefes alıp verme düzenini bozmuş olmalı. Hem dans edip şarkı söylemek en zor şeylerdendir. O yüzden bizim çoğu müzisyenlerimiz gruplar, performans için hareket etmezler. Enerjisi düşük ama performansa odaklanmayı tercih edilir.
Vokal tamamen fiziksel bir gelişimdir. Spor yapmaya eş. Sporcuysanız yani vücut antrenmandan sonra yıpranan hücreleri çabuk onarması gerek. Ama kanınıza alkol ve nikotin zerk ederseniz vücut önce bu toksinleri ortadan kaldırmaya yönelir. Bünyeye darptır organların düzgün çalışmasını önler.
Slash eleinde jack daniels şişesi, marlboro t-shirt tesaddüf değil. Performansıda o na göre dağınık. Düşünün Joe satriani gibi enstrümantal saf müzik yüksek performans için sahnede ne kadar dinç olması gerek.
görüşmek üzere

Konuyu görünce aranızda genç arkadaşlar olabileceğini düşünerek (<20 yaş) birkaç şey yazmak istedim,zira bu yaş grunu dışarıdan gelen yönlendirmelere fazlasıyla açıklar ve bilgiye (yanlış bilgiye dahi) ulaşmak için temel araç olarak başkalarından duyduklarını alıyorlar benim gözlemlediğim kadarıyla.

Öncelikle sigara ve alkolün sese olumlu bir etkisi olamaz.Bunu 2 durumla açıklayabilirim.Sesin oluşumu zaten "vokal kord" denen ses tellerinin havayla titreşmesi sonucu olur.bu vokal kord'lar gözle görebileceğiniz çok küçük organlardır (ancak entübasyon denen işlemde görülebilir,ağzınızı açıp bakarsanız görebileceğiniz tek şey bademcikler ve yemek borusunun girişidir).doku oldukları için her türlü çevresel faktörden etkilenebilirler.tükettiğiniz gıdalardan hatta nefes alıp verme şeklinizden bile.ancak bu etkileşimler minimal boyutta olur ve siz bunu farkedemeyebilirsiniz.bu dokuyu bir tür kıkırdak gibi düşünebilirsiniz.

Öncelikle sigaranın vücutta riskini arttırmadığı tek kanser tipi vardır (içenlerde kanser riskinin daha az olduğu),bazı kanser tipleri de sigaradan bağımsızdır (yani içenlerle içmeyenler arasında bilimsel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır),birçok kanser tipinde ise sigara risk faktörüdür (yani içenlerde anlamlı olarak kanser riski yüksek bulunmuştur).Burada bilimsel dayanak makale ve case report olarak ele alınan yayınlardır ve verilerin hazırlanması ve sonuçlandırılmasında kullanılan temel bilim istatistik bilimidir,o apayrı ve uzun bir konu.

Uzun oluyor ancak şunu mutlaka söyleyeyim ki sigaranın insan sesine yaptığı ve bazılarına "olumlu" gibi gelebilecek sesteki çatallaşma durumu ilerleyen yıllarda sesin kaybı olarak size geri dönmesine yol açabilir.Çünkü bu çatallaşmaya sebep zaten sigara dumanının akciğerlere olan yolculuğu esnasında ilk olarak soluk borusunun hemen girişindeki vokal kord'lardan geçmesidir.bunu günde 20 defa (1 paket) x 20 fırt (bu kısmı sigara içmediğim için bilmeden yazıyorum düzeltilebilir) = 400 defa yaptığınızı düşünün.günde 400 kez ses telleriniz bu dumana maruz kalıyorsa belli bir süre sonra bundan etkilenecek ve fiziksel değişimlere gidecektir.(tıpta adaptasyon mekanizmaları deniyor buna).bir süre sonra ses telleriniz metaplaziye uğrama riskiyle karşı karşıya kalacaktır.metaplazi dediğimiz olaysa dokunun çevresel etmenlere maruziyet sonunda kendi dokusunu değiştirmesi demektir.Neredeyse her zaman zararlıdır ve kimi zaman kanserleşmeye gider (barett özafagusu-yemek borusu kanseri en güzel örnektir)
Diğer bir durum da sigara kullanan kişilerde içmeyen kişilere göre akciğer yeteneğinde (kompliyans deniyor buna) belirgin azalma gözlenir.Bunu da bilimsel olarak SFT (solunum fonksiyon testi) denen testle ortaya koyabiliyoruz.Hatta durum kronik dönemde (15-20 yıl gibi düşünün ama kişiden kişiye bu süre değişir) çok kötü tablolar oluşuyor.Daha 31 yaşında meslekte çok yeni biri olmama rağmen defalarca kez beb gördüm.KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) denen hastalıktan acı çeken insanları gördüm sevk ettim ya da tedavilerini düzenlemeye çalıştım,ve hepsine sormuşumdur "sigara içiyor musun" diye.Belki 2 tanesi bugüne kadar "hiç ağzıma koymadım" dedi.Ama çoğundan şu cevabı duydum ; "keşke içmeseydim o zıkkımı".Hiç unutmuyorum 2012'de mecburi hizmetimi kastamonu'da bir hastanenin acilinde yaparken her nöbetime ve hep sabah saatlerinde (sabah 6'da,koah hastalarının atakları genelde sabah saatlerinde olur) 2 büklüm kambur 60 yaşlarında ip gibi zayıf,kısa bir amca gelirdi "nefes alamıyorum" diye.personel ona o kadar alışmıştı ki onlar ismini biliyorlardı,panik yapmazlardı.Hatta o kadar sık geliyormuş ki kendi tedavisini kendi isterdi,oksijen maskesini hemen alır takardı,nebülizatör dediğimiz cihazdan nefes açıcı ilaçlarını alırdı vb..Bir keresinde sabah gelirken kapı önünde düşmüştü.akciğerleri o kadar kötü durumdaydı ki ben hayatımda o kadar düşük oksijen satürasyon değerlerini ondan sonra görmedim.(%57 gördüm onda.bu değer sağlıklı insanlarda %96-98'dir.Normal aralığı da > %92dir).Ben o acilde 1 yıl çalıştım.istisnasız her nöbetime geldi.mecburi hizmet bitip kastamonudan ayrıldıktan sonra 1 gün oradan acilde beraber çalıştığımız arkadaşlar samsun'a ambulansla hasta getirdiklerinde oturup eski günleri konuşurken o amcanın öldüğünü öğrendim.oğlu her sabah tam saat 5.30-6'da o amcayı getirirdi acile.

Sigaranın sizin vücudunuza katabileceği hiçbir şey yoktur inanın.
Burada belki şunu düşünen arkadaşlar vardır ; "ama içen herkes kanser olmuyor ki,herkes akciğer hastası olmuyor ki "

Buna vereceğim cevap şu ;
1 biletle mi kazanma şansın daha fazla,2 biletle mi ?
Sigara içmeyen insanın kansere de akciğer hastalıklarına da,kalp hastalıklarına da yakalanma riski içeninkinden çok daha az.
Bunu ortaya koyan belki milyonlarca bilimsel çalışma yapıldı makale yazıldı.

Şu ses telleri meselesine de dönersek,sigara kullanan vokallerin çatallı sesi vb..

Hiç trakeostomili (soluk borusu boyun altından delinen hastalar) insan gördünüz mü ?
Hiç larings kanseri (gırtlak kanseri) sebebiyle ses tellerini kaybeden insan gördünüz mü ?
Hiç elinde kumadan benzeri bi aleti boynuna tutarak robot gibi bir ses çıkartarak konuşan birini gördünüz mü ?

Bu videdoda gördüğünüz şeyin sebebi LARİNGS KANSERİ (gırtlak kanseri).
Larings kanserinin en sık sebebi (hatta pratikte tek sebebi) SİGARA'dır

Bu amcanın muhtemelen vokal kordları zedelenmeden ya da fonksiyonlarını kaybetmeden önce sesi alabildiğine çatallaşmıştı.

Alkol konusu daha komplike bir konu ama şunu söyleyebilirim ;
ikisi de vücuda oldukça zararlı olmakla birlikte sigara daha ölümcüldür.

Ben ikisini de kullanmıyorum (bir dönem sigara kullandım,10 yıldır ağzıma sürmedim,üniversitedeyken bıraktım)

Heee bir de bugün sahip olduğun tek kronik hastalığı da (allerjik astım) sigaraya borçluyum.Sebebi 20 yaşımda geçirdiğim sigaranın tetiklediği akut bronşitti.

Umarım sitede takılan genç yaş grubu arkadaşlar "bizim de lemmy gibi sesimiz olacak hobaaaa" diye sigara sese iyi geliyomuş gibi muazzam yanlış bir düşünceye sahip olmazlar ya da sahiplerse bundan vazgeçerler.

Vokal işini bilimsel olarak yapmaya çalışan insan mutlaka solunum sistemi anatomisi okuyacağı ve bu yapıları öğreneceği içim şu sonucu da çıkartacaktır ; "akciğer kapasitemi azaltacağı için sigara içmemeliyim"
Diyafram nefesi denen şey de bire bir akciğer volümlerinizle ilgilidir.Akciğer kapasitesiniz yukarıda yazdığım SFT denen test ile 10a yakın parametrede ayrı ayrı değerlendirebiliyoruz ve sigara bu 10 değerin neredeyse tamamında olumsuz bir etkiye yol açıyor.
Sporcuların hiçbirini aktif spor yaşamlarında sigara içerken göremezsiniz
Çünkü akciğerleriyle para kazanıyorlar,akciğerleri sağlıklı olmasa kasları hiçbir işe yaramayacak.

Bir vokalist için en elzem 2 organı da ses telleri ve akciğerleridir.Sigara bu 2'sine de bilimsel olarak net şekilde toksik yani zehir etkisi yapıyor

Yazdıklarımı tıp eğitimi aldığım için yazdım,yoksa böyle bir şeye yeltenmezdim.Yazdıklarımda yanlış bilgi varsa umarım düzeltilir

Emrah Dost
2004-2011 omü tıp fakültesi lisans
2012- omü sağlık bilimleri enstitüsü halk sağlığı doktora

Son düzenleme:
Geri