Maun Sap Mı Akçaağaç Mı ?

Arkadaşlar gereksiz konu açmamak için 2 gündür internette çok arama yaptım ama en son dayanamayıp buraya kendim sormak istedim. Belki başkalarınada faydası olur. Şimdi alıcağım gitarın gövdesi ve sapı maun olacak ve tuşesi abanoz olucak. Normalde çok fazla takmazdım ağacın ne olduğunu ama yorumları okuyunca başka yerlerde çok fazla fark ettiğini gördüm. Şimdi forumlarda okuduğuma göre sapta maun ağaç çok iyi olmuyormuş ama akçaağaç iyi oluyormuş. Yani genel anlamda herkes mauna çok boğuk ve sololar için uygun olmadığını söylemiş. Tabi birsürü kişi böyle dediği için kafamda sorular oluştu benimde. Gibson gitarlarının ne ağaç kullandığına baktım ve hepsi gövde maun sap maun kullanıyolar. E madem Gibson gibi bir firma bu ağacı kullanıyor neden herkes maun sap solo için uygun değildir ve boğuktur vs diyor ? Gibsonun sesi kadar güzel ses çoğu gitarda yok. Kısaca ben 2 gitar arasında kaldım birisi jackson pro soloist diğeri kramer sm1. Jacksonun gövdesi kızılağaç, sapı akçaağaç ve tuşesi abanoz. Kramerinde hem gövde hem sap maun sadece tuşe abanoz. Şimdi jacksonun ağaç seçimlerine bakınca aynı fender stratlar gibi olduğunu görüyorum. Bende zaten bir usa fender strat var yani tonları ne olursa olsun ağaçlar aynı olduğu için benzer olur diye düşünüyorum. Ama kramerin ağaçları gibson gibi olduğu için gibson tonları alabilirim diye de düşünüyorum. Yani karar veremiyorum :D Elimde blues rock tarzı şarkılar çalmak için zaten bir fender var. Şimdi sert, her türlü metali çalabileceğim net bir gitar istiyorum. İki gitardan birisini alıcam normalde mağazaya gidip deneme gibi bir imkanım vardı ama şu an yok gibi gözüküyor sanırsam internetten sipariş vericem o yüzden vermeden önce herşeyi tam bilmem gerekiyor. Sağ olun şimdiden

aslında kendin açıklamışsın. maun gitar solo için uygun değildir diye bir mantığa inanmıyorum les Paul ile solo atılmazdı o zaman.

Tonewood'a bu kadar takılmayın bence. Kramer'da 2 single 1 humbucker görüyorum. Elinizde bir usa strat varsa bence 2 humbucker'lı jackson daha iyi olacaktır 2. gitar olarak.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
bunu yapana kadar lüthiere gitar yaptırsan direk?

Çok pahalıya gelir o gitarı yaptırmak ve çok uzun süre beklemek gerekir öyle 2 günde yapılmıyodur herhalde gitar.
Ben burdan 900 euroya alıcam gitarı yaptırmaya kalksam kim bilir kaç para tutar. Bide kime yaptırcam nerde yaptırcam iyi yapacak mı yapmıyacak mı bir sürü şey var. Çok çok param olursa çok iyi bir luthiere yaptırırım ama şu an düşük bütçeyle yaptırmaya gerek yok bence

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ara parçaları neyse de boyası çok pahalı tutuyor o yüzden özel yaptırmak anlamsız

Hayır parayı da geçtim hadi gitar kötü çıktı ? Ağacı falan ne kadar iyi olursa olsun hadi adam gitarın tuşesine güzel bir hissiyat veremedi ? Beğenmezsen satmakta zor. Ama normal bi gitar alırken almadan önce deneyebiliyosun en azından ve denemiş insanların yorumlarını okuyosun, videoları izliyosun yani en azından küçük bir fikir edinmiş oluyosun.

Çok pahalıya gelir o gitarı yaptırmak ve çok uzun süre beklemek gerekir öyle 2 günde yapılmıyodur herhalde gitar.
Ben burdan 900 euroya alıcam gitarı yaptırmaya kalksam kim bilir kaç para tutar. Bide kime yaptırcam nerde yaptırcam iyi yapacak mı yapmıyacak mı bir sürü şey var. Çok çok param olursa çok iyi bir luthiere yaptırırım ama şu an düşük bütçeyle yaptırmaya gerek yok bence
manyetikleri değiştirmeyi düşünme bence o zaman, yeni yuva açılacak, eski yuva kapatılacak, boyası vs bölgesel yapılsa renk tutacak mı,her şeyi çok iyi yaptı yine bekleyeceksin. fiyat ne dedi bilmiyorum, konuşmuşsun ama ucuz bi işlem değil o dediğin.

900 euroya ne gitarlar alınır bunları alma desem ayıp etmiş olur muyum? :)
Hayır tabiki kötü gitarlar değil zevk renk. 900 euro paran varsa bence biraz daha bakınıver derim.
Bu arada 900 euroya sadece manyetikler hariç sana güzel bir gitar çıkartacak luthier biliyorum tünelde. Eğer düşünürsen yaz bana aklında bulunsun.
En önemli nokta ise şu: Bence asla denemeden alma.

900 euroya ne gitarlar alınır bunları alma desem ayıp etmiş olur muyum? :)
Hayır tabiki kötü gitarlar değil zevk renk. 900 euro paran varsa bence biraz daha bakınıver derim.
Bu arada 900 euroya sadece manyetikler hariç sana güzel bir gitar çıkartacak luthier biliyorum tünelde. Eğer düşünürsen yaz bana aklında bulunsun.
En önemli nokta ise şu: Bence asla denemeden alma.

Luhtiere gitar yaptırırsam nasıl denicem peki :) Yani yaptırdıktan sonra mecbur almak gerekiyor vaz geçtim gibi bi şans olmuyor

Nedir arkadaş yıllardır bu "Maun tok, boğuk, koyu tonlar verir" geyiği? Yok öyle bir şey! Bunca LP çalan adam var, hangisinin tonu öyle koyu veya boğuk?

Maun midli bir ağaçtır arkadaş! Basslı, boğuk, koyu falan değidir! Biri uydurmuş, yıllardır aynı efsane sürüp gidiyor!! O kadar ağaç kullanılmasına rağmen LP tok falan değildir arkadaş! Ağaç fazlalığından dolayı baskınlık hissettirebilir, eyvallah.

Bu mu koyu, basslı ton?

Yoksa bu mu o boğuk ton?

Madem sololar için uygun değil, bunca adam salak mı da LP kullanıyor peki? Geçin bu internet geyiklerini. Gitar alacaksanız deneyin!! Denemeden de okuduklarınıza inanmayın.

Ha, herhangi bir gitarın, ağaç ve donanım seçimi iyi olmazsa, gitarın sağır hatta boğuk olma ihtimali tabii ki çok yüksektir. Ama bu ne maundan ne de akça veya kızılağacın kendisindendir.

Nedir arkadaş yıllardır bu "Maun tok, boğuk, koyu tonlar verir" geyiği? Yok öyle bir şey! Bunca LP çalan adam var, hangisinin tonu öyle koyu veya boğuk?

Maun midli bir ağaçtır arkadaş! Basslı, boğuk, koyu falan değidir! Biri uydurmuş, yıllardır aynı efsane sürüp gidiyor!! O kadar ağaç kullanılmasına rağmen LP tok falan değildir arkadaş! Ağaç fazlalığından dolayı baskınlık hissettirebilir, eyvallah.

Bu mu koyu, basslı ton?

Yoksa bu mu o boğuk ton?

Madem sololar için uygun değil, bunca adam salak mı da LP kullanıyor peki? Geçin bu internet geyiklerini. Gitar alacaksanız deneyin!! Denemeden de okuduklarınıza inanmayın.

Ha, herhangi bir gitarın, ağaç ve donanım seçimi iyi olmazsa, gitarın sağır hatta boğuk olma ihtimali tabii ki çok yüksektir. Ama bu ne maundan ne de akça veya kızılağacın kendisindendir.

+1 diyor ve ekliyorum. Bir gitarın tonunun koyu olmasının bin bir türli sebebi var. Maun boğuk değildir fakat tiz de değildir bir ash kadar. 2.si les paul'ün koyu tabir edilen sesi kesinlikle sap uzunluğundan kaynaklanır. En ama en büyük nedeni budur. Bununda sebebi tel gerginliği daha az olduğundan salınımı da daha az olmasıdır. 3.sü yine aynı sebepten ötürü sap manyetiği daha yukarda kalmaktadır. 4.sü manyetik karakteridir. 5.si dinlediğiniz blues tarzı sololar genelde single coil bir fenderle atıldığı için gibsondaki humbuckerlar tabi ki daha koyu daha baslı gelir. Çünkü tabiri caizse daha geniş tınlar. 6.sı gövde ağacı son parametre sap ağacı. Şahsi fikrime göre maunun sapta kullanılması bi nevi satış politikasıdır.

+1 diyor ve ekliyorum. Bir gitarın tonunun koyu olmasının bin bir türli sebebi var. Maun boğuk değildir fakat tiz de değildir bir ash kadar. 2.si les paul'ün koyu tabir edilen sesi kesinlikle sap uzunluğundan kaynaklanır. En ama en büyük nedeni budur. Bununda sebebi tel gerginliği daha az olduğundan salınımı da daha az olmasıdır. 3.sü yine aynı sebepten ötürü sap manyetiği daha yukarda kalmaktadır. 4.sü manyetik karakteridir. 5.si dinlediğiniz blues tarzı sololar genelde single coil bir fenderle atıldığı için gibsondaki humbuckerlar tabi ki daha koyu daha baslı gelir. Çünkü tabiri caizse daha geniş tınlar. 6.sı gövde ağacı son parametre sap ağacı. Şahsi fikrime göre maunun sapta kullanılması bi nevi satış politikasıdır.

Bir yerde katılmıyorum, onu da polemik değil, görüş olarak ekliyorum sadece. Bence sap ağacı, hatta ve hatta profili gövde ağacından daha önde bir kıstas olarak.

Bir de hangi ağacın tizi az belli olmuyor. Benim okuduğum stratçı forumlarda ash için aldere nispetle daha tiz diyorlardı, ama çaldığım bir iki SX Ash, aksine daha yumuşak tizli çıktı mesela. Bir ihtimal Çin ikliminden kim bilir?

Saptan toplam skalayı kastettin sanırım. Daha kısa olduğu için, strata nispetle netliği daha düşük aslında. Ama kesinlikle koyu değil dediğin gibi.

Tabii bunlar hep düzgün gitarlar için geçerli :)

İsteyen gelsin benim Nighthawk'ı denesin. Hem strat skalasında, hem de LP'den daha ince gövdeli. Teoride çok daha tizli olması gerek. Ama LP'den çok daha koyu ve tok bir gitar. Buyrun açıklayın haydi bunu :)

Bir yerde katılmıyorum, onu da polemik değil, görüş olarak ekliyorum sadece. Bence sap ağacı, hatta ve hatta profili gövde ağacından daha önde bir kıstas olarak.

Bir de hangi ağacın tizi az belli olmuyor. Benim okuduğum stratçı forumlarda ash için aldere nispetle daha tiz diyorlardı, ama çaldığım bir iki SX Ash, aksine daha yumuşak tizli çıktı mesela. Bir ihtimal Çin ikliminden kim bilir?

Saptan toplam skalayı kastettin sanırım. Daha kısa olduğu için, strata nispetle netliği daha düşük aslında. Ama kesinlikle koyu değil dediğin gibi.

Tabii bunlar hep düzgün gitarlar için geçerli :)

İsteyen gelsin benim Nighthawk'ı denesin. Hem strat skalasında, hem de LP'den daha ince gövdeli. Teoride çok daha tizli olması gerek. Ama LP'den çok daha koyu ve tok bir gitar. Buyrun açıklayın haydi bunu :)
Haydi ateistler bunu da açıklayın :D

Aynen abi skala. E öyle zaten. Skala ne kadar artarsa telin sesi tabiri caizse jilet gibi keskin oluyor. Bariton gitar mevzusu burda başlıyor zaten. Ha ek olarak ben iki farklı ağaçtan yapılma tele senediğim zaman(ki alder strat ta çalmışlığım vardır ek olarak) ash bana daha tiz olduğunu hissettirdi. Belki psikolojiktir. Bu arada senin gitar sanki çin malı tele olarak yapılmış gibi değil miydi? :D fender telesine alternatif les paul karakterli gibson nighthawk :) incelemeni okumuştum abi. Nice yıllar güle güle kullan :) Abi son olarak ben oyumu gövde > sap olarak kullanıyor ve şu resmi buraya atıyorum. Tabiki kaynak yok ya ne olacağdı ???
images (3).jpg

Haydi ateistler bunu da açıklayın :D

Aynen abi skala. E öyle zaten. Skala ne kadar artarsa telin sesi tabiri caizse jilet gibi keskin oluyor. Bariton gitar mevzusu burda başlıyor zaten. Ha ek olarak ben iki farklı ağaçtan yapılma tele senediğim zaman(ki alder strat ta çalmışlığım vardır ek olarak) ash bana daha tiz olduğunu hissettirdi. Belki psikolojiktir. Bu arada senin gitar sanki çin malı tele olarak yapılmış gibi değil miydi? :D fender telesine alternatif les paul karakterli gibson nighthawk :) incelemeni okumuştum abi. Nice yıllar güle güle kullan :) Abi son olarak ben oyumu gövde > sap olarak kullanıyor ve şu resmi buraya atıyorum. Tabiki kaynak yok ya ne olacağdı ???95706 eklentisini görüntüle

Kaynak ver kaynak! Eşki Sözlük mü bura gardaş :p

Bu resim gövde ağacı içinse, rosewooddan gitar gövdesi yaptıracak adama acırım. Pirinçten sonra en ağır gitar olur herhalde :D

Geri