Kırılan Gibson Les Paul Custom Headstock'u

Hani tam olarak bu durumu düzeltmese de, Epiphone bile sap açısını biraz daha küçülterek buna bir önlem alma yoluna, bu durumları azaltma yoluna gitmiş göründüğü kadarıyla. Böyle eğimli, arkasında çıkıntısı (yine adı gelmiyor aklıma) olmayan headstock birleşimi bulunan gitarlar korkutuyor açıkçası beni. Elimdeki Epiphone Sheraton 2, bu yapıda. Ama Gibson kadar değil eğimi. Bir tık daha flate yakın. Ama elime alırken, yerine koyarken falan ayrı dikkat ediyorum. Gibson kullananlar çok daha fazla dikkat etmeli o zaman.

u2'dan the edge'in meşhur gibson explorer'ının da headstock'u bir konserde kırılmış ve tamir ettirip yıllarca albümlerde, konserlerde kullanmış. explorer'ın da les paul gibi sap açısı 17 derece. tonu kötü etkilemeseydi kesinlikle sap açısını epiphone gibi 14'e çekerlerdi.

headstock'un kırılma hikayesini 1:15'den sonra anlatıyor.

Öncelikle çok geçmiş olsun. Gerçekten ciddi anlamda yıpratıcı, üzücü bir durum yaşamışsın.

Bir Gibsonın headstock'ın kendi kendine kırılmış olmasına ben açıkçası hiç bir ihtimal vermiyorum. Tamam sorunlu bir bölgeden bahsediyoruz fakat kati suretle; ya sizin haberiniz olmadan bir şekilde düştü o gitar yada aşırı tel geriliminden kaynaklı oluşa gelen (ki zaten önce çizgi şeklinde çatlağın var olduğunu yazmışsınız) bir durum olmuş olabilir.

Ayrıca garanti için de, İlla ki sapın arkasında darbe oluşmuş olması gerekmez, sonuçta düşme ihtimallerini değerlendirirsek karşımıza milyon tane ihtimal çıkar. mesela gitar çok yumuşak bir yüzeye, (koltuk,çekyat,yatak gibi) arkası üzerine düşmüş olma ihtimali en başta akla gelen bir durum. Sonuçta; hassas bir bölge olması + tel gerilimi + gitarın düşerkenki vurma şiddettinide kattığımızda kırılmaya veya ilk basta soylediğiniz o çizginin oluşumuna olanak veren bileşkeler zaten oluşuyor. Hatta ufak bir el kuvveti ile klavyeye ters kuvvet uygulayarak vuruk izi oluşmadan klavyeyi çatlatabilirsinizde.. Tabi bunları sizin bilerek / isteyerek yapmış olmanıza zerre ihtimal vermiyorum ama gibson yada ithalatçı firmanın gözünden bakıldığında da olayın nasıl geliştiğinin ispatı yoksa elinizde, ( Hani ispatlanabilitesi çok zor olan bir durum basınıza gelen bu olay zaten ) adamlar her zaman haklı konumundalar.

Tekrar geçmiş olsun.
çatlak sapta değil boya çatlağı olarak gövdedeydi sapta hiçbir görünür problem yoktu
ve gerçekten benim sahip olmamdan sonra gitar hiçbir hasar almadı.

@seyyahemre
Do-Re aradan nasıl ve hangi gerekçe ile çekildi? Bunu size yazılı olarak ilettiler mi?
İlave olarak eğer Kullanıcı hatasının saptanmasına yönelik bir tespitin ana üreticide yapılması gerekiyorsa bunu da aynı yetkili firmanın üstlenmesi gerekir. Bağlantıları kurmak, gönderim yapmak masraflar vb...

gibsondan cevap geldi ve 0.13 tel kullanmanızı önermiyoruz neckiniz kırılabilir dediler :D inanamıyorum

0.13 teli standart akort düzeninde kullanmak zaten biraz ütopik bir yaklaşım olur. Çalımı inanılmaz zorlaştırır (bend vs. için konuşuyorum)

Söylenene göre SRV'de stratında 0.13 tel kullanırmış ama tüm sesleri bemol akortlayarak, gerilimi azaltıp gitarı daha çalınabilir hale getirmiştir. Gibson bunu kastetmiş olabilir.

0.13 teli standart akort düzeninde kullanmak zaten biraz ütopik bir yaklaşım olur. Çalımı inanılmaz zorlaştırır (bend vs. için konuşuyorum)

Söylenene göre SRV'de stratında 0.13 tel kullanırmış ama tüm sesleri bemol akortlayarak, gerilimi azaltıp gitarı daha çalınabilir hale getirmiştir. Gibson bunu kastetmiş olabilir.
Konudan bağımsız ama, SRV nin kalın telle çalması konusu biraz hurafe, adam 0.13 kullanmış ama sadece ince mi için, diğer teller hep farklı, aşağıdaki gibi kullanırmış rahmetli...Ve aynen belirttiğiniz gibi, yarım ton geriden akord ederek çalıyordu...

.013 – .017 – .026w – .036 – .046 – .056 (Stevie Ray Vaughan's Guitar String Gauges | Stringjoy )

Sevgiler ve saygılar...

ben de zaten drop b falan yapıp 0.13 takarım onun da sebebi 0.11ler cok salıyor o akortda calım hıssı kotu oluyor bıraz

Geri