Replika Gitar Alıp Parçaları Değiştirmek Işe Yarar Mı ?

Eğer replikadan kastınız üzerinde gibson yazan çin gitarlarsa; Gitarda parçaların kalitesinden başka işçilik ve ağaç kalitesi de önemli. Parçalar orjinal bile olsa ağaç ve cila ben gerçek değilim diye bağırıyorsa aynı zevki alamazsınız. Ayrıca bu tarz replika gitarlar bilen birinin elinden çıkmadıysa rahatlığı da etkiler. Sonuç olarak ancak el işçiliği ve rahatlığa dikkat ederek seçerseniz memnun olursunuz. Gerçek gibson alamıyorsanız les paul kasa üreten diğer daha ucuz markalara yönelmenizi tavsiye ederim. LTD, Epiphone, Schecter çok güzel gitarlar yapıyor. Gitar alırken de görerek, deneyerek almanızda fayda var.

Geçen kendim de Squier Classic Vibe Strat denedim mesela. Manyetikler ve köprü dışında meksika'larla aynı hissiyatı verdiğini düşünüyorum. Özellikle sapı çok hoşuma gitti. O yüzden şahsen üzerinde Fender yazan esasen markasız, çin, sahte, replika alacağıma; Squier almayı tercih ederdim.

Not: Bunları yazarken 1 Meksika Fender 2 de Squier sahibi olarak yazıyorum.

Son düzenleme:
Eğer replikadan kastınız üzerinde gibson yazan çin gitarlarsa; Gitarda parçaların kalitesinden başka işçilik ve ağaç kalitesi de önemli. Parçalar orjinal bile olsa ağaç ve cila ben gerçek değilim diye bağırıyorsa aynı zevki alamazsınız. Ayrıca bu tarz replika gitarlar bilen birinin elinden çıkmadıysa rahatlığı da etkiler. Sonuç olarak ancak el işçiliği ve rahatlığa dikkat ederek seçerseniz memnun olursunuz. Gerçek gibson alamıyorsanız les paul kasa üreten diğer daha ucuz markalara yönelmenizi tavsiye ederim. LTD, Epiphone, Schecter çok güzel gitarlar yapıyor. Gitar alırken de görerek, deneyerek almanızda fayda var.

Geçen kendim de Squier Classic Vibe Strat denedim mesela. Manyetikler ve köprü dışında meksika'larla aynı hissiyatı verdiğini düşünüyorum. Özellikle sapı çok hoşuma gitti. O yüzden şahsen üzerinde Fender yazan esasen markasız, çin, sahte, replika alacağıma; Squier almayı tercih ederdim.

Katiliyorum.Pickuplari ve hardwareleri degistirip gitarlarinin ust seviyeye ciktigini soyleyenlerin videolarini seyrediyorum, gitarlarin sesi hala vasatin altinda.Bugun bu tarz gitarlar ortalama 1500 TL tutuyor.Bu paraya orijinal bir gitar alip o gitar uzerinde modifiyeler yapmak daha akillica.Ustelik bu islerden anlamiyorsaniz bakim, onarim ve degisim islerine de baya bir miktar para ayirmak zorundasiniz zira bu gitarlarin hicbiri ready-to-play degiller, mutlaka bir bakim istiyorlar.Amac gitarin uzerinde Gibson ve Fender yaziyo olmasiysa biraz deneyimli biri bu gitarlarin sahte oldugunu hemen anlicaktir.
Bir ara double neck almak istiyordum ve baya arastirma yapmistim.Fakat degmicegini anlayip vazgectim.Izledigim videolardan sadece bir tanesi fena degil performansi veriyordu ama o saticida artik piyasada degilmis.Gerci olsa da ayni gitar yakalamak cok zor olucakti.

Bahsettigim video.Size referans olmasin cunku buyuk cogunlugu boyle degil gitarlarin.

yedek enstrüman olarak squier affinity precision bass kullanıyorum ve çoğu Meksika fenderlerden daha kaliteli olduğu bariz. squier affinity ile albüm kaydına girip sahnelere çıkan ünlüler bile var

Replika Gitarlar ile ilgili tavsiye, alım satım vs. başlıkları yasak diye biliyorum. Başın derde girmesin sonra.

Ha bir yönetici açıklama yapar da sakıncası olmadığını belirtirse benim de diyebileceklerim var.

Başlığı sevgili @hackeiommi nin belirttiği sebeple kaldırıyorum...

Edit: Yönetim olarak aramızda yaptığımız değerlendirme sonrasında, konuyu geri getirme kararı aldığımız için konuyu "geri getiriyorum"...

Sevgiler ve saygılar...

Son düzenleme:
hesaplayalım; Chibson aldın 1000 lira, boyattın 650 tl, manyetikleri değiştirdin 500 tl (ikinci el), burguları değiştirdin 100 tl, fretler de ayarsız onları da değiştirdin 300 tl. toplamda 2.550 tl para harcadın ve elinde halen fason bir gitar var. 2500'e ikinci el çok güzel gibson studio ya da sg special alabilirsin.

hesaplayalım; Chibson aldın 1000 lira, boyattın 650 tl, manyetikleri değiştirdin 500 tl (ikinci el), burguları değiştirdin 100 tl, fretler de ayarsız onları da değiştirdin 300 tl. toplamda 2.550 tl para harcadın ve elinde halen fason bir gitar var. 2500'e ikinci el çok güzel gibson studio ya da sg special alabilirsin.
Aynen katılıyorum,
Bence köprüyüde mecburen değiştirirsin, potanslar falan en az 3.000 TL oluyor.
Ve hep eksiklik hissediyor olacaksın.
3.000 TL veren 1.000TL daha verir ikinci el Gibson Standart alırım.
İkinci bir nokta bu kadar upgrade yaptıktan sonra gitarı 2.000TL satamazsınız :)
Bence (gitar + upgrade parçalar) toplamı 1.000-1500 arasını geçmemeli...

Bu işlerin ustası Milton Abimizdir. Sitesi ve forumuna buradan ulaşabilirsiniz:

http://chinaguitarsceptic.com/

Ayrıca bu isimde bir YT Kanalı da var.

Milton, bu işin içine o kadar girdi ki, müşteri-satıcı arasını bulmak mı dersin, satıcılarla, üreticilerle Skype, whatsapp üzerinden görüşmek mi dersin vs. En sonunda işi Çin'den kendi adına custom ve özel logolu gitar yaptırmaya dek döktü.

Ama o "custom ordered" gitarlarında (ki standart üretimlerden pahalıdır) dahi bir şeyler eksik kaldı ve yine modlamaya gitmek icap ettirdi. Yahu en basitinden, o "custom" gitarlara bile hala adi Epiphone manyetik takmakta ısrar etti adamlar. Milton da özel sipariş gitarlarından asla orjinalleri kadar memnun kalmadı. Sitesini, YT kanalını, forumunu istediğin gibi incele.

Durum bu iken, senin yolundan gitmek, Epiphone kalitesinde gitara Epiphone'dan fazla para dökmek ile aynı oluyor.

Çin yapımı Clapton strat denedim şansına. Klavye aynı SX Strat klavyesi arkadaş!! 12. perdeye kadar etli, ondan sonrasında biraz daha Ibanez tarzı incelen bir radius!! Bari standart Fender klavyesi şeklinde yapaydılar yahu!! Yok ille de kendi damgalarını vuracaklar!!

Bunun işe yarayıp yaramayacağını anlamanız için çok basit, tecrübe edebileceğiniz bir şey önereyim.

İmkanınız varsa, Fender ya da Gibson diyelim, bu markaların olduğu bir dükkana gidip, 3-5 tane aynı model gitarı deneyiniz. Üzerlerindeki hardware'ler bire bir aynı olmasına rağmen tonlarının ne kadar değişiklik göstereceğini görebilirsiniz. Ağaç belirliyor bu farklılığı. Gibson ve Fender gibi işçilik standartı belli markaların bile ürününü denemeden almıyor insanlar çoğunlukla bu yüzden.

Hardware değişiminin kaliteyi yükselteceğine garanti yok bir de. Tonu değiştirir elbette fakat amacınıza hizmet etmeyebilir.

Geri