Haftada 1 Etüt Projesi

Arkadaşlar öncelikle merhabalar.

Öncelikle belirteyim, 10 yılı aşkın bir süredir bu foruma üyeyim, bu açtığım ilk konu başlığı oluyor. Öncelikle bütün üyelere teşekkür ederim, herkes bir şekilde tecrübeli olduğu konularda, deneme-yanılma yöntemiyle, araştırarak edindiği bilgileri buraya aktarıyor. Bu durum farkında olmasak bile hepimize birer motivasyon kaynağı. Motivasyon işin herşeyidir. Herkese çok teşekkür ediyorum.

Birkaç ay önce forumdan 3-5 arkadaşla konuştuğumuz ama hayata geçiremediğimiz bir proje var. Whats app üzerinden bir grup kurup orada her hafta 1 gitar etütü belirleyip onu hep beraber çalışmak. Tabi hayata geçiremedik, kişisel meşguliyetler olsun, cep telefonu grubu biraz da rahatsız edici olabilir vs gibi sebepler bu projeyi hayata geçirmemize mani oldu.

Hepimiz bir şekilde güzel ekipmanlara, sağlam tonlara sahip olmak istiyoruz bu konuda oldukça fazla yardımcı oluyoruz birbirimize, ama sanki bazı şeyleri eksik yapıyoruz gibi geliyor. Tabikide herkes virtiöz olmak zorunda değil, kimi arkadaşımız gitar ile vakit geçirmekten, modlamaktan daha çok hoşlanıyor. Ama gitar üzerindeki tuşesini, hakimiyetini geliştirmek isteyen arkadaşlar ile bu forum aracılığı ile bir projeye başlayalım istiyorum ve sizlerden bir fikir bekliyorum.

Örneğin ''Haftada 1 Etüt'' projesi ile bize yardımcı olmak isteyen bu işi ''Eğitimci'' olarak yapan arkadaşlarımızdan her hafta 1 lick video göndermesini istiyorum.(video değil tab'da olabilir, her türlü fikre açığım.) Etütler ne çok kolay, ne de çok zor orta düzey olabilir, giderek zorlayan etütler olabilir.. Eğitimci arkadaşlarında fikrine ihtiyacım var. Bir gün belirlenip, örneğin her pazar o etüdü video şeklinde buraya koyup 1 hafta boyunca bizler o etüde çalışacağız, ardından kendi çalıştıklarımızı bu sayfaya yükleyeceğiz, bir nebze kendi aramızda da rekabet oluşacak. :)

Tarz meselesine gelince, herkes her etüdü yapmak zorunda değil diye düşünüyorum ama belli başlı yapılması tekrar edilmesi gereken etüdler var, onlardan başlayabiliriz..

Bu Konuda neler yapabiliriz? Akıl akıldan üstündür, bu düşündüğüm konuyu tamamen saçma bulanlar da olacaktır. Ama bir nebze motivasyonumuzu arttırsa ben ona kafiyim :)

Yorumlarınızı- desteklerinizi bekliyoruz..

Tüm Etütleri Youtube'ta Play List olarak izleyebilirsiniz. İyi Çalışmalar.

Son düzenleme:
Hocam wp grubundan ziyade youtube kanalı açılır mesela. Herkes ismi ve soy ismi ile belirli bir konu üzerine bir eğitim videosu çeker, sonra forumdan onu genel bir konu ile arşivleriz. Veya youtube boş verip sadece bu siteye de yüklenebilir.

Mesela size insanlar video atmadan önce siz konuları belirleyin. Atıyorum şarkı çalımı, temel gitar dersleri, müzik bilgisi, kayıt teknolojisi aklınıza ne geliyorsa bir liste hazırlanır. Sonra size mesajla ulaşır insanlar şu şu konuya video hazırlayabilirim diye. Sonrada işte atıyorum ;

TEMEL GİTAR DERSLERİ
1- Gitarı nasıl tutarız? (Ökkeş Scofield)
2- Kaç günde gitar öğrenirim? (Babür Newsted)
3- İki akorla nasıl kız tavlarım? (Nimet Karagöz)

Şeklinde arşivleriz siteye. Güzel bir kaynak olur.

Etiketleme icin tesekkurler.

Bu fikir benim de aklimdaydi hep, birinin hayata gecirmesi guzel olmus ve destek vermek de isterim.

Bence kisa kisa lick videolari, once hizli sonra yavas, yaninda tablari/notalari ile birlikte servis edilebilir. Ornegin 60 saniye temali yaparsiniz, her video 60 saniye veya alti olur.

Ben kendi adima epey yogun olsam da bana dusen bir gorev oldugunda seve seve yardim ederim. Su an icin kendim video cekecek, icerik hazirlayacak zamanim olmadigini uzulerek belirtmek istiyorum. Fakat bu durum 3-4 ay icinde degisebilir.

Simdiden basarili olmasini temenni ediyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam wp grubundan ziyade youtube kanalı açılır mesela. Herkes ismi ve soy ismi ile belirli bir konu üzerine bir eğitim videosu çeker, sonra forumdan onu genel bir konu ile arşivleriz. Veya youtube boş verip sadece bu siteye de yüklenebilir.

Şeklinde arşivleriz siteye. Güzel bir kaynak olur.
Youtube Kanalı fikri çok güzel bence, Eğitim verecek arkadaşımız videoyu çektikten sonra mail yoluyla videoyu gönderirler. Veya o kanalı Turkrock.com yönetimi de açabilir. Sonra tek tek o kanala yüklenir hafta hafta. Böylece kendimizin oluşturduğu çok güzel bir arşivimiz olur fena mı =):)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Etiketleme icin tesekkurler.

Bu fikir benim de aklimdaydi hep, birinin hayata gecirmesi guzel olmus ve destek vermek de isterim.

Bence kisa kisa lick videolari, once hizli sonra yavas, yaninda tablari/notalari ile birlikte servis edilebilir. Ornegin 60 saniye temali yaparsiniz, her video 60 saniye veya alti olur.

Ben kendi adima epey yogun olsam da bana dusen bir gorev oldugunda seve seve yardim ederim. Su an icin kendim video cekecek, icerik hazirlayacak zamanim olmadigini uzulerek belirtmek istiyorum. Fakat bu durum 3-4 ay icinde degisebilir.

Simdiden basarili olmasini temenni ediyorum.
Çok Teşekkür ediyorum hocam destekleriniz için. 60 Saniye detayı çok güzel olabilir hemde insanları sıkmaz. Direk amaca yönelik etüdler elimizde arşivlenmiş olur. İleriki zamanlarda sizden istiyoruz o zaman hocam bir etüd =):)

Öncelikle bu kadar değerli insanlarla beraber etiketlendiğim için onur duyar ve teşekkür ederim. Fikir gerçekten çok güzel. Teorik ve pratik anlamda eksik olduğumuz konuları beraber çalışır, bildiklerimizi başkalarına anlatmaktan da mutluluk duyarız. Ayrıca dalton eğitim modeline göre; öğrenmenin en kalıcı yolu başkasına öğretmektir. Bu konuda şöyle bir fikrim var. Bir youtube hesabı. Turkrock adında bir youtube kanalımız olabilir. Kullanıcı hesap bilgileri, kazanç durumu ve telif hakkı sorunu yaşamamak adına yönetimi sevgili @Grundar üstlenebilir. Ticari kaygı gütmeksizin kanalı yönetecek kişiye belirli bir plan ve düzene bağlı kalarak, videolar gönderebiliriz. Klasik gitar derslerimiz olur, elektro derslerimiz olur. Kamuya açlmayacaksak ve aristokrasi yapmayacaksak hatalı çalım da olabilir. Mesele yanlış yapmamak değil doğruları öğrenmek sonuçta :) Kabataslak fikrim böyle.

Fikir muhteşem. Instagram üzerinden video paylaşmanın daha pratik olacağı düşüncesindeyim. Gerek lick olsun gerek solo olsun her ay bir paylaşım birinci seçilebilir. Bu hem aradaki tatlı rekabeti hem de insanların paylaşma isteğini arttırabilir.

Çok harika bir fikir. Pratiğe dökülüp, katılım ve devamlılık ile de desteklenirse onlarca müzik sever amatör enstrüman çalmayı öğrenebilir. Ellerinize sağlık şimdiden. Yolunuz açık olsun. (y)

Arkadaslar, hesabi herhangi biriniz elinde tutabilir, hatta fikri ortaya atan @Maboula yapmali bu isi. Forum catisi altina sokmaniza da gerek yok, basina hakem atamaniza da.

Sitenize bir banner koyarsiniz, websitesinin hosting, domain gibi masraflarini amorti eder.

Söz vermisim gibi olmasin, isi ilerletirseniz ve benim de zamanim olursa, bu programa guzel bir Android App yapabilirim diye dusunuyorum. Fikir olarak burada dursun.

Evet arkadaşlar haftaya sıkı bir Re Dorian etüdü ile giriyoruz. İlk hafta olmasına rağmen zor denebilecek bir lick ile giriş yapalım dedik. :) Yavaş yavaş, durdurup çalışabilirsiniz. @KoNt87 arkadaşımıza çok teşekkürlerimizi sunuyoruz ilk etüdümüze katkı sağladı, sağolsun varolsun.:D 1 Hafta boyunca çalışacağımız lick budur. Haftasonundan itibaren bu etüdü çalışan arkadaşlarımız videolarını youtube, insagram vs. sosyal medya hesapları üzerinden buraya koyabilirler. Ayrıca önümüzdeki haftalarda etüd projemize destek vermek isteyen arkadaşlarımızı da bekliyoruz. #haftada1etüd :rolleyes:

Arkadaşlar selam,
Tab yazmaya vaktim olmadığından yazamadım, dün akşam mesaj geldi "yarına hallet" :)D) diye. Kayıt alma vaktim olmadığından (video ile baya uğraştırıyor beni) telefon ile kaydettim, kusura bakmayın.
En önemli noktayı atlamışım, ne zaman D dorian? dm7-em7 duyduğunuzda D dorian'dan başkası uymaz. D F A C-E G B D notaları aslında, D E F G A B C D olarak düzenlerseniz D dorian olduğunu görürsünüz. (Gökhan türkmen, aşk lazım güzel gidebilir, E dorian olması lazım.)
Hybrid pickinglerde sweep hissiyatını yok etmek için ve sağ eldeki kuvvet değişimini dengelemek için birebir. Şöyle ki; 5. telden başladınız 4 e vurdunuz, 3 e vurunca kontrol 5. teldeki kadar fazla olmuyor, olsa da 3. tel daha metalik/sert tınlayabiliyor. Upstroke'lar doğaları gereği daha kuvvetli, fiziksel olarak da downstroke yapmak mümkün değil. Ayrıca Dorian Feeling için B notasına vurgu şart, 3.tel C notasına m parmağımla teli çekmek suretiyle vuruyorum, istediğim vurguyu böylelikle yakaladım (D aeolian dizisi Bb barındırıyor..) Bu yüzden C-B geçişini slide ile yapıyorum, oradan da hissediyorsunuz.
Kromatik geçişler Tom quayle, martin miller, jack gardiner çok kullanıyor. Govan'ın da genelde kullandığı kromatik geçişlere benziyor. O kısmı da onlardan modifiye ettim.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar :)

Sorularınızı alabilirim.

Geri