Pedala Paralel Clean Hat Çekme

selam herkese,

pedalın girişinden çıkışına ek bir paralel hat çekerek drivelı ve clean sesi birlikte almak istiyorum.

basit bir splitterla pedala gelmeden sinyali ikiye bölsem ve çıkışında tekrar birleştirsem kabaca bu olur gibi geliyor, olmamasına neden bir durum var mı? sinyalleri eşitleyebilmek için clean hattın üzerine bir potans da koymayı düşünüyorum.

ayrıca bir de switch koymayı düşünüyorum, clean için on/off ya da 3 yollu clean/drive/beraber şeklinde seçebileceğim. buradaki problemim sinyali 2'ye böldüğümde gücü düşecek haliyle, ikisi açıktan teke geçtiğimde boostlanmış gibi bir etkisi olacak. bunun önüne geçmek için paralel hattı da ek bir güç kaynağıyla desteklemek gerekiyor sanırım, bu konuda yardımcı olabilecek ya da kaynak gösterebilecek olan var mı?

terimlere çok hakim değilim, yanlış kelimeler kullanmış olabilirim ama derdimi anlatabildiğimi düşünüyorum. anlamsız gelen yer varsa daha net açıklamaya çabalarım.

Bence Gitarinizi bilgisayara baglayip audacity veya benzer programlarla clean ve distortion ve bolunmus sinyalin neye benzedigine bakin. Biraz da lise trigonometri ve fizigine goz gezdiriniz. Sonra yorumu kendiniz yapacaksinizdir. Kolay gelsin

Arkadaş drive sinyaline gitarın temiz sinyalini karıştırmak istiyor anladığım kadarıyla, gitar kayıtlarında da kullanılan bir numara bu.

Bazı drive ve efekt pedallarında bu "blend" imkanı oluyor, efekt pedalı bir nevi paralel fx mantığıyla çalışıyor yani. Bu özellikte bir pedaldan bahsedilmiyorsa şunun gibi bir şey kullanmak gerekir:

Tonebone Mix-Blender™

• Konu Sahibi Konu Sahibi
TS9DX denediniz mi bilmiyorum ama istediğinizi verecektir.

denemedim ama youtubedan dinlediğim kadarıyla istediğimi veremeyecek gibi.

Iki amfi ayni anda kullanimdan mi bahsesiyorsunuz?

iki ayrı amfi daha iyi sonuç verecektir muhtemelen ama benim istediğim tek amfiden clean + drive olarak almak

Eliniz değmişken bir paralel hatta yatak odasına çekin bence.

yatak odasında yaptıklarım bu foruma uygun kaçmaz diye düşünüyorum. belli ki yatak odası yaşanmışlıklarınız aklınızdan çıkmıyor, konuyu nereye bağlamaya çalıştığınız belli değil.

Bence Gitarinizi bilgisayara baglayip audacity veya benzer programlarla clean ve distortion ve bolunmus sinyalin neye benzedigine bakin. Biraz da lise trigonometri ve fizigine goz gezdiriniz. Sonra yorumu kendiniz yapacaksinizdir. Kolay gelsin

bölünmüş sinyalden kastınız ne bilmiyorum ama benim dediğim şekilde 2ye böldüğünüzde sinyal değişmeyecek, şiddeti yarıya inecek sadece. sonucun ne olacağını zaten biliyorum, fizik ve trigonometrimin de sizinkinden çok daha iyi olduğuna eminim. bunu bir pedala nasıl modlayabilirim diye soruyorum sadece. hayatta mutluluklar diliyorum size.

amazon.com/ABY-Selector-Combiner-Routing-Switching/dp/B0002D06EU/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1485810047&sr=8-1&keywords=aby+switch

bunu mu ariyorsun?

true bypass olması sorun yaratır gibi geliyor, bir de sinyal seviyelerini bunun üzerinden ayarlayabilmem gerekiyor, ama mantık olarak evet, istediğim böyle bir şey.

Arkadaş drive sinyaline gitarın temiz sinyalini karıştırmak istiyor anladığım kadarıyla, gitar kayıtlarında da kullanılan bir numara bu.

Bazı drive ve efekt pedallarında bu "blend" imkanı oluyor, efekt pedalı bir nevi paralel fx mantığıyla çalışıyor yani. Bu özellikte bir pedaldan bahsedilmiyorsa şunun gibi bir şey kullanmak gerekir:

Tonebone Mix-Blender™

güzel pedalmış bu, teşekkürler. tam istediğim şeyi yapıyor. daha ucuz seçenekler araştıracam sanırım bir süre daha, belki bu tarz bir pedalın pcb çizimini bulabilrsem kendim yapmayı da deneyebilirim.

Tonebone Mix-Blender™
Mix i anladim ama Blend le ne kastediliyor? Sinyaller ust uste bindiriliyorsa clip yapilmis ve normal sinus sinyalinin birlesiminden cok sacma bir sinyal ortaya cikmaz mi?

denemedim ama youtubedan dinlediğim kadarıyla istediğimi veremeyecek gibi.

iki ayrı amfi daha iyi sonuç verecektir muhtemelen ama benim istediğim tek amfiden clean + drive olarak almak

yatak odasında yaptıklarım bu foruma uygun kaçmaz diye düşünüyorum. belli ki yatak odası yaşanmışlıklarınız aklınızdan çıkmıyor, konuyu nereye bağlamaya çalıştığınız belli değil.

bölünmüş sinyalden kastınız ne bilmiyorum ama benim dediğim şekilde 2ye böldüğünüzde sinyal değişmeyecek, şiddeti yarıya inecek sadece. sonucun ne olacağını zaten biliyorum, fizik ve trigonometrimin de sizinkinden çok daha iyi olduğuna eminim. bunu bir pedala nasıl modlayabilirim diye soruyorum sadece. hayatta mutluluklar diliyorum size.

true bypass olması sorun yaratır gibi geliyor, bir de sinyal seviyelerini bunun üzerinden ayarlayabilmem gerekiyor, ama mantık olarak evet, istediğim böyle bir şey.

güzel pedalmış bu, teşekkürler. tam istediğim şeyi yapıyor. daha ucuz seçenekler araştıracam sanırım bir süre daha, belki bu tarz bir pedalın pcb çizimini bulabilrsem kendim yapmayı da deneyebilirim.
Ben kotu birsey demedim ki. Neden bu alinganlik onu da anlamadim trigonometri bilmiyosunuz da demedim Sadece denemek lazim dedim Audacity de bu tip hareketler yapiliyor diye soyledim. Size guZel bir test ortami olacagini dusundugum icin. Terslemeye gerek yoktu neyse

Ben yatak odası ile ilgili cinsel bir imada bulunmamış olmama rağmen sen öyle anlıyorsan kimin aklının nerede olduğunu tekrar sorgula bence. Paralel hat çekmek diye başlık açarsan daha ciddi bir yanıt bekleme benden.
Blender tarzı bir pedalı drive pedalı ile kullanmak baştan sona saçma bir şey, bu tarz cihazlar dijital modülasyon ve zaman esaslı efektler ile kullanılabilir, efekt cihazını kill dry (%100 wet) çalıştırırsın ve dry tonuna ne kadar efekt katacağını ayarlarsın. Analog drive pedalında zaten clean tonunun ne kadar kirleneceğini kendin ayarlıyorsun, sen sinyali %100 clean ve %100 dirty olarak ayıramazsın, zira OD pedalları efekt pedalı değildir, dry çıkışı bulunan efekt pedalları bulabilirsin ama OD pedalı yoktur, zaten OD tonuda dry ton olarak kabul edilir. İlk mesajda lafa pedalın girişi diye girmişsin ne pedalı bir bilgi yok, amacın ne ? bu işlemin sonucundan ne tür bir beklentin var, bilgi yok.
Ciddiye alınacak bir başlık açıp ciddiye alınacak şekilde derdini anlatan herkese eğer konu hakkında gerçekten bilgim varsa yardımcı olmak için elimden geleni yapıyorum.

Voodoo Lab Sparkle Drive Mod pedalini cok uzun sure kullandim ve istediginiz de bu pedaldaki bir ozellik.

Bunun disinda butik bir pedalim vardi eskiden, bir drive pedaliydi ama hangisi hatirlamiyorum. Velhasil bir gun Drive potansi bozulmus, clean ile drive beraber geliyordu. Tamire verdigimde potans arizali degistirdik dediler. Aslinda potans ile ayarlanabilir olmali...

Bunun disinda Pigtronix Philosophers Tone'da da Grid ozelligini acarak sinyalleri karistirabiliyorsunuz.

Bunlari yazdim ama, istediginizin bunlar olmadiginin farkindayim. Belki bunlari arastirirken bir sema bulursunuz ya da karar degistirip birini alirsiniz. Yazmadan gecmeyeyim dedim, iyi arayislar.

Voodoo Lab Sparkle Drive Mod pedalini cok uzun sure kullandim ve istediginiz de bu pedaldaki bir ozellik.

Bunun disinda butik bir pedalim vardi eskiden, bir drive pedaliydi ama hangisi hatirlamiyorum. Velhasil bir gun Drive potansi bozulmus, clean ile drive beraber geliyordu. Tamire verdigimde potans arizali degistirdik dediler. Aslinda potans ile ayarlanabilir olmali...

Bunun disinda Pigtronix Philosophers Tone'da da Grid ozelligini acarak sinyalleri karistirabiliyorsunuz.

Bunlari yazdim ama, istediginizin bunlar olmadiginin farkindayim. Belki bunlari arastirirken bir sema bulursunuz ya da karar degistirip birini alirsiniz. Yazmadan gecmeyeyim dedim, iyi arayislar.
Tam aynısı yazacaktım, EMM arkadaşımız yazmış. Bence hiç uğraşma Voodoo Lab Sparkle Drive Mod al derim. Zaten deneyimli kişilerce yapılmış. Tam dediğini yapıyor. Bende var ve zevkle kullanıyorum. Tonuna korkunç çeşitlik katacak. Hem drive'a ne kadar clean sinyali ekleyeceğini kontrol edebiliyorsun, hem de drive'ın 4 değişik modu var. Üstelik bu kadar çeşitiliğe rağmen analog.

aynen sparkle drive mod gibi t rex moller'de de var blend potu, aklındaki beklenti amfiden hem clean hem de drive aynı anda gelsin daha zengin bir ton elde edeyim ise o iş pratikte pek öyle olmuyor, yani demek istediğim blend potuyla iki amfiyi aynı anda çalıştırıyormuş gibi bir duyum alınamıyor, zaten o blend potu mübarek bir icat olsaydı drive pedallarının çoğunda görürdük :) wet dry setuplar ile ilgili biraz araştırma yaparsan muhtemelen aklındaki mesele biraz daha aydınlanır.

Geri