Fly Rig Rk5 Konusunda..

Merhabalar.
Nova system'i preset modunda kullanıyorum ve sürekli sahnelerdeyim.Amfisiz mekanlarda da çıkıyoruz son dönem sıkça.
Bu yüzden amfi simulasyonu barındıran fly rig serisine göz diktim.
Alternatif rock çalıyoruz.
Gibson Les paul kullanıyorum.
Sorunum şu ki, Rk5 yüksek drivelı bir cihaz, drivelari 9 yönünde kullanacağım.Hambuckerli kompresörsüz les paul tonu patlak mı çıkacaktır yoksa bu alete güveneyim mi?
Les paul ile rk5 alternatif rock için iyi bir seçim mi, yoksa standart olan fly rig 5'e mi yönelmeliyim?
Rk5'i tecrübe etmiş arkadaşlardan cevap bekliyorum.Teşekkürler.

Normalde return kulanılması gerekiyor ama Ritcie Kötzen setupunda inputa girerek kullanıyor, signature olarak öyle tasarlanmış olabilir.
Geçenlerde @barrios amfi returnunde kullandığında Drive karakteri hızlı kirleniyor diyordu.
Flyrig5 return için daha uygun olabilir.

Birçok konser de kullandım, kullanıyorum ve kullanacağım. Hem ampli hem de direkt sisteme girerek çok başarılı sonuçlar aldım. Benim tek sıkıntım dip gürültüsünün fazla olması. Bu gürültü acaba tüm Rk5 lerde var mı, yoksa konser için yurtdışı seyahatlerinde malum taşıma sorunlarından kaynaklı bir problem mi o nu çözemedim.

Bu arada FR5 veya RK5 düşünenler yeni çıkan Cali ve Brit serisine de baksın mutlaka. Onlar da gayet güzel tınlamakta.

Dip gürültüsü ise single manyetikli gitarlarda özellikle çok oluyor, bende humbuckerlı gitarda belirgin bir sıkıntı yaşamadım bu yönde.

Normalde return kulanılması gerekiyor ama Ritcie Kötzen setupunda inputa girerek kullanıyor, signature olarak öyle tasarlanmış olabilir.
Geçenlerde @barrios amfi returnunde kullandığında Drive karakteri hızlı kirleniyor diyordu.
Flyrig5 return için daha uygun olabilir.

Character serisi dahil hepsinde aslında (devreden çıkmayan) bir high-cut var tizleri traşlayan ama cab. sim. gibi başka frekanslara dokunmuyor. Amfi veya başka cab. sim.'siz biraz flat duyulsada çoğu kişi için kurtarıyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Çözüme kavuşturdum durumu, yanına bir adet de Ts9 alarak hafif ritimlerde onu kullanacağım.
Athena parçalarında örneğin.Fly rig RK5 için olumlu yorumlar var genelde.Dip gürültüsü sorunu Les paullerde çok yaşanmıyor gain abartılmadıkça.O yüzden pedal uygun gibi duruyor.

Açıkçası FR5 de RK5 de işinizi görecektir diye tahmin ediyorum. İkisi arasındaki tek fark drive tarafı, FR5'in Marshall Plexi tabanlı olmasından ötürü biraz taha tiz diyebileceğim bir tonu var ama FR5 önüne bir TS veya Klon tarzı bir pedal koyarsanız her türlü kombinasyonu elde edebilirsiniz. RK5'in drive'ı daha güçlü ama kon
Örnek olarak aşağıdaki çalışmayı FR5 ile yapmıştım, önüne koyduğum Klon klonu ile çalmıştım.
Saturday Jam Session - YouTube

Açıkçası FR5 de RK5 de işinizi görecektir diye tahmin ediyorum. İkisi arasındaki tek fark drive tarafı, FR5'in Marshall Plexi tabanlı olmasından ötürü biraz taha tiz diyebileceğim bir tonu var ama FR5 önüne bir TS veya Klon tarzı bir pedal koyarsanız her türlü kombinasyonu elde edebilirsiniz. RK5'in drive'ı daha güçlü ama kon
Örnek olarak aşağıdaki çalışmayı FR5 ile yapmıştım, önüne koyduğum Klon klonu ile çalmıştım.
Saturday Jam Session - YouTube

Selamlar, tek farkları drive kısmı değil sanırım.AMP kısmı RK5'te daha midli diye biliyorum örneğin.Boostu da biraz daha hırçın.Fly rig'in Plexi kısmı çok hoş fakat RK5'in omg dist'i de hırçın güzel bir tona sahip.Durumlara göre bakacağım artık. :)

Son düzenleme:
Yabancı sitelerde ikisini karşılaştırma fırsatı bulmuş arkadaşlar bu tarz yazmış, ben deneyemedim malesef.Fakat RK5 omg drive bayağı sert ve çıkıntı yahu

Aynen, RK5 bol gain'li daha çok hard rock kafalarında bir pedal. FR5 ise dendiği gibi plexi tabanlı bir drive üzerinden ilerlemekte ve bana soracak olursanız alternatif müzik için daha uygun olabilir.

Youtube tech21'ın bir sürü videosu var FR5 ile ilgili. Drive ve fuzz pedallarını bağlayıp da denemeler yapmışlar en azından fikir verebilir.

Geri