Hasan Cihat Örter

Durum
Yanıtlara kapalı.
Hep beraber bir konserine gitsek mi :)
Hatta gitarlarla gitmek lazım, öyle çalınmaz böyle çalınır diye...

Adamdan nefret ediliyor resmen, bunun için kanal bile oluşturmuşlar. Ciddi ciddi montajlar filan yapılmış, altyazılar filan.. Ne denilir bilemedim. :)
Birileri bu kadar uğraşıyor ise ya çekemiyor, ya da çekemediğinden nefret ediyor :D Adam itici, antisempatik filan, ama gitaristliği için o kadar acımasız yorumları hak etmiyor. Kim ne derse desin. 9 sayfa yorum yapılmış. Carlos Santana diye başlık açsalar bu kadar uzamazdı :D

Adamdan nefret ediliyor resmen, bunun için kanal bile oluşturmuşlar. Ciddi ciddi montajlar filan yapılmış, altyazılar filan.. Ne denilir bilemedim. :)
Birileri bu kadar uğraşıyor ise ya çekemiyor, ya da çekemediğinden nefret ediyor :D Adam itici, antisempatik filan, ama gitaristliği için o kadar acımasız yorumları hak etmiyor. Kim ne derse desin. 9 sayfa yorum yapılmış. Carlos Santana diye başlık açsalar bu kadar uzamazdı :D
Carlos santana kendine hocam demediği kişilere ana avrat sövse onu da uzatırdık kardeş.

Carlos Santana hakkında konuşulabilecek tek şey müziği çünkü, belki de bazı ilgi çekici anılarından bahsedilir. Fakat Hüstad, hakkında konuşulacak tonla mevzu yaratıyor :)

bu konuya atılan videoları izlemediniz galiba. Hiçte çekilemeyecek seviyede gitar çalmıyor. '' kişiliğini bilemem ama gitaristliği.... diye devam eden yorumları görünce midem bulanmaya başladı..

Hakaret/Küfür/Tehdit/Saldırganlık/Küçümseme/Rencide edici ifade
Benim anlam yüklemem birşey değiştirmiyor demek.. :whistle:

Evrensel bir tanım (!) dediğin virtüözlük hakkındaki tanım bence zaten yanlış ve tartışmalı, daha bunun farkında olmadığın için bu şekilde yazman normal. Vikipedya'da çok yanlış bilgiler var, oradan alıntı yapma bence, komik kaçıyor.. Virtüözlüğün tanımında sıkıntılar olduğunu bilmen gerekiyor. Yazdıklarımın ana fikri oydu zaten; ancak halen eski tas eski hamam devam edip bir de üstelik mesajları da okumayınca yazdıkların da çocukça kalıyor tabi.. Senin kabul ettiğin tanımı ben kabul etmiyorum, daha ötesi yok; Hasan Cihat Örter bence bir gitar virtüözüdür. Nokta. Bu senin kalıbına, genelin kalıbına uymayabilir. Ben fikrim değişmez demiyorum, herkesin her zaman fikri değişebilir ancak karşıt düşüncelerin o kadar havada ki, elle tutulur adam gibi tarafları yok, sadece laf ebeliği var. Boş yani. Forumda karşısındaki ile nasıl konuşulur, fikirler nasıl iyi ifade edilebilir gibi konularda örnek almak istersen konu başlığı altında sevgili @bastardbullet'ın mesajlarını incele ve gör iki farklı düşüncede olan iki insan sınırlarını, saygıyı koruyarak nasıl anlaşır..

Yukarıdaki fikrimin arkasında sadece sanatçıyı sevdiğim, müziğini beğendiğim için de durmuyorum; illaki karşısındaki insanın kafasını değiştirmeye odaklı, tartışmayı açıkçası bilmeyen ve açısı dar olan insanların da karşısındayım. Üstüne alınabilirsin. Bence ortaya koyduğun tüm argümanların altı boş ve dolduramıyorsun, cahilliği yüzüne vurunca da saldırganlaşıyorsun. Kusura bakma bu bence böyle; inanmayan, vakti olan sırasıyla okusun mesajları görsün. Ben yine de daha önce görüşlerine saygı duyduğumu belirttim ancak maalesef bazı insanlarda bir son söz söyleme hastalığı oluyor (-last word freak- derler). Bir de tartışmaya açık olmayan insanlarda genelde bağlayıcı cümle kurarak konuyu kapatma eğilimi oluyor; "neyse", "kesinlikle", "nettir" , "tartışılmaz", vb kelimelerle herşeyi kabul ettirme zorunluluğu hissediyorlar. Her ikisi de sende bariz gözlemleniyor.

Bence bir gitaristte virtüözlük hız ve teknik ile belirlenmez, onu diğerlerinden ayıran şey nüanslardaki "yeteneği"dir. Virtüözlük yetenektir, mükemmelik değildir. Benim tanımım bu. Bu anlamda Hasan Cihat Örter'in özellikle erken dönem klasik kayıtları virtüözlük örnekleri. Her dinlediğimde farklı birşeyler buluyorum. Sevdiğim bir gitarist ve besteci.

Yazdıklarım yüzünden konu rahatsız edici derecede iyicene "sen-ben" olayına döndü, bu sebeple artık yazmasam iyi olacak.. Bu başlık daha çok Hasan Cihat Örter'i yerenlere kalsın bari.. Yanlış anlaşılmasın, eklenen medyaları büyük bir zevkle takip ediyorum, Hüstad bayağı komik şeyler yapmış özellikle sevgili @cadrian1'in yüklediği videoya halen gülüyorum :)

Algılama problemin var.

EKŞİ SÖZLÜKTEN ALINTIDIR,
"
bir televizyon programinda gordugum ve gozlerime inanamadigim olayin ba$rol oyuncusudur ayrica,

programin en basindan seyretmeyip yarisinda actigim icin kesin bilemiyorum fakat sandigim kadari ile programin asil konugu bir keman ustasi. bizim zat-i muhterem de keman ustasini taniyan ve cok mustesna bir usta olduguna sahit olarak programda bulundurulan bozaci. programi actigimda hasan cihat -iki dakika bi sus- orter efendi yine full gaz allah ne verdi ise konusuyor ve "efendim biz muzik yaparken ..." , " bizim degerimiz bilinmedi ..." formatli cumleler kuruyordu. programi sunan kadincagiz ve keman ustasi gariban ise kenarda "herhalde susar da bir ara bize de sira gelir" ifadesi ile bekle$iyorlardi, neden sonra kadincagiz bir yerlerden araya dalabildi ve keman ustası beyefendiye beni duyar duymaz koparan cumleyi soyledi

- beyefendi bu program sizin programiniz lutfen siz konu$un..

muhtemelen daha once kibarca uyarilmi$ ama iplememi$ olan hasan cihat -eh yeter bi sus- orter bey bu uyariyi da dikkate almadan carcarcar konu$maya devam etti velakin keman ustasi beyefendi artik dayanamamis olacak ki artık konusma filan dinlemeden kemani calmaya basladi. e hasan cihat -costum yine dalgalaniyorum ben- orter durur mu? baktı gordu, ilgi odagi degisti, hemen eline bir ud aldi ve basladi calmaya.

... adam iki dakika rahat durmuyor ki. asil bomba bundan sonra geldi.. hasan cihat -hiperaktifim co$tum duramiyorum- orter 'ud'u alip, coktan arka planda kalmi$ kendi halinde taksim gecmeye calisan gariban kemancı adamcagizin suratina en fazla 10 cm uzaklıkta tutup -sanki brian may ve freddy mercury seyrediyoruz- saniye de kirk nota basmaya baslayinca artik dayanamayan keman ustasi adamcagiz kemanin yayi ile hasani durtup "abi bi rahat dur yaaa" dedi ki ben o sira yatmakta oldugum cekyattan dustum."

Bu nasıl klasik gitar virtüözü, almış eline elektro gitarı klasik gitara uçuyor. Senelerce ekmeğini yemişsin o klasik gitarın. Ben hiç Andres Segovia' yı, John Williams' ı gitara uçtuğunu duymadım. Hadi uçuyon bari bi takoz koymayı akıl et.

Bu nasıl klasik gitar virtüözü, almış eline elektro gitarı klasik gitara uçuyor. Senelerce ekmeğini yemişsin o klasik gitarın. Ben hiç Andres Segovia' yı, John Williams' ı gitara uçtuğunu duymadım. Hadi uçuyon bari bi takoz koymayı akıl et.

Asıl olay Tasavvuffi gözük Hasan, Musiki Eserleri çalmaya çalışıyor, sonra çaldığın gitarı kırıyor...
Neyzenler üfledikleri neyi kırıyor mu...
Neyi insana benzetirler ve Ney'lerine saygı duyarlar, gül yağı dökerler, güzel koksun isterler...

Bak burada Devlet Sanatçısıyım demiş, onunda yalanını ortaya koymuşlar...
HASAN CİHAT ÖRTER : HASAN CİHAT ÖRTER-DEVLET SANATÇISI OLMADIĞI GERÇEĞİ

Sizin post üzerine ben de biraz araştırayım dedim, zira diğer bazı garezli sitelerde de yalancı olduğu iddia edilmiş (devlet sanatçısı olmadığı, Berklee College of Music'e hiç gitmediği, vsvs şeklinde).

Devlet sanatçısı olduğu hakkında herhangi bir işaret yok gerçekten, ama olabilir de, sonuçta bunlar bir ara şeker gibi dağıtılmıştı..

Ancak Berklee College of Music mezunu olduğu doğruymuş, 1978 mezunu:
hco_berklee.gif

(kaynak: https://www.berklee.edu/sites/default/files/fall1995.pdf dosyası / 28. sayfa)

bu konuya atılan videoları izlemediniz galiba. Hiçte çekilemeyecek seviyede gitar çalmıyor. '' kişiliğini bilemem ama gitaristliği.... diye devam eden yorumları görünce midem bulanmaya başladı..

Zevk renk meselesi demek ki. Siz beğenmiyor olabilirsiniz, ben de beğendiğimi söylemedim. Konuşmaları, hal ve hareketleri izlediğim videolarda gördüğüm kadarı ile kendinden nefret ettirmeye yetiyor. Ama işin "ama" sı kimsenin umrunda değil. Açıkcası benim de umrumda değil. Benim ilgimi çeken bir müzik tarzı olmasa da ben yıllarca klasik gitar çalsam, yanından geçemeyeceğim bir "müzisyen" olması sebebi ile "müziğine" saygı duyuyorum.

Not : Birçok videosunu izledim ve son yorumum : Bu adam siyasi ve ideolojik anlamda da bir kişiliğe sahip ya da sahip olmaya çalışıyor. Camide vaaz vermeler filan değişik işleri var. Bu hareketleri özellikle bir kesimin kendinden nefret etmesi için yeter de artar bile.

Carlos Santana kendine hocam denmediği için ana avrat sövse, onu da yeteneksiz hüstad olarak mı tanımlardınız "kardeş"?

Konu "müzik" ise, müzik es geçilmemeli... Kişiler gidecek, ölüp toprak olacak. Ama eserler baki kalacak.

Sen Hasan'ın her hangi parçasını çaldın mı?
Hasan'ın eserlerini Cover'lıyan var mı?
Hasan'ın eserleri doğduğu gün ölüyor ve yok oluyor...
Kendisi bir şeyler üretiyor olabilir, ona göre çok kaliteli, bizce kalitesiz, hep eksiklikler ve kastırmalar, delice uygun olmayan süslemeler duyuyoruz... Bizim kulaklarımıza acı veriyor...
Youtuba dünya kadar video yüklemiş, hepsinde bir sürü hatalar var..
Sence bu kadar albümler yapmış, okullar bitirmiş, kendisine dünya kadar vasıf yükleyen birisi, acemi çocuklar gibi hızlı çalmaya çalıp, elleri birbirine girmesi normal mi..
Sen bu şekilde bakmayı kendine yakıştırıyor musun...
Hangi eseri sence geleceğe, gençlere kalacak...
Kim onun gibi olmak isteyecek...
Santana'nın sadece eserleri değil, ekipmanı bile ne kadar çok satılıyordur...

Hala gelip eser müzik diyenler var kafayı sıyırma noktasına geldim. Arkadaş bir tane kulak yeter ikincisine gerek yok.

Öncelikle bu adamın yaptıklarının savunulacak hiç bir tarafı yok orası kesin.

Ancak, kendisiyle ilgili siteler açan, facebook grupları kuran, kendini bu şahıs ile dalga geçmeye adamış insanların veya burada sürekli başlığını açıp HCÖ'yü ısrarla ve zevkle eleştirme peşinde olanların ondan aşağı kalır bir yanı olduğunu düşünmüyorum. Neyin tatmininin peşindesiniz siz arkadaşlar?

Bu kişi bir pskiyatra görünse eminim başta narsistik kişilik bozukluk olmak üzere bir sürü teşhis koyulur. Peki siz bu şahısla uğraşarak yaşadığınız tatmine muhtaçsanız size ne demeli? Siz de birilerine görünün bence...

Aynen...Bildiğiniz sürü ve linç psikolojisi...İnanın o alt yazılardaki hakaretler o kadar seviyesiz ki....Hadi Adam ahlaksız sizin ne farkınız kalıyor....Yüzüne laf söylemeye cesareti olmayanlar meydan boş çoşuyor..Hakaretle eleştiri arasında KALIN bir çizgi vardır.....

Son düzenleme:
Sizin post üzerine ben de biraz araştırayım dedim, zira diğer bazı garezli sitelerde de yalancı olduğu iddia edilmiş (devlet sanatçısı olmadığı, Berklee College of Music'e hiç gitmediği, vsvs şeklinde).

Devlet sanatçısı olduğu hakkında herhangi bir işaret yok gerçekten, ama olabilir de, sonuçta bunlar bir ara şeker gibi dağıtılmıştı..

Ancak Berklee College of Music mezunu olduğu doğruymuş, 1978 mezunu:
99026 eklentisini görüntüle
(kaynak: https://www.berklee.edu/sites/default/files/fall1995.pdf dosyası / 28. sayfa)

Ben sayın Örter'in ingilizcesini anlayamıyorum. Amerika'da eğitim almış birinin İngilizcesi nasıl böyle olabilir gerçekten bilemiyorum. İngilizce söylediklerini anlayabilen varsa beni bu konuda aydınlatırsa sevinirim.

Durum
Yanıtlara kapalı.