Hasan Cihat Örter

'Sanatçı ve Gruplar' forumunda PASLIBEYLER tarafından 2 Şubat 2017 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
 1. Bu resmen komik yaw :D:ROFLMAO: baktıkça gülüyorum :hilarious:
  bi de remishle olan düeti vardı. En sonunda piyanonun içine dalıyordu yaw:D:D:D
   
  DaggerStroke bunu beğendi.
 2. evde flüt çalan kişinin toplumsal ölçekte beğenilme kaygısı hcö kadar olmaz. Örneği o kadar uç vermemin sebebi
  Kanal kayit almasi mumkun degil bu teknikle, caldigindan cok calmadigi tellerin sesleri geliyor. String damping konusu bence elektro gitarda yazili olmayan kurallarin basini cekiyor.
  Ogrencim yavuz cetin demis basinda, yavuz cetinin kayitlarini istediginiz kadar dinleyin, yavaslatip dinleyin, boyle bir kirlilik duyamazsiniz. Boyle kirli calan bir hocadan yavuz cetin cikmaz. Gece gece resmen alındım nasil o cumleyi kurmus diye.
   
  Wuthred bunu beğendi.
 3. Tekrar söyleyeyim yazdıklarınız beni değil sizi bağlıyor, zira "virtüözlük subjektif değil" diyorsunuz, bunun üzerine kanımca söylenecek zaten birşey yok, bence külliyen yanlış. Birilerinin veya (ve hatta) akademisyen titrli insanlar, hocalar, vs dahil "şu virtüözdür, bu değildir" şeklinde ve içeriği yüzyıllardır tartışmalı kriterlere dayanarak yaptıkları tanımları kabul etmiyorum, hiçbir zaman da edemedim. Beni teknik ve (her zaman olmasa da) hız açısından, nüanslar açısından, çokça / gereksizce bahsettiğiniz tuşe açısından tatmin eden gitarist virtüözdür. Ama benim kriterim (kendimce) nüanslardır. Herkesin kriteri farklı olabilir, saygı duyulmalı. Bu sebeple ilk verdiğim örnek benim için yerinde ve doğru bir örnektir, zaten "bence" diye yazmışım farkındaysanız. Sizin için olmayabilir. Bence virtüözlük tamamen subjektif bir kavram. Günümüzde tamamen hıza bağlı, tuşeye bağlı tanımlar var, siz anladığım kadarıyla bunlara önem veriyorsunuz, yani üstünlüğe göre. Olabilir. Ancak bu tür gruplamalar bence sığ. Ben cümlelerin anlatmak istediklerine bakıyorum, gitar o gitaristin cümlelerini kuruyor mu, anlatmak istediğini anlatıyor mu diye, tam hakimlik var mı diye.. Bence var.

  Yukarıda yazdıklarıma ek olarak verdiğiniz örnek de yine bence yanlış, daha önceki mesajları dikkatli okursanız göreceksiniz ki adamın elektro gitar konusunda hem ton hem de çalış olarak zayıf kaldığı ve kısaca "yapamadığı" herkesin birleştiği ortak bir nokta, lütfen biraz daha dikkatli okuyalım. Bunun üzerinden örnek vermişsiniz ve yine yanlış olmuş. Benim verdiğim Kürdili Hicâzkar örneğinde ise tarzı ve tekniği bana göre harika, size göre olmayabilir. Burada gitar resmen çalanın yerine konuşuyor, cümle kuruyor.. Bence virtüözite budur, söylediğiniz diğer şeyler tefarruat kalıyor. Bilmem anlatabildim mi?

  Rock gitar konusunda eklemeden geçmemeyim: Petrucci, Malmsteen, Vai, Satriani, vs gibi adamlar dururken herhalde Hasan Cihat Örter'in elektro gitarını dinleyecek halimiz yok.
   
  dthakankoca bunu beğendi.


 4. hüstad be gene sildi kulağımızın pasını
   
  ElektroBoogie bunu beğendi.
  • Hakaret/Küfür/Tehdit/Saldırganlık/Küçümseme/Rencide edici ifade
  Bence 440 hz la notası değil diyemezsin.Yanıldığını anlatmaya çalıştım ama lakırtıya devam ediyorsun. Dolayasıyla bu dialoğa devam etmeyeceğim. Yalnızca tavsiye edeyim şu cümleyi başka yerde kurma gülerler "Günümüzde tamamen hıza bağlı, tuşeye bağlı tanımlar var"

  İşin özü aslında;
  1- Kulağın iyi duymuyor, bu yüzden hataları farkedemiyorsun.
  2- Söylediklerinden literatüre hakim olmadığın, tuşenin dahi ne olduğunu bilmediğin anlaşılıyor.

   
  cadrian1 bunu beğendi.
 5. Yani şimdi benim yazdıklarıma bir bakın, bir de sizin yazdıklarınıza.. Ne beni tanırsınız, ne kim olduğumu bilirsiniz, yorumlarınızdaki tavra bakın. Tipik saldırganlık başka birşey değil.. Kulağım iyi duymuyor evet.. Tuşe diye birşey de bilmiyorum.. Oldu..

  Naçizane tavsiyem cevap yazmadan önce (illaki yazma zorunluluğu hissediyorsanız) şu mesajları adam gibi bir gözden geçirin de körü körüne bazı şeyleri savunmayın, verdiğiniz video örneğini birkaç sayfa önce tartıştık, daha bunun farkında değilsiniz, ben de ciddiye alıp bir sürü cevap yazdım tartışıyoruz diye... Aklı başında olan herkes mantıklı şeyler yazıyor forum ruhu çerçevesinde, sizinkisi kızıp da oyun oynamayan çocuklar gibi olmuş.. Komik gerçekten :)
   
 6. Gerçekler;
  1- Kulağın iyi duymuyor
  2- Bilgi eksiğin var
  3- Bunların söylenmesini ise saldırganlık olarak anlıyorsun

  Körü körüne bazı şeyleri savunmayın mı :ROFLMAO: yahu burda 10 kişi çalımdaki hatalardan bahsetmiş hala virtüöz de virtüöz diye körü körüne bilgi belge işlemez hacıyatmaz gibi iddiasını sürdüren sensin.

  Yazdığım ilk cümleyi dahi anlamamışsın. Bak virtüözlük kendini tanımak sınırını bilmektir. Haldur huldur değişik hareketlere girmek ise gitar üzerinde atletizmdir. Bu beyefendi kendini tanımıyor ve sınırını bilmiyor. Şarkı söylüyor detone oluyor, elektro gitar çalamıyor ama elinden düşürmüyor, klasik gitarda ise yapamayacağı atraksiyonlara giriyor ve cızlama bızlama alıp başını gidiyor.

  Bak ben sana saldırı olsun veya burda diş geçireyim diye söylemiyorum, hakikaten şu şekilde çalan birisine virtüöz diyebiliyorsan kulağın duymuyor demektir. Bu beyefendi ile ilgili de herhangi bir olumsuz düşüncem yok, bence klasik gitarda da gayet iyi düzgün çalınmış parçalarını da dinlerim fakat virtüöz falan değil, göz var nizam var.
   
 7. Vallahi çok rezil bir tarzınız var, ancak sana şu kadarını söyleyeyim, sizin virtüözlük dediğiniz şey ile benim algıladığım arasında dağlar kadar fark var ve maalesef bu konuda çok sığ bir bakış açısına sahip olan kişi de sizsiniz. Bu kafada devam edin ama çok sınırlı devam edersiniz. Benden söylemesi.

  Not: Doğrusu "Göz var izan var" olacak..
   
 8. Amacım ekstra polemik yaratmak değil, fakat dikkat ettiğim nokta şu. Başkaları tarafından virtüöz olarak kabul edilen gitaristler verdikleri röpörtajlarda ben virtüözüm demiyor. HCÖ için aynısını söylemek mümkün değil, küfürsüz eleştiride bulunanlara youtubedan ana avrat sövüp sonra da poncikcik adlı anti-kahramanını yaratmış bulunmakta.

  Bir buna bakıyorum bir de kendi virtüöz tanımıma uyan adamlara bakıyorum. Şu forumda bile daha "virtüöz" adamlar var bundan eminim.
   
  Wuthred bunu beğendi.
 9. Algında problem var öyleyse, zira evrensel bir tanımı kendi dar bakış açısından irdeleyerek buradaki herkesi savuşturmaya çalışan sensin. İlginçtir karşı tarafa atfettiğin tüm özellikleri gösteriyorsun. Mesela sığ bakış açısı ile birşeyi körü körüne savunan senken, bu sıfatları karşı tarafa yakıştırıyorsun.

  Virtüöz kelimesi latinceden gelir, anlamı mükemmelliktir. Tanım ve anlam nettir, senin anlamlar yüklemen birşeyi değiştirmez.
   
 10. Aha aynı benim gibi çalıyor :ROFLMAO:
   
  masterofmasters bunu beğendi.
 11. Hcö Türkiye gibi sanata ve sanatçıya değer verilmeyen bi ülkede değilde Amerika'da, İngiltere'de falan doğmuş olsaydı, herşey aslında çok farklı olurdeheueheuheueheue

  Şaka şaka, Senegal'de de doğsa hcö yine aynı hcö olurdu...
   
 12. Amerika'da yaşasa çok çok daha vahim şeyler olabilirdi. Zamanında ölen öğrencim Cliff Burton, ölmese o kadar efsane olabilir miydi falan..
   
 13. Daha vahimi de olurdu,
  "Bir gün sınıfa girdim, satriani ile malmsteen yaramazlık yapıyor, aldım elime tahta cetveli, çektim sıra dayağını...."

  "Berkle Üniversitesi, Ordünaryus Profesörü olarak, gitar da çığır açtım...." :)

  diye cümlelerde olurdu...
   
  Son düzenleme: 9 Mart 2017
  PASLIBEYLER bunu beğendi.
  • Hakaret/Küfür/Tehdit/Saldırganlık/Küçümseme/Rencide edici ifade
  Benim anlam yüklemem birşey değiştirmiyor demek.. :whistle:

  Evrensel bir tanım (!) dediğin virtüözlük hakkındaki tanım bence zaten yanlış ve tartışmalı, daha bunun farkında olmadığın için bu şekilde yazman normal. Vikipedya'da çok yanlış bilgiler var, oradan alıntı yapma bence, komik kaçıyor.. Virtüözlüğün tanımında sıkıntılar olduğunu bilmen gerekiyor. Yazdıklarımın ana fikri oydu zaten; ancak halen eski tas eski hamam devam edip bir de üstelik mesajları da okumayınca yazdıkların da çocukça kalıyor tabi.. Senin kabul ettiğin tanımı ben kabul etmiyorum, daha ötesi yok; Hasan Cihat Örter bence bir gitar virtüözüdür. Nokta. Bu senin kalıbına, genelin kalıbına uymayabilir. Ben fikrim değişmez demiyorum, herkesin her zaman fikri değişebilir ancak karşıt düşüncelerin o kadar havada ki, elle tutulur adam gibi tarafları yok, sadece laf ebeliği var. Boş yani. Forumda karşısındaki ile nasıl konuşulur, fikirler nasıl iyi ifade edilebilir gibi konularda örnek almak istersen konu başlığı altında sevgili @bastardbullet'ın mesajlarını incele ve gör iki farklı düşüncede olan iki insan sınırlarını, saygıyı koruyarak nasıl anlaşır..

  Yukarıdaki fikrimin arkasında sadece sanatçıyı sevdiğim, müziğini beğendiğim için de durmuyorum; illaki karşısındaki insanın kafasını değiştirmeye odaklı, tartışmayı açıkçası bilmeyen ve açısı dar olan insanların da karşısındayım. Üstüne alınabilirsin. Bence ortaya koyduğun tüm argümanların altı boş ve dolduramıyorsun, cahilliği yüzüne vurunca da saldırganlaşıyorsun. Kusura bakma bu bence böyle; inanmayan, vakti olan sırasıyla okusun mesajları görsün. Ben yine de daha önce görüşlerine saygı duyduğumu belirttim ancak maalesef bazı insanlarda bir son söz söyleme hastalığı oluyor (-last word freak- derler). Bir de tartışmaya açık olmayan insanlarda genelde bağlayıcı cümle kurarak konuyu kapatma eğilimi oluyor; "neyse", "kesinlikle", "nettir" , "tartışılmaz", vb kelimelerle herşeyi kabul ettirme zorunluluğu hissediyorlar. Her ikisi de sende bariz gözlemleniyor.

  Bence bir gitaristte virtüözlük hız ve teknik ile belirlenmez, onu diğerlerinden ayıran şey nüanslardaki "yeteneği"dir. Virtüözlük yetenektir, mükemmelik değildir. Benim tanımım bu. Bu anlamda Hasan Cihat Örter'in özellikle erken dönem klasik kayıtları virtüözlük örnekleri. Her dinlediğimde farklı birşeyler buluyorum. Sevdiğim bir gitarist ve besteci.

  Yazdıklarım yüzünden konu rahatsız edici derecede iyicene "sen-ben" olayına döndü, bu sebeple artık yazmasam iyi olacak.. Bu başlık daha çok Hasan Cihat Örter'i yerenlere kalsın bari.. Yanlış anlaşılmasın, eklenen medyaları büyük bir zevkle takip ediyorum, Hüstad bayağı komik şeyler yapmış özellikle sevgili @cadrian1'in yüklediği videoya halen gülüyorum :)
   
 14. Bence üstat asıl piyano virtüözü. Özellikle Remish ile olan videosunda performansının doruk noktasına çıkmış.
   
 15. Bir gün canlı olarak karşılaşmayı çok istiyorum kendisiyle. Youtube dan anamızı bacımızı bırakmıyor, gerçek hayatta eleştirilere tepkisi ne olur merak ediyorum. Telefonla falan değil yüz yüze.
   
  braveblood ve street22 bunu beğendi.
 16. Üstat orada basmadık tuş bırakmamış yetmemiş piyanonun içine girmiş... Remish'de ne yapsın adam basacak nota bulamıyor. Bi boşluk bulsam da araya ben de bir iki nota bassam diyor ama...
   
  KoNt87 ve Wuthred bunu beğendi.
 17. Sanatçı dediğin enstrümanı ile sevişir.
   
 18. Hasan beyin virtüözlüğü insanları trollemek bence.
   
  Frusciante Jr., Wuthred ve srv975 bunu beğendi.
Yükleniyor...
Benzer Konular - Hasan Cihat Örter
 1. hassoo
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  770
Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.

Bu Sayfayı Paylaş