Kayıt Yapmak Için En Ucuz Yöntem?

Merhabalar,

Evde kayıt yapmak istiyorum fakat bütçem buna el vermiyor lise öğrencisiyim gelirim yok anca haftada 20 25 tl kenara atabilirim, ailem de pek yardımcı olacak gibi gözükmüyor.:(
Elimde IBZ10G amfi var, üzerinde Aux in ve kulaklık girişi bulunduruyor. Bu amfi üzerindeki Aux girişini kullanarak bilgisayara sesi aktarabilir miyim? Aktarabilirsem gecikme olur mu? Ses kalitesi nasıl olur? Eğer alamazsam önerebileceğiniz ucuz yollu ses kartı ve mikrofonlar nelerdir?

Yardımcı olabilen olamayan herkese şimdiden teşekkür ederim.:)

Son düzenleme:
Ne tarz bir kayıt? Amaç nedir ?
-Sadece çaldığın gitar mı?
-Backing track üstüne gitar mı?
-Kanal birkaç enstrümanın vokalin vb.. olacağı çoklu kayıtlar mı?

En ucuz yöntem; Bilgisayarının ses kartına kullanmaktır.
Gitarını bilgisayarın mikrofon girişine bağlamandır.
Gitar Rig vb bir program (Youtubeda videolar var) ile çeşitli soundlar elde edebilirsin. Mikrofonunu da ses kartının girişine baglayabilirsin

Ses kartına doğrudan girecen amfi kabin efectler falan amplitube bias gibi programları kullanacan en ucuz yolu bu. Bu şekilde gayet güzel kayıtlar alanlarda var. Ses kartıda 2. elde takip edecen uygun fiyatlı tek kanal bir ses kartı. Gitar + vokalse 2 kanal. İşte ihtiyacına göre.

Kimse yazmamis ama akilli telefon mikrofonu ile cok guzel kayitlar alinabiliyor aslinda. Bir kac deneme ile amplinin hoparlörü önlerinde bir yer bulup koyarsaniz, o sesi kesip bicip Cubase'de falan da islersiniz.

Gitari kaydedebilirsiniz amac buysa. Yoksa ses karti almak lazim tabi.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
En ucuz yöntem; Bilgisayarının ses kartına kullanmaktır.
Gitarını bilgisayarın mikrofon girişine bağlamandır.
Gitar Rig vb bir program (Youtubeda videolar var) ile çeşitli soundlar elde edebilirsin. Mikrofonunu da ses kartının girişine baglayabilirsin

Denedim fakat çok gecikme oluyor, akor basarken ses çok karışıyor ve çok kalitesiz çıkıyor malesef.

Ses kartının line girişi varsa ordan yoksa mik girişinden girip yapacaksın. Eskiden öyle yapardık idare ederi bu :)
Bazı bilgisayarların ses kartları fena olmuyor, hatta eskiden Creative ses kartı peşinden koşardık şimdi heryer laptop tabi :)

Gecikme oluyorsa google> Asio4All

Ses kartının line girişi varsa ordan yoksa mik girişinden girip yapacaksın. Eskiden öyle yapardık idare ederi bu :)
Bazı bilgisayarların ses kartları fena olmuyor, hatta eskiden Creative ses kartı peşinden koşardık şimdi heryer laptop tabi :)

Gecikme oluyorsa google> Asio4All

Teşekkür ederim fakat Asio4All programını hem laptop hemde masaüstünde denedim fakat yine gecikme oldu.

Evet sadece backing track üzerine gitar kaydı yapacağım.
Bilgisayara,ses kartına hiç lüzum yok. IOS telefonunuz varsa en kıytırıklarından bir irig satın alıp JAmup pro programı ile bu bahsettiğinizi yaparsınız. Beğenirseniz İrg HD satın alırsınız.
amfi ve setup unuzu seçip, program içindeki 8 track mixer ın 1. kanalına backing track ı koyun, 2. kanala kaydınızı yapın.

Giriş için ufaltıcı alacaksın bir tane, kullanacağın kablonun uzun olmaması gerekiyor. 3mt bir kablo ideal.

Asio ayarları + Guitar Rig ayarlarıyla uğraşarak kabul edilebilir ton alabilirsin. Üstelik Guitar Rig'in içerisinde kayıt alabiliyorsun herhangi bir aracıya gerek duymadan. Para biriktirebiliyorsan da 2. el usb ses kartı alırsın, uzun bir süre rahatça götürür. En azından yol yordam öğrenebilirsin mix işidir vesaire.

Bilgisayara,ses kartına hiç lüzum yok. IOS telefonunuz varsa en kıytırıklarından bir irig satın alıp JAmup pro programı ile bu bahsettiğinizi yaparsınız. Beğenirseniz İrg HD satın alırsınız.
amfi ve setup unuzu seçip, program içindeki 8 track mixer ın 1. kanalına backing track ı koyun, 2. kanala kaydınızı yapın.
Çok doğru söylemişsiniz hocam. En iyisi ikinci el iRig vb. bir ses arayüzü ama sahte almanızı tavsiye etmem aslında oldukça ucuz ama çok fazla dip gürültüsü alırsınız, sahte iRig ile ilgili bir inceleme yazdım fikir oluşması için okuyabilirsiniz.
Sahte iRig İncelemesi

Ses kartı epey ucuza geldiği için öyle desem de yukarıda, bu yeni modelleme amfilerin usb ile pc'ye bağlanması olayı kayıt açısından bence en rahat olanı. Fender Mustang'lere bakmadım fakat Blackstar Id Core 40 çok güzel duruyor. Hem amfi kaliteli, hem de pc'den editing yaparak ton üzerinde oynama yapıp, kayıt almak çok ama çok kullanışlı duruyor.

Para biriktirme şansı varsa bunların da 2. eli piyasaya düştüğünde daha alınabilir fiyatlarda olur, değerlendirmek lazım. Sadece yeni başlayanlara da hitap etmiyor üstelik.

Ses kartı epey ucuza geldiği için öyle desem de yukarıda, bu yeni modelleme amfilerin usb ile pc'ye bağlanması olayı kayıt açısından bence en rahat olanı. Fender Mustang'lere bakmadım fakat Blackstar Id Core 40 çok güzel duruyor. Hem amfi kaliteli, hem de pc'den editing yaparak ton üzerinde oynama yapıp, kayıt almak çok ama çok kullanışlı duruyor.

Para biriktirme şansı varsa bunların da 2. eli piyasaya düştüğünde daha alınabilir fiyatlarda olur, değerlendirmek lazım. Sadece yeni başlayanlara da hitap etmiyor üstelik.

Ben bazen USB den kayıt alıyorum dediğiniz gibi oldukça iyi oluyor. Mükemmel olmasa bile gayet dinlenebilir oluyor.
Bu işten çok anlamıyorum ama arkadaşımda klavye var. Onun hoparlör çıkışından kayıt alıyor. Gayet de güzel oluyor. Belki amfinin kulaklık çıkışından çift jack olan bir kablo ile kayıt alınabilir. Ses iletiliyorsa neden kayıt alınmasın?

Vox'un da bu tip bir amfisi vardı yeni çıkardığı, hem 3 kg dı hem 24 bitlik ses aktarabiliyordu hem de 30 watt dı ve fiyatı da andertons'dan alırsanız baya uyguna geliyodu. Tabi pound 3.75 ti o zamanlar. Adı da Vt2'ydi galiba

Geri