Caged System

Selamlar,

Bir süredir Caged System arpejleri inceliyorum. Claus Levin diye bir elemanın youtube videosunda Caged System'a benzer (belki de tamamen aynı) bir arpej şablonundan bahsediliyor.

Gayet başarılı gibi görünüyor ancak bu sisteme karşı çıkan da çok fazla. Bilgisi olanlar lütfen aydınlatsın; bu sistemde çalışmaya zaman ayırmak mantıklı bir şey mi? Caged System herkese uyabilecek bir yöntem mi?

Selamlar,

Bir süredir Caged System arpejleri inceliyorum. Claus Levin diye bir elemanın youtube videosunda Caged System'a benzer (belki de tamamen aynı) bir arpej şablonundan bahsediliyor.

Gayet başarılı gibi görünüyor ancak bu sisteme karşı çıkan da çok fazla. Bilgisi olanlar lütfen aydınlatsın; bu sistemde çalışmaya zaman ayırmak mantıklı bir şey mi? Caged System herkese uyabilecek bir yöntem mi?

Evet, herkese uyabilecek bir sistem.
Karşı çıkanların neye karşı çıktığını anlamış değilim. CAGED sistemi başka sistemleri öğrenmenize engel filan da değil.
5 farklı şekili birbirine ekleyerek klavyeyi kesintisiz olarak dolaşmanızı sağlıyor. Bunu yaparken de tanıdık şekilleri referans alıyorsunuz.
Ben özellikle caz ile ilgilenmeye başlayıp her bir akorun üzerine tek tek düşünerek emprovize çalmayı hedeflediğimde bana çok yardımcı oldu. Halen de oluyor:)
Shred kafası ile tek bir tonda çalarak klavyenin bir ucundan öbür ucuna yardırmak için en pratik sistem değil. Three note per string tabir edilen şekiller o tarzlkar için daha kullanışlı. Ama pozisyon mantığı ile çalmak, arpej seslerini kullanmak, herhanbi bir yapıyı klavyenin herhangi bir yerinde görselleştirmeyi öğrenmek açısından CAGED çok faydalı bir sistem. Gelmiş geçmiş en büyük caz gitaristlerinden bazıları (mesela Joe Pass) klavyeyi bu şekilde kullanıyordu. Yine caz gitar virtüözü Jimmy Bruno'nun da bu şekilde çaldığını biliyorum. Bir ton rock-blues gitaristi de bu sistemin mantığını kullanıyor.

Selamlar,

Valla sistem iyidir kotudur bilmiyorum ama bu adamin derslerini cok seviyorum

Selamlar,

Videodaki sistem CAGED değil bu arada. Ama anlattığı mantığı kavramak da yararlı olur.

CAGED tum fretboardda akorlari belirlemek icin yardimci bir sistem. Burdan hareketle cikilan yol sarkinin key chordu ve veya diger akorlari uzerinde solo donebilmek. Yani scale calismanin yaninda bu sistemin akorlari etrafinda solo calismanin sarkilardaki solo yatkinligini arttiracagi belirtiliyor. Yanlissam duzeltiniz lutfen.

Caged zaten o 5 Akorun kalıbını kullanarak transpoze akor bulma yöntemi değil miydi ? :oops:
Ondan çok daha fazlası var kullanmak isterseniz. Her bir akor şekli ile o pozisyondaki arpejleri ve dizileri de özdeşleştirebiliyorsunuz. Böylece, bir akorun tüm klavye boyunca nasıl çalındığını anladığınız zaman, bir taraftan o akor şekilleri üzerinden tüm diziyi çalmayı da öğrenebiliyorsunuz.

Oldukça detaylı açıklanmış, kısaca şunu söyleyebilirim; kendinizi tekrarladığınızı düşünmeye başladıysanız bu sisteme bakmakta fayda var. Farklı interval ve string skipping çalışmak+uygulamak için birebir.

Ondan çok daha fazlası var kullanmak isterseniz. Her bir akor şekli ile o pozisyondaki arpejleri ve dizileri de özdeşleştirebiliyorsunuz. Böylece, bir akorun tüm klavye boyunca nasıl çalındığını anladığınız zaman, bir taraftan o akor şekilleri üzerinden tüm diziyi çalmayı da öğrenebiliyorsunuz.
Çok sağolun bi inceleyeceğim. Aslında gitar çalışırken en büyün sorunlardan biri de bu neye çalışacağımızı bilememek :)

Geri