Konser Tecrübesi Olan Arkadaşlar

Ünlü olmak gerekli...
Ben şarkı söylüyorum, nota biliyorum, enstrüman çalıyorumla olmuyor....
Çünkü dünyada milyonlarca var...
Günümüzde kasaplar kapanıyor artık ama...
Meşhur Kasap Nusret 30TL eti 300TL satıyor...
Farkı ne!!!! Malzemeden mi?
Sunumdan.... Süslü tabak, çeşitli soslar, bir iki fark yaratacak basit hareketler...
Sonuç başarılı.... (Hem madden, hem manen...)

Son düzenleme:
Geçenlerde sesi güzel bir arkadaş yanlış hatırlamıyorsam isyan şarkısını çok güzel söylediği için youtube da çok hit almıştı. Hemen sonrasında Jolly Joker de sahne almıştı. Bir sürü insan kınamıştı o yüzden yıllarca çabalayan gruplara sahne aldırmıyorlar diye. Popüler kültürü güzel kullanmak gerek.

İşin hem grup hem de organizasyon tarafında olan biri olarak elimden geldiğince bildiklerimi/tecrübelerimi paylaşayım.
İlk olarak çok olumsuz yorumlar var. "Bu ülkede şu tarz olmaz, batarsın" vs.. ülkenin durumu malum fakat son bir kaç yıldır lokal metal konserleri 150 den aşağı bilet kesmiyor :)
İlk ve bence en önemli adım yaptığın tarzı yurtdışında ve yurtiçinde yapan kitleyi takip etmek ve onlarla iletişim kurmak. Sadece grupları değil. Label ve booking tarafını da iyice araştırıp hakim olmak lazım. Burada önemli olan mainstream piyasayı değil underground kitleye bakmak lazım. Sonuçta ne olursa olsun yeni çıkan bir grubun kitlesi mainstream piyasa değil underground kitle olacak.
Öncelikle konser vermemiş, kendine kitle yaratmamış bir grubun albüm çıkarması büyük dezavantaj. Günümüzde kimse daha önce hiç duymadığı, yeni çıkan bir grubun albümünü baştan sona dinlemiyor. 60 dakikalık şahaser yaparsın, sadece ilk iki şarkı dinlenir, emeğine yazık olur. Albümden önce bir demo kaydedip sonra organizasyon kovalamak daha mantıklı. Ayrıca güzel bir demo ile kendine az da olsa kitle yaratabilirsin ve bunu organizasyonlar için kullanabilirsin.
Organizasyon işine gelince daha önce de söylenmiş ilk etapta rock klupleri işe yarar.
Konser vermek için birkaç yöntem var.
Birincisi mevcut bir organizasyona dahil olmak. Bunun için senin tarzında olan ve hali hazırda konser veren bir grup ile onların alt grubu olmak için iletişime geçebilirsin.
İkincisi kendi organizasyonunu yaparsın. Mekanla kapı üzerinden anlaşırsın. Genelde kapıdan yüzde 15-30 arası pay alır gerisini gruplara bırakırlar.
Üçüncüsü senin gibi yeni çıkmış bir grup ile ortak konser verirsin. Sanırım ilk etapta en mantıklı yöntem bu. İki grubun kitlesini bir araya getirmek.

İşin avrupa kısmına gelecek olursak. Evet ilk aşamada kimse hadi gel çal demez. İlk bir iki sene fedakarlık yapman lazım. Kendi cebinden uçak biletini alıp festivallerde çalman lazım. Şu an avrupadaki en dandik festival bile açılış gruplarına 200-250 euro verir. Bu rakam uçak parasına yetmez tabi. İşte burada merchandise işi devreye girer. Çaldığın konserde bi stand açıp orada cdlerini tişörtlerini satarsın ve masrafın çıkmış olur ama ilk zamanlarda bir kısmını kendi cebinden karşılaman gerekebilir.

En önemlisi başta da belirttiğim gibi ait olduğun tarzın piyasasını takip etmek ve o kitle ile sıcak ilişkiler kurmak. İnternetten spam ile yürümüyor bu iş. Kimse tanımadığı muhabbet etmediği adamla çalmak istemez. Konserlere gidin, cd alın. Benim türkiyede gördüğüm en büyük sorun bu. Kendi çalmadığı konsere gitmeyen müzisyenler. Örnek veriyorum thrash metal seviyorsun ve thrash metal yapan bir demo grubunun konseri var. Gidin abi o konsere. Konserden sonra adamları tebrik edin, bi el sıkışın, imkanınız varsa bi cd alıp destek olun, demonuzun bir kopyasını hediye edin. Bunları yapmazsan sen de bunları yaşayamazsın. İnsanlar bu şekilde bir araya gelip beraber etkinlik yapıyorlar.

Başlangıç için insanlarla tanışmak gerçekten güzel fikir. Dediklerinize katılmamak mümkün değil. Sürekli kimsenin yerli gruplarını desteklemediğini söyler dururum, ben kimin konserine gidip bir cd satın aldım ki? İyi ilişkiler kurmak gerek. Dediğiniz gibi bir gösteriye gidip adamları tebrik etmek, destek olmak çevremizi genişletir. Bu mesajınızı arşivime ekliyorum. Ayrıntılı bilgi için teşekkür ederim.

Yapılanı değil değişik bir şey yaparsan başarı gelir. Bak Black sabath'a bak led Zeppelin'e,Metallica'ya, deep purple' a iron maiden' a hepsi yeni bir tarz yaratmış. Uzun yıllardır yeni etkileyici ve sürükleyici bir grup yok bana göre. Birine o ilham gelecek ve önümüzdeki yılların müziği ortaya çıkacak. Belki bu forumdan birime gelir o ilham biz de gururlanırız.

Yapılanı değil değişik bir şey yaparsan başarı gelir. Bak Black sabath'a bak led Zeppelin'e,Metallica'ya, deep purple' a iron maiden' a hepsi yeni bir tarz yaratmış. Uzun yıllardır yeni etkileyici ve sürükleyici bir grup yok bana göre. Birine o ilham gelecek ve önümüzdeki yılların müziği ortaya çıkacak. Belki bu forumdan birime gelir o ilham biz de gururlanırız.
Çünkü bahsettiğin gruplar türlerinin ilk örnekleri. Bundan sonra bir grubun o derece öncülük etmesi imkansız gibi bir şey. Ha yeni bir müzik türü bulacağım diye saçmalayan da bir sürü grup var. Ama yaratıcılık en önemlisi dediğin gibi, diğerlerinden sıyrılabilmen adına.

Çünkü bahsettiğin gruplar türlerinin ilk örnekleri. Bundan sonra bir grubun o derece öncülük etmesi imkansız gibi bir şey. Ha yeni bir müzik türü bulacağım diye saçmalayan da bir sürü grup var. Ama yaratıcılık en önemlisi dediğin gibi, diğerlerinden sıyrılabilmen adına.
Aynen öyle. Ben mesela forumdaki Koray arkadaşımızdan çok umutluyum ve takip ediyorum. Yaşı çok genç, mütevazi ve çok iyi bir gitarist. İlham perisi de konarsa çok iyi yerlere gelir umarım.

Aynen öyle. Ben mesela forumdaki Koray arkadaşımızdan çok umutluyum ve takip ediyorum. Yaşı çok genç, mütevazi ve çok iyi bir gitarist. İlham perisi de konarsa çok iyi yerlere gelir umarım.

Çok teşekkür ederim iltifatlarınız için. Fakat şöyle bir durum var, ilham perisi hiç gelmiyor bana, dümdüz kalas gibi adamım ben aslında ve çok samimiyim bunun mütevazilik ile alakası yok, net durum bu :)

korn var nu metal i yarattı, him var tamamen yeni bi tür çıkardı evanescence var, periphery var djent i icat etti adamlar, volbeat var...var yani...yapılır...

Geri