Konser Tecrübesi Olan Arkadaşlar

Konu mecrasından sapıyor ama yapacak bişey yok ...

Medya şirketlerinin maymunu olmak için ne olsa yaparım diyorsan şansın var. Ama meşhur olduğunda aslında olmak istediğin yerin orası olmadığını anladığınsa geri dönüş şansın olacak mı?

Bugün dünya genelinde böyle bir sıkıntı var, insanlar medya tarafından rehin alınmış durumda. Tabi bu durum sonsuza kadar sürmeyecek. Yaşadığımız zamanın ruhu grassroots bir hareket için son derece uygun.

Piyasada kendilerine sunulanı değil gerçekten istediklerini arayan bir sürü insan var. Sorun onlara nasıl ulaşacaksın?

Sosyal medya dahil tüm medya 6 devşirketin ablukası altındayken o kanalları kullanmaya çalışmak abesle iştigal olur.

Medya maymunu olmanın dahi yetmeyecegi aşikar. zira o yola sapan çok olmuşken Ajdar hariç hiçbiri feda ettikerinin karşılığının 10da 1ini alamadı. Ajdar ve benzerlerinin de meşhuriyetinin saygı duyulan şeyler olmadığı kesin.

Ama yakında Metallica, Megadeth, Iron Maiden gibi gruplar yok olacak. Piyasa oldukça farklı yönlere gider belki metal açısından. Daha şimdiden Motorhead ve Black Sabbath tarihe gömüldü. Bu gruplar bir 10 sene sonra olmayacaklar ve o zaman piyasada kim cidden baba grup diye gezecek? Yaptığı müzik açısından söylemiyorum, parasal ve medya açısından elde olan güç. Bu gruplar yok olduğunda belki piyasa değişir ve yeni grupların seslerini duyurması basitleşir. Bilemeyiz tabi.

Ama yakında Metallica, Megadeth, Iron Maiden gibi gruplar yok olacak. Piyasa oldukça farklı yönlere gider belki metal açısından. Daha şimdiden Motorhead ve Black Sabbath tarihe gömüldü. Bu gruplar bir 10 sene sonra olmayacaklar ve o zaman piyasada kim cidden baba grup diye gezecek? Yaptığı müzik açısından söylemiyorum, parasal ve medya açısından elde olan güç. Bu gruplar yok olduğunda belki piyasa değişir ve yeni grupların seslerini duyurması basitleşir. Bilemeyiz tabi.
Bi 5-6 yıl içinde Avenged Sevenfold büyük ihtimalle bütün festivallerde headliner olacak artık. Zaten şimdiden birçok festivalde headliner oluyorlar ama birkaç yıl sonra yeni baba grup olacak diyebilirim. Son 3-4 yılın dergi başlıklarından tut birçok dijital mecrada da babaların varisi olarak gösterilen 3-5 gruptan biri.

Sorgulamamız gereken şeyin 10 sene sonra festivallerde kimin headliner olacağı değil o festivalleri dolduracak kadar rock/metal dinleyicisi olup olmayacağı sorunsalı olduğu kanısındayım.

Mesajlarınız için teşekkür ederim ; @Single_FACTOR @rosto

Gerçekten durumlar çok zor ve umut kırıcı. Peki hiç olmayacak bir iş mi? Gerçekten kaliteli müzik olursa işin içinde, iyi kötü ülke içinde bir kitle yaşanmışsa Avrupa da konser vermek çok mu zor? Yani kapı çalma dediğiniz olay Avrupa da belirlenen insanlara yapılamaz mı?

Ülke içine gelecek olursak, maalesef yine haklısınız ki bu ülkede kendi gruplarına bile değer vermiyor dinleyiciler.
Türkçe müzik ile hayır.
Ya enstrümantal ya da İngilizce olmalı.

Bence şu an kitlelere ulaşmak tarihte hiç olmadığı kadar kolay. Kim youtube yaygılaşmadan önce çinli bir gitarist dinlemişti? Bir videoyla milyonlarca izlenmeye ulaşmak mümkün. Yapın iyi bir beste, internete koyun, bir şekilde yürür gidersiniz. Üretemiyorsanız yapacak bir şey yok. Yeni gruplara dikkat edin hepsinde süper tonlar, virtiözlük seviyesinde enstruman hakimiyeti ama vasat, sıradan şarkılar.

Örnek verdiğiniz gruplar hep zamanının ötesinde müzik yapan gruplar. Öncesi yok. Kendi kitlesini kendileri yaratmışlar. Müzik dönemseldir. Dönem değiştikçe müzik de değişir. Bugün var mı Elvis Presley, Michael Jackson, The Beatles, Pink Floyd gibi adamlar/gruplar? Sadece olayı müzik olarak düşünmeyin. Sanatın her dalı için bu böyle. Ben Picasso'ya özenip gece gündüz çalışsam evet onun yaptığı gibi resimler yaparım. Ama o şekilde Picasso olunmuyor işte. Sanat insanın kendini ifade şeklidir. Söyleyecek bir sözünüz var mı yoksa sadece o grupların başarılarına mı özeniyorsunuz, onlar gibi mi olmak istiyorsunuz?

Yurt dışındaki Türk kitleleri etkileyebileceğiniz Türkçe sözlü müzik ancak arabesk ya da bakkal Pop . Demet Akalın, Serdar Ortaç gidince bak kaç kişiye konser bile değil ha playback yapıyor :)
Türkçe rock ı kendi memleketinde bile dinletemiyorken orada her ay ömründe göremeyeceğin kadar festival - ünlü grup gören bir avuç metal/rock dinleyicisi Türk seni dinlemez. O kadar net.

Son düzenleme:
Şunu sorayım sizi sahneye çıkartmak isteyen birisi (yurt dışından) yol masraflarınızı karşılar mı mesela? Veya para almayıp sadece biletlerle bu iş halledilir mi?

Bu konu hakkında şöyle bir şey geldi aklıma: geçen haberlerde izledim, Türkiye'de bir imam rock müzik yapıyor diye sanırım hakkında soruşturma başlatılmıştı. Adam yurt dışında konserler vermiş. Nasıl yaptı acaba diye çok şaşırmıştım.

Bu konu hakkında şöyle bir şey geldi aklıma: geçen haberlerde izledim, Türkiye'de bir imam rock müzik yapıyor diye sanırım hakkında soruşturma başlatılmıştı. Adam yurt dışında konserler vermiş. Nasıl yaptı acaba diye çok şaşırmıştım.
Popüler kültürü yerinde kullanmak aslında yurt dışında konser verme noktasında çok işe yarayabilir. Gerekli hiti kazanırsanız her türlü sahne size süre vermek ister sonuçta.

yabancı bir grubunun gitaristi kara çarşaflı hiçbir yeri gözükmeyen bir kadındı. superstrat ile tapping yapıyordu.

Geri