Gitarımın Manyetiklerini Değiştirmelimiyim?

İlginç bir bilgi, metod kitaplarında rastlamamıştım hiç, deneyeceğim mutlaka. Yalnız alt perdelerde benim için uygulaması zor gibi görünüyor, alt perdelerde parmakları kaldırmadan çalabilmek için parmakları daha fazla açmak gerekiyor, bu da beni daha fazla yoruyor. Bir de 5-4-3-2 gibi tersten çalarken zaten mecburen parmakları kaldırmak zorundayız, şimdi düz çalarken parmakları kaldırmadan, ters çalarken kaldırarak çalınca beyin (beyincik) hangisine adapte olup hafızaya kaydedeceğini karıştırabilir, en azından benim beyincik kesin karıştırır =)

Var tabiki, fazla hareket ettirilmesinden dolayı daha kısa sürede yorulur. Ayrıca kirli çalmaya sebep verir. Ani bir bend yapacağınızda havada kalan 1. parmağı hemen sabitleyip bu parmaktan destek alarak bend yapmak gerekebilir (2. veya 3. parmakla yaptığımız double bendler gibi)
Bir noktaya kadar kabul edilebilir ama en basit alternate picking egzersizi olan 1-2-3-4'ü düşünün, ve her fret'e bastıktan sonra basılan parmağın kalktığını hayal edin. Gereğinden fazla her hareket enerji harcatıcak doğal olarak, mümkün olan en az enerjiyle en çok işi yapmak temel prensip olmalı (bence). Cutting Edge Techniques'de daha detaylı açıklaması vardı, aklıma gelenler şimdilik bunlar :)

Sucu ilk basta ekipmanda aramak hepimizin yaptigi bir hata ama malesef ekipman suclu degil :) belki istedigin tarzda calman icin yeterli gelmiyor olabilir, stratin vardir ve doom metal calmak istiyorsundur.
Size tavsiyem, yukarida oldugu gibi, ders almaniz veya daha cok calismaniz. Pena kalinligi ve manyetik yuksekligi de tonu etkiler, gitariniza bakim yaptirin.
Konu bu degil, farkindayim ama sol elinizde teknik olarak temel eksiklikler var, youtubedan video izliyorsaniz ne yapiyorlarsa aynisini yapmaya calisin. 1.ve 3. parmaginizla tele sirasiyla basarken 3.parmaginiz bastiginda 1.parmaginiz havalaniyor. Bu da sizi gelismekten alikoyacaktir.
sağolun o eksikliği bende farkediyorum izlediğim videolarda hep sizin dediğiniz gibi yapıyorlar parmakları kaldırmıyorlar ama ben öyle alışmışım şuan değiştirmek sizin dediğiniz gibi çalmak baya zor geliyor hızlı çalamıyorum :)

Manyetik, gitar, amfi vs hiçbiri önemli değil, sadece gitar çalışın, ders almaya daha doğrusu yardım almaya bakın. Bu kesinlikle şart mı? Değil fakat iyi bir hoca ile 1 ayda gideceğiniz yolu tek başına belki 5 ayda gideceksiniz, yani tek başına da yapabilirsiniz.
Şahsen hiç ders almadım ama hep başlangıçta alsaydım çok daha hızlı ilerlerdim diye düşünüyorum.
Bunların dışında YouTube vs. her seviyeden gitar dersi ile dolu, en azından onlara bakın derim eğer bakmadıysanız.
Ekipman olayı biraz kendimizi kandırmamıza yol açabiliyor bazen, daha iyisi olsa daha iyi çalarız diye düşünebiliyoruz ama bu durum böyle değil.
Tabii ki daha iyi ekipmanla daha çok çalışma isteği olacak, şevke geleceksiniz ama şuraya bunu al buraya bunu al, şu manyetik şöyle bu manyetik böyle demenin hiçbir manası yok, eldeki ekipmanla bunun farkını anlamanız güç, onun öncesinde 1 yıldır çalıyormuşsunuz, çok iyi bir kulağınız yoksa farkı zaten anlamayacaksınız.
O gitarı da, amfiyi de denedim hiç de çalınmayacak gibi değildi.
Bunlar naçizane kendi fikirlerim, daha tecrübeli abilerim daha farklı düşünebilir.

Edit : Hitap
Teşekkür ederim cevabınız için haklısınız :) kursa başlamayı düşünüyorum.

Sucu ilk basta ekipmanda aramak hepimizin yaptigi bir hata ama malesef ekipman suclu degil :) belki istedigin tarzda calman icin yeterli gelmiyor olabilir, stratin vardir ve doom metal calmak istiyorsundur.
Size tavsiyem, yukarida oldugu gibi, ders almaniz veya daha cok calismaniz. Pena kalinligi ve manyetik yuksekligi de tonu etkiler, gitariniza bakim yaptirin.
Konu bu degil, farkindayim ama sol elinizde teknik olarak temel eksiklikler var, youtubedan video izliyorsaniz ne yapiyorlarsa aynisini yapmaya calisin. 1.ve 3. parmaginizla tele sirasiyla basarken 3.parmaginiz bastiginda 1.parmaginiz havalaniyor. Bu da sizi gelismekten alikoyacaktir.
bir soru sormak istiyorum çoğu yerde bunun hakkında bilgi bulamadım hani parmağı kaldırmıyoruz ya bu slide pull of gibi durumlarda yine geçerli mi?? 1.parmağı kaldırmadan 3.parmağımla slide yapmaya çalıştım baya zorlandım da merak ettim :)

bir soru sormak istiyorum çoğu yerde bunun hakkında bilgi bulamadım hani parmağı kaldırmıyoruz ya bu slide pull of gibi durumlarda yine geçerli mi?? 1.parmağı kaldırmadan 3.parmağımla slide yapmaya çalıştım baya zorlandım da merak ettim :)
Degisir bu aslinda, daha karmasik bir ornek vereyim, sol teli 9.perdede double bend yapalim 3. parmagimizla (1 ve 2.parmagimiz da destek parmagi) bendi birakip slide yaparak 5.perdeye indik, isimiz burda bitmedi 5 4 2 ye de pull off yaptik. Guthrie govan cok kullanir bunu. Mecburen tum parmaklar slide in her aninda olmali.
Ya da 9dan 7ye slide 7 den 5'e pull off yapinca da 3 ve 1.parmagi tutmak buyuk kolaylik saglar. Zorunluluk degil ama istenmeyen sesi onler. Basta zor gelmesi normal, 3parmagi tel ustunde slide yaptiginizdan dolayi surtunme kuvveti 1 parmaga gore daha fazla olur. Zorlayici olan da budur zaten.

Gitarda yapilan yanlisi duzeltmek uzun surer. Bu konuda da asiri yavas calismaktan baska birsey yapamazsiniz malesef.

Geri