Analog Mu Prosesör Mü

İyi forumlar arkadaşlar bir sorum olacaktı. Bu konulardan pek anlamıyorum. Ltd Ec 1000 gitarım var yani genelde metal çalıyorum. Elimde idareten eskiden kalma line6 amfi ve metal muff var. Elime para geçince ya lambalı amfi ya analog pedal seti ya da boss me 50 tarzı bir prosesör alacağım. Sizce ne yapmalıyım marka işe birlikte yardımcı olabilir misiniz ? Lambalı amfiyi aldıktan sonra analog sette çekebilirim

Lambalı amfi ilk baştaki ihtiyaç değil. Evde çok yüksek performans da alınmıyor genelinden. Prosesörle analog pedalların seveni sevmeyeni çok. Ben ikisini de uzun süre kullanmış biri olarak diyebilirim ki uğraşmak istemezseniz analog alın. Prosesörde efekt fazla, herşey derli toplu bir arada. Ben o kadar efekte ve amp'e ihtiyaç duymuyorum. Tek drive pedalı delay wah ve eq işimi görüyor. Prosesörü satıp analog'a geçtim, ton ayarlayana kadar çalıma hazır ve tuşeye daha duyarlı tonu elde ediyorum.
Metal için prosesör daha iyi olabilir, analog pedal sayısı artacaktır tarzdan dolayı. Amp de yetersiz gelebilir tabi, çok masraf da çıkarabilir; amp, pedallar vs. derken. İkinci el prosesör alıp, deneyip herşeyini öğrendikten sonra analog almak sizin durumunuzda en verimlisi olabilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Lambalı amfi ilk baştaki ihtiyaç değil. Evde çok yüksek performans da alınmıyor genelinden. Prosesörle analog pedalların seveni sevmeyeni çok. Ben ikisini de uzun süre kullanmış biri olarak diyebilirim ki uğraşmak istemezseniz analog alın. Prosesörde efekt fazla, herşey derli toplu bir arada. Ben o kadar efekte ve amp'e ihtiyaç duymuyorum. Tek drive pedalı delay wah ve eq işimi görüyor. Prosesörü satıp analog'a geçtim, ton ayarlayana kadar çalıma hazır ve tuşeye daha duyarlı tonu elde ediyorum.
Metal için prosesör daha iyi olabilir, analog pedal sayısı artacaktır tarzdan dolayı. Amp de yetersiz gelebilir tabi, çok masraf da çıkarabilir; amp, pedallar vs. derken. İkinci el prosesör alıp, deneyip herşeyini öğrendikten sonra analog almak sizin durumunuzda en verimlisi olabilir.
Daha önce Boss me 25 sahibi oldum gerçekten her ton elimin altındaydı hocam fakat metal muff ile daha iyi elde ettim yani anladığım kadarıyla analoglar belli ses türü üzerinde aşırı denli yoğunlaşıyor fakat prosesör her tonsa belli bir seviyede o yüzden analog seti düşübmüştüm masrafı çok sorun değil

Ben sahsen evde anfinin tamamen yanlis oldugunu dusunuyorum Eger ev ciftlik evi degilse. Ses acilmadan hic bir anlami olmuyor ister tube ister solid state. Yani Line6 gayet yeterli.
Prosessor vs anolog setup ise @KoNt87 arkadasimizin da belirttigi üzere tamamen ihtiyac meselesi.
Soyle dusunursek Repertuarda delay reverb disinda efekt ihtiyacı gerekmiyorsa amfilerin cogunda artik bunlar var herhangi bir seye gerek bile olmaz.
Ama repertuarda atıyorum tremelo flanger wah chorus isteyen parcalar varsa yapacaginiz analog setup zaten iyi bir processor fiyatını katlayacaktır.
Prosessorlerde sizin de belirttiginiz gibi distortion overdrive soundunu yakalamak ciddi calisma ve bu calismanın sahnede ya da studyoda calacaginiz anfinin önunde yapılması gerekiyor.
Distortion isini metal muff la zaten cözmüssünüz.
Processorlerin efekleri ise dugmeye bas calistir bir o kadar kolay sekilde istenildigi gibi calisiyor. Anfiden anfiye ortamdan ortama degisen bir sey degil. Ayrıca compressor, noise gate, eq, tuner gibi pedallar da ekstradan prosessorle geliyor
Ozetle cok fazla efekt ihtiyacınız varsa analog distortion/overdrive pedal + prosessor
Cok efekt ihtiyacınız yoksa distortion/overdrive pedal + 1 veya 2 efekt pedalı
Umarım kararınızda yardımcı olur

Tek yönlü düşünmeyin; prosesör ve pedal, her ikisinin de yeri ayrıdır.

Prosesörler genel olarak modülasyon efektlerinde oldukça başarılı. Benim tavsiyem modülasyonu güçlü, uygun fiyatlı bir prosesör yanına bir-iki disto/overdrive ve bir kompresör pedalı tüm sorunlarını çözer.

Bende de sizin gitarınızın deluxe modeli hd400 prosesor ve marshall vs35r amfi var. Ben kesinlikle amfi olmasından yanayım lambalı veya transistorlu. Aldığım ses beni tatmin ediyor hiç bi sorunum yok. Amfiniz zaten var idareten. Pedal mi prosesor mu olayı tamamen tercih meselesi. Tabi ki pedal prosesorden daha iyi ama prosesor kullanım kolaylığı vs...
Bence ilk etapta bir prosesor daha sonra fx girişi olan bir amfi tercih edilebilir.

Maksimum 1000e wah ile birlikte istediğim soundu elde ederim zaten sıfır bir boss me 50 daha fazla yani eş değer sadece kararsız kaldım sadece metal çalıyprum denebilir fakat ciddi anlamda pedaldan hiçbirşey anlamıyorum yani neler almam gerek eq falan ne onları bile bilmiyorum birisi beni aydınlatabilirse çok yardımı dokunur :D

Maksimum 1000e wah ile birlikte istediğim soundu elde ederim zaten sıfır bir boss me 50 daha fazla yani eş değer sadece kararsız kaldım sadece metal çalıyprum denebilir fakat ciddi anlamda pedaldan hiçbirşey anlamıyorum yani neler almam gerek eq falan ne onları bile bilmiyorum birisi beni aydınlatabilirse çok yardımı dokunur :D
Bazı drive pedalları sadece 1000lira, kurdan haberiniz yok sanırım :)

Geri