Favori Solistleriniz

"Uyarı 1 = Her türlü aramayı yaptım lakin buna benzer bir konu bulamadım. Yine de buna benzer bir konu var ve bana atacak bir cengaver var ise, seve seve uçururuz konuyu.

Uyarı 2 = Vokal ve Solist kelimeleri arasında kaldım ikisinin tam olarak ne farkı olduğunu bilmediğim için. Solist yanlış bilmiyorsam asıl şarkıyı söyleyen ama çoğu yabancı kaynakta şarkı söyleyenler vocal olarak geçiyor."

Üç, beş artık aklınızda ne varsa yazabilirsiniz. Ben ikiye ayırıp örnekler vereceğim ;

Sesini beğendiklerim ;
1- Freddie Mercury

2- Ronnie James Dio

3- Tom Waits

4- Till Lİndemann

5- John Cale

Söz yazımını beğendiklerim ;
1- James Hetfield

"Sonra anlaşıldı ki tünelin ucundaki o sakinleştirici ışık; üzerine doğru gelen bir yük treninden başka bir şey değildi" -No Leaf Clover
2- Till Lindemann
"Görkem dolu soğuk ay,
O gecede haykırışları duyar.
Ve hiç bir melek onun için inmez.
Mezarda sadece yağmur ağlar.

Sert meşe tahtalarının arasında,
Müzik kutusu ile birlikte çalacak,
Rüzgarda bir melodi.
Ve çocuk topraktan söyleyecek." -Spieluhr

3- Ve diğerleri
Cidden bu iki adama yaklaşabilen birini görmedim. Kişisel görüşüm, herkese de saygı duyarım. Tartışma amaçlı bir post değildir bu.

"Solist" sözcüğü Türkçe'de yanlış biliniyor ve yanlış kullanılıyor. "Vokalist" ya da şarkıcı, çok daha doğru olur.
Gerçekte solist ("soloist") soloyu yapan ya da soloyu çalan demektir.
Ancak biz tek sesli müzik kültürü ve kulağından öteye gidemediğimiz için, biz sadece şarkıcıları "solist" zannetmişiz. Nasıl olsa diğer enstrümanlar da aynı şeyi çalıyor zaten:)
Bir ara, güzide gazino kültürümüz ile "assolist" diye de iyice gülünç bir kavram peydahladık. Neyse ki artık o saçmalığa pek rastlamıyorum.
Klasik batı müziği kullanımına baktığınızda Türkçe'deki bu yanlış kullanım kabak gibi sırıtmaya başlar. Keman konçertosunun solistini şarkıcı zannetmek işten bile değildir yani:)
Benim tavsiyem, vokal ve vokalist kavramlarına alışın. Ama sakın "vokallik" demeyin, o yanlış:) Vokallik yapılmaz, vokal yapılır:)

"Solist" sözcüğü Türkçe'de yanlış biliniyor ve yanlış kullanılıyor. "Vokalist" ya da şarkıcı, çok daha doğru olur.
Gerçekte solist ("soloist") soloyu yapan ya da soloyu çalan demektir.
Ancak biz tek sesli müzik kültürü ve kulağından öteye gidemediğimiz için, biz sadece şarkıcıları "solist" zannetmişiz. Nasıl olsa diğer enstrümanlar da aynı şeyi çalıyor zaten:)
Bir ara, güzide gazino kültürümüz ile "assolist" diye de iyice gülünç bir kavram peydahladık. Neyse ki artık o saçmalığa pek rastlamıyorum.
Klasik batı müziği kullanımına baktığınızda Türkçe'deki bu yanlış kullanım kabak gibi sırıtmaya başlar. Keman konçertosunun solistini şarkıcı zannetmek işten bile değildir yani:)
Benim tavsiyem, vokal ve vokalist kavramlarına alışın. Ama sakın "vokallik" demeyin, o yanlış:) Vokallik yapılmaz, vokal yapılır:)
İnternette genelde vokalist kelimesini kullandığımda laf ediyorlar solist onun doğrusu diye. Tekrardan polemik olmasın diye öyle yazmıştım, bundan sonra vokal .

İnternette genelde vokalist kelimesini kullandığımda laf ediyorlar solist onun doğrusu diye. Tekrardan polemik olmasın diye öyle yazmıştım, bundan sonra vokal .
O arkadaşlara verdiğim örneği sorabilirsiniz. Konçerto solisti hangi şarkıyı söylüyormuş, bize bir zahmet anlatsınlar.
Tek sesli müzikte "solist" konumunda hep şarkıcıları görmeye alıştığımız için, aklımız kemancının veya darbukacının da solist olabileceğini kesmiyor:)

Bu videodakilerin çoğu desem yeridir ya. Ek olarak Sebastian Bach, Warrel Dane sevdiklerim arasında :)

Tabi yukarıdaki mesajlarda da adı geçen solistlerin çoğunu severim, ama daha çok bu genre hoşuma gidiyor.

Ayrıca şarkı şarkı sevdiklerim de oluyor. Durumlar karışık ya bende, hepsini seviyorum galiba ben, zaten sevmesem dinlemem o da ayrı ya neyse, iyi akşamlar.

O arkadaşlara verdiğim örneği sorabilirsiniz. Konçerto solisti hangi şarkıyı söylüyormuş, bize bir zahmet anlatsınlar.
Tek sesli müzikte "solist" konumunda hep şarkıcıları görmeye alıştığımız için, aklımız kemancının veya darbukacının da solist olabileceğini kesmiyor:)
Bundan sonra söyleyeceğim emin olabilirsiniz. Üzerine basa basa vokal deyip tepkilere cevabınızı zevkle yapıştıracağım.

Dann Huff(Giant ile yaptığı The Last Of The Runaways albümü derim, gerisini siz getirin :) )
Blaze Bayley(hatta Iron Maiden ile birlikteyken Doctor Doctor coverı sebebiyle beni vokal çalışmaya teşvik etmiştir)
Paul Di'anno(açıklamaya gerek bile duymuyorum)
Phil Mogg(Olması gereken yerde değil, çok çok underrated bence)
Michael Sweet(Stryper;))

Hiç bir zaman sıkı bir Zeppelin dinleyicisi olmadım, ben Purple takımındanım:) Ama bu şarkı gibi bir duyguyu da hiç bir parçada almadım. İnanılmaz bir atmosfer var bu parçada, Plant de zirvesinde formunun. Orjinali folk şarkısı imiş bunun galiba, ben o versiyonu hiç dinlemedim. Ama Zeppelin'İn burada yaptığı dehşet bir düzenleme ve yorum. Pink'in de iyi bir cover versiyonu var, orada da gitaristi döktürüyor.

orijinal versiyonunu ben pek beğenmemiştim.(folk halini) led zeppelin bence şarkıyı bambaşka bir seviyeye taşımış.pink'te güzel coverlamış katılıyorum. şu canlı performansı da dinlemenizi tavsiye ederim.

burada da page efsane solo atmış:)

Geri