Sesi Yükseltmek...

Sevgili forum üyelerimiz.
Grup halinde çalarken, bazen sesi yükseltme ihtiyacım oluyor.
Nedense herkes birden yüklenince ses seviyesi olarak geride kalabiliyorum.
Clean tonda veya driveda efektler ile kullanabileceğim, çözüm olarak neler uyguluyorsunuz, tecrübelerinizi aktara bilir misiniz.
Aklıma Clean booster bir pedal almak geldi, bunu alsam pedal setuptan önce mi koysam, yoksa pedal setup sonuna mı koysam daha iyi olur...

Mid'leri artırmak iyi bir çözüm, ön plana çıkartıyor. Cutting Edge Techniques 1'den öğrendim diye hatırlıyorum, google'dan aratabilirsiniz kitabı, ek bilgiler olması lazım.
Bir de davulcunuzda tuşe kavramı yoksa yapacak birşey yok, bir yerden sonra mid'leri artırmak da çözüm değil. 6-7 sene önce bir grubumuz vardı, davulcu tüm gücüyle abanıyordu resmen. jvm410 ve 4x12 marshall kabine rağmen sesi kökleyip, kulağımı kabine yaklaştırıp kendimi zar zor ayırt ediyordum.

Sevgili forum üyelerimiz.
Grup halinde çalarken, bazen sesi yükseltme ihtiyacım oluyor.
Nedense herkes birden yüklenince ses seviyesi olarak geride kalabiliyorum.
Clean tonda veya driveda efektler ile kullanabileceğim, çözüm olarak neler uyguluyorsunuz, tecrübelerinizi aktara bilir misiniz.
Aklıma Clean booster bir pedal almak geldi, bunu alsam pedal setuptan önce mi koysam, yoksa pedal setup sonuna mı koysam daha iyi olur...
Clean booster doğru bir seçim olabilir fakat eğer ton karakterinizi çok etkilemeden sesinizi yükseltmek istiyorsanız transparan özellikte bir clean booster alabilirsiniz. Xotic RC Booster bana çok transparan karakterli bir clean boost gibi geliyor kullanıyorum eğer daha ucuz yollu bir şeyler ararsanız Mustafa Bey'in yaptığı (MS Marka) Rc Booster a da bakabilirsiniz onu da kullandım gayet başarılı bir clean booster...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Mid'leri artırmak iyi bir çözüm, ön plana çıkartıyor. Cutting Edge Techniques 1'den öğrendim diye hatırlıyorum, google'dan aratabilirsiniz kitabı, ek bilgiler olması lazım.
Bir de davulcunuzda tuşe kavramı yoksa yapacak birşey yok, bir yerden sonra mid'leri artırmak da çözüm değil. 6-7 sene önce bir grubumuz vardı, davulcu tüm gücüyle abanıyordu resmen. jvm410 ve 4x12 marshall kabine rağmen sesi kökleyip, kulağımı kabine yaklaştırıp kendimi zar zor ayırt ediyordum.
Prova stüdyoları sıkıntılı...
Bazen bass kayboluyor, bazen solo gitarı duyamıyorsun, bazen klavye kayboluyor...
25m2 içinde nasıl oluyor bende anlamıyorum :)

Aklıma ilk fX Loop'ta power katının hemen önüne clean boost pedalı eklemek geliyor. O da yetmezse tüm eq potlarını aynı oranda artırmak olabilir. B6-M3-T4 ise B8-M5-T6 mesela...

Sanki sesi yükseltmek yerine sesi "Duyulabilir" hale getirmek istiyorsunuz gibi geldi bana. stüdyolarda amplilerin yerleri maalesef iyi ayarlanamıyor. Çalarken amplilerin tam karşısına geçmek duyulabilirliği epey artırıyor. Genelde çalarken amplilerimize sırtımızı dönüp, diğer arkadaşların amplilerine yüzümüzü döndüğümüzden daha çok başkalarını duyuyoruz ve süreklki herkeste sesi yükseltme isteği oluyor. olan da garibim vokallere oluyor hep :)

Sanki sesi yükseltmek yerine sesi "Duyulabilir" hale getirmek istiyorsunuz gibi geldi bana. stüdyolarda amplilerin yerleri maalesef iyi ayarlanamıyor. Çalarken amplilerin tam karşısına geçmek duyulabilirliği epey artırıyor. Genelde çalarken amplilerimize sırtımızı dönüp, diğer arkadaşların amplilerine yüzümüzü döndüğümüzden daha çok başkalarını duyuyoruz ve süreklki herkeste sesi yükseltme isteği oluyor. olan da garibim vokallere oluyor hep :)
Evet aynen. Bu sefer de ikinci gitar varsa o duyulmuyor. Tamamen ses olayi davulcuda bitiyor. Valla ben soyluyorum az bi yavas vur diye. Bizim ses potu var o da bir sekil klssln sesi arkadas napalim yani. Sonra kavga dovus ses acip duruyor herkes. O tip bir durumda ise ben de inadina sesi kisiyorum. :sneaky:

Eklemeyi unutmusum, gain actikca kendinizi duymaniz da zorlasir. Gain kisip mid acmak kesin cozum. Gitarinizin sinyallerini bass gitardan ayirmis olursunuz. Ayrica 2 gitar ayni partisyonu calarsa yine duyamazsiniz, ayirt edemezsiniz cunku. Ayni akorlar basiliyorsa cevrim basmaniz isi kolaylastiracaktir. Olayin temeli ayni sinyalleri cakistirmamaniz aslinda.
En kesin cozum sesi ve gaini kismak, tabi tarz sertse sesi kismalisiniz. Davul icin cok zor ama enstruman uzerindeki kontrol ne kadar sesli calip calmayacaginizi etkiliyor.

Konu eski ama konuyla ilgili olarak benim bir problemin var. volume boost icin, mooer pure boost ile fx loop tan volume boost yapiyorum. (Drive i anfiden aldigim icin) . Volume boost konusunda hersey guzel, ancak problem ayni anda delay pedalini aktif edince ortaya cikiyor. Sadece delay pedalini aktif ettigimde gayet duzgun bir efekt alirken, volume boost yaptigim zaman delay bozuluyor, daha cok derin bir reverb halini aliyor bu da benim cok hosuma gitmiyor, hamamda caliyormusum gibi oluyor.

Mooer pure boost ve delay pedalini fx loop'ta sirasini degistirdim, feedback ayarini azalttim vs ancak ne yaparsam yapayim, ikisi birden aktif oldugunda delaye asiri bir reverb ekleniyor. neyi yanlis yapiyor olabilirim ? Acaba boost pedali yeterince clean boost degil mi?

Diger bir konu ise boost islemini EQ pedali ile normal ve fx loop'tan denedim ama pek volume boost yapmadi acikcasi. (pedal MXR EQ). Acaba Boss EQ ile denesem (ek olarak volume ayari var) boost konusunda ise yarar mi acaba ?

Geri