Ses Gelişimi

Mart ayında 17 yaşıma basacağım. Bilirsiniz bu yaşlarda ses henüz gelişmemiş olur. Çatallılık vs. ses kulağı rahatsız edicidir. Benim sesim de hala ergenlik sesi ve ben istediğim gibi kullanamıyorum haliyle. İleride müzisyen olmak gibi birincil bir amacım yok ama sevdiğim şarkıları hakkını vererek söylemek istiyorum. Sesimi kötü bulduğumdan doğru düzgün şarkı söyleme denemesi yapmaktan bile utanıyorum. Evde birileri varken şarkı söylemekten çekiniyorum mesela.

Ancak bazı yaşıtlarımın sesleri gayet güzel. Onlar nasıl böyle sese sahipler veya nasıl kullanıyorlar anlam veremiyorum. Bu doğuştan gelen bir yetenek mi yoksa ses zamanla gelişebilir mi? Sanat lisesinde okuyanları bir kenara bırakırsak diğerlerinin sesleri doğuştan mı geliyor? Acaba benim sesimi geliştirebilmem için yapabileceğim bir şeyler var mı?

Bunlar kafamı karıştıran konulardı ve bende buraya sormaya karar verdim. Dinlediğim müzik türü genelde rock. Şunu özellikle eklemek istiyorum; herhangi bir şarkıya müziği ve söyleyeni varken iyi kötü eşlik edebiliyorum ama müzik yokken ergenlik sesim tamamen engel oluyor buna.

Eşlik etmeye devam edin (brutal vb. vokal tarzlarından bahsetmiyorsak), konunun uzmanı değilim ama müzik ve müzik dışı çoğu disiplinde taklit etmek ilk basamağıdır. İmkanınız varsa da önce ders alın.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Şu dönem ders imkanım yok, başka uğraşım var çünkü. R.E.M. grubu var, bilirsiniz belki. Mesela onlara eşlik ediyorum. Oasis vb.

onları söylemekten sıkıntı gelmez, duydugunuzun aynısını söylemeye çalışın. Ayrıca söylerken dik oturun, diyafram kullanma teknikleri de youtubeda bolca mevcut onlara da bakın. Kendinizi zorlamadan geliştirmeniz mümkün. Kolay gelsin :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkürler.

Edit: Sesi güzel yaşıtlarımın durumu ne oluyor bu arada? Onlar doğuştan yetenekliler mı?

Son düzenleme:
Teşekkürler.

Edit: Sesi güzel yaşıtlarımın durumu ne oluyor bu arada? Onlar doğuştan yetenekliler mı?
"Sesi güzel" diye nitelenen insanların bır kısmı, sezgisel olarak doğru teknik ile şarkı söyleyebilen kişiler.
Ses kesinlikle çalışarak geliştirilebilen bir şey. Ama sistemli çalışmak lazım.
Ayrıca insanlar kendi sesine karşı aşırı yargılayıcı da olabiliyor.

Şam eğitimi alarak çok güzel noktalara gelenler var:) Bence bu da bir enstrümanı öğrenmek gibi. Şarkı söyleyen biri her gün çalışıyorum diyordu. Zaten kötü ses diye bir şey tam anlamıyla yok. Yeterli derecede çalışırsan yapacağına inanıyorum:) Elbette yeteneğinde bir önemi var.

Bence doğuştan gelen bir ses güzelliği var. Yani çalışma ve tekniğin haricinde bence güzel şarkı söyleyebilmek ve güzel sesli olmak farklı şeyler. Durumlarımız hemen hemen aynı hocam ben kendi kendime bile söyleyemiyorum utancımdan. Sesim çirkin geliyor. Ama her vokalin teknikleri farklıdır, herkes kendini farklı yönlerde geliştirmiştir. Bir adamın şarkı söyleme tarzı size çok ters gelebilir ve kendinizi kötü olarak düşünebilirsiniz. Şarkılara kendi yorumunuzu katmak işe yarar belki gelişme noktasında.

Bence doğuştan gelen bir ses güzelliği var. Yani çalışma ve tekniğin haricinde bence güzel şarkı söyleyebilmek ve güzel sesli olmak farklı şeyler. Durumlarımız hemen hemen aynı hocam ben kendi kendime bile söyleyemiyorum utancımdan. Sesim çirkin geliyor. Ama her vokalin teknikleri farklıdır, herkes kendini farklı yönlerde geliştirmiştir. Bir adamın şarkı söyleme tarzı size çok ters gelebilir ve kendinizi kötü olarak düşünebilirsiniz. Şarkılara kendi yorumunuzu katmak işe yarar belki gelişme noktasında.

Justin Biber bile ünlü olduysa sesin çok kusursuz olmasına gerek yok:D
Şaka bir yana yetenek bu konumda önemli bir faktör ancak o "Yeteneği var" dediğiniz insanlar zaten sürekli şarkı söylüyor.

@DaronM bahsetmiş diyaframdan nefes almayı öğrenmek gerekiyor. Şarkı söylemeden önce diyafram ve ses açma egzersizleri çalışabilirsin. Ses tıpkı enstrüman gibi hakim olmak gerekiyor. Herhangi bir şeye hakim olmak da çalışmak ve disiplinden geçiyor. Konuyu görünce ufak bir arama yaptım yeteri kadar içerik var. Gitar çalmaya başlamadan el ve kolumuzu Petrucci reisin dediği gibi nasıl önce esnetme ve teknik egzersizleri yapıyorsak ses için de uygulanabilir.

Anahtar kelimeler: Diyaframdan nefes alma, diyafram egzersizleri, ses açma egzersizleri. Kolay gelsin.

(Edit sebebi: ufak imla kuralı)

Bu arada iyiyi ve kötüyü konudan anladığım kadarı ile ayırt edebiliyorsun. Yeteneğinden şüphe etmemekte ve diğer yaşıtların seslerini eğer keyif veriyorsa dinleyip, kendi sesin ile karşılaştırma yapmamakta fayda var. Kendinden emin oluncaya kadar sevdiklerin ile dahi olsa paylaşma. Yapılan iyi, kötü yorumlar bilinç altında etki edip çalışmaktan, amacından vazgeçirmeye kadar gidiyor. Daha sonradan pişman olmamak için hiçbir şekilde vazgeçmemek çok çok önemli.

Geri