Ev Stüdyosu Için Notebook Ya Da Mac Mini Öneriniz

Şu özellikteki bir mac mini nasıl?
  • 2.8 GHz çift çekirdekli Intel Core i5 (3.3 GHz'e kadar Turbo Boost)
  • 16 GB 1600 MHz LPDDR3 SDRAM
  • 256 GB PCIe tabanlı Flash Depolama ya da 1 TB Fusion Drive

Genel olarak iyi duruyor. Sadece işiniz kayıt ise yeterli bence. Forumda mac mini kullananlar var, onlar da bu başlığa gelince mac mini opsiyonları hakkında daha detaylı yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

Öncelikle mac düşünmeden önce ssd takabileceğin bir windowsta da donma yaşamayacağını söylemek istiyorum.
Genel olarak baktığımızda size bir pc çocuklarınız için de bir laptop almanız şart.mevcut pcnizi satıp çocuklarınıza orta düzey bir laptop kendinize de tüm kayıt işlemlerinizi sıkıntısız halledebileceğiniz bir pc alabilirsiniz.

Kullandığım laptopta 256 gb ssd, 1 tb hdd, 4 ana ve 4 sanal olmak üzere 8x2,4 ghz (boostlandığında 3,4 oluyor) i7 4702mq işlemci (3-4 yıl önce laptoplar için güzel bir işlemci idi, gaminglerle birlikte laptoplara gelen 6700'ler falan pek yoktu) bulunmakta. Nadir de olsa, orijinal kayıt programı ve vst kullanmama rağmen kaydı tek parça halinde alacaksam (yani parçalara bölerek kaydetmiyorsam) sorun çıkabiliyor. Orijinal program diye vurgulama sebebim, crackli programların yüksek ihtimalli olarak problem çıkarıyor olması. Sorundan kastım ise saniyelik takılmalar. Bazen altyapı takılıyor, bazen ise vst'den gelen sinyal. Bunun nedenini araştırdığımda ise windowslu bir bilgisayarı her boot ettiğinizde altta siz isteseniz de istemezsiniz de çalışan programların anlık olarak (bazen) işlemciye yüklenmesi. Bu yüklenme de saniyelik olaylar. Bunun da ana sebebi, laptoplarda bulunan ufak sogutma sistemleri. Gaming laptopları ayırıyorum, ancak gaming laptoplar dışındaki laptopların sogutma sistemleri ortada. Örneğin, bilgisayarımda şu an sadece Google Chrome açık olmasına rağmen Ram kullanımı %40. Windows Edge kullanırken bu %27-28lere düşüyor. Veya başka bir örnek, hiç bir şey açık olmamasına rağmen %10-11 civarında cpu kullanımı var. Bu da sistemi boot ettiğinizde otomatik olarak açılan programlar sayesinde. Başlangıç kısmında iptal edilebilenler uygulamaları hariç tutuyorum, çünkü kapalılar.

Ancak ios sistemlerde, kullanılmayan programın altta kaynak kullanmaması durumundan dolayı, her zaman ios > windows diyebiliriz. Windows, asla ama asla o stabiliteyi vermeyecektir. Burada Mac Fanboy gibi duruyorum farkettim ben de ancak şu an bir Windows laptop kullanan ve geçmişte bir Apple Mac Air kullanmış biri olarak bu farkı rahatlıkla söyleyebilirim. Kaldı ki Air'lar sadece "business" odaklı laptoplar olmasına rağmen.

Ek olarak; Windows'un Apple performansı vermesini beklemek, deveyi hendekten atlatmak gibi bir durum. Tabi, Gaming Laptop segmenti ile çok çok yüksek performanslı bilgisayarlar ortaya çıktı, ancak fiyatlar ortada. 18 bin TL (hatta Acer'in son çıkardığı Gaming 30 bin TL civarında gelecek Türkiye'ye.) bir laptopa vereceğime, o paraya bir Apple laptop, bir Apple masaüstü alır hem mobil olarak hem de masaüstü olarak keyfime bakarım :D

@owlyeah
Kusura bakma bu arada biraz dalga geçer gibi konuşmuşum.
Bu oyuncu bilgisayarı diye tabir ettiğimiz bilgisayarlar zaten 3500 TL den başlıyor ki o fiyata daha iyi işlemciye sahip, fakat ekran kartı daha zayıf bir bilgisayar bulunabilir bence. Bulunamasa bile toplanır.
Bu arada hiç mikro bilgisayar toplamayı düşündünüz mü? Boyu amfiden küçük olur zaten. Hem kendiniz topladığınız için zenginleştirebilirsiniz. Güçlü bir işlemci, ses yongası kaliteli bir ana kart, 500 GB SSD, 12 GB ram ve ortalama bir ekran kartı takarsanız gayet kral olur:) Ama Macbook daha iyi olur tabii. Ah Windows ah...

iş istasyonu bunlar, genelde mühendislik hesaplamalarında (clusterlarda) ve serverlarda xeon işlemci tercih ediliyor. Oyunlarda xeon kullanan hiç duymadım daha, gereksiz. Quadro ekran kartları da gaming ekran kartı görevi görmüyor, render işlerinde tercih ediliyor daha çok. Alıp da oyun oynayamaman istediğin gibi çok olası :)

iş istasyonu bunlar, genelde mühendislik hesaplamalarında (clusterlarda) ve serverlarda xeon işlemci tercih ediliyor. Oyunlarda xeon kullanan hiç duymadım daha, gereksiz. Quadro ekran kartları da gaming ekran kartı görevi görmüyor, render işlerinde tercih ediliyor daha çok. Alıp da oyun oynayamaman istediğin gibi çok olası :)
Yok abi bizimkisi geyik zaten. O paraya önce bir Roland TD30 üstüne bi lambalı amfi bi gitar bi ...
İki de tantuni kalan paraya
Neyse konuyu fazla saptırmayalım. Gerisi özelden olsun.

mc mini monitör çıkışını cevirici ile DVI da kullanılır hale getirebiliyorsunuz,
ben kendi bilgisayarımda 90 gb ssd. kullanıyorum soundbanklar ayrı bir hdd içinde.
256 Ssd yeterlidir 1tb fusion drive çok daha iyi ama fiyatı uçurur. tunderbolt çıkışı usb3 den hızlıdır yeni teknolojiler artık onun üzerinden üretiliyor dolayısı ile sistemi uzun ömürlü kullanabilirsiniz

ben stüdyomda eski 1.8 ghz işlemcili 4gb ram windows 7 i kullanıyorum, roland duo capture ses kartı açık aynı zamanda guitar rig,Daw ve midi programı ile birlikte synt programı çalışıyor asla ve asla kasmıyor amatör çalışacaksanız ilk başta o kadar para vermenize gerek yok bence.

mc mini monitör çıkışını cevirici ile DVI da kullanılır hale getirebiliyorsunuz,
ben kendi bilgisayarımda 90 gb ssd. kullanıyorum soundbanklar ayrı bir hdd içinde.
256 Ssd yeterlidir 1tb fusion drive çok daha iyi ama fiyatı uçurur. tunderbolt çıkışı usb3 den hızlıdır yeni teknolojiler artık onun üzerinden üretiliyor dolayısı ile sistemi uzun ömürlü kullanabilirsiniz
Mac mini küçük olması, bağlantı özellikleri, taşınabilir olması ve herhangi bir monitor ya da tv'ye takılabilir olması çok güzel. Ancak çevremde kullanan birini bulamadım. Deneyip kullanan bir arkadaş artılarını eksilerini anlatırsa çok daha faydalı olacak.

Technopat ın Quadro ve Xeon ile oyun testleri vardı gayet canavar gibi performans veriyor aletler:)

Mac mini küçük olması, bağlantı özellikleri, taşınabilir olması ve herhangi bir monitor ya da tv'ye takılabilir olması çok güzel. Ancak çevremde kullanan birini bulamadım. Deneyip kullanan bir arkadaş artılarını eksilerini anlatırsa çok daha faydalı olacak.
Ben bir arkadaşıma aldırmıştım i7 olanını kullanıyor daha önce win tabanlı sistem kullanmaktaydı ve çok memnun olduğunu biliyorum. Kendisi yazılım uzmanı bu arada.

ben stüdyomda eski 1.8 ghz işlemcili 4gb ram windows 7 i kullanıyorum, roland duo capture ses kartı açık aynı zamanda guitar rig,Daw ve midi programı ile birlikte synt programı çalışıyor asla ve asla kasmıyor amatör çalışacaksanız ilk başta o kadar para vermenize gerek yok bence.

Evet, bunu gözden kaçırmışım ben de yukarıdaki yazıları yazarken. Windows 7 Professional ve hatta Windows Xp kadar sorunsuz sürümler görmedim. Çok stabil idi. Sonra Windows 8 geldi, bir heves ona geçtik ama çok problem çıkardı. Daha sonra "mecburi" olarak Windows 10a geçti. 1.5 yıl direndim, her ay "windows 10a geçmek ister misiniz?" dedi. 1.5 yıl sonunda "xxx tarihinde windows 10a geçişiniz gerçekleşecektir" dedi, nasıl iptal edilir bulamadım. Resmen "emretti" :D Eğer ki Windows bir bilgisayar alacak ve kayıt işleriyle uğraşacaksanız Win 7 veya XP (gerçi kayıt programlarının yazılım desteği sürüyor mu bilmiyorum.) bakının. En azından stabil sürümler.

Technopat ın Quadro ve Xeon ile oyun testleri vardı gayet canavar gibi performans veriyor aletler:)
Xeon işlemcinin temel amacı oyun oynatmak değil aynı anda çok fazla işlemi yürütmektir. Havacılık otomotiv gibi mühendislik hesaplarının yoğun olarak kullanıldığı, işlemlerin süresini kısaltmak için işlemi çekirdeklere bölerek gerçekleştirir, temel olarak amacı o. Technopat 4 ya da 8 core lu işlemciyle oyun oynamıştır, mümkündür.
Soru tam olarak şu, xeon'a bir dünya para bayılıp, aynı işlemi daha ucuz i7 ile yapmak varken, almak mantıklı mı? Cevap şu, değil. Alt seviye xeon tanıtmışlardır. Xeon stajım süresince kullandığım bir işlemci, okula da 2 adet alacağım. Çekirdek sayısı arttıkça hızın artması önemli değil, zaten işlemi işlemcilere bölüyorsunuz. Core sayısının çokluğundan ve stabil oluşundan dolayı karmaşık problemlerde kullanılıyor. Araç aerodinamiği, uçak motoru, uçak tasarımı ya da server uygulamaları gibi hassas işler yapmıyorsanız, gereksiz. 20 bin liraya alacağınız gaming daha üst düzey performans verir. Kayıt işine girmiyorum bile, mac gibi bir gerçek var.

XP çok stabildi kullandıklarım arasında. 7-8-10 versiyonları engellenemeyen arka plan hizmetleri ile insanı çıldırtıyor, Defender, cloud hizmetleri sürekli birşeyler tarıyor yedekleme yapmaya çalışıyor. Ha bire birşeyler ram den işlemciden yiyor. Win 10 da zaten update seçeneğini de kapatamıyorsun.

Xeon işlemcinin temel amacı oyun oynatmak değil aynı anda çok fazla işlemi yürütmektir. Havacılık otomotiv gibi mühendislik hesaplarının yoğun olarak kullanıldığı, işlemlerin süresini kısaltmak için işlemi çekirdeklere bölerek gerçekleştirir, temel olarak amacı o. Technopat 4 ya da 8 core lu işlemciyle oyun oynamıştır, mümkündür.
Soru tam olarak şu, xeon'a bir dünya para bayılıp, aynı işlemi daha ucuz i7 ile yapmak varken, almak mantıklı mı? Cevap şu, değil. Alt seviye xeon tanıtmışlardır. Xeon stajım süresince kullandığım bir işlemci, okula da 2 adet alacağım. Çekirdek sayısı arttıkça hızın artması önemli değil, zaten işlemi işlemcilere bölüyorsunuz. Core sayısının çokluğundan ve stabil oluşundan dolayı karmaşık problemlerde kullanılıyor. Araç aerodinamiği, uçak motoru, uçak tasarımı ya da server uygulamaları gibi hassas işler yapmıyorsanız, gereksiz. 20 bin liraya alacağınız gaming daha üst düzey performans verir. Kayıt işine girmiyorum bile, mac gibi bir gerçek var.

Üst düzey bir mühendis vs. değilseniz, çok gereksiz görüyorum 30 bin lira verip xeon işletim sistemli laptop almayı. Aşırı derecede cpu tüketen, aşırı derecede ram yiyen programlarla haşır neşir olmayan, sürekli büyük boyutlu renderlar yapmayan kişilere hiç mi hiç hitap etmeyen laptoplar. Sırf param var, oyun oynayacağım diye almak, hiç mantıklı değil. O kadar parası olan ve oyun laptopu isteyen Acer'ın son çıkan 2 tane gtx1080 ekran kartı barındıran 9 kiloluk laptopunu alsın (Tabi laptop denirse).
Zaten üzerindeki ekran kartı Gaming için tasarlanmadı diye biliyorum. O yüzden gereksiz cidden.
Technopat'a gelince, can sıkıntısından yapmadıkları şey yok. Bende Samsung TabPro S tablet pc var. Sadece günlük işlerde kullanmak için, öyle ki 4 x 0,9 ghz işlemciye sahip. Adamlar onda counter strike oynuyordu. O adamların yaptıkları şeyleri sırf can sıkıntısından yaptıklarını düşünüyorum.

XP çok stabildi kullandıklarım arasında. 7-8-10 versiyonları engellenemeyen arka plan hizmetleri ile insanı çıldırtıyor, Defender, cloud hizmetleri sürekli birşeyler tarıyor yedekleme yapmaya çalışıyor. Ha bire birşeyler ram den işlemciden yiyor. Win 10 da zaten update seçeneğini de kapatamıyorsun.

Abi, win10'da update kapanıyor ama şöyle bir durum mevcut. Win8 kullanıcılarını bir süre sonra "zorla" win10'a geçiren mantık var. Bir süre updateleri iptal ediyor, ya da erteliyorsunuz. Ama günün birinde "bilgisayarınız tekrar başlatıyoruz" diyor ve lak diye kapatıyor. Neyse ki o an ne yapıyorsanız, kaydediyor da öyle yapıyor bu işlemi. Çok "diktatör" bir işletim sistemi oldu windows 10 :D

İ7 daha üst performans vermez buna eminim ama aradaki birkaç FPS için o kadar para bayılmaz hani haklısın:)
O değilde konuyu dağıtmayayım ben kaçtım:D

Bahsi geçen bütçeyle bilgisayardan ayrı ses kartı, referans hoparlör gibi şeyleri çözdüğünüz mü bilmiyorum ama bir de yazılım işi var. Uzun süre kullanmaktan bahsetmişsiniz, bu durumda "ben ciddi anlamda kayıt-kuyu işlerine dalacağım" manasını çıkardım ister istemez. Bu da stabil çalışan baş ağrıtmayan sistem istemek demektir. Bu da tabiki orijinal yazılım demektir. Eğer orijinal yazılıma bütçe ayırmazsanız crack işi sistemi bozar, en iyi sistem olduğuna değmez. Projenin ortasında herşey patlar. Neyse toparlayalım; bilgisayar artı yazılım maliyetini iyi hesap etmek gerekiyor, duruma göre uygun olan mac'dir. 4 yıldır Mbp ( macbook pro ) kullanıyorum, Windows'la kıyas götürmez kesinlikle. O zaman aldığım fiyata şimdi sanırım elden çıkarabiliyorum ya da yakın bir fiyattan, yani yatırım da oluyor bir yerde. Ama işin sırrı orijinal yazılım almış olmakta. Onlar da indirim zamanına sonbahar dönemine denk gelmezseniz iki kat pahalıya gelir.

Mac miniler yenilik olmadıysa çift çekirdekli idi. Kullandığımız yazılımlar ram'den değil cpu'dan yediği için yeterli olmayabilir, kullanmayı bilmekle alakalı bir yerde ama cpu merkezi öneme sahip. Mac mini'yle miks yapanlar da tanıyorum ama ne derece zorlandılar bilemiyorum. Daha detaylı bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışayım, merak eden başkaları da yararlanır.

Ayrıca 2. elden korkmayın birşey olmaz bu makinalara. Yalnız 2013'de çıkan modellerde ekranda ghosting denen bir hata var. Bende de 2 sene sonra çıktı, diyelim bir internet sayfasına baktınız, sonra kapatıp başka yere geçtiniz, önceki açılan sayfanın gölgesi bir sonraki sayfada ya da pencerede hafifden kalıyor, sonra gidiyor tabi. Harici monitör kullanıyorum orada olmuyor sadece kendi ekranında bu arada bu sorun. Bu durum bir çok modelinde oldu sanırım, işte 2013 early,mid, late gibi isimleri olanları kastediyorum ama hangiler tam bilmiyorum. Elden düşme alırsanız buna dikkat edin yani. Tamir görüp görmediğini seri numarasından soruşturun, Apple'larda kaydı vardır, merdiven altı yapılmadıysa. Aklıma gelenler bu şekilde.

Hadi şunu da ekleyelim, mac kullanacaksanız eğer mutlaka time capsule alın. Pahalı gelir ilk başta ki gerçekten öyle ama muhteşem birşey. Wifi ve harddisk bir arada. Makinayı otomatik size farketmeden yedekler. Uğraşmazsınız, "ne olacak ben de yaparım" demeyin yapamazsınız. Yedekleri peşpeşe eklemeye diskler yetmez, bunun esprisi bir sonraki durumda değişen ne ise sadece onu yedeğe ekleyerek gidiyor. Başka incelikleri de var tabi. Geçen hafta pazar günü format atacaktım makinaya, uğraşmadım hop bir sene önce şubat ayına dön oradan devam dedim, 2 saatte işlem tamam. Bu işlerle ciddi uğraşacaksanız bu çok önemli.

Fanboyluk muhabbetinden hiç hazzetmem ama plug and play işin özü. Windows'da plugin and pray.

Son düzenleme:
Geri