Mark V:25 Lamba Değişimi

Evet arkadaşlar konu başlığından da anlaşıldığı üzere Mesa Boogie Mark V 25 amplimin lambalarını değiştirmem gerekiyor. Fakat do-re'nin sitesinde matched EL84 bulamadım. Çok yakın bir abim onlar matchlidir zaten dedi. Sipariş etmeyi düşünüyorum. Ne diyorsunuz dikkat etmem gereken başka bir konu var mıdır aynı ampliyi kullananlar var mıdır?

Genelde el84 ler matched satılır ama sipariş vermeden önce arayıp teyid etmekte fayda var. Daha önce mesa amfimin lambalarını değiştirirken yaşadıklarımdan ötürü şunu söyleyebilirim, mesa'nın kendi lambaları dışında bir marka tercih etmek pek iyi sonuç vermiyor.

Merhabalar,
Şahsen peder bey ile şu ana kadar ki bütün lambalı amplilerimizin lambalarını internetten "thetubestore.com" (adreste"the" olmayabilir ama googledan çıkar) adresinden getirttik. Daha ucuza geldi, sağlam da geldi. İsmini verdiğim sitede JJ, Tungsol, Genalex, Shuguang vs. markaların yeni üretim lambalarını bulabilirsiniz. Matched ürün de satıyorlar. NOS lamba olayı ayrı bir konu, pahalı bir kere. :)

İki hususta ayrıca bilgi vermek istiyorum;
1) Genelde ampli markaları kendi lambalarını üretmiyorlar. (Dinleme amplisi üreten Ayon markasının kendi tasarımı ve üretimi acayip acayip lambaları var ama) Bildiğimiz markalarla anlaşıp onların yaptıklara lambalara kendi markalarını bastırıyorlar. Mesela Marshall ampliler üzerinden stok çıkan lambalar, halen öyle mi bilmiyorum ama, JJ markasının lambaları idi iki-üç sene evvel.
2) Ne kadar doğru ne kadar yanlış hiç anlamam ama Ankara İli'nde ikamet eden ve uzun yıllardır lambalı ampli yapan Muzaffer Bey (soyadı konusunda hiç bir fikrim yok) matched lamba ile matchlenmemiş lamba arasında çok büyük fark olmadığını söylemiş idi. Bunu daha sonra yine Ankara İli'nde (bana da ilk elektro gitarımı alırken öneride bulunan) ve uzun yıllardır esas mesleği yerine gitaristlik yapan Mehmet Hacet'ten de duydum yanılmıyorsam.
Sonrasında amplimize NOS lamba olarak evde 1960 ve 70 li yıllarda üretilmiş lambaları denerken (bu lambalar matchli değildi) matched lambalarla (bu NOSlar matched idi) ortaya çıkan ses bakımından aralarında bir fark duyamadım . (Söz konusu ampli dinleme amplisi idi, gitar amplisinde olay başka olabilir)

Umarım yapmaya çalıştığım açıklamaların yardımı dokunmuştur, iyi günler.

Merhabalar,

2) Ne kadar doğru ne kadar yanlış hiç anlamam ama Ankara İli'nde ikamet eden ve uzun yıllardır lambalı ampli yapan Muzaffer Bey (soyadı konusunda hiç bir fikrim yok) matched lamba ile matchlenmemiş lamba arasında çok büyük fark olmadığını söylemiş idi. Bunu daha sonra yine Ankara İli'nde (bana da ilk elektro gitarımı alırken öneride bulunan) ve uzun yıllardır esas mesleği yerine gitaristlik yapan Mehmet Hacet'ten de duydum yanılmıyorsam.
Sonrasında amplimize NOS lamba olarak evde 1960 ve 70 li yıllarda üretilmiş lambaları denerken (bu lambalar matchli değildi) matched lambalarla (bu NOSlar matched idi) ortaya çıkan ses bakımından aralarında bir fark duyamadım . (Söz konusu ampli dinleme amplisi idi, gitar amplisinde olay başka olabilir)

Umarım yapmaya çalıştığım açıklamaların yardımı dokunmuştur, iyi günler.

Birkaç not ilave edeyim. Preamp itibariyle matched olması gerekmiyor. Hatta preamp'te bazen matched olmaması aranır ki her lambanın farklılığı tonda güzellik yaratsın. Ama bazı amplilerin power katı, optimal ses ve lamba ömrü için (benzer katot akımı için) matched ister. Bir de genelde matched olup olmadığı kontrol edilmesi de ilave bir kontrol noktasıdır, dolayısıyla üründe olası bir hata da bu aşamada yakalanır.
Hi-Fi amfi ile gitar amplilerinin karakteristikleri de farklıdır. Biri lambaların kırılmaması için (ton olarak tabi :) ) diğeri ise istenen optimum değerde kırılması için tasarlanır. Dolayısıyla kıyaslamak da çok doğru değil.
Selamlar.

Yazıyı okudum gerçekten faydalı bir yazı olmuş. Ancak kişisel tecrübeme dayanarak birşey sormam gerekiyor. Aynı fabrikada üretilen bütün lambalar üzerine basılan marka dışında aynı mıdır? Çünkü ben kendi mesa amfime 4x 12ax7 tungsol ve 2x el84 mullard sipariş edip takmıştım ve amfi düzgün çalışmadı. Ses seviyesi çok düştü vs. Bunları kenara ayırıp mesa lambalar sipariş ettiğimde ise sorun ortadan kalktı. Daha sonra lambaları tek tek değiştirerek (el84 leri çift olarak) ilk siparişimde sorunlu bir tane mi var acaba aralarında diye denedim ancak bir sorun göremedim. Bu yüzden ben kişisel olarak mesa amfide mesa'nın lambalarını kullanmayı tercih ediyorum. Bununla ilgili bir fikriniz varsa bilmek isterim. Şimdiden teşekkürler.

Yazıyı okudum gerçekten faydalı bir yazı olmuş. Ancak kişisel tecrübeme dayanarak birşey sormam gerekiyor. Aynı fabrikada üretilen bütün lambalar üzerine basılan marka dışında aynı mıdır? Çünkü ben kendi mesa amfime 4x 12ax7 tungsol ve 2x el84 mullard sipariş edip takmıştım ve amfi düzgün çalışmadı. Ses seviyesi çok düştü vs. Bunları kenara ayırıp mesa lambalar sipariş ettiğimde ise sorun ortadan kalktı. Daha sonra lambaları tek tek değiştirerek (el84 leri çift olarak) ilk siparişimde sorunlu bir tane mi var acaba aralarında diye denedim ancak bir sorun göremedim. Bu yüzden ben kişisel olarak mesa amfide mesa'nın lambalarını kullanmayı tercih ediyorum. Bununla ilgili bir fikriniz varsa bilmek isterim. Şimdiden teşekkürler.

Evet aynı fabrikadan çıkan aynı model lambalar üzerine basılan markalar dışında aynıdır. Fakat lambalar aynı bile olsa geniş bir toleransa sahip. Bunun sebebi elektrotlar arası çok küçük mesafe değişikliklerinin bile ciddi akım ve kapasite değişikliklerini getiriyor olması. Yani aynı marka model lambalar arasında da çok ciddi farklar var, zaten güç katı için bu yüzden eşlenik lambalar kullanıyoruz. Bu eşlenik mevzusuna parantez açmak istiyorum; Lamba eşlemek bir işlem değil, birbirine yakın anot akımına(Ia) ve transkondüktansa(gm) sahip lambaları seçmektir.
Yaşadığınız tecrübe ise gayet olası tüm lambalar 12ax7 olmasına rağmen hepsi farklı elektrot yapılarına sahip dolayısıyla kazanç ve frekans özellikleri farklı. Fakat bu amplinin düzgün çalışmadığı manasına gelmez, ses seviyesi düşebilir veya artabilir gayet normal. Mesa' nın yaptığı ise lambaları seçmek ve yukarıda söylediğim verilere göre sınıflandırıp farklı modellermiş gibi satmak. Birçok firmanın yaptığı da bu aslında. Daha detaylı bilgi isterseniz; ses ve elektronik

Birkaç not ilave edeyim. Preamp itibariyle matched olması gerekmiyor. Hatta preamp'te bazen matched olmaması aranır ki her lambanın farklılığı tonda güzellik yaratsın. Ama bazı amplilerin power katı, optimal ses ve lamba ömrü için (benzer katot akımı için) matched ister. Bir de genelde matched olup olmadığı kontrol edilmesi de ilave bir kontrol noktasıdır, dolayısıyla üründe olası bir hata da bu aşamada yakalanır.
Hi-Fi amfi ile gitar amplilerinin karakteristikleri de farklıdır. Biri lambaların kırılmaması için (ton olarak tabi :) ) diğeri ise istenen optimum değerde kırılması için tasarlanır. Dolayısıyla kıyaslamak da çok doğru değil.
Selamlar.

Merhabalar, yaziniz icin çok tesekkur ederim kendi adima.
Yukaridaki yorumumda yazan sekilde sadece pre ampli lambalarinda matched denemistik. Power lambalarimiz gercekten hep matced idi.
Aciklamaniz ici. Cok tesekkurler.

Selamlar.

Aynen öyle preamp lambalarında matched olması gibi bir gereklilik yok. Yalnızca Push-Pull amplilerin power katlarındaki lambalar matched olmalı. Çünkü bu tip güç katlarında eşlenmiş lambalar farklı alternansları yükseltir, eğer lamba çiftinin akım ve transkondüktanslarında farklar var ise sinyalin pozitif ve negatif değer ve şekilleri arasında fark olur, ayrıca pozitif-negatif geçiş noktalarında boşluklar oluşarak crossover distortion dediğimiz lanet durum oluşur :D Söylemeden geçmeyeyim ; pre katında ton en çok edecek lamba V1 dir.

Geri