Oda Içi Nem Oraninin Gitara Etkisi

Selamlar herkese,
Evimin bodrum katina bir oda yaptim burada sadece gitarlarim,amplifikatörler ve bilgisayarim olacak. Odanin bulundugu bodrum katinin yarisi topragin altinda kaliyor. Oda içine oda sicakligini ve nem oranini ölçen (profesyonel olmayan) bir aletde koydum ve oda içi gün boyunca % 62 ile 85 arasi nem orani oldugunu gösteriyor ve gitarlarimi kiliflarda muhafaza degilde duvara asarak öylece birakacagim sizce bu nem orani gitarlarin agacini etkilermi?
Düzenleme: Odaya elektrikli isitici koydum oda sicakligi yaklasik 18° ve nem orani %82
WP_20170219_21_28_56_Pro.jpg

Son düzenleme:
Akustik varsa canınız sıkılır, orası kesin.
Ancak elektrik gitarlar için de %62 bile fazla kanımca, uzun vadede açıkta bırakmak bence kötü fikir..
Akustiklerin üretim aşamasında ortamları ideal olarak %40-%50 arası tutuyorlar onu biliyorum ama gövdesi + sapı kalın cila kaplı elektrolar tabi ki daha uzun süre etkilenmeden durur herhalde.

Yine de bence gitarları açıkta tutmak kötü fikir.. %80 nem akustiği de elektroyu da bir süre sonra kesin deforme eder.

Akustik varsa canınız sıkılır, orası kesin.
Ancak elektrik gitarlar için de %62 bile fazla kanımca, uzun vadede açıkta bırakmak bence kötü fikir..
Akustiklerin üretim aşamasında ortamları ideal olarak %40-%50 arası tutuyorlar onu biliyorum ama gövdesi + sapı kalın cila kaplı elektrolar tabi ki daha uzun süre etkilenmeden durur herhalde.

Yine de bence gitarları açıkta tutmak kötü fikir.. %80 nem akustiği de elektroyu da bir süre sonra kesin deforme eder.
Arkadaşımızın söylediğine katılıyorum. Kutusunda bile bıraksanız gitarınız nemden etkilenebilir. Bahsettiğiniz oranlar oldukça yüksek. Hele hele solid body akustikler için bu hayati tehlike demek.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Akustik gitarim yok, 3 gitarda elektrik 2 tanesi solid body cilali digeri RG721 CNF üzerinde cila yok gitarin.Bu arada belirtmedim ama odada henüz isitilmiyor odada bir adet pencerede var yani havalandirma olayi sorun degil ve nem oraninini düsürmek için nem alma cihazida koyabilirim.

Burada biraz farklı bir durum var. Bu odada hem insan, hem gitar hem de elektronik bulunacak. Normalde insanların bulunduğu ortamlar için ideal nem oranı %50'dir. Gitarlar çok kuru ortamı sevmez, literatürde saklama ortamdaki nem oranı %55-75 olarak belirtilir, elektronik cihazlar için %50-55 seviyesindedir. Buradan bu oda için elde etmeniz gereken optimum oranı çıkardınız herhalde. %80'lere çıkması durumun bu odadaki elektronik cihazlar (ve de sizin) için iyi değil elbette. Gitarlar için de ilave tedbir almanız gerekebilir, kılıfın içinde nem alıcı paketlerle saklamak gibi. Odada uzun süre kalacaksanız da nem alıcı tipte cihazlar var, özellikle siz oradayken çalıştırabilirsiniz.

Tesekkür ederim yorumlariniz için, biraz arastirdim internettede nemli ortam ve sonuçlari için,odanin konumu ve özellikle sesin çok fazla disariya verilmemesi için yaptigim izolasyon vesaire için havalandirma izgaralarini koymadim, en iyisi bir nem alici alet kullanmak olacak oda içerisinde.

Simdilik nem alici cihaz almadim oda isindikca nem oranida orantili düsüyor biraz gözlemleyip ona göre karar verecegim.
Gitarlari asmaya korktum simdili, 10-15 gün kiliflarinda kalsinlar nem oranina göre onlarida asarim artik duvara.
Odayi %80 bitirdim geriside artik bütçe oldukça tamamlanacak.
WP_20170221_17_51_57_Pro.jpg
WP_20170221_17_51_49_Pro.jpg

Odanın duvarlarında birikmiş nem olabilir.
Muhtemelen sen odayı kullandıkça ve oda düzenli ısıtılınca, nem düzelecektir...
Zaten yaz yaklaşıyor :)
Yazın serin serin çalarsın...
Not: İngiltere'deki gitaristler ne yapsın, sürekli nem altındalar...

Biraz okudum internette, aşağıya da iki link bıraktım. Eğer nem %50 üzerindeyse ışık yeşilden sarıya dönüyor, hem ampliler için, hem de gitarlar için. [1]'de de görebileceğiniz gibi insanlar %50 nem oranını tutturmak için nem ölçer ve nem alıcı cihazlar almışlar. Hatta biri Portekiz'deki durumdan yakınmış. Bunun dışında eskiden Mesa Boogie amplilerin kullanma kılavuzunda ya da internet sitelerinde okuduğum bir iki uyarı vardı, yüksek nemin önerilmediği konusunda, bulursam onu da eklerim. Gerçi zaten düşününce, mantıklı.

Bence konu sadece gitar değil, ampliler ve diğer elektronik aletler için de sakıncalı olabilir.

[1]: The Boogie Board • View topic - Humidifier - amp concerns
[2]: Leaving Amps and Cabs in Hot/Cold Weather

Linkler için tesekkür ederim, sorun demek evrenselmis :) odayi 4 saatdir kullaniyorum nem orani %72 de su an ama söylenenlere göre bu gitar ve elektronik aletler için fazla bir nem orani.Nem azaltici alet alana kadar gitarlari kilifindan çikarmam ama elektronik aletler mecburen kalcak oldugu gibi.

Biraz okudum internette, aşağıya da iki link bıraktım. Eğer nem %50 üzerindeyse ışık yeşilden sarıya dönüyor, hem ampliler için, hem de gitarlar için. [1]'de de görebileceğiniz gibi insanlar %50 nem oranını tutturmak için nem ölçer ve nem alıcı cihazlar almışlar. Hatta biri Portekiz'deki durumdan yakınmış. Bunun dışında eskiden Mesa Boogie amplilerin kullanma kılavuzunda ya da internet sitelerinde okuduğum bir iki uyarı vardı, yüksek nemin önerilmediği konusunda, bulursam onu da eklerim. Gerçi zaten düşününce, mantıklı.

Bence konu sadece gitar değil, ampliler ve diğer elektronik aletler için de sakıncalı olabilir.

[1]: The Boogie Board • View topic - Humidifier - amp concerns
[2]: Leaving Amps and Cabs in Hot/Cold Weather

Ne demek, umarim is görmüstür. Aynen öyle, epey de sonuc cikiyor Google'da, hatta ben de zamaninda biraz arastirmistim bu konuyu ama unutmusum, simdi yine arastirinca hatirladim birazcik.

Siz yine de hizlica bir çözüm bulun bence. Umarim istediginiz gibi olur kisa sürede. :)

Bütçeye uygun ikinci el bulup aldim bir tane nem azaltici alet, odanin neminide cihaz üzerinde %60 olmasi için ayarladim ve bu sayede gitarlarida duvara asmis oldum.Tamamen bitince oda en son halinin bir fotografinida koyarim foruma.
WP_20170222_16_57_11_Pro.jpg

Belki biraz alakasız ve konuya dalmak gibi olabilir ama ayrı konu acmayayim bunun için benim elektro gitar da kalorifere yakın duruyor 30cm falan var aralarında bir zararı olur mu acaba.

Geri