Neden Yetenekli Arkadaşlar Yerinde Sayıyor?

Bugüne kadar birçok kişi tanıdım yeteneği ve sanatı çok iyi seviyede olan. Tabi burada kastettiğim şey bilindik şarkıların sololarını ezberlemek değil. Gerçekten üretim içerisinde olan insanlar. Çoğu konserler veriyor fakat hep küçük bir çap içerisinde dönüyor. Her gün garip pop sanatçıları, prodüktörünü tatmin edip ünlü olanlar yerine böyle arkadaşlar bilinse sizce nasıl olurdu?

Düşünceleriniz nelerdir :)

Bugüne kadar birçok kişi tanıdım yeteneği ve sanatı çok iyi seviyede olan. Tabi burada kastettiğim şey bilindik şarkıların sololarını ezberlemek değil. Gerçekten üretim içerisinde olan insanlar. Çoğu konserler veriyor fakat hep küçük bir çap içerisinde dönüyor. Her gün garip pop sanatçıları, prodüktörünü tatmin edip ünlü olanlar yerine böyle arkadaşlar bilinse sizce nasıl olurdu?

Düşünceleriniz nelerdir :)
Böyle düşünmek yaygın gerçekten. Ama burada "yerinde saymak", aslında piyasa ortamında piyasaya uymamak demek. Bu kötü bir şey değil. Herkes Serdar Ortaç kadar para kazanmak ve bilinir olmak durumunda da değil aslında. Müzisyenlerin kendini bu şekilde başkaları ile kıyaslamaması lazım. Herkes "yetenekli" insanların ürettiklerini dinleyemez netice de, çünkü tüketilmesi çok daha güç olabilir.
Scott Henderson'ın iyi bir başarı tanımı var: "Geçimini müzikten sağlamayı başarıp, bir taraftan da sevdiği müziği seyreltip piyasalaştırmadan icra edebilmek."
Popüler müzik piyasası zor bir iş ve en saygın başarılı isimler bile (mesela Barış Manço...) ancak çok daha popüler işler yaparak başarı kazandı. Ama adamın Kurtalan Ekspres ile yaptığı daha deneysel işleri kaç kişi bilir ki ?
Bence "yerinde saymak", kendini hiç ilerletememek ve sabit fikirli olmak demek. Bu anlamda pop müzik şarkıcılarının neredeyse tamamı "yerinde sayıyor".

Geri