Luthiere Gitar Yaptırmak

Arkadaşlar benim en büyük sorunum metalci biri olduğum halde metal tarzı sert müzikleri çalmak için bir gitarımın olmaması. Fender stratım var fakat metal konusunda çok tatmin etmiyor ve etse bile yinede 2. bir gitarı şart olarak görüyorum farklı akort sistemleri ve floyd rose için. Konumuza dönecek olursak son 1 2 aydır aklımdan bin bir türlü şey geçti. Önce esp horizon almaya karar verdim sonra ltd mh1001 almaya karar verdim sonra kramer sm1 dedim sonra evdeki eski gitarımın tuşesini değiştirmeyi falan düşünüp iyicene kafayı yedim ve bıktım. Esp horizon görüntüsüne kendimi bildim bileli hastayımdır fakat gitarın fiyatı 2500 euro ve bütçemi biraz aşıyor. Daha doğrusu alırsam kazıklanmış olacakmışım gibi geliyor çünkü eminim en az 500 eurosu esp yazısına gidiyordur ve euronun 4 olduğunu düşünürsek hiç az bir rakam değil. Şimdide özel gitar yaptırmayı kafaya koydum ve düşündüğüm şeyler arasında en mantıklısı bu olarak geliyor. Maun gövde, maple sap, abanoz tuşe ve neck thru olacak gitarın özellikleri. Maximum verebileceğim para 1500 euro yani 6000tl. İstanbulda dediğim özelliklerde esp horizon görünümlü bir gitarı iyi bir luthiere yaptırmak aşağı yukarı ne kadara patlar ? Bana önerebileceğiniz bu işte iyi luhtierler var mı ? Ve son olarak 6000 yeterlimi kaliteli ve saydığım özelliklerdeki bir gitarı yaptırmaya ? Fotoğrafta gördüğünüz gitar gibi yaptırmayı düşünüyorum. Teşekkürler şimdiden
esp-horizon-fr-ii-reindeer-blue-515298.jpg

Son düzenleme:
Benim tanıdığım bir usta var İstanbul'da. Kendisinin referansı geniş idi. Yalnız dediği tek şey şu: "birebir gitar istemeyin. Farklılıkları olsun" Ürün fiyatı da ağacına göre değişim gösterir elbette ama 4500 lira gayet yeterli bir miktar.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Benim tanıdığım bir usta var İstanbul'da. Kendisinin referansı geniş idi. Yalnız dediği tek şey şu: "birebir gitar istemeyin, kendi tarzınızı da yansıtsın". Ürün fiyatı da ağacına göre değişim gösterir elbette ama 4500 lira gayet yeterli bir miktar.

Belki bi kaç değişiklik yapabilirim ama hep bu gitar görünümüne hasta olmuşumdur :)

Ne istediğini tam olarak bilmiyorsan uzak durulması gereken durum. Nasıl sap istediğini, manyetiklerini nasıl yönetmek istediğini, hangi tip köprü kullanmak istediğini, tunerlarının nasıl olması gerektiğini bilmen lazım bilmiyorsan yaptırma daha çok araştır.

İstediğim özellikler yukarıda yazdığım gibi : Floyd rose, maun gövde, neck thru maple sap, abanoz 24 perde tuşe vs vs. Fiyata görede değiştireceğim şeyler olur elbet

İstediğim özellikler yukarıda yazdığım gibi : Floyd rose, maun gövde, neck thru maple sap, abanoz 24 perde tuşe vs vs. Fiyata görede değiştireceğim şeyler olur elbet

Hangi floyd rose ? Kahler mi orjinal mi yoksa Evertune köprü mü ? Sap'ın profili nasıl olacak ve radius'u nasıl olacak diğer gitarları deneyerek bulabileceğin bir şey bu fretler jumbo mu olacak yoksa daha değişik model mi ? Bütün bunlar bittikten sonra oldu da boya ve cila seni tatmin etmedi e görünüşe önem veriyorsun yok ben vazgeçtim de demek zor. Yani sen bilirsin hamama giren terler. Üstelik 6000 TL'ye yaptırıp ilerde tarz değiştirince yarı fiyatına satamama ihtimalin de var.

Hangi floyd rose ? Kahler mi orjinal mi yoksa Evertune köprü mü ? Sap'ın profili nasıl olacak ve radius'u nasıl olacak diğer gitarları deneyerek bulabileceğin bir şey bu fretler jumbo mu olacak yoksa daha değişik model mi ? Bütün bunlar bittikten sonra oldu da boya ve cila seni tatmin etmedi e görünüşe önem veriyorsun yok ben vazgeçtim de demek zor. Yani sen bilirsin hamama giren terler. Üstelik 6000 TL'ye yaptırıp ilerde tarz değiştirince yarı fiyatına satamama ihtimalin de var.

Bi arkadaşımda esp horizon var onu alıp götürücem ve ondan örnek aldırarak yaptırıcam sap profilini vs vs. Belkide gerek bile duymayacaktır. Orjinal floyd rose, 24 extra jumbo fret olacak. Boyası ve cılası zaten istediğim rengi yaptırıcam yani beğenmeme gibi bi ihtimal yok. Ve son olarak gitarı satmak için yaptırmıyorum ömür boyu kullanırım

Bi arkadaşımda esp horizon var onu alıp götürücem ve ondan örnek aldırarak yaptırıcam sap profilini vs vs. Belkide gerek bile duymayacaktır. Orjinal floyd rose, 24 extra jumbo fret olacak. Boyası ve cılası zaten istediğim rengi yaptırıcam yani beğenmeme gibi bi ihtimal yok. Ve son olarak gitarı satmak için yaptırmıyorum ömür boyu kullanırım

O zaman şöyle diyeyim eğer karşındaki adam gerçekten iyi bir luthierse sana şunu diyecektir. Git bu gitarın orjinalini al. Aksine yaparız diyenler ise korkulacak adamlardır.

Fazladan verecek 1000 Euro paran yoksa ve ısrarla o gitarı istiyorsan zaten yapacak başka bir şey yok. Yaptıracaksın. Önerim mümkün olduğunca fazla referans al, insanlarla konuş. Sonradan pişman olma.

Edit : İlle de aynısını yapmam derlerse kendinden bir şeyler katarsın artık, daha güzel olur.

Geri