Gitar Fiyatları

Son zamanlarda dikkatimi çeken bir konuyu paylaşmak istiyorum.
Geçtiğimiz yaz sonu dolar 2.9'lardayken atiyorum 3000tl olan gitar, dolar 3.8'lere çıktığında 4000 TL olması gerekirken 4500'lere çıktı. Hadi diyelim burada pek sorun yok. Dolar son 1 ayda 3.6 seviyesine geriledi. Yani bu gitarın 3700'lerde olmasi gerekirken 4500-5000 civarinda geziniyor. Özellikle üst düzey gitarların yanına yaklaşılmıyor. Gitar piyasasında fiyatlarda bir şişirilme mi var, bana mı öyle geliyor? Eskiden sahip olmak daha kolaydı.

Firmalar da fiyat değişikliğine gidiyordur belki. Araştırmadım fakat mantıklı gelen nokta bu oldu. Ya da distribütör firmalar öpüyor :)
Distribütör firmalar öpüyor hocam hemde sağlam öpüyor, büyük öpüyor bu ülkede dolar 1.50'ye bile düşse fiyatlar yine o ilk baştaki fiyatlara dönmesi zor gibi gözüküyor.
Şu anda bizim 1000 lira verip aldığımız bir alet 200 dolar, yani yurtdışındaki adam için üretildiği bir ülkede ise 150 dolara sahip olma imkanı var bu para da o insana göre 150 lira demek, adam setup diziyor analog 1000 dolara bizde Fender Standard 9000 lira bu ülkede müzik artık lüks de değil süper lüks 5+1 oldu.

Ogrenci halimle ayda 1 pedal alabiliyordum kredi ile, aldigim pedallar da iyiydi ( ecstasy red, carbon copy, 10band eq vs)
Lise 2 de harcliklarimi biriktirerek 0 amerikan strat almistim, ayda 100dolar kenara atabiliyordum. Okula yuruyerek gidip gelmem ve disariya ciktigimda gereksiz harcamalardan kacinmam 10-12 ayda almama firsat tanimisti. Simdi bakiyorum, mumkun degil dolarla maas almadigim surece :)

Son zamanlarda dikkatimi çeken bir konuyu paylaşmak istiyorum.
Geçtiğimiz yaz sonu dolar 2.9'lardayken atiyorum 3000tl olan gitar, dolar 3.8'lere çıktığında 4000 TL olması gerekirken 4500'lere çıktı. Hadi diyelim burada pek sorun yok. Dolar son 1 ayda 3.6 seviyesine geriledi. Yani bu gitarın 3700'lerde olmasi gerekirken 4500-5000 civarinda geziniyor. Özellikle üst düzey gitarların yanına yaklaşılmıyor. Gitar piyasasında fiyatlarda bir şişirilme mi var, bana mı öyle geliyor? Eskiden sahip olmak daha kolaydı.
Tespitiniz 2.el gitarlar için de aynı. 2. el Les Paul model gitar almaya karar verdim 10 bin TL'ye kadarda bütçe oluşturdum iyi bir gitar için. Ancak bulmak ne mümkün! Sordukça kıymetlendi. Ama tabi her işte bir hayır var derler, nacho_grande_v2
ve delfin müzik 'den aldığım geri bildirim ve tavsiyelerle tahminimden daha düşük fiyata ve inanılmaz kalitede sıfır Heritage 150 aldım ,iyiki almışım. Bu yaşadığım tecrübeden reklamın kuvvetinin ne denli etkili olduğunu da anladım ve hayret ettim. İlk defa bir Heritage gitar sahibi oldum ve anlamadığım bu gitar neden diğer bilindik markalara göre fazla rağbet görmediği? Buradan tüm arkadaşlara bu vesileyle acizane tavsiyem şu; en azından bir şekilde Heritage gitarları bir görün ve ondan sonra gitar almaya karar verin. Boş yere yüksek meblağlar vermeyin muadili gitarlara. Kolay gelsin...

Ogrenci halimle ayda 1 pedal alabiliyordum kredi ile, aldigim pedallar da iyiydi ( ecstasy red, carbon copy, 10band eq vs)
Lise 2 de harcliklarimi biriktirerek 0 amerikan strat almistim, ayda 100dolar kenara atabiliyordum. Okula yuruyerek gidip gelmem ve disariya ciktigimda gereksiz harcamalardan kacinmam 10-12 ayda almama firsat tanimisti. Simdi bakiyorum, mumkun degil dolarla maas almadigim surece :)

Üniversitemin ilk yılında, hem de maddi sıkıntı yaşadığım dönemlerde, "Ulan dur şuna bi' EMG set takayım, acaba nasıl olacak?" diyerek sırf denemek için EMG 81-85 alabildiğimi bilirim. Şimdi fiyatları olmuş 900 lira. Maaşın ciddi bir kısmını cukkalıyor.

Ayrıca distribütörler biz almaya kalksak ödememiz gerekecek fiyatın çok daha altına temin etmiyorlar mı aldıkları malları?

Türkiye'de fiyatlara bakınca, 1-2 bişi daha ekleyip üstüne, Avrupa'ya hem gezip, hem gitar almak için 2-3 günlüğüne gitmek çok daha mantıklı geliyor bana. Çok çok olağandışı bir gitar düşürmediğim sürece de sıfır almam kesinlikle büyük konuşmayayım ama.

Gitar alamasam bile az bişi kültürlenmiş oluruz fena mı? =)

E
Üniversitemin ilk yılında, hem de maddi sıkıntı yaşadığım dönemlerde, "Ulan dur şuna bi' EMG set takayım, acaba nasıl olacak?" diyerek sırf denemek için EMG 81-85 alabildiğimi bilirim. Şimdi fiyatları olmuş 900 lira. Maaşın ciddi bir kısmını cukkalıyor.

Ayrıca distribütörler biz almaya kalksak ödememiz gerekecek fiyatın çok daha altına temin etmiyorlar mı aldıkları malları?
Eskiden bu kadar firma da yoktu, insanlari ekipmana ozendiren tanitim videolari, insanlar da yoktu. Simdi cok buyuk oynuyor firmalar, youtube sayfalari ozellikle. Genelde insanlarin boardlarinda boss bolca bulunurdu, mxr vb.markalar lükstü. Bir anda wampler, zvex tarzi daha butik uretimler piyasayi sardi. Bizim acimizdan bir bakima iyi, rekabet arttikca karli cikan tuketici kismi olur "genelde". Dolar 2 kattan fazla artmis o senelere gore, her turlu zarardayiz. Ikinci el alacagima 300 400 fazla verir sifir alirim dedigim cok fazla urun vardi, zaten urunun sifiri 900 1000 lira civari oluyordu. Su anda %30-40lik fark bin liralara variyor. Asil sorun su, asgari ucret 1404 lira iken ekipmana 5000 6000lira (degmeyecek ekipmanlara) vermek mantikli mi? Sunu rahatlikla soyleyebilirim,fender usa standart urunleri 8-9bin lira etmez, 5 sene once 9bin liraya cs strat alabiliyorduk cunku. Bu gercek beni rahatsiz ediyor, elimdekini daha verimli kullanmanin yollarini ariyorum. Yoksa simdiye kemper ya da axe fx, suhr badger amfi almistim :p fazla veya pahali ekipman iyi tonun garantisi mi? sorusu da dogal olarak ortaya cikiyor ve bunu baska konuya birakiyorum :) cok tartismali bir kavram cunku :)

E

Eskiden bu kadar firma da yoktu, insanlari ekipmana ozendiren tanitim videolari, insanlar da yoktu. Simdi cok buyuk oynuyor firmalar, youtube sayfalari ozellikle. Genelde insanlarin boardlarinda boss bolca bulunurdu, mxr vb.markalar lükstü. Bir anda wampler, zvex tarzi daha butik uretimler piyasayi sardi. Bizim acimizdan bir bakima iyi, rekabet arttikca karli cikan tuketici kismi olur "genelde". Dolar 2 kattan fazla artmis o senelere gore, her turlu zarardayiz. Ikinci el alacagima 300 400 fazla verir sifir alirim dedigim cok fazla urun vardi, zaten urunun sifiri 900 1000 lira civari oluyordu. Su anda %30-40lik fark bin liralara variyor. Asil sorun su, asgari ucret 1404 lira iken ekipmana 5000 6000lira (degmeyecek ekipmanlara) vermek mantikli mi? Sunu rahatlikla soyleyebilirim,fender usa standart urunleri 8-9bin lira etmez, 5 sene once 9bin liraya cs strat alabiliyorduk cunku. Bu gercek beni rahatsiz ediyor, elimdekini daha verimli kullanmanin yollarini ariyorum. Yoksa simdiye kemper ya da axe fx, suhr badger amfi almistim :p fazla veya pahali ekipman iyi tonun garantisi mi? sorusu da dogal olarak ortaya cikiyor ve bunu baska konuya birakiyorum :) cok tartismali bir kavram cunku :)

Kesinlikle katılıyorum. Geçenlerde bilgilerini unuttuğum hesabımla 2007'de yazdığım eski bir mesaja denk geldim. Epiphone Zakk Wylde Signature kullanan var mı, yorumlarınız nelerdir diye sormuşum, 1200 liraymış o zamanlar gitar. Şu an 1200 liraya Ibanez GIO satılıyor, yüzüne bakmazdık GIO serisinin. 2250 liraya bu forumdan USA Jackson almıştım yahu 2. el. Geçenlerde USA Fender Standard aldım, yıl sonu indirimiyle bana 5700 liraya geldi gerçi, ama ben bu gitarı alabilmek için kredi çekmek zorunda kaldım. Kötü gitar mı? Kesinlikle değil, aksine, şu ana kadar beni en fazla tatmin eden gitarım oldu, ama bu indirimli fiyatı bile ederinden fazla. Çok değil daha birkaç yıl önce azcık biriktirmeyle USA Jackson'lar, ESP'ler alabilirken şu an bu durumda olmak içler acısı. Bu durumun sadece doların yükselmesiyle alakası olduğunu da düşünmüyorum, benzin fiyatları gibi gitar piyasası da. Dolar yükselince fırlıyor, düşünce yerinde sayıyor, iniş yok...

Pahalı ekipmanın iyi ton getirdiğine de pek inancım yok, çünkü 10 watt'lık amfi'de squier bullet'la beni ağlatan adama da denk geldim. Üstüne üstlük modelleme teknolojileri de çok gelişti artık, bir şekilde halledilebiliyor ton işi. Ama insan istiyor işte yine de. Bir süredir RockFabrik Mind Abuse almayı kafama koydum, ama şu an (sıkışık bütçem de sağolsun), kendi ülkemde üretilen bir pedal için birkaç sene önce 4 pedal satın alabileceğim bir meblağ çıkıyor karşıma.

Çok doluyum fiyatlar konusunda ya, hepimiz doluyuzdur gerçi... :)

Geçenlerde Zuhal Müzikte Fender American Vintage 52 Tele denedim. 8.800 TL fiyatı vardı. Bu arada gitarın askılık yerinde de gözle görülür bir boya kalkması var. Ben peşin ödersem ne olur diye fiyat sorduğumda hasarı da göz önüne alarak 8.000 TL'ye verebiliriz en dip dediler.

Teşekkür edip çıktım. Ama eminim ki birisi gidip o gitarı o fiyata alacak. Sonuçta piyasayı belirleyen bizim tepkilerimiz. O gitar satılmasın uzun süre boyunca sonra o fiyatlar nasıl düşer hep birlikte göreceğimize adım gibi eminim.

Şimdi aslında fender kullanan arkadaşlar için alternatifler bence var . Bazı sitelerde sertifikalı gövde ve klavye satılıyor , 300 dolara 600 dolara usa fender gövde alıyorsunuz ve sadece gövde olduğu için gümrük ödemiyorsunuz bu şekilde toplanabilir .

Şimdi aslında fender kullanan arkadaşlar için alternatifler bence var . Bazı sitelerde sertifikalı gövde ve klavye satılıyor , 300 dolara 600 dolara usa fender gövde alıyorsunuz ve sadece gövde olduğu için gümrük ödemiyorsunuz bu şekilde toplanabilir .

Aynen zaten, istersem benzer bir gitarı veya daha iyisini çok daha uyguna yaptırabileceğime eminim.

Çok teşekkürler bilgi için hocam, inceleyeyim biraz. 800 dolara kadar gümrükten muaf olmasını sağlayan ne oluyor? Yurtdışından daha önce ürün getirtmediğim için pek anlamıyorum bu işten.

ben max 600 dolara kadar aldım takılmadı , gövdede takılmaz gitar full olmadığı sürece sorun olacağını sanmıyorum ama daha tecrübeliler vardır yinede sormadan hareket etmeyin

1 kez ahb manyetik 200 dolar
1 kez sap 200 dolar
1 kez araç parçası 600 dolar
2 kez gitar burgusu 100 dolar
3 kez gitar tom tail 290 dolar

hiç biri takılmadı

Geri