Gitar Fiyatları

Hocam sizde takılmıyorsa size sipariş verelim :) Benim de bildiğim takılıyor gövde vs bile olsa.

Daha önce MJT'den gitar getirten bildiğim birçok insan oldu mesela hepsi gümrük ödedi.
Gitar demedim zaten dikkatli okuyun , sap aldım fender marka takılmadı manyetik aldım takılmadı gotoh burgu köprü hiç biri takılmadı tanıdıklarınızın takılıyorsa almayın .

Ben geçtiğimiz 10 sene içinde ebay'den toplama parçalarla 2 Fender Strat yaptım kendime. Hardware kısmının hepsi Fender marka, 2 gövde 1 sap Meksika üretimi, kalan 1 sap da Mighty Mite lisanslı üründü. Gitar başına yaklaşık 600-700 USD gibi tutmuştu, özellikle ufak parçaları aynı yerden alınca kargo maliyeti düşüyordu. Ama gümrükte özellikle gövde ve saplar için az dil dökmedim, "bunlar çıkma parça, ikinci el kullanılmış vs" diye, az bir vergi ile yırtmıştım. O dönem 150 Euro idi muafiyet sınırı ama PayPal'dan dolayı ebay'in kullanılamıyor olması ve de muafiyet sınırının 30 Euro'ya düşürülmesi sonrası bu işte imkansız olmasa da efektif olmaktan oldukça uzak hale geldi.

bu konunun bence özel olarak gitar fiyatlarından ziyade genel olarak türkiye'de hayatın kalitesizleşmesi ile bir ilgisi var. refahın düşmesi, gelir seviyesine göre sınıflar arasında derin bir uçurum oluşması, vs... böyle olunca 20 yıl önce orta sınıftan bir arkadaş gibson les paul standard alırken çok da zorlanmazken bugün durum çok daha zor hale geliyor. bu trajik bir olaydır. söz konusu olan standard bir les pauldür. eğer bir toplumda işçilik olarak sağlam bir ürünün standard modeline orta sınıftan bir arkadaşın erişmesi zor ise o toplumda hayat fakirdir, refah yerlerdedir

Öyle diyorsunuz ben de 3500 e satamadım sl2 sini bir ay önce :D Ne kimsede para var, ne de ihtiyacı olmayan ekipman çıkartıyor elinden. Doğru olan ekipmanı tutmak galiba elde, çünkü daha da kötü günler bekliyor.

Malesef ya insanlarda para yok, ya da herkes bekleme moduna geçmiş gereksiz harcama yapmamak için. Ben aylarca bekledikten sonra satabildim Les Paul ve Stratı. Jackson SL1'i takasladıktan 1 hafta sonra geldi sahibinden'den bir mesaj "duruyor mu alacağım" diye:) Dolar düşmüşken satılanlarla dolar alıp beklemek makul hareket. Nisan'dan sonra havai fişekler eşliğinde 4'ü görürüz gibi geliyor (yatırım tavsiyesi değildir:)).

Eskiler bilir, 2010 dan önce ikinci el fiyat belirlerken USA sıfır fiyatını baz alırdık. Şimdi aslında piyasadaki aletler USA ikinci el fiyatlarına gidiyor. dolayısı ile eskiye göre daha uygun aslında fiyatlar, özellikle üst seviye ekipmanlarda. Ama ekonomik kriz, belirsizlik ve alım gücündeki aşırı düşüşten dolayı pek bir şey alınıp satılamıyor.

3
fotoğraf çekmeyi ben de seviyorum. işin uygun yolunu buldum. filmli makineler çok daha hesaplı oluyor. hem bence daha kaliteli

3

fotoğraf çekmeyi ben de seviyorum. işin uygun yolunu buldum. filmli makineler çok daha hesaplı oluyor. hem bence daha kaliteli
Valla dijital olarak en uygunu bence 2. el Sony Nex serisi veya 500 600D Canon serisi makinalar alıp adaptörle bit pazarından alınmış ucuz manuel lenslerle kullanmak :)

Film bizim sektör için artık biraz custom shop gibi keyiflik durumlar, günlük-saatlik fotoğraf aktarımı istenen bir çağdayız artık.

Son zamanlarda dikkatimi çeken bir konuyu paylaşmak istiyorum.
Geçtiğimiz yaz sonu dolar 2.9'lardayken atiyorum 3000tl olan gitar, dolar 3.8'lere çıktığında 4000 TL olması gerekirken 4500'lere çıktı. Hadi diyelim burada pek sorun yok. Dolar son 1 ayda 3.6 seviyesine geriledi. Yani bu gitarın 3700'lerde olmasi gerekirken 4500-5000 civarinda geziniyor. Özellikle üst düzey gitarların yanına yaklaşılmıyor. Gitar piyasasında fiyatlarda bir şişirilme mi var, bana mı öyle geliyor? Eskiden sahip olmak daha kolaydı.

2016'da 2800 liraya sıfır gibson almıştım. Studio sınıfı gitardı. Çok da ''üst'' düzey bir gitar değil. Buraya bir şeyler yazdım yazdım ama sildim.

2017da yazılmış "3000lik gitarlar 4500 olmuş, üst düzeyler 6 bin olmuş" gibi söylemler çok komik geliyor şu an bakınca :D Çünkü şu an o paralara alt seviye gitarlar bile zor bulunuyor. İkinci elden bahsetmiyorum bile, zaten indirimlerle beraber mağza ortalaması ikinci el ortalaması ile hemen hemen aynı. Şu an gitar almak isteyenlerin tek çaresi mağzaların outletlerini veya buyuk indirimlerini kovalamak, beğendiği gitarı değil de indirime girmiş gitarı alabiliyorlar. Tek çare bu.

Bu arada hesaba pek katılmayan bir olgu daha var: döviz enflasyonu. Yani o yıllardan bu yıllara Abd'de asgari ücret 8 dolarlardan 12 13 dolarlara geldi. 5 yılda %10 -12 bir enflasyon söz konusu. 2015de 1000 dolara yani 2 bin liraya aldığın gitarı bugün 7 bin liraya alamiyorsun, çünkü dolar da enflasyona uğradı bi %10 daha fazla ödemen lazım.

2017da yazılmış "3000lik gitarlar 4500 olmuş, üst düzeyler 6 bin olmuş" gibi söylemler çok komik geliyor şu an bakınca :D Çünkü şu an o paralara alt seviye gitarlar bile zor bulunuyor. İkinci elden bahsetmiyorum bile, zaten indirimlerle beraber mağza ortalaması ikinci el ortalaması ile hemen hemen aynı. Şu an gitar almak isteyenlerin tek çaresi mağzaların outletlerini veya buyuk indirimlerini kovalamak, beğendiği gitarı değil de indirime girmiş gitarı alabiliyorlar. Tek çare bu.

Bu arada hesaba pek katılmayan bir olgu daha var: döviz enflasyonu. Yani o yıllardan bu yıllara Abd'de asgari ücret 8 dolarlardan 12 13 dolarlara geldi. 5 yılda %10 -12 bir enflasyon söz konusu. 2015de 1000 dolara yani 2 bin liraya aldığın gitarı bugün 7 bin liraya alamiyorsun, çünkü dolar da enflasyona uğradı bi %10 daha fazla ödemen lazım.
Bir de o istediğimiz ekipmanın o indirim zamanında mağaza stoklarında olacak mı?
Olsa bile üretimi bitmediği için indirime dahil olacak mı? Amfiler olabiliyor ama Gitarlar olmayabiliyor.
Bir de içinde bulunduğumuz lanet dönemde, stoklarında bitmek üzere olan, fiyatına da ek gümrük vergisi binmiş olan ekipman, indirimde olacağı düşünüldüğü aylarda tekrar stoğa gelmiş olup, indirime dahil olacak mı? İşte kısa zamanda, ülkemizdeki mağazalardan güzel bir indirimden yararlanıp da gitar almak isteyen benim gibi forum sakininin, ve bu forumu daha keşfetmemiş genelde amatör olan müzisyenin sorabileceği sorular

Bir de o istediğimiz ekipmanın o indirim zamanında mağaza stoklarında olacak mı?
Olsa bile üretimi bitmediği için indirime dahil olacak mı? Amfiler olabiliyor ama Gitarlar olmayabiliyor.
Bir de içinde bulunduğumuz lanet dönemde, stoklarında bitmek üzere olan, fiyatına da ek gümrük vergisi binmiş olan ekipman, indirimde olacağı düşünüldüğü aylarda tekrar stoğa gelmiş olup, indirime dahil olacak mı? İşte kısa zamanda, ülkemizdeki mağazalardan güzel bir indirimden yararlanıp da gitar almak isteyen benim gibi forum sakininin, ve bu forumu daha keşfetmemiş genelde amatör olan müzisyenin sorabileceği sorular
Yani hocam detaylarını o kadar bilmiyorum. Teşhir gitarlarını ucuza veriyorlar, o da ikinci el ayarında oluyor. Ya da elde kalanlarda indirim yapıyorlar. Mesela yeni schecterler gelsi simdi 14 bin lira kore üretimi olanlar. Eski schecterler 5.000e kadar iniyor yine kore olanları. Eskiden o yeni gelen gitarları satınalabiliyordu insanlar. Şu an vitrine ekmek banıyor. 5.000e bile iyi gitar çok az artık ama az da olsa var, eskiler var. Bakmak lazım mağzaya gidip...

Yani hocam detaylarını o kadar bilmiyorum. Teşhir gitarlarını ucuza veriyorlar, o da ikinci el ayarında oluyor. Ya da elde kalanlarda indirim yapıyorlar. Mesela yeni schecterler gelsi simdi 14 bin lira kore üretimi olanlar. Eski schecterler 5.000e kadar iniyor yine kore olanları. Eskiden o yeni gelen gitarları satınalabiliyordu insanlar. Şu an vitrine ekmek banıyor. 5.000e bile iyi gitar çok az artık ama az da olsa var, eskiler var. Bakmak lazım mağzaya gidip...
Aynen öyle. Keza Ibanez prestigelerin yeni çıkan rg5170, rg5120, rg5320 gibi gitarları. Türkiye'ye gelenleri, doların yükselmesi ek gümrük vergisinin arttırılmasıyla da 15-16bini bulmuş durumda. Rg652ahm-ngb'yi de 1 tane bırakmışlar Allah razı olsun. Rg655'i bile sonlandırmışlar. Farklı markaları ve modelleri örnek veriyoruz ama yakındığımız fiyatlar aynı. Göreceğiz bakalım Eylül sonunu sağ kalırsak

Geri