Azak Gitarlar Hakkında

Erdem koca' nın (gitar ustası) bir röpörtajda bu soruyu yanıtladığını hatırlıyorum. Soru "Normal haline pahalı olduğu için size replikasını yaptırmak isteyen oluyor mu?" gibi bir şeydi. Ben yapabilirim ama, hem markaların tasarımına hem de kendime saygısızlık olur diye yapmıyorum diyordu. Yani mantıken de öyle. Customun amacına aykırı.
Ama görünen o ki Azak seri üretim gibi bir şey yapıyor. Yani şirket gibi demek istedim. Erdem kocadan bu yönüyle farklı olduğu için replika yapmayı kabul ediyor olabilirler.
Üstteki arkadaş cevabı vermiş, sonradan gördüm.

custom s nasıl oluyor hocam? Superstrat mı? işçilik olarak ne fark var? bir de ben de yaptırmayı düşünüyorum ne kadar tutar acaba... Tree of life yapabilirler mi ki...

Instagram sayfalarında tüm modeller ile ilgili bilgi mevcut, kendileri ile instagramdan iletişime geçebilirsiniz;

Ben biraz ayarı ile oynayıp üzerine elixir polyweb tel taktım. Çalımı gayet konforlu bir hal aldı. Sustaini de çok hoşuma gitti. Geçen haftaya kadar 1000 tl civarı bir indirim vardı gitarlarında. Bence yaptıracaksanız indirimi zorlayın. 4600 civarına 2. el benzer kalitede başka gitarlar bulabilirsiniz. Satacak olursanız da zarar etmeSiniz. Ama 3800 iyi fiyattı.

Ben biraz ayarı ile oynayıp üzerine elixir polyweb tel taktım. Çalımı gayet konforlu bir hal aldı. Sustaini de çok hoşuma gitti. Geçen haftaya kadar 1000 tl civarı bir indirim vardı gitarlarında. Bence yaptıracaksanız indirimi zorlayın. 4600 civarına 2. el benzer kalitede başka gitarlar bulabilirsiniz. Satacak olursanız da zarar etmeSiniz. Ama 3800 iyi fiyattı.
Ben biraz kasıntı bir insanım hocam, V kasa tree of life, evolution manyetik, dean dave headstock, floyd rose, sedef, coil tap, ultra ince sap, bolt on vs...

Evet arkadaşlar. Bir süredir kullanmakta olduğum azak strat hakkında görüşlerimi kısaca belirteyim, almayı düşünenler ona göre karar versinler.

Öncelikle gitarı elinize aldığınızda orta sınıf bir hissiyatı var diyebilirim. İlk gördüğümde akort burguları ve telleri hayal kırıklığına uğrattı açıkçası. Zaten telleri hemen değiştirdim. Setupında bir sıkıntı yoktu ancak düşük action sevdiğim için telleri olabildiğince indirdim. Ancak fretler sebebi ile elimdeki diğer charvel ya da prs se (ki bu gitarın actionı mükemmel) kadar indiremedim. Sap düz, entonasyon vs diğer ayarları sıkıntı yaratmadı.
91509D6B-255A-4863-BEB3-3B725423CD3E.jpeg

Sapı nispeten kalın ancak c şeklinde ve avucunuza oturuyor. Sapın headstock ile birleştiği yerde anlamsız bir bombe var. Görsel olarak kaba görünse de çalıma olumsuz bir etkisi bulunmuyor.
Ufak işçilik hataları var. Fretlerin kenarları daha iyi törpülenebilirmiş. Finishde yer yer ufak tefek problemli kısımlar mevcut.
13468679-0BD2-4765-8FE1-496566A9A3B7.jpeg

99109B33-51BE-444C-A22E-D660440EB418.jpeg

Benim gitarın gövdesi tek parça ceviz. Kozmetik açıdan oldukça hoşuma gidiyor. Ancak tonal olarak standart strat soundundan biraz farklı. Manyetikler yeterli çıkış gücüne sahip ve karakteristik soundları var. Ton konusu göreceli olduğu için pek yorum yapmak istemiyorum. Zaten bir kaç video paylaşmıştım. Bir tane daha koyarım aşağıya.
47E1B59D-D9EE-464F-9AF2-B5602F337866.jpeg

En önemli konulardan biri olan rezonans konusunda gitarı oldukça beğendim. Elimdeki charvel ve prs kadar hatta belki biraz daha iyi titriyor. Yalnız klavyede sol teli 12. perdede sustain diğer pozisyonlara göre biraz düşük gibi geldi. Onın dışında dead note vs. hiçbir sıkıntı yok.
B47FE938-DF5F-475A-A5C7-FD8A9E646B04.jpeg

Genel anlamda konforlu ve sustainli bir gitar. Manyetikler de keyfinize kalmış. Kendinize özel bir gitarınız olsun istiyorsanız verdiğiniz paraya değer. Hatta ucuz bile denilebilir. Ancak bu paralara alınabilecek başka alternatifler de yok değil. Özellikle fujigen gitarlar ya da 2. el meksika fenderler ileride satmak isterseniz çok daha az zarar ettirecektir.
2E9BABB6-FC86-453A-8140-63C19BB4DD85.jpeg

Son olarak aşağıdaki video ile kararı sizlere bırakıyorum 🤘

Azak artık markanın ismini Arak olarak değiştirse yeridir, zira Ormsby'den sonra bu sefer Skervesen çakmaları yapmaya başlamış. Bir de utanmadan signature model olarak piyasaya sürmüş. Hangi kendine saygısı olan müzisyen başka markanın çakması fikri mülkü signature olarak kabul eder o da ayrı mesele de, buyrun kendiniz bakın.

Azak gitarın son "tasarımı"

Skervesen Raptor modeli

Skervesen'den ziyade gövde kenarındaki hafif bevel cut uygulaması ve headstock biçimi öncelikli olarak blackmachine markasına ait. Aşçı bahçıvan şoför uşak olayı gibi oldu artık bu tasarım araklamaca durumu. Tabi konu bu değil, farkındayım. Tasarım tercihine bir şey diyemem zira zevkler ve renkler fakat Emrah on numara bir gitaristtir. Ayrıca benzeri bir modeli skervesen'e 3000€ ve hatta fazlasına yaptırmak yerine lokal bir lüthier tercih etmek maddi açıdan makul gelmiş olabilir. Blackmachine B2, B6, B7 vb. modellerinin ise 2. el piyasasında bile ne derece abuk rakamlara satıldığını görebilirsiniz.

"Signature" ibaresinin markanın instagram sayfasını yöneten kişinin halt etmesi olduğunu düşünüyorum. Zira seri üretim bir Emrah Canayakın durumu söz konusu olduğunu sanmıyorum. Eğer böyle bir icraat varsa vah ki vah tabi, o zaman gerçekten sıkıntı.

Bu arada, Blackmachine B2;

blckmachine b2.jpg

Skervesen'den ziyade gövde kenarındaki hafif bevel cut uygulaması ve headstock biçimi öncelikli olarak blackmachine markasına ait. Aşçı bahçıvan şoför uşak olayı gibi oldu artık bu tasarım araklamaca durumu. Tabi konu bu değil, farkındayım. Tasarım tercihine bir şey diyemem zira zevkler ve renkler fakat Emrah on numara bir gitaristtir. Ayrıca benzeri bir modeli skervesen'e 3000€ ve hatta fazlasına yaptırmak yerine lokal bir lüthier tercih etmek maddi açıdan makul gelmiş olabilir. Blackmachine B2, B6, B7 vb. modellerinin ise 2. el piyasasında bile ne derece abuk rakamlara satıldığını görebilirsiniz.

"Signature" ibaresinin markanın instagram sayfasını yöneten kişinin halt etmesi olduğunu düşünüyorum. Zira seri üretim bir Emrah Canayakın durumu söz konusu olduğunu sanmıyorum. Eğer böyle bir icraat varsa vah ki vah tabi, o zaman gerçekten sıkıntı.

Bu arada, Blackmachine B2;

152919 eklentisini görüntüle

Blackmachine'den haberim var tabii ki, Headstock tasarımı birebir Skervesen'den alındığı için Raptor klonu olarak niteledim. Blackmachine' yapan cins bir adam, kırk yılda bir gitar yapıyor, onu da isteyenin müziğini sevmezse yapmıyor gibi bir durumu var, çok da commercial bir abi değil yani aslında. Bu tasarımının çalınmasını meşru kılar mı, kılmaz, ama 1-2 sene kadar önce seyrettiğim bir röportajda Skervesen ile Blackmachine'in bir gönül bağı olduğunu ve sözlü de olsa rızasının alındığını duyduğumu hatırlıyorum.

Azak konusunda da bu ilk vukuatları değil, daha önce de Can Şengün signature diye nitelendirerek Ormsby'nin Futura modelini kopyalamışlardı birebir. Böyle bir alışkanlıkları var yani, ya da talep müşteriden geldi ise de para kazanmak amacıyla tasarım hırsızlığı yapmakta bir sıkıntı görmüyorlar anlamına gelir. Zaten bu konuyla ilgili Ormsby ile iletişime geçtiğimde, incelemek için profile girmeye çalıştıklarında Instagram üzerinden kendilerini blokladıklarını farkettiklerini iletmişti Perry Ormsby, niyet kötü yani belli ki, ne yaptıklarını gayet iyi biliyorlar.

İsmi geçen gitaristin de müzisyenliğini de kişiliğini de bilmem, bugün ilk defa adını duydum. Lokal luthier tercihine ve bütçe gözetmesine saygı duyarım tabi de, kendi adının basılacağı "signature" olarak nitelendirilecek gitarda da çakma tasarım istemek ya da kabul etmek durumunu bilemedim. Instagram sayfalarında gördüğüm kadarıyla en azından 1 örneği daha üretilmiş. Sanmıyorum ki gidip bize de bir Emrah Canayakın Signature modelinizden yapar mısınız desek hayır diyeceklerini.

Blackmachine'den haberim var tabii ki, Headstock tasarımı birebir Skervesen'den alındığı için Raptor klonu olarak niteledim. Blackmachine' yapan cins bir adam, kırk yılda bir gitar yapıyor, onu da isteyenin müziğini sevmezse yapmıyor gibi bir durumu var, çok da commercial bir abi değil yani aslında. Bu tasarımının çalınmasını meşru kılar mı, kılmaz, ama 1-2 sene kadar önce seyrettiğim bir röportajda Skervesen ile Blackmachine'in bir gönül bağı olduğunu ve sözlü de olsa rızasının alındığını duyduğumu hatırlıyorum.

Azak konusunda da bu ilk vukuatları değil, daha önce de Can Şengün signature diye nitelendirerek Ormsby'nin Futura modelini kopyalamışlardı birebir. Böyle bir alışkanlıkları var yani, ya da talep müşteriden geldi ise de para kazanmak amacıyla tasarım hırsızlığı yapmakta bir sıkıntı görmüyorlar anlamına gelir. Zaten bu konuyla ilgili Ormsby ile iletişime geçtiğimde, incelemek için profile girmeye çalıştıklarında Instagram üzerinden kendilerini blokladıklarını farkettiklerini iletmişti Perry Ormsby, niyet kötü yani belli ki, ne yaptıklarını gayet iyi biliyorlar.

İsmi geçen gitaristin de müzisyenliğini de kişiliğini de bilmem, bugün ilk defa adını duydum. Lokal luthier tercihine ve bütçe gözetmesine saygı duyarım tabi de, kendi adının basılacağı "signature" olarak nitelendirilecek gitarda da çakma tasarım istemek ya da kabul etmek durumunu bilemedim. Instagram sayfalarında gördüğüm kadarıyla en azından 1 örneği daha üretilmiş. Sanmıyorum ki gidip bize de bir Emrah Canayakın Signature modelinizden yapar mısınız desek hayır diyeceklerini.
Futura apartmalarından haberim var, ormsby sayfasını engelleme hadisesiyle birlikte burada senin yazdıklarından az çok takip etmiştim. Kesinlikle üretici tarafında iyi niyet falan aramıyorum tabi ki ben de. Yine de diyorum ya; umarım şu signature ibaresi bir “halt etme” halidir sadece. Yoksa ancak üzülürüm, ne diyeyim.

Bu tür benzer modeller ibanez fender vs arasında bile var. Dikkat ederseniz birebir kopyası değil headstock bir tık daha farklı muhtemelen kağıt üzerinde cm-mm farklar vardır. Eğer bunlar olmasaydı, fender strat, gibson lp üstüne gitar üretemezdiniz ki piyasadaki gitarların neredeyse yarısı bunlara benziyor. Seri üretim olmadığı sürece Ormsby'nin de çok takacağını zannetmem. Yani, önemli olan kazanılan para miktarı artarsa sıkıntı yoksa tr'deki lokal bi üreticinin kopyalaması çok sıkıntı yaratmaz bence bu kafayla aliexpress'teki bütün gitarları dava etmek lazım yani pratikte işin içinden çıkmazsınız. Birebir milim milim kopyalayıp da seri üretime geçilirse ancak o zaman müdahale edilir.

Geri