Luthier Ne Kadar Tutar ?

Arkadaşlar daha önce hiç luthiere gitmedim çünkü gerek yoktu çünkü :) gitarım ibanez grg170dx ama uzun kullanımdan sonra baya bir yıprandı geçenlerde ince mi telinide akor yaparken fazla döndürdüm koptu birde tel kalınlığını değiştirdiğim için sap ayarı entonasyon bilmem ne gitarın bütün ayarları bozuk gitar zaten floyd rose lu oldugu için oda bozuldu köprü havaya kalktı bunları kendim yapmayı bilmiyorum tel bile değiştiremem bu yüzden istanbul avrupa yakasında önerebileceğiniz bu gitarın bakımını yaptırabileceğim uygun bi yer varmı ?

Genel olarak tel değişimi, köprü ayarı sap map bunlar ne kadar tutar ? gitar dediğim gibi grg170dx

Teller hariç sap, entonasyon, bakım max 50 lira tutar. Ben Ankara'da 40 liraya yaptiriyorum, ama luthiere değil müzik mağazasına. İstanbul'da da aşağı yukarı aynıdır diye düşünüyorum.

Arkadaşlar daha önce hiç luthiere gitmedim çünkü gerek yoktu çünkü :) gitarım ibanez grg170dx ama uzun kullanımdan sonra baya bir yıprandı geçenlerde ince mi telinide akor yaparken fazla döndürdüm koptu birde tel kalınlığını değiştirdiğim için sap ayarı entonasyon bilmem ne gitarın bütün ayarları bozuk gitar zaten floyd rose lu oldugu için oda bozuldu köprü havaya kalktı bunları kendim yapmayı bilmiyorum tel bile değiştiremem bu yüzden istanbul avrupa yakasında önerebileceğiniz bu gitarın bakımını yaptırabileceğim uygun bi yer varmı ?

Genel olarak tel değişimi, köprü ayarı sap map bunlar ne kadar tutar ? gitar dediğim gibi grg170dx

Şahsen gerek imkansızlıktan gerek zamanım olmamasından dolayı gitarı aldığımdan beri sadece bir defa luthier bile denmeyecek birine götürüp yaptırdım.An itibariyle 4 aydır gitar çalıyorum ancak gitar 2 senedir elimde ve çalmaya başlamadan önce tüm ayarları kendim yaptım inan hiç zor değil.Yani demek istediğim konu bunları kendin öğrenip yapması gayet basit gitar bakımı tutorialleri var forumda orayı açıp evde kendin yapabilirsin.Hem paradan hem zamandan kazanmış olursun hem de deneyim oluşmuş olur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Şahsen gerek imkansızlıktan gerek zamanım olmamasından dolayı gitarı aldığımdan beri sadece bir defa luthier bile denmeyecek birine götürüp yaptırdım ki hala verdiğim o 50 tlye acırım.An itibariyle 4 aydır gitar çalıyorum ancak gitar 2 senedir elimde ve çalmaya başlamadan önce tüm ayarları kendim yaptım inan hiç zor değil.Yani demek istediğim konu bunları kendin öğrenip yapması gayet basit gitar bakımı tutorialleri var forumda orayı açıp evde kendin yapabilirsin.Hem paradan hem zamandan kazanmış olursun hem de deneyim oluşmuş olur.
Hocam bu floyd rose lu sistem de çok karışık ya harbi sıkıntı

Daha önce fret değiştirdiniz mi? Bilmiyorsanız yanlış yorum yapıp insanları yanlış yönlendirmeyin.
Yeri gelmişken yeni başlık açıp forumda kirlilik yaratmayayım. Fret çakma işi ve fret fiyatları hakkında bilgisi olan var mı?
3 sene önce 250 liraya yaptırdım, tel değişimi sap köprü ne var ne yok herşey dahil. Çelik fret taktırmıştım ben, nikel olanları 200liraya yapıyordu Kenan usta. Fiyatların güncel hali de 250-300 olabilir.

Daha önce fret değiştirdiniz mi? Bilmiyorsanız yanlış yorum yapıp insanları yanlış yönlendirmeyin.

3 sene önce 250 liraya yaptırdım, tel değişimi sap köprü ne var ne yok herşey dahil. Çelik fret taktırmıştım ben, nikel olanları 200liraya yapıyordu Kenan usta. Fiyatların güncel hali de 250-300 olabilir.
Peki madem siz öyle diyorsanız :)

Ben de Kenan Usta'ya yaptıracağım. Gitarim Fender. Yaptirmişken iyi birsey olsun isterim. Jumbo fret vs. fiyat farki çok olmasa da bence de 250TL civari tutar gibi.

Peki Kenan ustanin fret cakma konusunda isçiliği nasıl? Fretboard kenarlarinda vs. bir sorun oluştu mu?
Iscilik temiz o konuda bir sikintim yok. Telleri asagiya istedigim derecede indiremiyorum, 19.perdeden ses cikmiyor,cizlama degil bildiginiz ses yok. Kaldirdim kopruden 1 2 mm, duzeldi ama istedigim seviye degil tel yuksekligi, idare ediyorum simdilik. Jumbodandir belki de. Etmenleri tam olarak bilmiyorum, fenderin fabrika ayarlarina gore sikinti olmuyor ama ben az daha dusuk seviyorum, bu arada diger gitarim da jumbo ss, onda cok cok yakin, bendlerde kesilme yok, cizlama veya ses gelmemesi gibi bir durum soz konusu bile degil.

Geri