Fretleri Söküp Atmak

merhaba arkadaşlar, aklıma takılan bir soruyu size yöneltmek istiyorum.

Elektro gitarın fretlerini sökersek Türk sanat müziğindeki eşsiz melodileri ve tonlamaları yakalayabilir miyiz? Deneyen veya gören var mıdır? Teşekkürler şimdiden :)

Türk sanat müziğindeki eşsiz melodiler
Bu arada belirtme ihtiyacı duydum. Türk sanat müziği tabiri "geleneğin icadı"dır (Hobsbawn). Cumhuriyet dönemi öncesi böyle bir müzik türü yoktur. 12 sesli batı tampare sistemi dışında genel olarak doğu müziklerinde daha zengin ses sistemleri kullanılmıştır ve hala kullanılır. Osmanlı da bu müzik anlayışının etkin olduğu "yerleşim"lerden biriydi ve bunun Türklük ile bir ilgisi yoktu. Sözü edilen zengin melodiler bütün etnik grupları paralel keserdi.

Türk sanat müziğindeki eşsiz melodileri
Bu eşsiz melodilerden kasıt makamsal müzik ise cevap "evet". Ama icra edilecek makama az biraz hakimiyet de gerekir.

Misal en bilinen ve basit makamlardan "hicaz makamı" gitardaki "harmonik minör gamıdır". Hicaz makamı karar sesi (yani tonu) La notasıdır. Re minör harmonik gamını geçerken, Re-Mi-Fa-Sol-La (La hicazdaki karar sesimiz başlangıç notamız)-Sib-Do#-Re... diye gideriz. Burada Sib ve Do# i naturel çalarsak orijinal hicaz makamı olmaz hatta bu şekilde çalacaksak perdesiz gitara ne gerek var (tonu haricinde). Hicaz makamında Sib notasının bemolü TSMde daha az koma sayısıyla yapılır (yani Sib notasını bir iki milimetre daha tiz basmamız gerekir). Do# notasının diyezi de yine TSMde daha az koma sayısıyla yapılır (yani Do# notasını da yine birazcık pes basmamız gerekir, hatta çoğunluk icrada Do# notası "nağmeli" diye adlandırılan gitardaki vibratolu çalınır.

Hatta bir ek bilgi daha:

Bu videoda çalınan türkü urfa yöresine ait bir hicaz makamında türküdür. Türküyü Sol kararda (Sol Hicaz) çalmışlar, yani Do minör harmonik. Notalar ..Sol- Lab-Si-Do.. diye gider. Türkünün arasında Özgür Abbak'ın solosu mevcut. Bu soloda 2:12 de yaptığı çeyrek bend de yukarıda bahsettiğim Do#in komalı halini perdeli bir gitarda elde edebilmek için Si notasını naturel basmak yerine La# notasını çeyrek bend yapar ve hatta hafif vibratolu çalar.

İşin tonlama kısmı ise artık kişinin nasıl bir ton duyurmak istediği ile alakalı ama bu sorunun cevabı da "evet".

Erkan Oğur'dan bahsetmiyorum bile, bir de Cenk Erdoğan'ı takip et, kafanda ki bir cok soruya cevap bulursun sitesinde, perdesiz gitar konusunda önde gelenlerdendir.

Makamsal olarak uygun seslerle çalışmak için sadece perdesiz gitara gerek yok, microtonal diye adlandırılan ve ne aradığınıza göre perdelerini değiştirebileceğiniz, ara sesler alabileceğiniz gitarlar var, genelde özel üretim tabi ki. Ancak tabi ki perdesiz gitardaki gibi ton olmuyor. Perdesiz gitarda ise çok örnek mevcut. Ama forumdan örnek vereceksek, şu benim çok hoşuma gitti son dönemlerde dinlediğim parçalar arasında.

Sevgili Murat abinin güzel çalışmalarından birisi : @murat ibze

Makamsal olarak uygun seslerle çalışmak için sadece perdesiz gitara gerek yok, microtonal diye adlandırılan ve ne aradığınıza göre perdelerini değiştirebileceğiniz, ara sesler alabileceğiniz gitarlar var, genelde özel üretim tabi ki. Ancak tabi ki perdesiz gitardaki gibi ton olmuyor. Perdesiz gitarda ise çok örnek mevcut. Ama forumdan örnek vereceksek, şu benim çok hoşuma gitti son dönemlerde dinlediğim parçalar arasında.

Sevgili Murat abinin güzel çalışmalarından birisi : @murat ibze

dediğim buydu teşekkürler link için

Geri