Anti-ter Pena Ve Askı

Arkadaşlar 0.73mm pena kullanıyorum ama ne güzel bir hissiyatı var ne elimde duruyor ne de rahatça ritm atabiliyorum.Sizce hangi ölçülerde pena kullanmalıyım.

kişiden kişiye değişen bir durum bu.750 kişi birden farklı ölçüler söyleyebilir.en iyisi senin deneyip karar vermen.0.73 rahatsız ise daha kalına doğru yönelmen gerekiyor bence.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
kişiden kişiye değişen bir durum bu.750 kişi birden farklı ölçüler söyleyebilir.en iyisi senin deneyip karar vermen.0.73 rahatsız ise daha kalına doğru yönelmen gerekiyor bence.
Aslında sorun incelik kalınlığı da geçti de elimde durmuyor pena öncelikle çok kaygan sololarda idare ediyor ama özellikle 5-10 dk dan sonra elimde durmuyor

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Kullandığınız askı ve penalar nelerdir acaba.terletmeyen askı ve terleyen elde duran bir pena arıyorum başlık biraz garip oldu ama ciddi bir sorun olmaya başladı calamiyorum artık elimin kaymasından

Arkadaşlar 0.73mm pena kullanıyorum ama ne güzel bir hissiyatı var ne elimde duruyor ne de rahatça ritm atabiliyorum.Sizce hangi ölçülerde pena kullanmalıyım.
1 mm'den aşağı pena kimseye tavsiye etmiyorum. Tele vurduktan sonra penanın eğilip bükülmemesi lazım. Ben en az 2mm kullanıyorum.
Başlangıçta biraz zor olabilir ama alışmanızı tavsiye ederim. Tuşeye etkisi büyüktür penanın.
Nispeten sivri bir ucu olmasını da yine öneririm.
Üstünde zımpara gibi bir yüzey bulunan bir modeli vardır Ibanez penaların. Onlara bakabilirsiniz.
Jim Dunlop Jazz III gibi yüzeyi tırtıklı penalarda işinizi görebilir.

1 mm'den aşağı pena kimseye tavsiye etmiyorum. Tele vurduktan sonra penanın eğilip bükülmemesi lazım. Ben en az 2mm kullanıyorum.
Başlangıçta biraz zor olabilir ama alışmanızı tavsiye ederim. Tuşeye etkisi büyüktür penanın.
Nispeten sivri bir ucu olmasını da yine öneririm.
Üstünde zımpara gibi bir yüzey bulunan bir modeli vardır Ibanez penaların. Onlara bakabilirsiniz.
Jim Dunlop Jazz III gibi yüzeyi tırtıklı penalarda işinizi görebilir.
Teşekkür ederim önerileriniz için

normal jazz 3 kullanıyorum, 1.38 mm kalınlığı var. ultex modeline geçmeyi düşünüyorum, onlar 2 mm. Tavsiyem çalıştığınız şarkılara kalın pena ile yavaş çalışmanız, eliniz ancak öyle alışır. İnce penada büküleceği için kas hafızası daha geç gelişir, her vuruşta pena eşit dinamiğe sahip olmaz çünkü. Fiziksel açıklamasına gelirsek, tele vurduğunuzda pena elinize moment uygular ve bu ince pena eğilerek elinize gelen momenti sönümleyeceği için rijit olan kalın penaya göre daha rahatsız hissettirecektir. Kendinizi kasmanızdan dolayı eliniz terliyor, bazı insanlar daha fazla terler bunlar istisna tabi, ama genel olarak eldeki terlemenin sebebi gerginliktir.
Ritimlerde (funk vb) yumuşak penalarla daha iyi sonuc alınıyor gerçi ama kalın solo çalmak için en ideali.

normal jazz 3 kullanıyorum, 1.38 mm kalınlığı var. ultex modeline geçmeyi düşünüyorum, onlar 2 mm. Tavsiyem çalıştığınız şarkılara kalın pena ile yavaş çalışmanız, eliniz ancak öyle alışır. İnce penada büküleceği için kas hafızası daha geç gelişir, her vuruşta pena eşit dinamiğe sahip olmaz çünkü. Fiziksel açıklamasına gelirsek, tele vurduğunuzda pena elinize moment uygular ve bu ince pena eğilerek elinize gelen momenti sönümleyeceği için rijit olan kalın penaya göre daha rahatsız hissettirecektir. Kendinizi kasmanızdan dolayı eliniz terliyor, bazı insanlar daha fazla terler bunlar istisna tabi, ama genel olarak eldeki terlemenin sebebi gerginliktir.
Ritimlerde (funk vb) yumuşak penalarla daha iyi sonuc alınıyor gerçi ama kalın solo çalmak için en ideali.
Bende ritimlerde kolay olacağını düşündüğüm için ince kullanıyordum lakin böyle hem solo hem ritim konusunda düşüş oldu,çok elim terlemez sol elim hiç terlemiyor neredeyse büyük ihtimalle dediğiniz sebepten terliyor sağ.

soft yüzey diye bilinen penalar var dunlop tortex gibi. ben aliexpress den onun kopyası alice pena getirttim 50 tanesi 3 dolara. eğer oda kesmezse aynı soft yüzey ve pudralı olanlar var onları dene

images

.96 ve 1.14 kullanıyorum gayet memnunun. Modeli Dunlop gator grip standart sanırım.

Müzik dükkanlarına girip içerideki tüm penaları tek tek deneyerek kendinize uygun bir pena bulabilirsiniz sanıyorum. Mesela ben de yıllar önce Beyoğlu Tünel'de bir dükkandan çok sayıda aldığım, Planet Waves 0.91mm penaları kullanıyorum hala. Yapıldığı malzeme; şimdiki penaların çoğunda kullanılan celluloid yerine normal plastik, ve üzeri hafif pürüzlü olduğundan hiç kaymıyor, tutuş hissi de çok güzel. Ne yazıkki şu an aynısından bulamıyorum hiçbir yerde, elimdekiler bittiğinde dımdızlak kalacağım :D

Geri