Roland Duo Capture Ex Ve Creative Ses Kartını Birlikte Kullanma

Selamlar,

Creative SB Audigy RX ses kartım var, bilenler bilir giriş seviyesi olsa da kayıt odaklı bir kart olduğundan donanımsal ASIO 2.0 desteği var ve ASIO sürücüleri gayet iyi, amp. modelleme vst'lerinde gecikme sorunu yaşamıyorum. Ama mikrofon/line-in giriş empedansı düşük olduğundan temiz ve yüksek ses alamıyorum. O yüzden bir audio interface almaya karar verdim ve fiyat/performans olarak Roland Duo Capture Ex'de karar kıldım.

Sorum ise, gitarımı Roland Duo Capture ile PC'ye bağladığımda, yine Creative ses kartıma bağlı hoparlörlerimden ses alabilecek miyim, yoksa illaki Roland'ın kulaklık çıkışını yada arkadaki monitor çıkışlarını mı kullanmak gerekiyor? Ses kartıma bağlı hoparlörlerim Creative Gigaworks T20 ve gayet memnunum, düzenimi bozup 2. hoparlör seti almak istemiyorum ve zaten masamda da yer yok. Ses kartı ve interface'i birarada kullanmak mümkün değil ise, bir Y kablo ile hem ses kartını hem de interface'i aynı hoparlöre bağlayabilir miyim? Ayrıca hoparlörüm üzerinde AUX girişi var, interface'i bu girişe bağlamam mümkün mü? Mümkün ise kulaklık çıkışından mı yoksa monitor çıkışlarından mı AUX'e bağlamalıyım? Çok soru sordum ama şimdiye dek hep normal amp. kullandım, PC donanımına ilk kez bulaşıyorum...
DSC_0334.JPG

Hocam şu aparat ile hoparlörleri ses kartının kulaklık girişine bağlayarak en kısa yoldan halledebilirsiniz diye düşünüyorum.
Ben bu şekilde kullanıyorum :)
images.jpg

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam şu aparat ile hoparlörleri ses kartının kulaklık girişine bağlayarak en kısa yoldan halledebilirsiniz diye düşünüyorum.
Ben bu şekilde kullanıyorum :)98504 eklentisini görüntüle
Evet, yalnız bu durumda bilgisayarı normal kullandığımda, hoparlörü tekrar kasanın arkasındaki ses kartı çıkışına takmam gerekecek, yani sürekli iki cihaz arasında mekik dokuyacağım. ben bir kere bağlantılarımı yapayım ve bir daha herhangi bir kabloyla uğraşmak zorunda kalmayayım istiyorum (kasanın arkasına eğilip birşeyler takıp çıkarmaya çalışmak ölüm). Bir de, sadece Roland'ın kulaklık çıkışından ses aldığımda, örneğin Windows'ta Winamp ile bir backing track çalarken bunu da duyabilecek miyim?

Bu arada, Roland'ın kurulum klavuzlarını incelediğimde, cihazı kullanmak için denetim masasında ses kısmından, hem record hem de playback için Roland'ı seçmemiz gerektiği yazıyor. Bu durumda Creative ses kartı tamamen devredışı kalmış olur, e peki oyunlarda, film izlerken vb. sesi hep Roland üzerinden mi alacağız? Kısacası ben Roland'ı sadece gitar için, geri kalan herşey için de Creative'i kullanmak istiyorum.

Son bir soru! (=)). Roland'a sadece 1 adet pasif devreli elektrogitar bağladığımızda adaptör yada pil kullanmamız gerekiyor mu yoksa sadece USB'den aldığı güç yetiyor mu? Ona göre cihazı alırken adaptör de sipariş edeceğim.

Son düzenleme:
Ben Maudio ses kartımı ana ses kartı seçip jak dönüştürücü ile kulaklık girişine hoparlör bağlayarak kullanıyorum.
Kayıt yaparken, müzik dinlerken, video izlerken hep sabit.
Ses kartının usb den aldığı güç yetecektir muhtemelen

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Aynanda iki ses kartı kullanamazsın.
Yeni bir hoparlor alıp pc ye takarsan ses denetiminden 2 tıkla halledebilirsin geçiş olayını ama ne gerek?
Benim merak ettiğim Roland ile oyun ve filmlerde Creative'den aldığım performans ve kaliteyi alabilecek miyim? Sonuçta dahili ses kartlarının ana amacı oyun ve filmler, ve bunlara uygun teknolojileri (dolby, dts, true hd, eax gibi surrond formatlarını çözmek (decoding) vb.) donanımsal olarak desteklemek. Audio interface'lerin ana amacı ise enstrüman kaydı...

Dolby dts vb. Şeyler 1+1 de işe yaramazlar. Ya oyuncu kulaklığı alacaksın 7.1 destekli ya da referans kulaklığı.biraz masraf yapman lazım eğer aynı anda iki farklı şeyi yapmak istiyorsan.Benim anakartım msi m7 fakat ben logitegh g430 kullanıyorum oyun oynarken.gitar ve müzik dinleme için de hoparlor ya da referans kulaklığı.

Dolby dts vb. Şeyler 1+1 de işe yaramazlar. Ya oyuncu kulaklığı alacaksın 7.1 destekli ya da referans kulaklığı.biraz masraf yapman lazım eğer aynı anda iki farklı şeyi yapmak istiyorsan.Benim anakartım msi m7 fakat ben logitegh g430 kullanıyorum oyun oynarken.gitar ve müzik dinleme için de hoparlor ya da referans kulaklığı.
Bilgiler için teşekkürler. Yabancı forumlarda da biraz araştırdım, Roland'ın kulaklık çıkışının hoparlörün AUX girişine rahatlıkla bağlanabileceğini belirtmişler. Bu durumda 2 cihazı aynı hoparlöre bağlayabilirim gibi görünüyor. Gitarı taktığımda da ses ayarlarından Roland'ı seçerim, hatta masaüstüne bu geçişi halledebilecek bir kısayol yapabilirsem gayet pratik bir şekilde çözmüş olurum sanırım...

Bilgiler için teşekkürler. Yabancı forumlarda da biraz araştırdım, Roland'ın kulaklık çıkışının hoparlörün AUX girişine rahatlıkla bağlanabileceğini belirtmişler. Bu durumda 2 cihazı aynı hoparlöre bağlayabilirim gibi görünüyor. Gitarı taktığımda da ses ayarlarından Roland'ı seçerim, hatta masaüstüne bu geçişi halledebilecek bir kısayol yapabilirsem gayet pratik bir şekilde çözmüş olurum sanırım...
Teoride olabilir gibi duruyor.olursa haber et:)

Benim merak ettiğim Roland ile oyun ve filmlerde Creative'den aldığım performans ve kaliteyi alabilecek miyim? Sonuçta dahili ses kartlarının ana amacı oyun ve filmler, ve bunlara uygun teknolojileri (dolby, dts, true hd, eax gibi surrond formatlarını çözmek (decoding) vb.) donanımsal olarak desteklemek. Audio interface'lerin ana amacı ise enstrüman kaydı...

Yukarıda yazıldıgı gibi yapılabilir. Denetim masasından ses sürücünü değiştirip ek olarak hoparlör kablosunu etkinleştirdiğin ses kartına bağlarsan bence sorun çıkmaz. Aparatla ilgili birisi fotograf atmış onu da edinirsin.

Bu arada elindeki Creative kartın kayıt odaklı bir kart olduğunu yazmışsın, yanlış bir bilgi bu bilgin olsun. Kayıt odaklı kartlarda en basitinden xlr mikrofon ve çivi jak girişi bulunur. Almayı düşündüğün Roland kartın her konuda ihtiyacını gidereceğini düşünüyorum.

Yukarıda yazıldıgı gibi yapılabilir. Denetim masasından ses sürücünü değiştirip ek olarak hoparlör kablosunu etkinleştirdiğin ses kartına bağlarsan bence sorun çıkmaz. Aparatla ilgili birisi fotograf atmış onu da edinirsin.

Bu arada elindeki Creative kartın kayıt odaklı bir kart olduğunu yazmışsın, yanlış bir bilgi bu bilgin olsun. Kayıt odaklı kartlarda en basitinden xlr mikrofon ve çivi jak girişi bulunur. Almayı düşündüğün Roland kartın her konuda ihtiyacını gidereceğini düşünüyorum.
Creative kayıt odaklı derken, normal dahili ses kartları içinde kayıt odaklı. Yani enstrüman kaydı için değil de normal mikrofon yada Lo-Z line çıkışlı klavye vb. kaydı için tasarlanmış. O nedenle donanımsal ASIO 2.0 desteği, çift mikrofon girişi vb. var. Enstrüman kaydı için kullanılamadığından audio interface almam gerekiyor. Aslında Hi-Z girişli ve Lo-Z çıkışlı vede true bypass özelliği olmayan bir pedalı bypass durumunda kullanarak bu ses kartı da işe yarar hale getirilebilir sanırım (teoride tabii).

Son düzenleme:
Teoride olabilir gibi duruyor.olursa haber et:)
Sonunda bugün ürün geldi ve evet oluyor :) 6.3 mm stereo jack to 3.5 mm stereo jack kablo ile bağladım ve tamamen sorunsuz çalıştı.

Roland kart ise maalesef hayal kırıklığı çıktı. Tamam Hi-Z girişi sayesinde empedans uyuşmazlığı sorunum kalmadı; gitardan yüksek ses (hatta fazla yüksek) alabiliyorum ama ses hiçte temiz gelmiyor, Creative'in sesi daha temizdi hatta. Zaten maksimum 24 bit 48khz destekliyor, o konuda çok bir beklentim yoktu zaten ama ASIO desteği ve sürücüleri de 60 $'lık Creative karttan çok daha kötü çıktı, daha düşük sample sayısında daha yüksek gecikmesi var (Creative, 512 sample ile 5.3 ms. gecikme verirken, Roland 320 sample'da 6.7 ms. gecikmeye sahip). Amplitube gibi bazı yazılımlarda sample yada buffer size seçmeye bile izin vermiyor, 10-15 yıl öncesinin giriş seviyesi kartı gibi. Keşke biraz daha iyi araştırıp alsaymışım.

Bir de karttaki ciddi bir sorunum; gitardan haddinden fazla yüksek ses alırken (gain tamamen kapalıyken bile), onun haricinde Windows'taki herşeyin sesinin çok çok az gelmesi. Yani geriplanda bir backing track çalarken üzerine çalmak istiyorum ama, backing track gitara göre çok düşük ses ile çalıyor ve yapılabilecek bir şeyde bulamadım. Ne anladık bu işten?

Cihazin arkasinda direct monitör özelligi kapali mı?
Evet kapalı. açık olarakta denedim, seste hiçbir değişiklik olmuyor. Direct monitor kapalı iken, sinyali analog/dijital/analog çevrimleri olmadan direk hoparlöre gönderiyor olmalı ve dolayısı ile yazılımın devre dışı kalması gerek değil mi? Ama seste hiç değişiklik olmuyor.

Yazılım da monitoring falan açık kalmış olabilır. Yazılımdan monitör u kapatıp ses kartından acarsaniz gecikme olmayacaktır.

Yazılım da monitoring falan açık kalmış olabilır. Yazılımdan monitör u kapatıp ses kartından acarsaniz gecikme olmayacaktır.
DAW kullanmıyorum, yalnızca Amplitube 4 kullanıyorum, direct monitoring gibi gelişmiş ayarları mevcut değil. Gecikme problem değil, asıl sorunum Hi-Z girişi olan 100 GBP'lik interface'den, 60 $'lık dahili ses kartından daha kötü ses alıyor olmam. Ve de gitar sesinin aşırı yüksek, geri kalan tüm seslerin ise aşırı kısık ve boğuk çıkması.

Ses Kartının arka kısmında +10db gibi bir Boost olması lazım onu kontrol ettiniz mi acaba? 3 yıl kadar öncesinde bende aynı kartı kullandım ancak gayet yeterli geliyordu. Pek anlam veremedim böyle bir sıkıntı olusturmasina.

Geri