Sizce Mix Ve Mastering Aşamalarında Eksikliklerim Neler?

Herkese merhabalar,

Evde amatör olarak aldığım beste kayıtlarından birini burada sizinle paylaşmak istiyorum. ayıtların hepsi kalite olarak aşağı yukarı bu seviyede. Kendimce mix ve mastering olaylarını çeşitli programlar aracılığı ile çözmeye çalıştım.

Sizden istediğim mix ve master aşamalarında kulağınıza çarpan kusurlarım neler? Ya da ben olsaydım şöyle yapardım diyebileceğiniz fikirleriniz var mıdır? Kaydı nasıl iyileştirebilirim?

Yakında on kadar kayıt paylaşacağım. Paylaşmadan önce kusurlarımı görmek ve mümkünse düzeltmek isterim.

Not: Ben master aşamasında reverb kullanmıyorum. Fakat bir öz eleştri yapacak olursam kayıt kulağıma biraz kuru geliyor. Bunu master kanalına reverb ekleyerek çözebilir miyim? Ve de master için nasıl bir reverb uygulamam gerekir? (Gerekli araştırmayı çeşitli siteler üzerinden yaptım fakat sizin de fikirlerinizi merak ediyorum)

Özellikle teknik açıdan yorumlarınızı bekliyorum.

Herkese teşekkürler.

Edit: Doğrudan medya paylaşımı konu içerisinde yasak olduğu için, site üzerinden link veriyorum.

Paralel Evren - Yaz Masalı

Son düzenleme:
Çok temiz geliyor kayıt öncelikle ellerinize sağlık.
Çok teknik bilgim olmamakla birlikte, dinleyici olarak yorumlayabileceğim, kayıttaki alt frekanslar çok geride kalmış bence. Davul özellikle cross yok gibi, Türkçesini bilmiyorum ama punchy gelmiyor hiç bir şey sanırım çok compressor var ve sahne çok dar kaldığını düşünüyorum. Özellikle mix yaparken enstrümanları pan yaparken üst üste çok fazla bindirmemek herşeyin daha net ve geniş duyulmasını sağlıyor.
Bana kuru gelmedi hiç.

Davulun snare'ları yapay duruyor baya, başka terimi var mı bilmiyorum. Tuşlular çok önde kalmış çok az kısılabilir. Zillere de pek ısınamadım.

Genel olarak iyi duyuluyor ama, beğendim ben.

Tarza çok yabancıyım ama bana çok fazla eksiği var gibi gelmedi açıkcası tabii macbook air hoparlörlerinden dinliyorum şu anda...vokal kaydını çok tuttum layerlar var sanırım güzel editlenmiş ya da okunmuş üst üste kısımlar...masteringde belli frekanslara reverb verildiğini görmüştüm ama tüm mixe reverb ben olsam vermezdim onun yerine stereo imager tarzı pluginler denenebilir...başarılar...

Önce aranjmandan başlayayım; akustik gitar vokal bölümünden sonra davulların girdiği bölümde altta padlerin devreye girmiş olmasına gerek yok. Sonra zaten hep var, parçada monotonluk yaratır böylesi. Ortada chorusda yükselirken vokali seviye olarak zorlamayacak şekilde devreye sokabilirsiniz. Fazla olanı atmakla nefes aldırın mikse. O bölüm, padsiz olsa panoramada bir tarafda elektrik gitar taşısa ritmi, diğer tarafda akustik gitar devam etse son derece etkileyici olur. Tomlar güzel yerde devreye giriyor ayrıca.
Günler gelir geçer.. dediği anda yine padsiz olabilir, ikinci tekrarında padler dadadada rif çalıyor orada pad devreye girerse bir anlamı olur. Gitar solo girdiğinde pad değişmiş güzel fakat volume olarak daha geriye almak lazım, 1-2 dB, rifi ima ettiği yerde anlık 1 dB artıp tekrar düşebilir. Ayrıca panı biraz daha sağa yatırılırsa daha iyi.

Kısaca otomasyon işi var, davul daha glue gelebilir. Akustik gitarı line ile kaydetmişsiniz mikrofonla yapabiliyorsanız take'i tazeleyin. Masteringe reverbe gerek yok, mikste doğru kullanmak gerek. Yalnız ambiance efektleri reverb-delay gibi oyuncakları doğru kullanmak zordur. Tecrübe ister. Dozunda kullanmaya bakın. Trampet alt ( bottom ) seviyesi fazla geliyor ya da Eq ile çok mu açıldı tiz geliyor fazla. Baslar güzel, back vokaller doğru fakat Eq işi var biraz daha. Gerçi kayıt fazla çamur geliyor, mp3 filan mıdır acaba ? Temiz duyulmuyor.

Özetle; şarkı güzel, partiler iyi yazılmış, ufak dokunuşlar ile heyecan dozu ayarlanmalı, çok enstruman aynı anda sahneye girince kalabalık oluyor onu çözmek lazım. Mesele bu fikrimce.

İsterseniz parçayı track track bounce edip yollayın bana, mesela gitar, bas tonlarınızı nasıl elde ettiniz bilmiyorum tonu daha iyileştirebiliriz, sonuçta miksleyip yollarım beğenirseniz kullanırsınız ya da bir fikir verir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle herkese teşekkürler,

kayıttaki alt frekanslar çok geride kalmış bence. Davul özellikle cross yok gibi, Türkçesini bilmiyorum ama punchy gelmiyor hiç bir şey sanırım çok compressor var ve sahne çok dar kaldığını düşünüyorum.

Özgür hocam, bahsettiğiniz problem sanırım mastering aşamasındaki yetersizliğimden kaynaklanıyor. Anlatmaya çalıştığınız sorunu sanırım anladım, parçada tiz bas dengesini ayarlamaya çalışıyorum ama ne kadar başarılı olduğum tartışılır tabi :)

Davulun snare'ları yapay duruyor baya, başka terimi var mı bilmiyorum. Tuşlular çok önde kalmış çok az kısılabilir. Zillere de pek ısınamadım.

Genel olarak iyi duyuluyor ama, beğendim ben.

Teşekkürler hocam..

Tarza çok yabancıyım ama bana çok fazla eksiği var gibi gelmedi açıkcası tabii macbook air hoparlörlerinden dinliyorum şu anda...vokal kaydını çok tuttum layerlar var sanırım güzel editlenmiş ya da okunmuş üst üste kısımlar...masteringde belli frekanslara reverb verildiğini görmüştüm ama tüm mixe reverb ben olsam vermezdim onun yerine stereo imager tarzı pluginler denenebilir...başarılar...

Teşekkürler hocam, sanırım master kanalına reverbden ben de kaçıacağım. Okuduğum çoğu sitede bu durumun kolayca avantajdan çok dezavantaj sağlayabileceği yazıyor.

Önce aranjmandan başlayayım; akustik gitar vokal bölümünden sonra davulların girdiği bölümde altta padlerin devreye girmiş olmasına gerek yok. Sonra zaten hep var, parçada monotonluk yaratır böylesi. Ortada chorusda yükselirken vokali seviye olarak zorlamayacak şekilde devreye sokabilirsiniz. Fazla olanı atmakla nefes aldırın mikse. O bölüm, padsiz olsa panoramada bir tarafda elektrik gitar taşısa ritmi, diğer tarafda akustik gitar devam etse son derece etkileyici olur. Tomlar güzel yerde devreye giriyor ayrıca.
Günler gelir geçer.. dediği anda yine padsiz olabilir, ikinci tekrarında padler dadadada rif çalıyor orada pad devreye girerse bir anlamı olur. Gitar solo girdiğinde pad değişmiş güzel fakat volume olarak daha geriye almak lazım, 1-2 dB, rifi ima ettiği yerde anlık 1 dB artıp tekrar düşebilir. Ayrıca panı biraz daha sağa yatırılırsa daha iyi.

Kısaca otomasyon işi var, davul daha glue gelebilir. Akustik gitarı line ile kaydetmişsiniz mikrofonla yapabiliyorsanız take'i tazeleyin. Masteringe reverbe gerek yok, mikste doğru kullanmak gerek. Yalnız ambiance efektleri reverb-delay gibi oyuncakları doğru kullanmak zordur. Tecrübe ister. Dozunda kullanmaya bakın. Trampet alt ( bottom ) seviyesi fazla geliyor ya da Eq ile çok mu açıldı tiz geliyor fazla. Baslar güzel, back vokaller doğru fakat Eq işi var biraz daha. Gerçi kayıt fazla çamur geliyor, mp3 filan mıdır acaba ? Temiz duyulmuyor.

Özetle; şarkı güzel, partiler iyi yazılmış, ufak dokunuşlar ile heyecan dozu ayarlanmalı, çok enstruman aynı anda sahneye girince kalabalık oluyor onu çözmek lazım. Mesele bu fikrimce.

İsterseniz parçayı track track bounce edip yollayın bana, mesela gitar, bas tonlarınızı nasıl elde ettiniz bilmiyorum tonu daha iyileştirebiliriz, sonuçta miksleyip yollarım beğenirseniz kullanırsınız ya da bir fikir verir.

Yorumunuzu pür dikkat okudum hocam. Aranjman konusunda sunduğunuz düşünceler benim için çok faydalı olacak hiç şüphesiz. Fakat bir başkasının elinden parçanın mikslenmesi beni daha daheyecanlandırdı. Benimle özelden iletişime geçerseniz kanal kanal size parçayı yollamak isterim. (Ben ö.m. göndermek istedim fakat diğer kullanıcılar engelli sanırım.)
Bu arada burada paylaştığım format mp3, wav dosyasını bazı sebeplerden dolayı paylaşamıyorum.

Geri