Ne Yaparsam Yapayım Iyi Bir Sound Elde Edemiyorum

İyi bir sounddan kastım palm mute lerde güçlü bir ses

Ör/

tam 4.18 deki gibi palm mute yaptıgımda böyle kuvvetli bir ses istiyorum. Biliyorum bu mesa boogie ama en azından buna benzeyen bir ses istiyorum yani cılız iğrenç tonlar çıkıyor hep
Pek özetleyemedim ama onca çabama rağmen karekteristlik bir ses bile yakalıyamıyorum sanki oyuncaktan çıkıyormuş gibi sesler bu konudaki tavsiyelerinize ihtiyacım var
Ekipmanlarım : Schecter Hellraiser Special C1 Fr
Line 6 Ux2 ve podfarm
Microlab 5+1 hoparlör

• Konu Sahibi Konu Sahibi
kendime özgü bir sound aramıyorum. sadece kaliteli bir distortion sesi istiyorum güçlü ve kulağa hoş gelen normal bir distortion

4 yıldır gitar çalıyorum hala istediğim tonu yakalayamadım çok amfi değiştirdim şu aralarda ses kartı üzerinden deniyorum

4.18 deki de öyle kuvvetli bir palm Mute değil ki zaten. Ne gruplar var palm Mute'ları kamyon gibi alan.
Bu arada burada birçok parametre var gitar, manyetik, lambalı amfi ve bu iş için çok çok önemli olan kabin vesaire.
V30'lu closed back 2x12 kabinler güzel tercihlerdir palm Mute ve hacim için bu arada.

İyi bir sounddan kastım palm mute lerde güçlü bir ses

Ör/

tam 4.18 deki gibi palm mute yaptıgımda böyle kuvvetli bir ses istiyorum. Biliyorum bu mesa boogie ama en azından buna benzeyen bir ses istiyorum yani cılız iğrenç tonlar çıkıyor hep
Pek özetleyemedim ama onca çabama rağmen karekteristlik bir ses bile yakalıyamıyorum sanki oyuncaktan çıkıyormuş gibi sesler bu konudaki tavsiyelerinize ihtiyacım var
Ekipmanlarım : Schecter Hellraiser Special C1 Fr
Line 6 Ux2 ve podfarm
Microlab 5+1 hoparlör

Hoparlör, o güçlü PM tonunu veremez, bu gayet normal. Kendi adıma ton söz konusu olduğunda bilgisayar olayını yani digital yaklaşımları pek sevmiyorum. (Mixten falan bahsetmiyorum tabiki). Benim naçizane tavsiyem en azından küçük bir lambalı amp ve tube screamer almanız olur. Küçük bir combo amp ve bir pedal, inanın PC hoparlöründen kat ve kat iyi olur kanaatindeyim. Özetle; bir miktar para harcamanız gerek. Ne kadar pound o kadar sound :)

Zamanında şöyle bir kayıt almıştım. Bir bakın isterseniz. Kullandığım ekipmanlar yazıyor tıklarsanız. Öncelikle güzel tonlar için, güzel gitar çalmak gerektiğini vurgulayayım. Konuşacaklarım kayıt için geçerlidir;

Bana göre kabin mikrofonlamak, böyle tight tonlar için en önemli detay. Bakın ne sm57, ne çok pahalı kabinler, ne pahalı amfiler şart diyorum böyle keskin tonlar için. İyi bir mikrofon pozisyonu + birden fazla kere çalıp kaydetmek ve sesi çok az çıkmayan bir hoparlör detayları çok önemli. Elbette kullanılan amfi de önemli.

Bazı yazılımlar diğerlerine göre daha çok çeşitlilik imkanı sağlasa da, ilerledikçe insanı tatmin etmeyen bir tarafı olduğunu anlamak zor olmuyor. Pek çok prosesör de buna dahil. Axe Fx gibi sağlam aletler de zaten epey pahalı. Ben olsam çözümü yine amfilerden yana kullanırdım ancak belki de asıl problem çok daha derinlerdedir. Yani güzel bir ton demek bir sürü parametre içerir.

Kayıt için konuşmuyorsak, kabin faktörü çok önemli diyip noktalayayım. Amfi de çok önemli ama 5+1 vs. fark etmez, gerçek büyük bir kabin tam da gitar frekansları için üretildiği için çok daha hacimli bir sound üretecektir. Hele bir de sese yüklenebilirseniz tadından yenmez.

Kayıt için konuşulacak bir sürü şey olsa da, normal çalarken böyle güçlü sound almak için kabin şart dediğim gibi. Kaç artı bir olursa olsun :) Baslar tane tane gelmeyecektir, low-end birbirine karışarak gelecektir. Örnek olarak koyduğunuz videodaki ekipmanlar şart değil yoksa sağlam bir palm muting için.

teşekkür ediyorum cevaplar için gerçektende ne kadar pound o kadar sound yani :D
Hayır.
Daha çok yakın zamanda burada bir arkadaş başlık açtı; 20.000 TL harcayıp Mesa set up yapmış, aynı tonun çok daha ucuz solid state bir Randall ile çıktığını duyunca bir hayli kızmıştı:)
Bu zaman kadarki çalışınızda analog ekipman ile tecrübeniz ne ? Bunu düşünmek gerekiyor.
Ton konusunda bilgi ve tecrübe geliştikçe, harcanması gereken para miktarı azalıyor. Petrucci daha fazla para harcayabilir, çünkü çok parası var. Ama o soundlar için ille de o parayı harcamaya gerek yok.
Tümüyle dijital bir set up ile çalıyorsunuz ve kullandığınız dijital sistem de bu işte pek iddialı değil. Eğer daha güncel bir dijital yazılıma geçmeyecekseniz, o zaman basit ama analog ekipman üzerinden düşünmeye başlayın. İyi-kötü bir kabin ve bir preamfi şart. Bunlar için de iyi temiz ton veren herhangi bir solid state amfi ile başlayabiliriniz. pahalı şeylere gerek yok.
Sonra amp in a box tabir edilen (mesela AMT, SansAmp...) pedallardan ikinci elde bir tane edinin. Kısıtlı bütçe ile bu iyi bir başlangıç noktası olabilir.

Son düzenleme:
teşekkür ediyorum cevaplar için gerçektende ne kadar pound o kadar sound yani :D

Tam olarak öyle değil, hatta tersini savunuyorum çoğunlukla yahu. Ben yalnızca kabin faktörünün altını çizip, biraz da yazılımları kötüledim :p Tüm bunlara ek olarak asıl olayın da işi bilmekte olduğunu söylüyorum özetle; iyi gitar çalabilmek, iyi tonlama yapabilmek, eksikleri duyabilmek, sesi analiz edebilmek.

Geri