Ton Potansı

Su an elimde cort X5 SSS mevcut gitarda ses gelmediği için bir luthiyere götürdüm luthier ton potansın sıkıntılı orijinal bir potans bulursan getir takalım dedi internette baktığımda 250k, 500 k potanslar olduğunu gördüm bunların arasındaki fark nedir ve kendi gitarıma hangisinin uyacağını nerden anlarım

250k single manyetikler için, 500k humbucker için kullanılır, sss yazmışsın ama x5ler hsh yanılmıyorsam, 500k uygun olacaktır (tone için audio taper daha uygudur bu arada) yalnız önemli bir nokta, luthier dediğin şahıs orjinal pot bul değiştireyim dediyse o arkadaştan uzak durmakta fayda var diye düşünüyorum :) nasıl yani adam kendine luthier diyor ama çok basit bir devre elemanını elinde bulundurmuyor veya ulaşamıyor da senden mi talep ediyor :D böyle bir şahısın koyduğu teşhisten de şüpheliyim açıkçası, belki gitarının problemi pot olmayabilir, pot aramaktan önce bulunduğun şehirdeki luthierleri araştırıp düzgününü bul

• Konu Sahibi Konu Sahibi
250k single manyetikler için, 500k humbucker için kullanılır, sss yazmışsın ama x5ler hsh yanılmıyorsam, 500k uygun olacaktır (tone için audio taper daha uygudur bu arada) yalnız önemli bir nokta, luthier dediğin şahıs orjinal pot bul değiştireyim dediyse o arkadaştan uzak durmakta fayda var diye düşünüyorum :) nasıl yani adam kendine luthier diyor ama çok basit bir devre elemanını elinde bulundurmuyor veya ulaşamıyor da senden mi talep ediyor :D böyle bir şahısın koyduğu teşhisten de şüpheliyim açıkçası, belki gitarının problemi pot olmayabilir, pot aramaktan önce bulunduğun şehirdeki luthierleri araştırıp düzgününü bul
Haklısın gitar HSH SSS renk opsiyonu oluyor ve haklısın galiba yani adam gitarı yaptı su an bridge manyetiğinden ses çıkıyor ama neck manyetikten ses çıkmıyor peki ton potansını iptal etme seçeneği var mı gitara zarar verir mı

adam bi tarafı yaparken neck'i bozdu yani :D geri dönüşü var sıkma canını, git adamdan paranı geri al düzgün bir luthier bul, o sorunu çözecektir. Tone potu olmadan da olur şart değil, ki bazı firmaların tone potu olmadan ürettiği gitar modelleri de var, tabi bunun için kablolamanın biraz değişmesi gerekli. Hangi şehidesin

• Konu Sahibi Konu Sahibi
adam bi tarafı yaparken neck'i bozdu yani :D geri dönüşü var sıkma canını, git adamdan paranı geri al düzgün bir luthier bul, o sorunu çözecektir. Tone potu olmadan da olur şart değil, ki bazı firmaların tone potu olmadan ürettiği gitar modelleri de var, tabi bunun için kablolamanın biraz değişmesi gerekli. Hangi şehidesin
Ankara'dayım adam zaten para da almadı

Hatay sokaktaki dore müzikte Tolga veya aksoy pasajında Eray ERK enstrüman teknik servisi'ni tavsiye ederim, ellerindeki iş yoğunluğuna göre bir kaç günde senin gitarın problemini çözerler.

Faklı bir konu açmadan sormak istiyorum ton potansı ne işe yarar ne için kullanılır.Tamam sesi biraz matlaştırıyor boğuklaştırıyo ama ben aktif olarak kullanmayı bilmiyorum.Aydınlatırsanız sevinirim

Geri