2 Point Tremolo, Teknik Sorunlar, Yardım!

Herkese selamlar :) Gitarımın ayarları ile ilgili birkaç konuda sorun yaşıyorum, detaylı bir araştırma yaptım biraz yardımcı olsa da net bir sonuca ulaşamadım, sizlerle paylaşmak istedim, uzun zamandır sap ayarı, entonasyon vs. işleri kendim yapmaya çalışıyorum, şuana kadar sorun yaşadığım olmamıştı.İşimi görebilecek kadar bilsemde teknik mevzulara %100 hakim olmadığım için tek başıma devam edip yanlış birşey yapmak istemedim, Her türlü öneriye açığım, sırasıyla anlatmaya başlıyorum:

1.Fender 60's stratım var 2 point tremolo,11-52 kullanırdım hep, 12-54 e geçtim, sap ilk gün tepki vermedi, daha sonrasında biraz içeri doğru bükülme farkettim, telleri gevşettim, neckplate vidalarını söktüm sapı tamamen çıkarmadan, vidayı döndürebileceğim mesafede tutarak truss rodu 1/8 kadar çevirdim, daha doğrusu anca o kadar çevirebildim, aşırı derecede sıkılmıştı zaten, gitarı aldığımdan beri ilk defa truss rodu çevirdim bu arada, 10-52 den 11-52 geçtiğimde gerek olmamıştı.

2.Sap düz oldu lakin bu sefer teller yapıştı klavyeye, bende köprüyü kaldırdım, zaten kalkıktı önceden gövdeye paralel değildi, biraz daha kaldırdım çünki saddle dan yükseltme şansım yok, vidalar sonda 6. 5. 4. tellerde.

3.Sarımlı G teli eşiğe girmedi çok ince zımpara ile oydum kenarları, yuvayı büyütmeden güzelce oturttum diye düşünüyorum, G teli diğerlerine göre çok fazla gergindi haliyle, az da olsa nasıl rahatlatırım diye düşündüm, arkadaki tremolo vidalarına gitti kafam, eğimi / şeklindeydi, tekini biraz gevşeterek | yaptım, işe yaradı G telinde lakin sonra saçma bişey yaptıgımı farkettim çünkü ince ve kalın tellerin gerilimi farklı o yüzden eğimli durması gerekir diye düşündüm.

4.Şuan çalım olarak memnunum lakin, köprünün yüksek olması rahatsız ediyor ve daha kolay akor kaçmaya başladı.Köprüyü gövdeye sabitlesem bu sefer çok düşük oluyor teller, saddle dan kaldıramıyorum, buzz-vari sesler geliyor sevmiyorum.

Genel anlamda özetlemek gerekirse taktığım 12-54 gitarın bütün dengesini bozdu.

Her zamanki düzenim; Eb tuning, 11-52 tel, 6. tel 2.45mm 1.tel 2.00mm idi, tremolo kullanmıyorum, 5 yay takılı.Tellerin yüksekliğini çok fazla bulan arkadaşlar olabilir, tellerin düşükteki tınısını sevmediğim ve özellikle 12.perdeden sonraki notalarda çok sönük ses verdiği için tercih etmiyorum.

Fotoğraf isteyen arkadaşlar olursa akşam çekip koyabilirim, şimdiden teşekkürler hepinize :)

Üst eşiği biraz yükseltirsen köprüyü sıkıntı verecek seviyeye kaldırmana gerek kalmayabilir. Bu hem kişiden kişiye hemde gitardan gitara çok değişebilen, nereye doğru çeksen oraya gidebilen bi mevzu. Ben de gitarımda kalın tel taktığımda benzer sorunla karşılaştım. Bir kürdanı çok ufak ufak kırıp üst eşiğin tel boşluklarına koydum, üzerinden normal teli geçirdim. Bir nevi üst eşiği biraz yükseltmişim gibi oldu. Öyle olunca köprüyü tolare edebileceğim seviyelere indirebilmiştim. Kendi açımdan hiç bir problem yaşamadan o şekilde bir süre kullandım. Yine aynı sorunla karşılaşsam yine aynı şekilde çözmeye çalışırım. Gitarın ve üzerinde herhangi bir kalıcı işlem yapılmadığı için istendiğinde eski haline sorunsuz sıkıntısız dönülebiliyor.

Son düzenleme:
Anladığım kadarıyla sen ressesed floydrose gibi tel yüksekliğini studları yükselterek yapmaya çalışmışsın ki bu yanlış, 2 point trem setup'ını sırasıyla aşama aşama izah etmeye çalışayım

2 Point tremolo en iyi akort kararlılığını floating olarak ayarlandığında verebiliyor.

1. gerekiyorsa ilk olarak üst eşik yüksekliği ayarlanır sonrasında gitarda tel ve köprü yayları takılı değilken studların yüksekliği ayarlanacak (tel gerilimi altında stud'ları-postları yükseltip alçaltmak köprü plate'inin knife edge'lerine ve studların oluklarına zarar verir) gitar gövdesi yatay konumdayken studlar en alçak konuma kadar sıkılır bu durumda köprünün arkası bir iki milim havalanacaktır, köprünün arka bölümü gövdeye yapışana kadar studlar gevşetilir (genelde bu yaklaşık yarım ila bir tur arasına denk geliyor)

2. tel takılıp akort edildikten sonra trusrod minimum neck relief oluşturacak şekilde ayarlanacak

3. tremolo yayları köprünün arkası 3,2mm havada kalacak şekilde ayarlanacak

4. saddlelardan tel yükseklikleri buzzing yapmayacak şekilde, kendi beklentimiz ve klavyenin radiusuna göre ayarlanacak

5. en son da entonasyon yapılır

Sonuçta yeşil sahalarda görmek istediğimiz hareket şu
11.jpg
22.jpg

Bu arada 12-54 ne yahu, srv'nin bu konuda örnek alınacak bir tarafı yok rahmetli sütten :D başka aklıma gelen robin trower var o da yarım ses düşük 11 kullanır ama acayip yüksek rockson çakma strat action'ı ile :D bu adamlar ömür boyu gitarla yatıp kalkmış adamlar sonuçta, sen gitarına 010 tak yarım ses düş istiyorsan ölümlülerin dünyasına geri dön lütfen :D

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
12-54 ? ne tarz çalıyorsunuz merak ettim. 10-46 Fabrika çıkışlı gitarı bayağı zorlamışsınız sanki.

En çok punk çalıyorum, 10-46 kullanıyordum ilk, sonra 11-52 ve 12-54 takılı stratlar denedim çevremdekilerden, çok hoşuma gitti bende kendimi alıştırıyım dedim yavaştan.Nasıl olsa shred, hızlı çalım vs. yapmıyorum diye düşünerek.

Gitar harbiden zorlamış oldum bayağı, hissediyorum çalarken. @DaggerStroke ' nin çözümünü deneyeceğim olmazsa 11-52.

Üst eşiği biraz yükseltirsen köprüyü sıkıntı verecek seviyeye kaldırmana gerek kalmayabilir. Bu hem kişiden kişiye hemde gitardan gitara çok değişebilen, nereye doğru çeksen oraya gidebilen bi mevzu. Ben de gitarımda kalın tel taktığımda benzer sorunla karşılaştım. Bir kürdanı çok ufak ufak kırıp üst eşiğin tel boşluklarına koydum, üzerinden normal teli geçirdim. Bir nevi üst eşiği biraz yükseltmişim gibi oldu. Öyle olunca köprüyü tolare edebileceğim seviyelere indirebilmiştim. Kendi açımdan hiç bir problem yaşamadan o şekilde bir süre kullandım. Yine aynı sorunla karşılaşsam yine aynı şekilde çözmeye çalışırım. Gitarın ve üzerinde herhangi bir kalıcı işlem yapılmadığı için istendiğinde eski haline sorunsuz sıkıntısız dönülebiliyor.

Yaratıcı çözüm, aklımda deneyeceğim bunu, sağol :)

Anladığım kadarıyla sen ressesed floydrose gibi tel yüksekliğini studları yükselterek yapmaya çalışmışsın ki bu yanlış, 2 point trem setup'ını sırasıyla aşama aşama izah etmeye çalışayım

2 Point tremolo en iyi akort kararlılığını floating olarak ayarlandığında verebiliyor.

1. gitarda tel ve köprü yayları takılı değilken studların yüksekliği ayarlanacak (tel gerilimi altında stud'ları-postları yükseltip alçaltmak köprü plate'inin knife edge'lerine ve studların oluklarına zarar verir) gitar gövdesi yatay konumdayken studlar en alçak konuma kadar sıkılır bu durumda köprünün arkası bir iki milim havalanacaktır, köprünün arka bölümü gövdeye yapışana kadar studlar gevşetilir (genelde bu yaklaşık yarım ila bir tur arasına denk geliyor)

2. tel takılıp akort edildikten sonra trusrod minimum neck relief oluşturacak şekilde ayarlanacak

3. tremolo yayları köprünün arkası 3,2mm havada kalacak şekilde ayarlanacak

4. saddlelardan tel yükseklikleri buzzing yapmayacak şekilde, kendi beklentimiz ve klavyenin radiusuna göre ayarlanacak

Sonuçta yeşil sahalarda görmek istediğimiz hareket şu
98838 eklentisini görüntüle 98839 eklentisini görüntüle

Bu arada 12-54 ne yahu, srv'nin bu konuda örnek alınacak bir tarafı yok rahmetli sütten :D başka aklıma gelen robin trower var o da yarım ses düşük 11 kullanır ama acayip yüksek rockson çakma strat action'ı ile :D bu adamlar ömür boyu gitarla yatıp kalkmış adamlar sonuçta, sen gitarına 010 tak yarım ses düş istiyorsan ölümlülerin dünyasına geri dön lütfen :D

Kitap gibi anlatmışsın eyvallah :) Yapıcam sırasıyla inş olur :) Zaten 12-54 e alışamadım çalamam ya bu setle, 11-52 Eb de çok rahattım tellerde yüksek zaten, geri dönüş yapıcam, 12-54 eskisin bi hele hevesimi alıyım :D . SRV'ye özenip 12 13 set takmak için tokmak gibi parmaklar lazım bence.

Baya uğraştım, bi türlü telleri klavyeden ayıramıyorum :( Bişeyi eksik yapıyorum büyük ihtimal, en sonunda cinnet olucam, gitarı MotherShip Uğur Usta'ya götürmeye karar verdim, 12-54 ü de Epiphone LP'ye taktım, çatır çutur çalıyorum :D Teşekkürler @DaggerStroke @CrimsonKing

Geri