Yeni Üyelerin Bir Kısmının Tuhaf Tavırları

Farkındasınızdır durumun.
Yaş olayından bağımsız olduğunu düşünüyorum.Zira aralarında 25 yaşında olanı da var 16 yaşında olanı da.

Karşılarındaki insanla konuşurken "2.çoğul şahıs"ı kullanamamalarından tutun,hiçbir araştırma yapmadan her gün ilgisini çeken herhangi bir ekipman hakkında başlık açmaktan tutun (forumu uzun süredir kullanan bir çok üye tarafından "bu konu hakkında başlık var biraz araştırın" diye uyarılmalarına rağmen),sorsanız hiçbir ayrıntısını bilmedikleri gitarı sahte diye buraya taşıyanlara kadar geniş bir skalada türkrock forumunda boy göstermeye başladılar.

Bu adamların profiline girip baktığınızda hiçbirinin eski üye olmaması dikkatinizi çekmiş miydi

Helal sana Mustafa abi.. Son haftalarda benim de çok sıklıkla karşılaştığım bir durum.

Genelde "birşey sorup çıkacağım" dışındakileri saymazsak kitlede fena bir deplase var, ben de çözemiyorum..

Ancak forum yöneticilerinin, aramıza yeni katılan arkadaşlara yönelik forumu tanıtmak, bilgilendirmek, burada çarkların nasıl döndüğünü anlatmak için yeni bir sistem getirmesi ile çözülebilecek durumdur bence. Ben de o yollardan geçtim, açtığım saçma başlıkların farkındayım ama uzun süreler sitede vakit geçirmeden de anlaşılmıyor bazı durumlar. Yeni gelenlerin açtığı konular ve mesajlar yönetici onayına sunulabilir. Bir sistem eksikliği var.

Ancak forum yöneticilerinin, aramıza yeni katılan arkadaşlara yönelik forumu tanıtmak, bilgilendirmek, burada çarkların nasıl döndüğünü anlatmak için yeni bir sistem getirmesi ile çözülebilecek durumdur bence. Ben de o yollardan geçtim, açtığım saçma başlıkların farkındayım ama uzun süreler sitede vakit geçirmeden de anlaşılmıyor bazı durumlar. Yeni gelenlerin açtığı konular ve mesajlar yönetici onayına sunulabilir. Bir sistem eksikliği var.

Kusura bakmayın ama buna hiç gerek yok. Bu anlattığınız şey başlı başına "forum kültürü". Bir foruma üye olan kişinin bunu bilmesi gerekir. Arama yapmak, eski konulara yazıldığı zaman bilgilerin daha toplu durması ve yeni başlık gibi up'lanması, karma (yeni adıyla beğeni) gibi fonksiyonlar, bu konseptin elemanlarıdır.

@helalmustafaabi'nin söylemek istediği başka birşey ayrıca. Kendisinin dem vurduğu nokta sebebiyle ben artık öneri başlıklarına falan yazmıyorum. Hatta forumda bile yazmıyorum, bir kaç güzel insan var tanıştığım, onlarla özelden mesajlaşıyoruz.

Şu anki durumda da, forum kültüründen bir haber yeni üyeler, daha geçen ay gitar alan ve yine forum kültüründen haberi olmayan arkadaşlarından öneri alıyorlar. İşi bilen kimse de yazmıyor. Öneri başlıklarının neredeyse tamamı, baştan sona yanlış önerilerle dolu.

Ben kendi düşüncemi söyleyeyim, bu durumun moderasyonla ya da admin ile bir ilgisi yok. Sosyal medyanın forum kültürünü öldürmesi yüzünden bunlar oluyor. Derinlemesine araştırma vardı eskiden, şimdiki nesil herşeyi gördüğü anlık posttan ve altındaki yorumlardan okuyor, öğreniyor.

Yine de aralarında güzel insanlar var, onların yazdığını görünce sırf sohbet olsun diye girip yazıyorum. Fakat teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki, 25 yaşında olan ben, 18 yaşında olan biri tarafından çok rahat bir şekilde "eski kafalı" olarak yaftalanabilirim.

Not: Ben buraya "eski üyeyim, ağır ağabeyim, bir yazayım" diye yazmadım, kendimi de öyle görmüyorum. mistreated ve mistreated4u üyeliklerimle 2007 Ağustos'tan beri bu forumdan doğru-yanlış çok şey öğrendim. Gelip burada bir başlığa yazıyorsam, değirmen dönsün, hakkımı benden sonra gelenlere ödeyeyim diyedir.

Son düzenleme:
Kusura bakmayın ama buna hiç gerek yok. Bu anlattığınız şey başlı başına "forum kültürü". Bir foruma üye olan kişinin bunu bilmesi gerekir. Arama yapmak, eski konulara yazıldığı zaman bilgilerin daha toplu durması ve yeni başlık gibi up'lanması, karma (yeni adıyla beğeni) fonksiyonlar, bu konseptin elemanlarıdır.

@helalmustafaabi'nin söylemek istediği başka birşey ayrıca. Kendisinin dem vurduğu nokta sebebiyle ben artık öneri başlıklarına falan yazmıyorum. Hatta forumda bile yazmıyorum, bir kaç güzel insan var tanıştığım, onlarla özelden mesajlaşıyoruz.

Şu anki durumda da, forum kültüründen bir haber yeni üyeler, daha geçen ay gitar alan ve yine forum kültüründen haberi olmayan arkadaşlarından öneri alıyorlar. İşi bilen kimse de yazmıyor. Öneri başlıklarının neredeyse tamamı, baştan sona yanlış önerilerle dolu.

Ben kendi düşüncemi söyleyeyim, bu durumun moderasyonla ya da admin ile bir ilgisi yok. Sosyal medyanın forum kültürünü öldürmesi yüzünden bunlar oluyor. Derinlemesine araştırma vardı eskiden, şimdiki nesil herşeyi gördüğü anlık posttan ve altındaki yorumlardan okuyor, öğreniyor.
Forum kültürü dediğiniz şey bana çok eski moda geliyor. Devir hız devri, herkes girip sorusunu sorup, çıkıp gidiyor. Baktı yanıt alıyor, daha çok şey öğrenebileceği bir ortam burası, devam ediyor forumda takılmaya.
Tüm olayı yeni kullanıcının deneyimsizliğine ve "forum kültürü"nden bihaber olmasına bağlamanız anasayfanın böyle salak saçma şeylerle de dolmasına razı olduğunuzu düşündürüyor bana. Forumdan da el eteği çekmişsiniz zaten. Ben forumun daha iyi, modern ve kullanıcıyı tutan bir yer olmasına yönelik, değişime ayak uydurmasını sağlayacak bir çözüm alternatifi sundum diye düşünüyorum.

Forum kültürü dediğiniz şey bana çok eski moda geliyor. Devir hız devri, herkes girip sorusunu sorup, çıkıp gidiyor. Baktı yanıt alıyor, daha çok şey öğrenebileceği bir ortam burası, devam ediyor forumda takılmaya.
Tüm olayı yeni kullanıcının deneyimsizliğine ve "forum kültürü"nden bihaber olmasına bağlamanız anasayfanın böyle salak saçma şeylerle de dolmasına razı olduğunuzu düşündürüyor bana. Forumdan da el eteği çekmişsiniz zaten. Ben forumun daha iyi, modern ve kullanıcıyı tutan bir yer olmasına yönelik, değişime ayak uydurmasını sağlayacak bir çözüm alternatifi sundum diye düşünüyorum.

Mesajımın ilk yazdığım halini alıntılamışsınız, ona 2-3 cümle ekledim. Sizin yazdığınızı görmeden eklediğim kısımlar, sizin yazdığınız cevabı da öngörerek yazdığım şeylerden oluşuyor.

Eski moda, yeni moda. Forum kültürü bu, bu forum açıldığı zaman sosyal medyanın adı bile konulmamıştı. Eski üyelerle yeni üyeler arasında kopukluk da bundan dolayı. Bizim de eski kafalı olmamız an meselesi, aramız 5-6 yaş olsa bile.

açık açık ve defalarca uyarmamıza rağmen hala anlamayanlar var. her forum kültürünü bilmeyen böyle davranmıyor ya başka başlıklara yazılan yorumlardan işi çözüyor yada(normal bir insanoğlu için) 1 kez 2 kez uyarılınca anlıyor. başka bir açıklama bulamadığım için ben bu işin sadece zeka seviyesinden kaynaklandığını düşünüyorum. yapmayın etmeyin cafede oturmanın da bir kültürü vardır ve bunun için kitapçık okumaya gerek yoktur.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:
açık açık ve defalarca uyarmamıza rağmen hala anlamayanlar var. her forum kültürünü bilmeyen böyle davranmıyor ya başka başlıklara yazılan yorumlardan işi çözüyor yada(normal bir insanoğlu için) 1 kez 2 kez uyarılınca anlıyor. başka bir açıklama bulamadığım için ben bu işin sadece zeka seviyesinden kaynaklandığını düşünüyorum. yapmayın etmeyin cafede oturmanın da bir kültürü vardır ve bunun için kitapçık okumaya gerek yoktur.
Onlar, foruma ilk defa geldiklerinden dolayı bu durumla karşılaşıyorsunuz. 2007 yılında da foruma yeni katılanlar vardı ve aynı saçma sapan hareketler ve üslup onlarda da görülüyordu. Uyarmakla olacak iş değil, boş yere çenemizi yoruyoruz belki de.
Foruma ilk defa gelen biri, o ortama ilk defa gelen birinin yapması ve yapmaması gereken şeyler hakkında detaylıca bilgilendirilmezse tabii ki olacak bu tür durumlar. Zararlı çıkan forumun eskileri oluyor, bir bir kopuyorlar, meyden civcivlere kalıyor sonra da.

Mesajımın ilk yazdığım halini alıntılamışsınız, ona 2-3 cümle ekledim. Sizin yazdığınızı görmeden eklediğim kısımlar, sizin yazdığınız cevabı da öngörerek yazdığım şeylerden oluşuyor.

Eski moda, yeni moda. Forum kültürü bu, bu forum açıldığı zaman sosyal medyanın adı bile konulmamıştı. Eski üyelerle yeni üyeler arasında kopukluk da bundan dolayı. Bizim de eski kafalı olmamız an meselesi, aramız 5-6 yaş olsa bile.
Not: Ben buraya "eski üyeyim, ağır ağabeyim, bir yazayım" diye yazmadım, kendimi de öyle görmüyorum. mistreated ve mistreated4u üyeliklerimle 2007 Ağustos'tan beri bu forumdan doğru-yanlış çok şey öğrendim. Gelip burada bir başlığa yazıyorsam, değirmen dönsün, hakkımı benden sonra gelenlere ödeyeyim diyedir.
Yok hocam isterseniz "ağır abi" kalıbında yazın, isterseniz her şeyi bilen adam kalıbında yazın, istersenizde böyle dilinizden geldiği şekilde yazın; muhataplarımın forumun eski kullanıcıları olduğunu biliyorum. Zaten yazılarımı buna göre oluşturmuyorum, bildiğimi, anlatmak istediğimi dile getirmeye çalışıyorum. Benim için karşımdaki araştırma çabasından yoksun yeni yetme olmasın yeter.
Forumumuzun zamanın değişimine ayak uyduramamasından dolayı bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Eski üyelerin de çoğunun forumu bırakma sebebi bu gibi görünüyor.
Teşekkür ederim görüşleriniz için.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:
İhtiyacı olan herşey için google'ı kullanabilen insanımız ne hikmetse müzikle ilgili kullanamıyor, birazcık, sadece çok az derinine inmesi gerekirken direk soruyor. O anı kurtarıyor ama sonrası için aynı şey mümkün değil.
Yanlış yazılan şeyleri düzeltmekten başka birşey gelmiyor elimden. Daha yeni başlayanların gelip ahkam kesmesine diyebilecek söz yok, kendi benimsediği doğrular -tartışma götürmeksizin yanlış bile olsa- herkese önermekten çekinmiyor. Ekipman tavsiye başlıklarına -mg 10 nasıldır tarzı- genellikle yazmamaya çalışıyorum. Taktik değiştirip "ooo süper amfi kesin al" demeye de başlayabilirim, böyle böyle azalırlar belki. Bilemedim.

Hiç araştırmadan gelene diyecek hiç birşey yok zaten de google da youtube da bi yere kadar. Düşünsenize ilk başladığımızda duyduğum sesler bana böğürtüden başka bişi gelmiyordu. Ne low en ne high end hak getire. İnsan bir bilene sorma ihtiyacı hissediyor. Kendi kullandığı teçhizatlara iyidir diyenlere çok bir şey diyemiyorum açıkcası. Bir şekil beğenmiştir onu öneriyordur. Ama atlanan bir nokta var ki öneren arkadaş belki diğer alet edevatları belki hiç kullanmamış hiç duymamıştır.

Ben çok isterdim bundan 10 sene önce yakınlarımda bu işi bilen birinden bir şeyler öğrenmek. Bilen abilerimiz bir bir kopunca zararlı çıkan aslında yine bu işe yeni gönül verenler oluyor. Çünkü bazı şeyler gerçekten kitaplarda yazmıyor.

Keşke 16 yıl önce ilk başladığımda çevremde bana yol gösterebilecek insanlar olsaydı.Sırf o insanlar olmadığından ve elimin altında internet de olmadığından çok fazla zaman kaybetmiştim gitarda yol alabilmek adına.Sonrasında da okulunuz işiniz gücünüz derken çalma isteğiniz azalıyor.Kendi adıma 2.el ekipman almayı denemeyi satmayı bu siteden tanıştığım insanlarla yaptığım alışverişler sayesinde öğrendim.Bu adamların çoğu da eski üyedir.

Keşke 16 yıl önce ilk başladığımda çevremde bana yol gösterebilecek insanlar olsaydı.Sırf o insanlar olmadığından ve elimin altında internet de olmadığından çok fazla zaman kaybetmiştim gitarda yol alabilmek adına.Sonrasında da okulunuz işiniz gücünüz derken çalma isteğiniz azalıyor.Kendi adıma 2.el ekipman almayı denemeyi satmayı bu siteden tanıştığım insanlarla yaptığım alışverişler sayesinde öğrendim.Bu adamların çoğu da eski üyedir.
Aynı şekilde kesinlikle katılıyorum. 10 sene önce başladım elektroya (daha da eskisi var da açmayalım şimdi :)) ilerleyememekten ötürü ve işti güçtü derken toplamda 2-3 sene aktif çalmışımdır. Dediğiniz gibi şurada ne iyi müzisyenlerimiz var. 2. el alışverişte içinden geliyor sattığı kişiye yeni başlıyor diye ya da muhabbetinden hediye cd, album, alet edavat gönderiyor. Yani bu yeni başlayan arkadaşların burada nasıl bir cevher olduğunu farkına varamaması çok yazık.

Aynı şekilde kesinlikle katılıyorum. 10 sene önce başladım elektroya (daha da eskisi var da açmayalım şimdi :)) ilerleyememekten ötürü ve işti güçtü derken toplamda 2-3 sene aktif çalmışımdır. Dediğiniz gibi şurada ne iyi müzisyenlerimiz var. 2. el alışverişte içinden geliyor sattığı kişiye yeni başlıyor diye ya da muhabbetinden hediye cd, album, alet edavat gönderiyor. Yani bu yeni başlayan arkadaşların burada nasıl bir cevher olduğunu farkına varamaması çok yazık.
Asıl meselenin hediye,alet edevat olmaması lazım aslında sonuçta burayı bilgilerimiz deneyimlerimizi paylaşmak için kullanıyoruz yeni başlayanların veya foruma yeni gelenlerin:"Şu adama mesaj atayım muhabbet kurayım belki iki üç bişey atar" demesine ortam hazırlar bence.Asıl önemli olan yıllardır bu işin içinde olan müzisyen,gitarist abilerimizin tavsiyelerine bir tık uzaklığında olmamız değil midir?Tabi buraya yeni kayıt olanların veya foruma misafir olarak göz atanların büyük çoğunluğu gitarını yeni almış daha çiçeği burnunda olan kişiler(benim gibi) bu yüzden bir şeyler öğrenmek için biraz sabırsız olabiliyoruz.Araştırma ve üslup meselesine gelecek olursak içinde bulunduğumuz son 10 senede bilgisayar internetle haşır neşir büyümüş nesil yani biz interneti resmen çöplük gibi kullanmaya alıştığımız için foruma ekstradan aynı konuyu bir daha eklemenin zararı olmayacağını düşünüyoruz ve internette sosyal medyada takılırken muhattap olduğu kişilere pek umursamadan mesaj atan hatta çoğu zaman sesli harfleri yazmaya bile üşenen bir grup var şu an ve bu grubun gitar sahibi olanları artık burada da baş gösteriyor.Ben de dikkat etmeden saygı sınırlarını aşacak bir mesaj atmış olabilirim ya hızlı yazdığımdan ya acele işim olduğundan yanlış yazmışımdır.Dikkat edebildiğim kadar saygı çerçevesinde hareket etmeye çalışıyorum yeni kaydolanların hepsini bir tutmanızı istemem.Saygılar

Olay tabii ki hediye degil. Anlatmak istedigim bu insanlarin ne kadar naif ve degerli olduklari. Buraya da benim karsilastigim zorluklari yaziyorum ki ibret alinsin. Kiymetini bilmek lazim bu degerli kisilere bir tık kadar yakin olmanin.

Farkındasınızdır durumun.
Yaş olayından bağımsız olduğunu düşünüyorum.Zira aralarında 25 yaşında olanı da var 16 yaşında olanı da.

Karşılarındaki insanla konuşurken "2.çoğul şahıs"ı kullanamamalarından tutun,hiçbir araştırma yapmadan her gün ilgisini çeken herhangi bir ekipman hakkında başlık açmaktan tutun (forumu uzun süredir kullanan bir çok üye tarafından "bu konu hakkında başlık var biraz araştırın" diye uyarılmalarına rağmen),sorsanız hiçbir ayrıntısını bilmedikleri gitarı sahte diye buraya taşıyanlara kadar geniş bir skalada türkrock forumunda boy göstermeye başladılar.

Bu adamların profiline girip baktığınızda hiçbirinin eski üye olmaması dikkatinizi çekmiş miydi
Farkındayız abim, maalesef. Söylediğin her şey doğru ve daha da kötüye gideceğinden eminim. Eğer forum yöneticileri gerçek üyeleri, gerçek bilgi paylaşanları, gerçek tecrübeleri aktaranları, kaliteli insanları sudan sebeplerle banlamaya devam ederse, burası bildiğin lunaparka dönecek.

Benim gözlemlediğim yeni üyelerin "bazılarının" biraz ergen tutumlu olması.. Hani aileye, çevreye ben de biliyorum ispatı vardır, ne derseniz deyin ben böyleyim halleri, geri vitesi kırık gezerler, "sen" diyince veya yazınca akranın, dengin olurlar.. Yani belki gerçekten ergensin de kardeşim, adap ta mı öğrenmedin hiç.. Güzel güzel uyarıyorsun, seni akranı sanıp ayar veriyor..

İnternette gördüğü, okuduğu hatta okuma ihtimali olan bilgiye sahip gibi davranıyor çoğu, cebinde kaç ciltlik ansiklopedi tabi Google Larousse ama deneyim seyrederek veya okuyarak geçmez onu bilmiyor.. Ben de özellikle yeni üyelerin gubidik işlerine bulaşmamaya çalışıyorum artık.. Zor iş lafı anlamayanla, ya da işine geldiği gibi anlayanla müzakere.. Haa alçakgönüllü mü, düzgün adam mı, sabaha kadar anlatırım..

Ben de bir noktaya değinmek istiyorum. Yeni başlayan arkadaşların çok fazla sayıda giriş seviyesi ekipman ile ilgili mesajlarına cevap vermeye yetişmeye çalışmakla forum da kalkınmıyor. Yeni başlayanların, genç arkadaşların biraz daha fazla zaman ayırıp gerek eski başlıklardan ve gerekse diğer internet kaynaklarından okumaya ve öğrenmeye yönelmesi, forumda daha eski ve tecrübelilerin de daha üst seviye (advanced diyeyim) tartışmalarına yer açması için önemli olduğunu düşünüyorum. Cort'mu Ibanez'mi tartışması olsun elbet, bunun yanında -atarak yazayım- Gibson Les Paul'ün bumble bee kapasitörlerinin ne bileyim Marshall xxx amplisindeki etkisi de keşke tartışılsın. Ben overdrive pedalında yaptığım modun Vox'a etkisini anlatabileyim, bir bana o modda x op-amp'ını değil de y'yi kullan desin. Bir forumun kalitesini üyeleri ve tartışılan konular belirler, bu konuda da herkese düşecek bir iş var elbet.

Geri