Hikmet Temel Akarsu

Dokuz yaşında ailesi ile birlikte İstanbul'a yerleşti. İTÜ Mimarlık Fakültesi'ni bitirdi. Mimarlık yapmayıp, yaşam düşü olan yazarlığa kendini adadı. Deneme, makale, eleştiri, oyun ve senaryo yazarlığı da dahil olmak üzere edebiyatın hemen tüm alanlarında ürün verdi. Sadece seri romanları değil, hiciv ve eleştiri yazıları da toplumda yankı buldu.

"Kayıp Kuşak," "İstanbul Dörtlüsü" ve "Ölümsüz Antikite" gibi roman serileri saygın yayınevlerince kitaplaştırıldı. Yazıları Varlık, Gösteri, Radikal Kitap, Cumhuriyet Kitap, Yasak Meyve gibi saygın dergilerce yayınlandı. Bir dönem köşe yazarlığı yaptı. “Çalınan Tez” adlı radyo oyunuyla TRT’den ödül kazandı. Öyküleri “Babalar ve Kızları” adıyla 2005 yılında İnkılap Yayınları tarafından yayınlandı. İlk gençlik kitabı Can Yayınları’nca 2006 yılında "Güzelçamlı'nın Kayıp Panteri" adıyla yayınlandı. “Taşhan” adlı radyo oynunu 14 Temmuz- 22 Temmuz 2006 tarihlerinde sekiz bölüm halinde TRT Radyo 1’de tefrika edildi. Pen Club, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Mimarlar Odası üyesidir.

Romanları:

Aleladelik Çağı (Roman) - Kayıp Kuşak 1 (İnkılap Yayınları) (1989)
Çaresiz Zamanlar (Roman) - Kayıp Kuşak 2 (İnkılap Yayınları)(1992)
Yeniklerin Aşkı (Roman) - Kayıp Kuşak 3 (İnkılap yayınları)(1991)
Sevgili Superi (Roman) - Kayıp Kuşak 4 (İnkılap Yayınları) (1988)
Kaybedenlerin Öyküsü - İstanbul Dörtlüsü 1 (İnkılap Yayınları) (1998)
İngiliz - İstanbul Dörtlüsü 2 (İnkılap Yayınları)(1999)
Küçük Şeytan - İstanbul Dörtlüsü 3 (İnkılap Yayınları)(1999)
Media - İstanbul Dörtlüsü 4 (İnkılap Yayınları)(2000)
Aseksüel Koloni ya da Antiope - Ölümsüz Antikite 1 (Telos)(2002)
Siber Tragedya ya da İphigeneia - Ölümsüz Antikite 2 (Telos)(2003)
Casus Belli ya da Helena - Ölümsüz Antikite 3 (Telos)(2003)

Öykü kitapları:

Babalar ve Kızları, İnkılap Yayınları (2005)
Güzelçamlı’nın Kayıp Panteri, Gençlik (Can Yayınları) (2005)

Hikmet Temel Akarsu'yu 'Kaybedenler' dörtlemesiyle tanımıştım.Bir şeyleri ifade etme derdi olan bir yazar olduğu belliydi ama bunun altından kalkacak kapasiteye sahip değildi sanki. Bunun yanında o dönemde ki, 'Kaybedenler Kulübü' fenomeninden nemalanmak ister bir halde duruyor gibiydi .Kısacası tuhaf bir şekilde samimiyetsiz ve tekniğinde hep bir şeylerin eksik olduğu şeklinde olumsuz bir intiba uyandırmıştır, kendisi bende.Her şeye rağmen kişisel görüşlerim olumsuz olsada romanlarını 'Rock'n Roman' olarak adlandıran bir yazarın eserlerini bir rock sitesinde değerlendirmeye açmak gecikmiş ama olumlu bir adım bence.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
evet Ak-Bayc, bir rock sitesinin "Edebiyat" bölümünde Hikmet Temel Akarsu'nun ismini göremeyince şaşırdım açayım dedim, geç kalındığı doğru..

Akarsu'nun özellikle Kaybeden Kulübü kitabı, başında çok şey vaadedip sonunda bunların sadece bir bölümünü veriyor. Bu durum bende küçük çaplı bir hayal kırıklığı yaşatmıştı açıkçası.. ama okumayanlara söylim, alın zaman ayırıp okumaya değer...

Fakat Akarsu'nun eserlerini sadece biçim yönünden ele almak çok da doğru olmaz.. Türkiye'de kaç tane romanda İstanbul'un Rock kültürü anlatıldı? kaçında bir kısım Rockcı gençliğin ilişkileri ve hayata bakışları bu denli ayrıntıyla anlatıldı? bunları birleştirip tamamlayan yazar Hikmet..

vee bizlere Kadıköy'ü, Kadıköy'ün yalnızlığını ve Kadıköy'ün gençliğini kim böyle anlatabildi?

çalışmalarını çok değerli buluyorum, son derece iyi niyetli..

ayrıca, TV 8 'de her hafta yayınlanan "Rock Market" programında Hikmet T.A.'nın sunduğu bir bölüm var..

son olarak Yüxexes dergisinin Nisan sayısında İstanbul ile ilgili yazdığı yazı da çok güzeldi, çok anlamlıydı..

ForzaRock demiş ki:
evet Ak-Bayc, bir rock sitesinin "Edebiyat" bölümünde Hikmet Temel Akarsu'nun ismini göremeyince şaşırdım açayım dedim, geç kalındığı doğru..

Akarsu'nun özellikle Kaybeden Kulübü kitabı, başında çok şey vaadedip sonunda bunların sadece bir bölümünü veriyor. Bu durum bende küçük çaplı bir hayal kırıklığı yaşatmıştı açıkçası.. ama okumayanlara söylim, alın zaman ayırıp okumaya değer...

Fakat Akarsu'nun eserlerini sadece biçim yönünden ele almak çok da doğru olmaz.. Türkiye'de kaç tane romanda İstanbul'un Rock kültürü anlatıldı? kaçında bir kısım Rockcı gençliğin ilişkileri ve hayata bakışları bu denli ayrıntıyla anlatıldı? bunları birleştirip tamamlayan yazar Hikmet..

vee bizlere Kadıköy'ü, Kadıköy'ün yalnızlığını ve Kadıköy'ün gençliğini kim böyle anlatabildi?

çalışmalarını çok değerli buluyorum, son derece iyi niyetli..

ayrıca, TV 8 'de her hafta yayınlanan "Rock Market" programında Hikmet T.A.'nın sunduğu bir bölüm var..

son olarak Yüxexes dergisinin Nisan sayısında İstanbul ile ilgili yazdığı yazı da çok güzeldi, çok anlamlıydı..
Haklısın,genel anlamda söylediklerin doğru şeyler.Benimkiler öznel görüşlerdi zaten.Yazar hakkında daha olumlu düşünen arkadaşları da görmek isteriz buralarda.Orhan Pamuk'a sallama dışında edebiyat forumları yeterli oranda ilgi görmüyor maalesef.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hikmet Temel Akarsu'nun yeni kitabı yakında çıkacak..

Rock Art Yayıncılık tarafından çıkarılacak kitabın adı "Dekadans Geceleri"

merakla bekliyoruz...

Geri