Pedalboard Yapımı

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda Bugra tarafından 16 Mart 2017 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar iyi günler herkese ehxin pedalbagini kullanmaktayım yaklaşık 2 yıldır ancak artık çok eskidi ve pedallarımın sayısı gittikçe artıyor tabii birde çirkin kablo yığını görüntüde ayrı bir sıkıntı :) Ankarada kendime nerde yaptıralabilirim yada neler satın alabilirim siz neler kullanıyorsunuz biraz konuşalım bu konuyu :D
   
 2. ben tüm pedalboardlarımı kendim yaptım,başlık açıp tanıtmıştım. şu anda 5. yi yapıyorum. gerek estetik gerek fonksiyonel olarak çok güzel ve ucuza elde edebilirsin. yapılması çok zorda değil ama birazcık zaman harcamak gerekli. ben üşendiğim için şimdiye kadar hep eğimsiz, düz yaptım.
   
 3. Fotoğraftaki bordu kendim yaptım ancak Türkiye'de bazı malzemeler yok üretilmiyor o yüzden uydurma yöntemiyle kurtarabildiğim şekilde yaptım,ancak ağırlığı 32 kilo oldu sanırım malzemelerde ötürü,tekrar yapıp bu kez daha hafif bişey planlıyorum

  16473981_10158142513035585_7976908442565662468_n.jpg
   
  crushhh bunu beğendi.

 4. abi 32 kiloya 4×12 kabin var yav
   
 5. Şöyle bir şey yapmıştım. Ama bu tarz pedal çantaları hafif olmuyor. Benimki de 22 Kg falan. O yüzden tekerlekli çekçekli bir şeyler düşünmekte fayda var. Sadece bagaja koyup çıkarırken bu ağırlığa maruz kalıyorum. Onun haricinde bavul gibi çeke çeke istediğin yere götürebiliyorsun.

   
  crushhh bunu beğendi.

 6. işte malzemeden ötürü oldu amatörlük yaptım :D ilk kez yaptım ama şimdi daha hafif malzemeden yapıcam ancak Türkiye'de yine bazı malzemeler yok o yüzden yine uydrmasyona devam :D
   

 7. kapaktaki oluklu alüminyumları nerden buldum hocam? Türkiyede kimse üretmiyor çıldırıcam yardım et gözünü yiyim
   
 8. Kubilay o ne aga :) 32 kilo boardmu olur :D ben o yuzden flight case i satısa koydum. Çam agacı hafif oluyor o yuzden koctastan 5cm lik cıta alıp ondan yaptım.
   
 9. Tam olarak hangi parçayı sordunuz anlayamadım ama flightcase'i İstanbul'da KAdir Usta'ya yaptırmıştım. Projesini, ebatlarını ben çizdim. Diğer herşeyi o halletti.
   

 10. kapaktaki alüminyumları sormuştumda iç içe geçiyo ya kapanınca,ondna üretmiyolar onlardna arıyorum
   

 11. yanlış malzeme seçimi abi :D 3mm plywood yapıcam gitar için yaptım bitane şahane oldu onu da göstereyim

  gtr.jpg gtr2.jpg
   
  crushhh bunu beğendi.
 12. Hmm anladım demek istediğinizi. Case'i yapan usta bütün parçaları tedarik etti. Açıkçası nereden almıştır bilemiyorum. Ama ithal parçalar kullanıyorum diyordu. Muhtemelen o yüzden bulamamışsınızdır.
   
 13. abi dedğim gibi malzeme yok bu ülkede hiçbişi bulunmuyor yurtdışındanda 6 metre alüminyum getirilmez uydurmasyon oldu biraz,atölyem alet edevatımda yok bildğin evde halının üstünde çekiç dremel kullanarak yaptım :D
   
  crushhh bunu beğendi.
 14. Merhaba,
  Ben de şu an kendi pedalboardumu yapma noktasındayım.
  Bir arkadaşımla bilgisayarda çizdik. Parçaları 12 mm plywooddan imal edeceğiz.
  Kendi güç girişi soketi, sigortası vs. olacak.
  Bitmiş halini siteye uygun konu başlığı altına koyar ve isteyenlere planlarını gönderirim çıkacak şey güzel olursa.
  Kişisel tercih ve ihtiyaç nedeniyle ne kadar kısa sürede yapılması istendiğine göre değişir tabii ama
  yaptırmak malzemeleri alıp kendiniz yapmaktan çok ciddi anlamda daha fazlaya mal oluyor ayrıca yapımı gayet
  kolay ve zevkli.
  Başlıca kullandığım malzemeleri, ilgilenen arkadaşlar da yardımcı olabilir düşüncesiyle aşağıya yazıyorum;
  1) 12-18 mm plywood (huş ya da kayın ağacı tercihiniz olabilir)
  2) Masif tutkalı (beyaz tutkalın güçlüsü toz pembe renkli bir tutkal)
  3) Bilimum uygun boyutta ahşap vidası
  4) Kıl çivi (bazı yerlerde gerekebilir)
  5) Power kablosu için jak soketi ve ışıklı rocker switch ( bunlar ayrı veya birleşik halde satılıyor, ayrıca sigortalı olanları da var)
  6) Kaliteli kablo
  7) Çoklu priz (akım korumalı ve on/off switchli olması iyi olur düşüncesindeyim, ekstra güvenlik) (opsiyonel olmakla beraber kullandığım bir pedaldan ötürü herhangi bir power supply uymadığı ve custom power supply da manasız pahalı olduğu için şahsen bu yolu tercih ettim)
  8) Bilumum zımpara kağıdı (220 kumdan başlayıp 1000 ve yukarısı bulabildiğiniz inceliklerde)
  9) Mümkünse ödünç alabileceğiniz bir dekopaj, fır fır dönen cırt cırtlı zımpara kağıdı tutan zamazingodan da bi tane (üff çok kötü anlattım, batsın cehalet :D)
  10) Şeffaf ahşap boyası
  11) Cila
  12) Plastik kelepçe
  13) Uygun boyutta fan (Arkadaşlar ısınma problemi olursa diye, power supplyların genelde var ama power supplu kullanmayıp ısınma problemi
  yaşayacağını düşünenler değerlendirebilirler gibi geliyor. Mümkünse AC fan alın, tek hızda döner bağlaması vs daha kolay gibi, bir de sessiz bir şey olsa iyi tabii)
  14) İçi vida yollu metal tüpler (pedal board tasarımında ust kapak çıkıyorsa ahşaba sök takla zarar vermemek adına bunlar vidaların gelecekleri yerlere saplama şeklinde çakılabiliyor. Örneğin Carvin gitarlarında elektronik kapaklarını taktıkları yerde bunlarsan kullanılıyor)
  15) Velcro (3M'in İndustrial diye bir serisi var, gerçekten güzel görünüyor)
  16) Ahşap çubuk (boardunuzu birleştirirken atacağınız vidaların üstlerini kapatmak için.)
  17) Makaron (bağlayacağınız kablo uçlarını öretmek için)
  18)Silikon ayak
  19) kıl testere
  20) Havya, lehim teli, pasta
  21) Eldiven ve toz maskesi (Arkadaşlar bu önemli zira plywood epoksiyle yapıştırıldığından kendiniz keser ve/veya zımparalarken tozuna
  maruz kalırsanız derinizi meşine akciğerlerinizi de bulaşık süngerine çevirebilir, gerek yok)
  22) Zımpara bloğu
  23) Bez, terebentin/alkol, su ve fırçalar
  24) Matgap, tornavida
  25) uygun volt amper ve boyutta cam sigorta

  Aklımıza "aga bize ne lazım olcak" sorusuna yönelik gelenler bunlardı. Umarım yardımcı olmuştur. Dileyen arkadaşlar içerisine ayrı sigorta kutusu vs. de tabii koyabilirler tabii.
  Malzeme neden plywood sorusuna cevap; plywood ucuz nisbeten ve katmanlı olduğundan gayet dayanıklı. Sadece vidalarken katmanların göründüğü taraftan vidalamak zorunda kalırsanız dikkat edin, ayrılabilir bazen.

  Esenliklerle.
   
 15. Biz de bir arkadaşa yapmıştık, fotoğrafları şurada;
  turkrockforum
  instagram

  Boardun ağırılığı 3.3 kg, çantasının ağırlığı 2.1 kg.

  Sipariş üzerine de üretim yapıyoruz, kendi boardunu yapmak isteyenlerin de sorusu olursa memnuniyetle cevaplarız.
   
  snnbz bunu beğendi.
 16. Selamlar, ben de artık daha hafif bir pedalboard yapmaya karar verdim kendime. Öncelikle ayrı bir çanta düşündüm boarddan bağımsız olacak şekilde.
  İlk olarak malzeme araştırmasına başladım. Aklıma yatan 3 ağaç oldu; birincisi ıhlamur,ikincisi kavak, üçücüsü ise çam ağacı. Bu ağaçların aklıma yatmalarının sebebi ise yoğunluklarının az olması (Ihlamur için 0.40 gr/cm3, kavak için 0.45gr/cm3, çam için ise 0.50gr/cm3). Edindiğim bilgilere göre ıhlamuru büyük parça halinde bulmak hem zor olacağı hem de pahalı olacağı için büyük ihtimal ile kavak veya çam tercih edeceğim.
  Kendi pedallarımın ölçülerini belirledim. 12 pedallık bir setup için 70x45 bir board yapmaya karar verdim ve sonrasında çizimlerini yapmaya başladım. Çizim yaparken pedalları neredeyse tek tek ölçtüm gerçek ölçülerine çok yakınlar.

  Şu şekilde bir çizim yaptım :
  Untitled.jpg

  Temel de iki parçadan oluşuyor. İskelet kısmı ve üstteki pedalların duracağı kısım. Arada 1cm lik bir fark yaratarak board un iskeletin içine tam olarak oturmasını sağlamayı düşünüyorum. Bununla ilgili düşüncemi somutlaştırmak adına şöyle bir çizim yaptım :
  Untisdftled.jpg

  Önden ve arkadan görünümleri ise şu şekilde oldu :
  Untisdfsdftled.jpg

  Ayrıca arka ve yan taraflara mümkün olduğu kadar oyuklar açarak ağırlığı daha da minimuma indirmeyi düşünüyorum.

  Eğer bir gelişme olursa tekrardan bu başlık altında paylaşacağım.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş