Mooer Yeni Preamp Pedalları Geliyor

Efekt pedallarının minik devi Mooer yeni preamplar üretmiş.
Efekt pedal üreticilerinde liderliğe doğru yükseliyor...
İlgilenenlere...
Micro Preamp Series
20170123180992159215.jpg

Minik dijitallerde kastetmiştim.
Analoglara laf yok...

Ben de şaka yollu yazmıştım zaten, @barrios'un kullandığı kalıp ile. :)

Mooer'ın beğendiğim pedalları var, SMD(Surface mounted device) parçalar kullanıyorlar ve bu sayede boyutları bu şekilde. Çoğu kişi bu yaklaşımın sorun çıkaracağını söyledi, özellikle pedal yapanlar ama hali hazırda dayanıklı pedallar olduklarını söylemekte fayda var.

Dijital olup olmaması, pek bir şey ifade etmiyor, adama Strymon diye sorarlar, Eventide derler. Neticede bu pedalların güzel bir amplide denenmesi lazım, hepimizin tuşesi farklı, bu pedalların da cevapları önemli. Bu yüzden ben videolardan ekipman incelemeyi tavsiye etmiyorum pek, orada duyduğum ile kendi çaldığım arasında çok fark oluyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi

Mooer'ın beğendiğim pedalları var, SMD(Surface mounted device) parçalar kullanıyorlar ve bu sayede boyutları bu şekilde. Çoğu kişi bu yaklaşımın sorun çıkaracağını söyledi, özellikle pedal yapanlar ama hali hazırda dayanıklı pedallar olduklarını söylemekte fayda var.

Dijital olup olmaması, pek bir şey ifade etmiyor, adama Strymon diye sorarlar, Eventide derler. Neticede bu pedalların güzel bir amplide denenmesi lazım, hepimizin tuşesi farklı, bu pedalların da cevapları önemli. Bu yüzden ben videolardan ekipman incelemeyi tavsiye etmiyorum pek, orada duyduğum ile kendi çaldığım arasında çok fark oluyor.

Ben, Mooer'in efekt pedalları dünyasına, yeni bir bakış açısı açtığına inanıyorum.
Az yer kaplayan, düşük fiyatlı, çok çeşitli, hafif ve taşınabilir ekipmanlar...
Hatta bir çok efekt pedalı listesinde sıralamalara giriyorlar...
Demek ki beğeniliyorlar...

Zevk meselesi, kimine bir şey ifade etmiyor, kimisi mükemmel kayıtlar yapıyor...

Ben, Mooer'in efekt pedalları dünyasına, yeni bir bakış açısı açtığına inanıyorum.
Az yer kaplayan, düşük fiyatlı, çok çeşitli, hafif ve taşınabilir ekipmanlar...
Hatta bir çok efekt pedalı listesinde sıralamalara giriyorlar...
Demek ki beğeniliyorlar...

Zevk meselesi, kimine bir şey ifade etmiyor, kimisi mükemmel kayıtlar yapıyor...

Sanırım 5 tane pedalını kullandım bugüne kadar, mesela Chorus'u tam benim istediğim Chorus, var ile yok arası. Ben de çoğu ürününü beğeniyorum.

Dijital olması bir şey ifade etmiyor derken, "analog değil bu, eh olmamış" diyenler olursa diye yazdım. Ne dijital aletler var, olay orada değil diye.

Bu arada bir pedalın iyi olması için pahalı olması da gerekmez, örneğin Digitech Bad Monkey gibi bir pedalı hangi ünlüler kullanmış bakarsak, ucuz fiyatlı olsa da çok çok iyi olabilecek cihazlar olduğunu görürüz. Bu bağlamda Mooer da şans verilecek bir firma bana göre.

Sanırım 5 tane pedalını kullandım bugüne kadar, mesela Chorus'u tam benim istediğim Chorus, var ile yok arası. Ben de çoğu ürününü beğeniyorum.

Dijital olması bir şey ifade etmiyor derken, "analog değil bu, eh olmamış" diyenler olursa diye yazdım. Ne dijital aletler var, olay orada değil diye.

Bu arada bir pedalın iyi olması için pahalı olması da gerekmez, örneğin Digitech Bad Monkey gibi bir pedalı hangi ünlüler kullanmış bakarsak, ucuz fiyatlı olsa da çok çok iyi olabilecek cihazlar olduğunu görürüz. Bu bağlamda Mooer da şans verilecek bir firma bana göre.

Aynen mesela Shakti var, ünlülerden ben kullanıyorum, fiyatına göre hareket etmemek lazım.
Mooer de kullandık zamanında, kullanıyoruz hala, iyi iş çıkarıyorlar gerçekten. Preamp pedalı biraz daha ciddi iştir yalnız, nette izlediğim kadarıyla clean tahmin ettiğim gibi, pek de Gt-2 basitliğinden farklı değil, sevmedim clean pedalını. Drive için canlı canlı denemek şart, onu da şimdilik pek sevmedim.

Aynen mesela Shakti var, ünlülerden ben kullanıyorum, fiyatına göre hareket etmemek lazım.
Mooer de kullandık zamanında, kullanıyoruz hala, iyi iş çıkarıyorlar gerçekten. Preamp pedalı biraz daha ciddi iştir yalnız, nette izlediğim kadarıyla clean tahmin ettiğim gibi, pek de Gt-2 basitliğinden farklı değil, sevmedim clean pedalını. Drive için canlı canlı denemek şart, onu da şimdilik pek sevmedim.

Senin videolardan sonra Shakti satışlarının patlaması lazımdı kardeşim ama marka takıntısı diyelim, insanlar yanaşmadılar. E bir de aletten ses çıkarmayı bilmeyince insanlar... Gerisi malum, "HT5 mi Vox VT mi?" sorusunun cevabında arıyorlar mutluluğu.

En güzeli, ihtiyaç ve bütçe doğrultusunda mâkul ekipmanları almak, sonra da çalıma odaklanmak. Bu bağlamda Mooer da fiyatına göre iyi iş yapan firmalardan biri...

Edit: Shakti örneğinin üstüne ben de ADD Blues Player diyeyim, kutusunu değiştir, butik pedal diye sat, beş katı eder en az... Millet de bayılır.

Az bilen yorumu geliyor:

Bu seri bana Joyo'nun American Sound, AC Sound vb. pedallarını hatırlattı (gerçi onlar da preamp olarak kullanılıyor mu mu emin değilim, ben yalnızca Vox AC30 emülasyonu için kullanıyordum. Bir bilen laf arasında aydınlatabilirse sevinirim.). O seri de fiyatına göre epey başarılı bir seriydi bence. Mooer'ler de buralara gelince ilk fırsatta 004 Day Tripper alıp deneyeceğim.

Az bilen yorumu geliyor:

Bu seri bana Joyo'nun American Sound, AC Sound vb. pedallarını hatırlattı (gerçi onlar da preamp olarak kullanılıyor mu mu emin değilim, ben yalnızca Vox AC30 emülasyonu için kullanıyordum. Bir bilen laf arasında aydınlatabilirse sevinirim.). O seri de fiyatına göre epey başarılı bir seriydi bence. Mooer'ler de buralara gelince ilk fırsatta 004 Day Tripper alıp deneyeceğim.

Adı sanı duyulmamış dergilerde, birbirlerine atıfta bulunanlar gibi olduk ama, ismi lazım değil @forbidden_city bu durumu daha önce bir yerlerde yazmıştı.

Preamp olarak kullanılıp kullanılması aslında size kalmış. Sonuçta hepsi birer pedal, analog/dijital ayrımı yapmaksızın, tonunuzu elektrik sinyali şeklinde bir sistemden geçiriyor. Bu sistemde devre elemanları var, farklı dizaynlar, farklı sistem cevaplarını ortaya çıkarıyor. Neticede "ampli simulatoru" dediğimiz pedal da, sesi EQ açısından filtreleyip değiştirmek dışında birşey yapmıyor.

Bu sebeple siz Sansamp GT2 alıp direkt ampliye input'tan da girebiliyorsunuz. Eğer Preamp olmasını isterseniz de Send/Return'den girip, amplinizin preamp katını devreden çıkarıp, pedalınızı preamp olarak kullanabilirsiniz.

Aynı şekilde, diyelim elinizde bir Boss DS1 var. Bu bir pream pedalı değil, ama siz amplinizde FX Send/Return yaptınız ve çıkan ses hoşunuza gitti (hani olmaz ya, oldu diyelim). Böyle bir durumda siz de DS1 için "bu bir preamp" dersiniz, o amaçla da kullanırsınız.

Sansamp GT2'nin üzerindeki o "off axis, on axis" gibi switch'ler ise tamamen EQ oyunları.

Joyo'nun serisi de, herhalde şimdi Harley Benton oldular, epey revaçta. Thomann puanlamaları yüksek. Aynı şekilde preamp olarak denemek lazım, sistemlerdeki sonuca göre iki türlü de kullanmak için bir engel yok, iki durumda da böyle.

İsmi lazım değil Kenan isimli bir arkadaşım vardı, şimdi nargile içiyordur muhtemelen, 'her şey bir eq değil midir abi' derdi.

Evet eq her şey ama bir grafik ekolayzır ya da parametric eq ile her sound'a ulaşmak elbette mümkün değil :) Bunca pahalı ekipmanın varlığı zaten yeterli sayılır. Preamp ise hiç ama hiç küçümsenmemesi gereken değişiklikler yapar, tondaki en büyük etmendir bana göre. Eq açısından filtreliyor başka bir şey yok kısmı biraz küçümsüyor gibi durmuş, yanlış anlaşılma olsun istemem.

Preamp katı görevi görecek şekilde sinyali değiştiriyorsa o pedalı tekrar preamp'ten geçirmek -input'tan girmek- sinyali boğar. Ayrıca seçilebiliyorsa (Amt pedallarında vardı, ismi lazım değil bazı yerli yapım başka markalarda da vardır belki :p) o zaman sorun yok. Ha yine de 2 preamp'ten geçmiş sesi beğenebilirsiniz, ama diğerini bence daha çok seversiniz. Net gelmeyen bir ses istiyorsanız da sevebilirsiniz tabii ne diyeyim :)

Bir de off axis ile on axis ayarı arasındaki farkı eq ile epey bir eşitleyebiliriz ama hiç iş bilmeyen adam için şahane seçenekler.

Teoride bildiğim kadarıyla preamp aslında kazançla ilgili. Yani bir taraftan şekillendirme (eq) mevzusu var bir taraftan da gain (distortion olarak düşünmeyelim) mevzusu. Onun için aslında volume namına boost yapan pedallar da bir nevi preamp (distortion pedalları, overdrive pedalları, boosterlar vs.). Hatta BB Preamp'in bildiğimiz anlamda preamp ile bir ilgisi olmamasına rağmen ismi belki de buradan geliyordur.

Ancak bildiğimiz preamp için konuşacak olursak, DS-1'den preamp olmaz :D

Onu anca EMM tonu almak için kullanabilirsiniz. Hatta kabin bile olmasın. Direkt gitar- Ds-1 - mixer - hoparlör sıralaması olsun. İşte EMM tonu. @Onur Yahya Öner @cenkcakmakci

Neyse takılmayacağım diye söz verdim ama tutamadım, kusura bakmadığın için teşekkürler kanka :) "Gerçek hayatta hepimizin bir mizah anlayışı var, bunlar üstümüze yapışıyor" sen de biliyorsun ki.

Dijital efekt neyse de, preamp konusunda dijitallik, hele de bu fiyat bandında... I -ıh.
Strymon'un amp in box tipi pedalı Riverside var sadece aklıma gelen. O dijital mi ?

Dijital efekt neyse de, preamp konusunda dijitallik, hele de bu fiyat bandında... I -ıh.
Strymon'un amp in box tipi pedalı Riverside var sadece aklıma gelen. O dijital mi ?

Hybrid, önce analog sonra dijital diye hatırlıyorum.

Ve (mooer için) bende pahalı buldum, neredeyse prosesör fiyatına dijital preamp ve kabin sim. pek anlamlı gelmedi.

Son düzenleme:
@EMM , @forbidden_city vakit ayırıp uzun uzun yazdığınız için teşekkür ederim, bu kadarını beklemiyordum :) Konuyu bambaşka bir yere çekip saptırmak istemiyorum ama o zaman basit bir tabirle FX Send/Return opsiyonu olmayan bir amfide çalmak istisnai durumlar haricinde tercih edilen bir durum değil diyebiliriz herhalde değil mi?

edit: ayrıca inside joke'larınızı kıskanıyorum :):)

@EMM , @forbidden_city vakit ayırıp uzun uzun yazdığınız için teşekkür ederim, bu kadarını beklemiyordum :) Konuyu bambaşka bir yere çekip saptırmak istemiyorum ama o zaman basit bir tabirle FX Send/Return opsiyonu olmayan bir amfide çalmak istisnai durumlar haricinde tercih edilen bir durum değil diyebiliriz herhalde değil mi?

edit: ayrıca inside joke'larınızı kıskanıyorum :):)

Kesinlikle diyebiliriz. Yine de Fx Loop yok diye denememezlik etmeyin. Bir Ds-1'den çok daha güzel sonuçlar çıkarır Gt-2 input'tan bile girilse bana göre. Ha tabi EMM tonu için tekrar etmeme gerek yok aynı şeyi sanırım. Bir dönem Mert'in paylaştığı kayıt yüzünden Yamaha Thr amfinin satışları düşmüştü mesela..

youtube videosunun altında mooer yetkilisinin yorumu;

"Guys I would just like to add that they do have independent gain, volume and EQ settings for each channel. They will automatically save your settings Big love Scotty from MOOER"

Allah kahretsin şimdi ne gerek vardı. Normal boyutta pedal olsa ilgimi çekmez belki ama böyle at cebe git pedala türlü türlü şey koymuşlar, insan kaşınıyor.

Kesinlikle diyebiliriz. Yine de Fx Loop yok diye denememezlik etmeyin. Bir Ds-1'den çok daha güzel sonuçlar çıkarır Gt-2 input'tan bile girilse bana göre. Ha tabi EMM tonu için tekrar etmeme gerek yok aynı şeyi sanırım. Bir dönem Mert'in paylaştığı kayıt yüzünden Yamaha Thr amfinin satışları düşmüştü mesela..

GT2'nin aslında daha geniş yelpazede ton verebilecek EQ katının oluşu, bu durumun başlıca sebebidir sanırım. Zaten "preamp pedalı" şeklindeki dizaynları bu şekilde piyasaya sürmek çok mantıklı, "daha fazla parametre, daha iyi ton" anlayışını tetikliyor.

EMM tonu dediğimiz olayla başlığı meşgul etmeyelim ama emulated output özelliğinden uzak durmamı öğrendim diyebilirim. Merak edenler için de o ses kaydındaki dizilim de gitar -> kettle -> ds1 -> 3lü priz şeklindeydi.

Bu arada FX Send Return olayı olmayan bir amplide çalmak tamamen tercih meselesi. Ama drive, delay gibi efektleri analog pedallardan ya da processor'lerden alıyorsanız, sırf o durum için bile FX Send/Return çok çok önemli. Ama benim gibi pedalsız şekilde çalıp, direkt ampli efektlerini kullanıyorsanız da hiç bir önemi olmaz, Yamaha THR10x bu şekilde mesela.

Geri