23/14 Kemiklere Et Giydirilmesi

İnsan vücudunda kemik ve kas dokusunun gelişimini kabaca iki bölüme ayırabiliriz:

1)Gövde kas ve kemiklerinin gelişmesi

2)Kol ve bacaklara ait kas ve kemiklerin gelişmesi

Gövde kas ve kemiklerinin gelişmesine geçmeden önce, genel embriyolojiye ilişkin birkaç hususun altını çizmek istiyorum. Bilindiği gibi babadan gelen spermin annedeki yumurtayı döllemesiyle oluşan "zigot", giderek bölünmekte ve "morula" dediğimiz hücre kitlesini oluşturmaktadır (3-4.gün). Bu hücre kitlesinin orta kısmında bir boşluk belirmekte ve bu aşamada "blastosist" adını almaktadır.

my.php

Blastosistin iç hücre kitlesine "embriyoblast", bunu çevreleyen dış hücre tabakasına da "trofoblast" denir.

Blastocyst.png

Rahim duvarına tutunma, blastosist aşamasında olur (6-7.gün).

2.haftada embriyoblast hücreleri iki tabakalı bir yapı halini alır. 3.haftada "gastrulasyon" denilen süreç başlar ve embriyo 3 germ yaprağını ortaya çıkarır: ektoderm, mezoderm, endoderm.

threelayersSEMclose.gif

Mezoderm tabakası, paraksiyel, intermediate ve lateral mezoderm olarak farklılaşır.

somite1.GIF

Paraksiyel mezodermden somit adı verilen yapılar gelişir. Her somit, sklerotom (iskelet), dermatomyotom (deri-kas) yapılarını içerir. İşte gövde kemikleri sklerotomlardan, gövde kasları ise myotomlardan gelişmektedir. Kemik dokusunun ilk taslağı olan sklerotomlar, myotomlarca sarılmakta, Kuran'ın ifadesiyle kemiğe et giydirilmektedir.

mslimb008-2.gif

image_008.gif

http://scienceblogs.com/pharyngula/upload/2006/08/myotome_lg.php (Lütfen tıklayın)

4.haftanın sonunda kol tomurcukları görülür. Birkaç gün sonra da bacak tomurcukları ortaya çıkar.

Kol ve bacakların kemik dokusu "lateral plate mezoderm"den gelişirken, kas dokusu somitlerin dermatomyotomlarından göç eden öncül hücrelerden gelişir.(1)

Burada da öncül kemik dokusunun etrafının, dorsal ve ventral olmak üzere 2 tabakalı kas dokusu tarafından sarıldığını ve yine "kemiklere et giydirildiğini" gözlemleyebiliriz.

my.php

my.php

Image48.gif

Image50.gif

Sonuç olarak, bugünkü embriyolojik veriler ışığında, hem somitlerden ortaya çıkan gövde kemik ve kaslarında, hem de lateral plate mezoderm ve somitlerden göç eden miyojenik hücrelerden ortaya çıkan kol ve bacağın kemik ve kaslarında, Kuran'da haber verilen "kemiklere et giydirilmesi" hadisesinin vuku bulduğunu söyleyebiliriz.

(1)http://staff.um.edu.mt/acus1/Limbs.pdf

Ne alaka yaa iyice saçmaladınız. Bunun kur'an daki ifade ile alakası nedir öyle mi anlatmış Ku'an_ı Kerim o zaman neden hastalıkları genetiği de kuran dan öğrenmiyoruz komiksiniz sırf obsesif kompulsif davranışlar bunlar :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ya hakkaten abartmayalım ya hani pek bir alakası yok bunun

Yazıyı dikkatle okursanız ve resimler eşliğinde anlamaya çalışırsanız, alakayı göreceğinize inanıyorum.

Kuran'daki ayette, kemik ve kas şekillenmelerinin erken dönemlere ait olarak sunulması gerçekten dikkat çekicidir (Alak ve mudga safhalarından hemen sonra).

Embriyolojiyle ilgili bu ayette "kemiklere et giydirdik" denilmektedir. Hem sklerotomun myotomca sarılması, hem de lateral plate mezodermden köken alan kol ve bacak kemik yapılarının etrafının somit kaynaklı miyojenik hücrelerce kuşatılması, Kuran'ın bu ifadesinin ne kadar uygun olduğunu açıkça göstermektedir.

Lütfen yazıyı dikkatle inceledikten sonra yorum yazalım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
en azından kopyala yapıştır yapmış,

"yapmamış" yazacaktınız sanırım. :D Yukarıdaki yazı C/P değildir, tıp fakültesi mezunuyum ve uzmanlık eğitimi alıyorum, ayrıca konuyu iyice araştırmak ve resimleri bulabilmek için bir gün uğraştım.

Bunu şunun için söylüyorum, eğer bilimsel olarak bir itirazınız varsa konuşabiliriz veya açmamı istediğiniz bir nokta varsa bunu yapabilirim.

teşekkür ediyorum ben...

Anlayışınız için ben de teşekkür ederim.

Yazdıkların pek inandırıcı değil. Eğer bu kafayla tıp mezunu isen hastalar yandı dua ile iyileştirmeye kalkışırsın bilimsel metot yerine. İtiraz edilecek sürüyle nokta var ve ayrıca yazdığın yazı ya da alıntı her neyse bilimsel içerikten yoksun literatürle alakası yok. Akademik yapı hakkında az çok bilgim var ve bu türden resim ve yazıları başka amaçlı sitelerde gördüm. Tıp fakültesi mezunu olduğunu da sanmıyorum bir doktor histoloji kavramlarını bu şekil bir indirgemeci mantıkla yutturmaya kalkışmaz bu iş daha çok üfürükçülüğe benziyor. Sanal ortamda herkez herşey olduğunu iddia edebilir ancak bu gerçeği görmemizi engelleyemez.
Konuyu sunuş biçimin, olgular arasında kurduğun kafadan bağlantılar,yetersiz örnekler, hemen sonuca ulaşma hartası ve bir yığın metot hatası var. Bu durum senin hiç tez hazırlamadığını seminer vermediğini gösteriyor tıp fakültesinden nasıl mezun ettiler bir de TUS kazandın da uzmanlık yapıyorsun atma :)

Hem ne alaka zaten öyle bir üslup kullanılmış ki okuyan biyoloji ve emriyoloji bilgisi az biri zannedecek önce iskelet oluşup onun ardından diğer dokular oluşuyor. Yok öyle bir şey belli bir aşamadan sonra iskelet ve kas sistemi oluşmaya başlıyor bunu etin kemiğe dönüşmesi olarak da düşünebiliriz. Kemiğe et giydirmek falan elbise mi giydiriliyor o nasıl bir bilimsel açıklamadır. Her şeye kuran dan kanıt bulcaz diye bu kadar kastırmanın manası yok Kuran bilimsel teori kitabı değildir Din kitabıdır. Amacınız ne sizin her şey açıklandı tamam bu kadar diyip kendi anlattığınız zırvaların dışında hiç bir şey okumaması mı insanların. Senin diğer yorumlarını da araştırdım forumlarda bilimle tıp la bir alakan yok sürekli kendinin ya da bağlı bulunduğun zihniyetin sitesine yönlendirmeye çalışıyor, bilimsel konularda bilimsel kavram ve postulatları kullanarak ahkamlar bilim düşmanı ahkamlar kesiyorsun. Bu yeni dönemde iyice zıvanadan çıkmış bilimsel üfürükçülüğün bir başka örneğidir her türlü ünvanı da kendinize yapıştırmaktan çekinmiyorsunuz çünkü aklınızca bu uğurda yalan söylemek bile sevap size göre. Benim senin gibi akademik ünvanların ardına sığınmama da lüzum yok bu konuda şuyum buyum demekle bir şey olunmaz bilgi konuşur.

kemiğe et giydirildi demek çok da büyük bişey değil ya bunu ben de söyleyebilirim, koluma bakıp kemiğin üstündeki eti görürüm ve söylerim ne var bunda, bu kadar analiz edip kuranın mucizesini ortaya çıkarmaya çalışmanın gereği ne...
bırakın mucizeyi gören görsün...

fth demiş ki:
Embriyolojiyle ilgili bu ayette "kemiklere et giydirdik" denilmektedir. Hem sklerotomun myotomca sarılması, hem de lateral plate mezodermden köken alan kol ve bacak kemik yapılarının etrafının somit kaynaklı miyojenik hücrelerce kuşatılması, Kuran'ın bu ifadesinin ne kadar uygun olduğunu açıkça göstermektedir.

Vay be! Ne kadar da açıklayıcı bir ifade değil mi "kemiklere et giydirdik!" Sırf bu cümleden bütün bilimsel olayı kavramak mümkündür yani sizin bakışınıza göre. Bu yargıya sağlıklı düşünebilen biri olarak bende ulaşabilirim. Koluma bakarım, en altta kemik var ee doğal olarak üzerinde de et!!! Bu tip basit oyunlar ile ancak insanlara kendinizi güldürtürsünüz. Bırakın bu işleri, herkesin aklı var, kimse sizin düşünceleriniz ışığında islamı ve bilimi değerlendirmeyecektir.

İlginç tabii ama kemiklere et giydirmek taviri normaldir. Bunun için çok fazla bir bilgiye gerek yoktur. Zaten bu ayetin gönderiliş sebebinin de bir bilgilendirmeden çok, Allah'ın insan vücudunu yaratışında bir nimet olduğunu anlatmak olacağını düşünüyorum... Yani buradaki uyumun güzelliğini vurgılamak gibi bir şey amacı.
gerek yoktu bence bu yazıya... Teşekkürler yine de...

hemen buldunuz bir kılıf. kemiğe et giydirilmesi ile oradaki uyumun güzelliğinin ne alakası olabilir.

bir görüşü bağnazca haklı çıkarmak için ortaya atılan tamamen zorlama yorumlar bunlar.

slm

Slaytanic demiş ki:
hemen buldunuz bir kılıf. kemiğe et giydirilmesi ile oradaki uyumun güzelliğinin ne alakası olabilir.

bir görüşü bağnazca haklı çıkarmak için ortaya atılan tamamen zorlama yorumlar bunlar.

bu sunulan şey bir görüş ise senin buna yaklaşımında bu görüşün tersini destekleyen aşağılayan bir görüştür. sinirle aşağılayıcı sözlerle bir şeyin olmadıgını ya da kendi görüşünün haklı oldugunu ispatlayamazsın.zaten bu bir ispat konusu da değildir..insan olmak. içinde saygıyı ve hoşgörüyü barındıran b ikavramdır.size ve fikirlerinize uygun olmayan bir durum var ise bunu daha insancıl modern ve geri düşünce biçimi ile cevaplandırmak yanlıştır.. iyi kalın

Re: slm

outcry demiş ki:
Slaytanic demiş ki:

bu sunulan şey bir görüş ise senin buna yaklaşımında bu görüşün tersini destekleyen aşağılayan bir görüştür. sinirle aşağılayıcı sözlerle bir şeyin olmadıgını ya da kendi görüşünün haklı oldugunu ispatlayamazsın.zaten bu bir ispat konusu da değildir..insan olmak. içinde saygıyı ve hoşgörüyü barındıran b ikavramdır.size ve fikirlerinize uygun olmayan bir durum var ise bunu daha insancıl modern ve geri düşünce biçimi ile cevaplandırmak yanlıştır.. iyi kalın

Ne dedin sen şimdi? Arkadaş doğru söylemiş aynen katılıyorum. Mal mıyız biz siz ne zannediyorsunuz ki kendinizi? Oldu fikir veya bilim diye sunun her fantazinizi oh ne ala. Bir de bu çıktı Kur'an bitti sıra bilimsel teorileri yanlış yorumlayıp bilimi suistimal etmeye daraltıp amacından tamamen saptırmaya geldi. Kemilklere et giydirilmiş miş. Hangi konuda uzman olduğunu biliyoruz yukarıdaki kişinin kavramları belli yerlere ve tarikatlara yönlendiren garip internet bilgi korsanlarından birisidir kendileri de sitesinden anlamak zor değil bunu. Bunun fikir ve düşünce ile bir ilgisi yok, kimsenin kemiğe et giydirdiği de yok. Saçmasapan açıklamalar yapıp altına da "aha bakınız neymiş demek ki kemiğe et giydirilmiş, big bang varmış aha evreka evreka demek ki neymiş, evren yoktan yaratılmış" gibisinden bilimsel teorileri ayetleri saptırmadaki hilekarlığı ve laf cambazlığını aşar şekilde yorumlamaya kalkışırsanız tabii ki karşı çıkılacaktır. Mesajın sonuna iyi kalın gibisinden iyiniyet mesajları yazarak da niyetini gizleyemezsiniz. Üstelik bilimsel konuşan bizim gibiler iki de bir her yere ayet sokan sizin gibi sarıklılardan Modernlik dersi almaya kalkışırsak modernliğin anlamı tersine döner. (Ayrıca "insancıl modern ve gerici düşünce biçimi" sizin absürd kavramınız olsa gerektir şaşırtıcı değil o da ne garip bir şey öyle. Evet araya ve bağlacı koyduğunuz gibi insancıllık , modernlik gericilik ise doğru size göre biz gericiyiz ilerici olan şeriatdır size göre. Tamam kalsın şeriat ilericilikse ben radikal gericiyim. Kendi kendinizi ne de güzel deşifre ediyorsunuz Allah söyletiyor herhalde :) )

Slaytanic ne diyorsun? Ne kılıfı???

O ayet fazladan bir bilgi içermez diyorum ben. Sadece Allah Kur'An'Da bazen doğanın güzelliğini, insanların vücudunun uyumunu tefekkür için örnek verir. Ben de bu ayet ancak bu şekilde yorumlanabilir diyorum.

Sen neye kılıf bulduğumu düşünüyorsun? Ortada bir problem yok ki. Arkadaşın ayeti yanlış yorumladığını düşünüyordum ve aslında böyle yorumlanır dedim. Sırf eleştirmek için cevap yazma lütfen. Biraz anla ne demek istediğini insanların öyle cevap yaz.

Uyumla ne alakası varmışmış. İnsan vücudundaki uyum ve güzelliğe, insan vücudunun ayrıca bir nimet olduğuna dikkat çekilmiş bu ayette dedim. Zaten vurguladığımın uyum olmadığını tefekkürün ne demek olduğunu bilen anlar. Vurguladığım çok açık orada...

niye insan? niye insan vücudunun bir nimet olduğuna dikkat çekiliyor? bu mu yani doğru yorum?
dinazorun kedinin bilmemnenin kemiğinin üzerinde et yok mu yani? insan vücudu kayırılıyor?

açıkca bilimle bağdaşmayan bir ayeti kurtarabilmek için yazılan yorumlar bunlar.

çünkü siz tarafsınız, tüm yorumlarınız belli bir ideolojiyi haklı çıkarmaya yönelik yorumlar.

bu ayetten ne önceki arkadaşın bahsettiği bilimsel sonuçlara, ne de senin bahsettiğin insan vücudunun bir nimet olduğu sonucuna varılamaz.
benim için cevap hakkı doğmadığı sürece bu konuda daha söyleyeceğim bir cümle yok.

Geri